Czym jest erytrytol? Korzyści, zastosowania i zagrożenia

Treść:

 • Czym jest erytrytol?
 • Potencjalne korzyści erytrytolu
 • Potencjalne zagrożenia i skutki uboczne erytrytolu
 • Jak stosowany jest erytrytol
 • Produkty, które często zawierają erytrytol
 • Jak sprawdzić, czy żywność zawiera erytrytol?
 • Czy erytrytol jest bezpieczny?
 • Porównanie erytrytolu z cukrem

Erytrytol

Erytrytol (pisany jako erytrytol) jest naturalnym słodzikiem zwanym cukrem alkoholowym i jest stosowany jako niskokaloryczny słodzik. Nadmierne ilości mogą powodować problemy trawienne, w tym nudności. Wrażliwość i objawy mogą się różnić.

Niskokaloryczny słodzik erytrytol może wydawać się zbyt dobry, by mógł być prawdziwy. Jest naturalny, nie powoduje skutków ubocznych i smakuje prawie tak samo jak cukier - bez kalorii. W rzeczywistości ma on wszystkie pozytywne aspekty zwykłego cukru bez żadnych negatywnych, choć niektóre źródła kwestionują jego zalety. Ten oparty na dowodach artykuł ocenia korzyści i możliwe skutki uboczne erytrytolu.

Czym jest erytrytol?

Erytrytol to alkohol cukrowy, który jest stosowany jako dodatek do żywności i substytut cukru w różnych produktach, zwłaszcza w żywności mającej na celu zmniejszenie zawartości cukru lub całkowitej liczby kalorii. Erytrytol występuje naturalnie w niewielkich ilościach w niektórych owocach, takich jak melon, gruszki i winogrona, a także w sfermentowanej żywności, takiej jak ser i sos sojowy, ale zwykle jest wytwarzany w większym stopniu w procesie fermentacji.
Erytrytol jest szybko wchłaniany przez organizm w jelicie cienkim, skąd przedostaje się do krwiobiegu. Gdy erytrytol dostanie się do krwiobiegu danej osoby, cukier alkoholowy jest w dużej mierze wydalany z organizmu z moczem bez metabolizowania. Ten unikalny szlak metaboliczny pozwala erytrytolowi zapewnić słodki smak cukru przy prawie zerowej ilości kalorii i bez wpływu na poziom glukozy lub insuliny.

Potencjalne korzyści erytrytolu

Erytrytol oferuje kilka potencjalnych korzyści, które przyczyniają się do jego powszechnego stosowania w produktach spożywczych, mówi Alex Foxman, lekarz internista, założyciel i dyrektor medyczny Achieve Health and Weight Loss, wirtualnego programu medycznego zarządzania wagą.
Wśród potencjalnych korzyści erytrytolu:

 • Kontrola poziomu cukru we krwi. W przeciwieństwie do cukru, erytrytol nie wpływa na poziom cukru ani insuliny we krwi, co może być potencjalnie korzystne dla osób kontrolujących poziom cukru we krwi, takich jak diabetycy.
 • Kontrolowanie spożycia kalorii. Erytrytol dostarcza około 0,2 kalorii na gram, podczas gdy inne alkohole cukrowe (np. ksylitol) mają 2,4 kalorii na gram, a cukier ma 4 kalorie na gram. Ta niskokaloryczna właściwość może być korzystna podczas próby kontrolowania wagi.
 • Poprawa zdrowia jamy ustnej. Wykazano, że cukierki do żucia lub tabletki zawierające erytrytol zapobiegają tworzeniu się płytki nazębnej i poprawiają stan zdrowia jamy ustnej u dzieci i dorosłych.

Możliwe zagrożenia i skutki uboczne stosowania erytrytolu

Żywności i Leków (FDA) klasyfikuje erytrytol jako substancję "ogólnie uznaną za bezpieczną" (GRAS), która jest zwykle dobrze tolerowana przez większość ludzi. Jednak dla niektórych osób erytrytol może stanowić potencjalne zagrożenie i wywoływać skutki uboczne.
Potencjalne skutki uboczne i zagrożenia związane ze spożywaniem erytrytolu mogą obejmować:

 • Skutki żołądkowo-jelitowe. Chociaż erytrytol jest ogólnie lepiej tolerowany niż inne alkohole cukrowe, takie jak ksylitol i sorbitol, może prowadzić do działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego, takich jak nudności, wzdęcia i biegunka.
 • Zwiększone ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych. Niektóre badania sugerują, że istnieje związek między spożyciem erytrytolu a zwiększonym ryzykiem zakrzepów krwi i poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca lub udar mózgu. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby dokładniej zbadać ten związek.

Dane dotyczące interakcji erytrytolu z lekami są ograniczone. Dr Stombaugh zaleca jednak, aby osoby z chorobami podstawowymi lub przyjmujące leki skonsultowały się z lekarzem przed regularnym włączaniem erytrytolu lub jakiegokolwiek innego substytutu cukru do swojej diety.

Jak stosowany jest erytrytol

Oprócz stosowania w produktach komercyjnych, erytrytol jest również dostępny w postaci granulatu lub proszku do użytku domowego, takiego jak gotowanie i pieczenie, mówi dr Stombaugh. Ze względu na minimalny posmak, można go również łączyć z innymi substancjami słodzącymi, aby zamaskować niepożądane smaki innych substancji słodzących.
Erytrytol jest o około 70% słodszy od sacharozy. Procent ten może się nieznacznie różnić w zależności od marki, więc dr Stombaugh zaleca sprawdzenie opakowania produktu w celu uzyskania szczegółowych instrukcji konwersji, jeśli chcesz dostosować proporcje składników. Dodaje, że erytrytol jest często stosowany jako substytut cukru w stosunku 1:1 w przepisach, aby uzyskać nieco mniej słodki smak.

Produkty często zawierające erytrytol

Erytrytol można znaleźć w różnych produktach, zwłaszcza w wersjach bezcukrowych i niskokalorycznych, mówi dr Foxman. Przykłady produktów, które często zawierają erytrytol obejmują (między innymi):

 • produkty pieczone, takie jak ciasteczka, ciasta i placki.
 • gumy do żucia
 • Desery, takie jak lody i puddingi.
 • Dżemy i galaretki
 • słodycze

Jak można stwierdzić, czy żywność zawiera erytrytol?

Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi etykietowania żywności, trudno jest stwierdzić na pierwszy rzut oka, czy żywność zawiera erytrytol lub inne sztuczne substancje słodzące.

Chociaż nie jest to obowiązkowe, producenci żywności mogą dobrowolnie podawać ilość alkoholi cukrowych zawartych w żywności jako część całkowitej zawartości węglowodanów na etykiecie wartości odżywczej. Producent może również zdecydować się na wymienienie konkretnego użytego alkoholu cukrowego, jeśli do żywności dodano tylko jeden.
FDA nie wymaga jednak wymieniania alkoholi cukrowych, chyba że producent umieści na opakowaniu produktu oświadczenie o wpływie alkoholi cukrowych lub cukru na zdrowie, gdy alkohole cukrowe są obecne.

Czy erytrytol jest bezpieczny?

Ogólnie rzecz biorąc, erytrytol wydaje się być bardzo bezpieczny.
Przeprowadzono kilka badań toksyczności i metabolizmu na zwierzętach. Erytrytol został uznany za bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Istnieje jednak jedno poważne zastrzeżenie dotyczące większości cukrów alkoholowych: mogą one powodować problemy trawienne.
Ze względu na ich unikalną strukturę chemiczną, organizm ludzki nie jest w stanie ich strawić i przechodzą one w niezmienionej formie przez większość układu pokarmowego, aż dotrą do okrężnicy.
W okrężnicy są one fermentowane przez lokalne bakterie, które wytwarzają gaz jako produkt uboczny.
W rezultacie spożywanie dużych ilości cukrów alkoholowych może powodować wzdęcia i niestrawność. W rzeczywistości należą one do kategorii błonnika znanego jako FODMAP.
Jednak erytrytol różni się od innych cukrów alkoholowych. Większość z nich jest wchłaniana do krwiobiegu, zanim dotrze do okrężnicy.
Krąży we krwi przez pewien czas, zanim ostatecznie zostanie wydalony w postaci niezmienionej z moczem. Około 90% erytrytolu jest wydalane w ten sposób.

Podsumowanie:
Większość spożywanego erytrytolu jest wchłaniana do krwiobiegu i wydalana z moczem. Wydaje się, że ma on doskonały profil bezpieczeństwa.

Erytrytol w porównaniu do cukru

Cukier stał się znany z tego, że jest dodawany w coraz większych ilościach do coraz szerszej gamy produktów. Jest niezbędnym składnikiem przekąsek, które charakteryzują się wysokim stopniem przetworzenia. Produkty te dostarczają dużej liczby kalorii, ale nie zapewniają uczucia sytości, co powoduje tendencję do przekraczania zapotrzebowania na energię i sprzyja przybieraniu na wadze oraz zaburzeniom metabolicznym. Ponadto nadmierne spożycie cukru jest szkodliwe dla zębów, ponieważ obniża pH w jamie ustnej i zaburza równowagę bakteryjną.
Odpowiedzią na problemy powodowane przez sacharozę są niskokaloryczne lub bezkaloryczne substancje słodzące, takie jak erytrytol. Bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że jest to związek zdrowszy od cukru. Pozostaje neutralny dla bilansu kalorycznego oraz metabolizmu glukozy i insuliny, redukuje szkodliwą płytkę nazębną i odżywia cenne bakterie jelitowe.

Z powrotem do sklepu