Oczy

Wspomagający funkcje oczu i siatkówki suplement diety z luteiną - przeciwutleniaczem korzystnym (nie tylko) dla oczu.

Ocutix zawiera ekstrakt z borówki, który pomaga w utrzymaniu wzroku i funkcji siatkówki. Witamina A i cynk pomagają w utrzymaniu prawidłowego widzenia i błon śluzowych. Cynk przyczynia się do prawidłowego metabolizmu witaminy A i utrzymania normalnego widzenia.

  Ocutix zawiera również luteinę i zeaksantynę – barwniki roślinne (karotenoidy). Gromadzi się w ludzkim ciele głównie w siatkówce. Luteina jest ważnym przeciwutleniaczem dla oczu, ponieważ chroni komórki (zwłaszcza siatkówkę) przed uszkodzeniami słonecznymi i przed chorobami zwyrodnieniowymi oczu oraz zmniejsza ryzyko zaćmy

 

#ShowMore#

 

Zalecana dawka luteiny

Obecnie nie ma zalecanego dziennego spożycia (RDA) dla luteiny, chociaż uważa się, że korzystne działanie luteiny występuje przy dziennym spożyciu 6-10 mg / dzień (źródło). Dla pełnego obrazu, najbardziej znaczącym efektem ubocznym nadmiernego stosowania luteiny jest karotenodermia, czyli brązowe przebarwienia skóry. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki luteiny, a eksperci ostrzegają również, że suplement diety nie powinien być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. W razie potrzeby należy skonsultować zasadność stosowania z lekarzem. Ciekawy wywiad na temat dawkowania luteiny można znaleźć na przykład na stronie internetowej Czeskiego Radia, gdzie dietetyk Jaroslava Kreuzbergová odpowiadała na pytania redaktorów w audycji Co Cię interesuje.

 

Naturalne i uzupełniające źródła luteiny

Szpinak, brokuły, boćwina i inne zielone warzywa liściaste, ale także kapusta, brukselka czy żółtko jaja. Wszystkie te substancje zawierają luteinę. A także na przykład ciecierzyca, która jest największym naturalnym źródłem luteiny. Aby dać ci wyobrażenie: żurawina ma zawartość luteiny 45 000 mikrogramów na 100 gramów, a następnie żywokost (zawartość luteiny: 39 550 mikrogramów na 100 gramów) i nagietek (żółte i pomarańczowe kwiaty; zawartość luteiny: 29 800 mikrogramów na 100 gramów). Luteina jest ważnym przeciwutleniaczem dla oczu, ponieważ chroni komórki (zwłaszcza siatkówkę) przed uszkodzeniem przez promienie słoneczne i chroni przed chorobami zwyrodnieniowymi oczu, zmniejszając ryzyko zaćmy. Oprócz naturalnych źródeł luteiny, istnieją również suplementy diety, które, przyjmowane regularnie, służą jako źródło luteiny i pomagają oczom.

 

Dlaczego i kiedy przyjmować suplementy diety z luteiną?

W interesującym wywiadzie na temat luteiny i jej wpływu na zdrowie człowieka, dr Katarína Konvičková mówi: "Oprócz pacjentów z AMD, zdecydowanie zaleciłabym przyjmowanie luteiny osobom, u których zdiagnozowano zaćmę. Powinny one przyjmować produkt co najmniej 1 do 3 miesięcy przed operacją, a następnie okresowo po operacji, gdy do siatkówki zacznie docierać więcej światła, narażając plamkę żółtą na szkodliwy niebieski składnik światła, który jest częścią promieniowania słonecznego i technicznego (takiego jak ekrany komputerów i telewizorów)".

 

Badania kliniczne luteiny i jej wpływu na wzrok

Ostatnie badania kliniczne wykazały również, że potrójna kombinacja tych elementów pomaga również w sytuacjach o zwiększonym zapotrzebowaniu na wzrok, takich jak odblaski od nadjeżdżających pojazdów podczas jazdy nocą (jeden z tak zwanych efektów olśnienia). Autorzy badania oceniającego ryzyko związane ze stosowaniem luteiny stwierdzili, że dowody na bezpieczeństwo oparte na badaniach klinicznych są przekonujące do dawki 20 mg/dzień. Znacznie wyższe dawki luteiny zostały przetestowane bez negatywnych skutków, a zatem mogą być bezpieczne, ale dane są niewystarczające, aby wyciągnąć wiarygodne wnioski na temat długoterminowego bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że soczewka oka jest częścią oka najbardziej podatną na choroby. Soczewka oka składa się w 98% z białka. Wolne rodniki uszkadzają te białka, powodując ich zlepianie się i wysychanie. Jest to podstawa zaćmy, która powoduje 50% przypadków ślepoty u osób starszych.

 

Czym są oczy?

  • Oczy to narządy, które umożliwiają widzenie. Odbierają światło ze świata zewnętrznego i wysyłają informacje wizualne do mózgu. Oczy mogą widzieć pod kątem około 200 stopni we wszystkich kierunkach, w tym patrzeć przed siebie i na boki (widzenie peryferyjne). Części oczu współpracują ze sobą, umożliwiając widzenie obrazów, ruchu i głębi. Oczy widzą miliony kolorów w różnych odcieniach.
  • Na funkcjonowanie oczu może mieć wpływ wiele schorzeń, w tym typowe problemy ze wzrokiem, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm i urazy oczu. Problemy z oczami mogą być również spowodowane wieloma chorobami i zaburzeniami, które niekoniecznie są związane z oczami, w tym zaburzeniami autoimmunologicznymi, cukrzycą i wysokim ciśnieniem krwi.
  • Aby zachować zdrowe oczy, należy regularnie odwiedzać okulistę. Stosuj zbilansowaną dietę, utrzymuj prawidłową wagę i unikaj palenia, które może uszkodzić oczy. Zawsze noś okulary ochronne, aby zapobiec urazom, zwłaszcza podczas uprawiania sportów kontaktowych lub pracy z narzędziami, które mogą prowadzić do urazów oczu (spawanie, obróbka metalu, obróbka drewna itp.).

Oczy i ich części.

Części oka obejmują:

Tęczówka, kolorowa część oka. W zależności od koloru oczu, tęczówka może mieć dowolny odcień niebieskiego, zielonego, orzechowego lub brązowego.
Rogówka - przezroczysta warstwa, która rozciąga się nad tęczówką. Rogówka składa się z wody i kolagenu. Łzy chronią rogówkę i zapewniają jej nawilżenie.
Źrenica - czarny okrąg, który jest otworem lub oknem w środku tęczówki. Rozszerza się i kurczy, kontrolując ilość światła wpadającego do oka.
Twardówka - biała część oka otaczająca tęczówkę.
Spojówka - przezroczysta, cienka tkanka pokrywająca twardówkę i wyściełająca wewnętrzną stronę powiek.
Soczewka - znajduje się za źrenicą. Skupia światło wpadające do oka i przesyła je do tylnej części oka.
Siatkówka - zestaw komórek wyściełających wnętrze tylnej części oka. Siatkówka jest częścią układu nerwowego; wykrywa światło i przekształca je w impulsy elektryczne lub sygnały nerwowe. Na siatkówce znajdują się pręciki (komórki, które pomagają widzieć w słabym świetle) i czopki (komórki, które rozpoznają kolory).
Plamka, niewielki obszar będący częścią siatkówki. Odpowiada za widzenie centralne i pomaga dostrzec drobne szczegóły i kolory.
Nerw wzrokowy, znajdujący się za siatkówką. Przenosi sygnały z siatkówki do mózgu, który następnie interpretuje te informacje wizualne i informuje o tym, co widzisz.
Mięśnie, które kontrolują pozycję i ruch oka, ilość światła docierającego do oka oraz zdolność oka do ustawiania ostrości.
Ciało szkliste - przezroczysty żel wypełniający całe oko. Chroni i utrzymuje kształt oka.


Jak działają oczy?

Różne części oka współpracują ze sobą, aby pomóc Ci widzieć obrazy i wysyłać informacje wizualne do mózgu. Cały ten proces przebiega niezwykle szybko. Kiedy patrzysz na obiekt:

  • Światło wpada do oka przez rogówkę i przechodzi do soczewki. Źrenica powiększa się i zmniejsza, aby kontrolować ilość światła wpadającego do oka.
  • Rogówka i soczewka załamują (wyginają) światło, aby skupić to, co widzisz.
  • Światło dociera do siatkówki w tylnej części oka, a siatkówka zamienia obrazy na impulsy lub sygnały elektryczne.
  • Nerw wzrokowy przenosi te sygnały do części mózgu odpowiedzialnej za widzenie (kory wzrokowej). Nerw wzrokowy przesyła sygnały z obu oczu jednocześnie.
  • Mózg interpretuje to, co widzisz. Łączy informacje wizualne z obu oczu i łączy je w jeden wyraźny obraz.


Jak wyglądają oczy?

Oko ma kształt lekko ściśniętej kuli. Nie jest to idealna kula, ponieważ jest nieco bardziej spiczaste z przodu. U osób dorosłych oko ma średnicę około 1 cala.

Kolory oczu wahają się od niebieskiego, zielonego lub bursztynowego do wszystkich odcieni brązu. Niektóre osoby mają plamki lub smugi w różnych kolorach tęczówek. Mogą również mieć ciemniejszy pierścień wokół tęczówek. Kolor oczu zależy od genów.

Najczęściej sprzedawane

Cena

54164
154164

Marki

Pozycji do wyświetlenia: 3
3 pozycji razem
Z powrotem do sklepu