Antybiotyki: Jak działają, zastosowania i skutki uboczne

Treść:

 • Kiedy potrzebne są antybiotyki?
 • Jak przyjmować antybiotyki
 • Jak przyjmować antybiotyki
 • Skutki uboczne antybiotyków
 • Rodzaje antybiotyków


Antybiotyki są stosowane w leczeniu lub zapobieganiu niektórym rodzajom infekcji bakteryjnych. Ich działanie polega na zabijaniu bakterii lub zapobieganiu ich rozprzestrzenianiu się. Nie działają one jednak we wszystkich przypadkach.

Wiele łagodnych infekcji bakteryjnych ustępuje samoistnie bez stosowania antybiotyków.

Antybiotyki nie są skuteczne w przypadku infekcji wirusowych, takich jak przeziębienie i grypa, a także w przypadku większości kaszlu.

Antybiotyki nie są już powszechnie stosowane w leczeniu:

 • infekcji klatki piersiowej
 • infekcji ucha u dzieci
 • bólu gardła


Kiedy antybiotyki są potrzebne?

Antybiotyki mogą być stosowane w leczeniu infekcji bakteryjnych, które:

 • prawdopodobnie nie zostaną wyleczone bez antybiotyków
 • mogą zainfekować innych
 • wyleczenie bez leczenia może trwać zbyt długo
 • niosą ze sobą ryzyko poważniejszych powikłań


Osoby o wysokim ryzyku infekcji mogą również otrzymywać antybiotyki jako środek zapobiegawczy, znany jako profilaktyka antybiotykowa.

 

Antybiotyki

 

Jak przyjmować antybiotyki

Antybiotyki należy przyjmować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu lub w ulotce informacyjnej dla pacjenta dołączonej do leku lub zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Antybiotyki mogą być dostarczane w postaci:

 • tabletek, kapsułek lub płynu do picia - można je stosować w leczeniu większości rodzajów łagodnych do umiarkowanych zakażeń organizmu
 • kremów, balsamów, sprayów i kropli - są one często stosowane w leczeniu infekcji skóry oraz infekcji oczu lub uszu
 • zastrzyki - mogą być podawane w formie zastrzyku lub kropli bezpośrednio do krwi lub mięśni i są stosowane w przypadku poważniejszych infekcji.


Pominięcie dawki antybiotyku

Jeśli zapomnisz przyjąć dawkę antybiotyku, zapoznaj się z ulotką informacyjną dla pacjenta dołączoną do leku, aby dowiedzieć się, co należy zrobić. W razie wątpliwości należy porozmawiać z farmaceutą lub lekarzem rodzinnym.

W większości przypadków można przyjąć pominiętą dawkę, gdy tylko sobie o niej przypomnimy, a następnie kontynuować przyjmowanie antybiotyków jak zwykle.

Jeśli jednak zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki, należy pominąć pominiętą dawkę i kontynuować regularne dawkowanie. Nie należy przyjmować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przypadkowe zażycie dodatkowej dawki

W przypadku przyjęcia 2 dawek bliżej siebie niż jest to zalecane, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Przypadkowe przyjęcie 1 dodatkowej dawki antybiotyku prawdopodobnie nie spowoduje poważnych szkód.

Zwiększy to jednak prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych, takich jak ból brzucha, biegunka i złe samopoczucie.

Jeśli przypadkowo zażyjesz więcej niż 1 dodatkową dawkę antybiotyku, jesteś zaniepokojony lub doświadczasz poważnych skutków ubocznych, jak najszybciej porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym.

Skutki uboczne antybiotyków

Jak każdy lek, antybiotyki mogą powodować skutki uboczne. Większość antybiotyków nie powoduje problemów, jeśli są stosowane prawidłowo, a poważne skutki uboczne występują rzadko.

Typowe skutki uboczne obejmują:


U niektórych osób może wystąpić reakcja alergiczna na antybiotyki, zwłaszcza penicylinę i inny rodzaj antybiotyków zwanych cefalosporynami.

W bardzo rzadkich przypadkach może to prowadzić do ciężkiej reakcji alergicznej (anafilaksji), która jest nagłym przypadkiem medycznym.

 

Antybiotyki1

 

 

Rodzaje antybiotyków

Istnieją setki różnych rodzajów antybiotyków, ale większość z nich można podzielić na 6 grup.

 • Penicyliny (np. penicylina, amoksycylina, ko-amoksycylina, flukloksacylina i fenoksymetylopenicylina) - szeroko stosowane w leczeniu różnych infekcji, w tym infekcji skóry, infekcji klatki piersiowej i infekcji dróg moczowych.
 • Cefalosporyny (np. cefaleksyna) - stosowane w leczeniu szerokiego zakresu zakażeń, ale niektóre z nich są również skuteczne w leczeniu poważniejszych zakażeń, takich jak posocznica i zapalenie opon mózgowych.
 • Aminoglikozydy (np. gentamycyna i tobramycyna) - zwykle stosowane tylko w szpitalu w leczeniu bardzo poważnych stanów, takich jak posocznica, ponieważ mogą powodować poważne skutki uboczne, w tym utratę słuchu i uszkodzenie nerek; zwykle podawane we wstrzyknięciach, ale mogą być podawane w postaci kropli na niektóre infekcje ucha lub oka.
 • Tetracykliny (np. tetracyklina, doksycyklina i lymecyklina) - mogą być stosowane w leczeniu szerokiego zakresu infekcji, ale są powszechnie stosowane w leczeniu trądziku i choroby skóry zwanej trądzikiem różowatym
  makrolidy (takie jak azytromycyna, erytromycyna i klarytromycyna) - mogą być szczególnie przydatne w leczeniu infekcji płuc i klatki piersiowej lub jako alternatywa dla osób z alergią na penicylinę lub w leczeniu szczepów bakterii opornych na penicylinę
 • Fluorochinolony (takie jak cyprofloksacyna i lewofloksacyna) - są to antybiotyki o szerokim spektrum działania, które były kiedyś stosowane w leczeniu szerokiego zakresu infekcji, zwłaszcza infekcji dróg oddechowych i moczowych; antybiotyki te nie są już powszechnie stosowane ze względu na ryzyko wystąpienia poważnych skutków ubocznych.
 • Inne antybiotyki obejmują chloramfenikol (stosowany w infekcjach oczu i uszu), kwas fusydowy (stosowany w infekcjach skóry i oczu) oraz nitrofurantoinę i trimetoprim (stosowane w infekcjach dróg moczowych).

1

Z powrotem do sklepu