Biały język

Treść:

 • Co to jest biały język?
 • Dlaczego mam biały język?
 • Jak leczy się biały język?
 • Jak mogę zapobiec białemu językowi?
 • Inne często zadawane pytania
 • Wnioski

Biały język

Biały język jest objawem, w którym na części lub całej górnej powierzchni języka tworzy się biały nalot. Może również wystąpić halitoza, owłosienie języka i podrażnienie. Biały język wygląda nieestetycznie, ale zazwyczaj jest nieszkodliwy i tymczasowy. Jeśli utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni - lub jeśli odczuwasz ból lub masz problemy z jedzeniem i mówieniem - udaj się do lekarza.

Co to jest biały nalot na języku?

Biały język to gruby biały nalot na języku. Powłoka może pokrywać całą powierzchnię języka, tylko jego tylną część lub może występować w postaci plam. Biały język może wyglądać niepokojąco, ale zwykle jest tylko oznaką uwięzionych bakterii, zanieczyszczeń (takich jak żywność i cukier) lub martwych komórek na języku.
Biały język czasami występuje razem z innym problemem języka zwanym czarnym włochatym językiem. W przypadku czarnego włochatego języka, cząsteczki jedzenia, martwe komórki i bakterie powodują, że język wygląda na ciemny i włochaty, a nie biały.
Biały język ma kilka przyczyn, ale zwykle ustępuje w ciągu kilku tygodni. Jeśli utrzymuje się dłużej lub jeśli masz problemy z jedzeniem lub mówieniem, skontaktuj się z lekarzem.

Dlaczego mój język jest biały?

Biały nalot może pojawić się na języku, gdy bakterie i żywność zostaną uwięzione między małymi wypustkami na powierzchni języka zwanymi brodawkami. Brodawki są uniesione i tworzą duży obszar, w którym gromadzi się brud wewnątrz jamy ustnej. Brodawki mogą puchnąć i ulegać stanom zapalnym. Nagromadzenie to często powoduje nieświeży oddech i może pozostawiać nieprzyjemny posmak w ustach.
Przyczyny obejmują:

 • Zła higiena jamy ustnej (nieregularne szczotkowanie, nitkowanie lub skrobanie języka).
 • Palenie, wapowanie, zanurzanie lub żucie tytoniu.
 • Picie więcej niż jednego napoju alkoholowego dziennie (prowadzi do odwodnienia).
 • Noszenie protez zębowych lub uszkadzanie języka ostrymi przedmiotami.
 • Przyjmowanie antybiotyków (mogą powodować infekcję drożdżakową w jamie ustnej).
 • Spożywanie diety ubogiej w owoce i warzywa (i nadmiar miękkich pokarmów).
 • Oddychanie przez usta.
 • Suchość w ustach spowodowana stanem chorobowym lub przyjmowaniem leków (takich jak środki zwiotczające mięśnie i niektóre leki przeciwnowotworowe).

Biały język jest objawem kilku schorzeń, w tym

 • Język geograficzny: stan geograficzny, który powoduje zaczerwienienie języka z białymi krawędziami. Występuje częściej u osób z egzemą, łuszczycą, cukrzycą typu 1 lub reaktywnym zapaleniem stawów.
 • Leukoplakia: stan, który obejmuje białe plamy lub plamki wewnątrz jamy ustnej. Potencjalnymi przyczynami są żucie tytoniu, intensywne palenie i spożywanie alkoholu.
 • Liszaj płaski jamy ustnej: jest to przewlekła choroba zapalna jamy ustnej, która powoduje powstawanie białych plam na wewnętrznej stronie policzków, dziąseł i języka. Jest to prawdopodobnie związane z problemami z układem odpornościowym (obroną organizmu przed zarazkami).
 • Pleśniawki: Jest to infekcja wywołana przez drożdżaki Candida (grzyby). Chociaż Candida zwykle znajduje się w jamie ustnej, staje się problemem, gdy rośnie zbyt duża.
 • Kiła: Infekcja przenoszona drogą płciową (STI) z wieloma objawami, w tym białym nalotem na języku.

Chociaż rzadko, biały język jest czasami oznaką raka jamy ustnej.

Jak leczy się biały język?

Biały język zwykle ustępuje bez leczenia w ciągu kilku tygodni. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej lub jeśli chcesz się go pozbyć wcześniej, możesz chcieć poddać się leczeniu. Leczenie białego języka różni się w zależności od objawów i przyczyn.

Wysypka na języku

Wysypka zwykle ustępuje bez leczenia. Jeśli wysypka związana z liszajem płaskim jamy ustnej nie ustępuje, lekarz może przepisać steroidowe płyny do płukania jamy ustnej (tabletki steroidowe rozpuszczone w wodzie) i spraye steroidowe w celu złagodzenia objawów, takich jak pieczenie lub ból dziąseł.

Infekcje

W przypadku infekcji grzybiczych, takich jak owrzodzenia jamy ustnej, lekarz przepisze leki przeciwgrzybicze, takie jak flukonazol (Diflucan®) lub nystatyna (Nystop®).
Jeśli przyczyną białego języka jest kiła, potrzebne będą antybiotyki (penicylina) w celu zabicia bakterii.

Białe plamy

Nie ma ryzyka, że białe plamy związane z językiem geograficznym staną się rakowe. Leczenie polega głównie na radzeniu sobie z nieprzyjemnymi objawami. Można na przykład unikać pokarmów i napojów, które powodują ból. Leki przeciwgrzybicze na język mogą również pomóc złagodzić objawy.
Jeśli istnieje ryzyko, że plamy mogą stać się nowotworowe, jak ma to czasami miejsce w przypadku leukoplakii, lekarz je usunie. Może użyć skalpela, lasera lub (rzadko) innej metody, takiej jak krioterapia (zamrażanie ciekłym azotem). Procedura ta pomoże zapewnić, że komórki języka nie staną się rakowe.

Co mogę zrobić w domu, aby wyleczyć biały język?

Większość ludzi może pozbyć się białego języka, przestrzegając właściwej higieny jamy ustnej i pijąc dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Niektóre wskazówki, które można wypróbować w domu, obejmują

 • Pij co najmniej osiem szklanek wody dziennie.
 • Szczotkowanie zębów miękką szczoteczką.
 • Szczotkowanie języka lub używanie skrobaka do języka w celu usunięcia białej płytki nazębnej.
 • Używanie pasty do zębów i płynu do płukania jamy ustnej z umiarkowaną zawartością fluoru.
 • Unikanie substancji, które mogą narażać język na działanie toksyn, takich jak papierosy i długopisy do palenia.
 • Unikanie pokarmów, które mogą podrażniać jamę ustną, w tym pokarmów pikantnych, słonych, kwaśnych lub bardzo gorących.

Jeśli biały język jest bolesny lub niewygodny, należy przyjmować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.

Jakie są możliwe powikłania lub zagrożenia związane z nieleczeniem białego języka?

Bez leczenia, bakterie i zanieczyszczenia pokrywające język mogą prowadzić do choroby dziąseł. Infekcja może rozprzestrzenić się na inne części ciała. Białe plamy związane z leukoplakią mogą ostatecznie przekształcić się w raka jamy ustnej.

Jak mogę zapobiec białemu nalotowi na języku?

Czasami białemu nalotowi na języku nie można zapobiec. Możesz jednak zmniejszyć swoje szanse, przestrzegając zasad higieny jamy ustnej. Co sześć miesięcy poddawaj się profilaktycznej kontroli u dentysty. Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie. Codziennie używaj nici dentystycznej i jedz zdrową żywność z dużą ilością świeżych owoców i warzyw.
Jeśli lekarz stwierdzi, że objawy białego języka są nasilone, należy rozważyć odstawienie (lub ograniczenie) alkoholu lub tytoniu. Zaplanuj regularne wizyty kontrolne u dentysty lub pielęgniarki. Konsekwentna opieka może pomóc zapobiec przekształceniu się białej plamki w nowotwór.

Inne często zadawane pytania

Czy piercing języka powoduje biały język?

Jeśli Ty (lub Twoje nastoletnie dziecko) miałeś właśnie przekłuwany język, możesz zauważyć biały nalot na języku. Jest to normalny rozwój bakterii, który można ograniczyć, stosując przeciwgrzybiczy płyn do płukania jamy ustnej, taki jak nystatyna (Nystop). Możesz również zauważyć biały pierścień tkanki po obu stronach piercingu, ale jest to po prostu sposób, w jaki język normalnie goi się po ranie.

Czy biały język oznacza chorobę?

Niekoniecznie. Biały język często oznacza, że powinieneś skupić się na higienie jamy ustnej lub ogólnym stanie zdrowia. Może to na przykład oznaczać, że należy regularniej szczotkować i nitkować zęby oraz unikać tytoniu i alkoholu.
Mimo to biały język może sygnalizować infekcję drożdżakową lub bakteryjną. Jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z lekarzem lub dentystą.

Podsumowanie

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, dlatego należy regularnie poddawać się badaniom stomatologicznym, aby wcześnie wykryć wszelkie problemy. Biały język zwykle nie jest szkodliwy, ale jeśli twój język (lub nawet tylko jego wygląd) przeszkadza ci lub odczuwasz ból, powinieneś udać się do dentysty lub pracownika służby zdrowia. W ten sposób mogą oni wcześnie wykryć wszelkie zagrożenia dla zdrowia i leczyć Cię, zanim sytuacja się pogorszy.

Z powrotem do sklepu