Wzdęty brzuch: Przyczyny, objawy i skuteczne sposoby na ulgę

Treść:

 • Czym jest wzdęcie brzucha?
 • Czym jest wzdęcie brzucha?
 • Pielęgnacja i leczenie rozdętego brzucha
 • Jak skorygować wzdęty brzuch?
 • Co mogę zrobić w domu, aby zapobiec wzdęciom brzucha?


Wzdęty brzuch jest nienormalnie spuchnięty na zewnątrz. Różnicę można zobaczyć i zmierzyć, a czasem nawet poczuć.

Wzdęty brzuch może być spowodowany wzdęciem spowodowanym gazami lub nagromadzonym płynem, tkanką lub treścią przewodu pokarmowego. Może mieć charakter przewlekły lub ostry.

Głównymi przyczynami uogólnionego wzdęcia brzucha są tłuszcz, kał, płód, wzdęcia i płyny.
Substancje wewnątrz brzucha powodują obrzęk.

 

Wzdęty brzuch

 

Co to jest wzdęcie brzucha?

Rozdęty brzuch to mierzalnie spuchnięty brzuch przekraczający jego normalny rozmiar. Często towarzyszy mu uczucie rozdętego brzucha z uwięzionymi gazami lub treścią przewodu pokarmowego. Jednak rozdęty brzuch nie zawsze jest spowodowany procesami trawiennymi. Pracownicy służby zdrowia diagnozują wzdęty brzuch w kategoriach "pięciu f": wzdęcia (gazy), płodu (ciąża), kału (uwięziona kupa), płynu (z wielu przyczyn) lub tłuszczu.

Wzdęty brzuch może być bardzo niewygodny lub może być po prostu objawem, który Ty i Twój lekarz obserwujecie wizualnie. Wzdęcie brzucha może mieć charakter ostry - nagły, nietypowy - lub przewlekły - powtarzający się i ustępujący w przewidywalny sposób. Przewlekłe wzdęcie brzucha, któremu towarzyszy nieprzyjemne uczucie wzdęcia, jest często związane z problemami trawiennymi.

Możliwe przyczyny wzdęcia brzucha

Na co wskazuje wzdęcie brzucha?

Wzdęty brzuch jest albo problemem organicznym, albo funkcjonalnym. Problem organiczny można wyjaśnić za pomocą dowodów fizycznych, takich jak choroba. Problemy funkcjonalne są obserwowalne, ale niewyjaśnione.

Organiczne przyczyny rozdętego brzucha

Organiczne przyczyny rozdętego brzucha mogą obejmować:

 • Ciąża.
 • Miesiączka, która powoduje zatrzymanie wody.
 • Znaczny przyrost masy ciała w ostatnim czasie, który jest przechowywany jako tłuszcz w jamie brzusznej i może ograniczać trawienie.
 • Niedrożność jelita cienkiego lub grubego, która powoduje gromadzenie się gazów i produktów przemiany materii.
 • Częściowy paraliż żołądka (gastropareza) powodujący gromadzenie się treści pokarmowej.
 • Niektóre choroby przewodu pokarmowego powodują gazy i wzdęcia, w tym przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO), celiakia,
 • zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki (EPI) i nieswoiste zapalenie jelit (IBD).
 • Zapalenie błony śluzowej jamy brzusznej (zapalenie otrzewnej).
 • Nagromadzenie płynu w jamie brzusznej spowodowane chorobą wątroby (wodobrzusze).
 • Powiększenie narządów spowodowane stanem zapalnym lub wzrostem.
 • Krwawienie wewnętrzne (krwawienie wewnątrzbrzuszne).


Funkcjonalne przyczyny rozdętego brzucha

Funkcjonalne przyczyny rozdętego brzucha zwykle wiążą się z problemami trawiennymi, które powodują gromadzenie się gazów i/lub treści przewodu pokarmowego. Przyczyny mogą obejmować:

 • Gazy spowodowane niestrawnością czynnościową, nietolerancją pokarmową lub zespołem jelita drażliwego (IBS).
 • Zaparcia, które powodują gromadzenie się stolca i refluks treści pokarmowej.
 • Zatrzymanie moczu, które powoduje gromadzenie się moczu.
 • Zaburzenia skurczów mięśni podczas trawienia (rzekoma niedrożność jelit), które powodują wsteczne gromadzenie się treści pokarmowej.
 • Osłabienie mięśni brzucha, co powoduje wybrzuszanie się zawartości jamy brzusznej na zewnątrz i w dół (enteroptoza).

Wzdęty brzuch1

 

Opieka i leczenie rozdętego brzucha

Jak lekarze leczą wzdęty brzuch?

Jeśli szukasz opieki medycznej z powodu rozdętego brzucha, Twój lekarz spróbuje wyizolować przyczynę. Zacznie od zadawania pytań dotyczących objawów i zbadania brzucha, aby zobaczyć, gdzie jest rozdęty. Zlokalizowanie wybrzuszenia na zewnątrz, niezależnie od tego, czy jest ono jednolite w całej jamie brzusznej, czy bardziej wyraźne w określonym obszarze, pomoże mu określić, które narządy są dotknięte chorobą i zawęzić listę prawdopodobnych przyczyn. Mogą oni również palpacyjnie badać ten obszar dłońmi lub stukać w niego i słuchać wydawanych przez niego dźwięków, aby określić obecność płynów, gazów lub ciał stałych.

Narządy wewnętrzne jamy brzusznej można sklasyfikować jako stałe lub puste. Narządy stałe obejmują wątrobę, śledzionę, nerki, nadnercza, trzustkę, jajniki i macicę. Narządy te mogą powiększyć się z powodu stanu zapalnego lub narośli, takich jak guz, ropień lub torbiel. Lekarz może być w stanie palpacyjnie stwierdzić, że są one powiększone lub będzie musiał spojrzeć na zdjęcie narządów wewnętrznych, aby to stwierdzić. Duża narośl może być wyczuwalna przez skórę. Lekarz potwierdzi stan pacjenta za pomocą skanów obrazowych, a następnie przeprowadzi dalsze badania i leczenie w zależności od stanu pacjenta.

Narządy jamy brzusznej obejmują żołądek, jelito cienkie, okrężnicę, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, jajowody, macicę i pęcherz moczowy. Narządy te są wyczuwalne tylko wtedy, gdy są rozdęte. Jeśli lekarz wyczuje którykolwiek z tych narządów, od razu będzie wiedział, gdzie znajduje się problem. Podobnie jak narządy stałe, narządy puste mogą powiększać się z powodu stanu zapalnego lub narośli. Mogą one jednak również powiększać się wraz z produktami trawienia - gazami, sokami trawiennymi, stolcem i moczem - lub w ciąży, w przypadku macicy - lub, rzadko, z krwawieniem wewnętrznym. Wyjaśnią to badania obrazowe.

Inną przyczyną wzdęcia brzucha jest gromadzenie się płynu w wyściółce jamy brzusznej, zwanej otrzewną. Tkanki te mogą ulec zapaleniu w wyniku infekcji (zapalenie otrzewnej) lub mogą być wypełnione płynem z powodu stanu zwanego wodobrzuszem. Wodobrzusze jest zwykle efektem ubocznym bliznowacenia wątroby (marskości) i występuje, gdy ciśnienie na naczynia krwionośne w wątrobie (nadciśnienie wrotne) wypycha płyn do jamy brzusznej. Pracownicy służby zdrowia często mogą zidentyfikować płyn w otrzewnej na podstawie badania fizykalnego, ale badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej jest bardziej czułe.

 

Jak skorygować rozdęty brzuch?

Jeśli rozdęty brzuch ma przyczynę organiczną, leczenie będzie bardzo specyficzne dla tej przyczyny. Może to oznaczać leczenie choroby, infekcji, wzrostu, niedrożności lub urazu. Ostry przypadek ustąpi po wyleczeniu przyczyny. Przypadek przewlekły może być leczony dodatkowo lekami moczopędnymi (na płyny), środkami przeczyszczającymi (na zaparcia) lub kapsułkami z węglem aktywnym (na gazy).

W przypadku funkcjonalnego wzdęcia brzucha, którego przyczyna jest nieznana, leczenie może wymagać zastosowania metody prób i błędów. Lekarz może zalecić wykonanie wodorowego testu oddechowego w celu ustalenia przyczyny nadmiernych gazów jelitowych. Może również zalecić zmianę diety, probiotyki lub enzymy w celu poprawy procesów trawiennych. Jeśli podejrzewa, że przyczyną jest osłabienie mięśni, może zasugerować ćwiczenia mięśni brzucha lub dna miednicy.

Co mogę zrobić w domu, aby zapobiec wzdęciom brzucha?

Zapobieganie jest łatwiejsze, jeśli znasz przyczynę. Jeśli zauważysz, że wzdęcia brzucha pojawiają się po jedzeniu, możesz zmienić swoje nawyki żywieniowe, aby temu zapobiec. Na przykład:

 • Zidentyfikuj wrażliwość pokarmową i odpowiednio zmień dietę.
 • Jedz mniejsze ilości wolniej. Dłuższe przerwy między posiłkami.
 • Pij więcej wody i jedz więcej błonnika, aby zapobiec gromadzeniu się odpadów.
 • Wypróbuj enzymy trawienne i probiotyki przed posiłkami.

1

Z powrotem do sklepu