Luteina: znaczenie, naturalne źródła i wpływ na zdrowie oczu

Luteina jest rodzajem organicznego pigmentu zwanego karotenoidem. Jest ona spokrewniona z betakarotenem i witaminą A. Wiele osób uważa luteinę za "witaminę dla oczu".

 

  • Luteina jest jednym z dwóch głównych karotenoidów występujących w ludzkim oku (plamce żółtej i siatkówce). Uważa się, że działa ona jako filtr światła i chroni tkanki oka przed uszkodzeniem przez światło słoneczne. Pokarmy bogate w luteinę obejmują żółtka jaj, szpinak, kapustę, kukurydzę, pomarańczową paprykę, kiwi, winogrona, cukinię i dynię.
  • Luteina jest powszechnie przyjmowana doustnie w celu zapobiegania chorobom oczu, w tym zaćmie i chorobie prowadzącej do utraty wzroku u osób starszych (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem lub AMD). Luteina jest również stosowana w leczeniu wielu innych chorób, ale nie ma dowodów naukowych na poparcie tych innych zastosowań.


W tym artykule dowiemy się następujących rzeczy na temat luteiny:

Zastosowania i skuteczność luteiny ?
Luteina i jej skutki uboczne
Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia dotyczące luteiny
Luteina i interakcje ?
Dawkowanie

 

Luteina10

 

 

Stosowanie i skuteczność luteiny?

 

Prawdopodobnie skuteczna w przypadku:

  • Choroby oczu, która prowadzi do utraty wzroku u osób starszych (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem lub AMD). Przyjmowanie suplementów luteiny doustnie przez okres do 36 miesięcy może złagodzić niektóre objawy AMD. Większe korzyści można zaobserwować w przypadku przyjmowania przez co najmniej 3 miesiące w dawkach powyżej 5 mg i w połączeniu z innymi witaminami karotenoidowymi. Wydaje się jednak, że luteina nie zapobiega pogarszaniu się AMD w miarę upływu czasu.
  • Zaćma. Spożywanie większej ilości luteiny w diecie wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia zaćmy. Nie jest jednak jasne, czy doustne przyjmowanie suplementów luteiny pomaga osobom, które już mają zaćmę.


Prawdopodobnie nieskuteczne w przypadku

  • Choroby płuc, która dotyka noworodki (dysplazja oskrzelowo-płucna). Doustne podawanie wcześniakom luteiny i zeaksantyny nie zmniejsza prawdopodobieństwa wystąpienia dysplazji oskrzelowo-płucnej.
  • Ciężka choroba jelit u wcześniaków (martwicze zapalenie jelit lub NEC). Doustne podawanie wcześniakom luteiny i zeaksantyny nie zapobiega rozwojowi NEC.
  • Dziedziczna choroba oczu powodująca słabe widzenie w nocy i utratę widzenia bocznego (retinitis pigmentosa). Przyjmowanie luteiny doustnie nie poprawia wzroku ani innych objawów u osób z barwnikowym zapaleniem siatkówki.
  • Choroba oczu u wcześniaków, która może prowadzić do ślepoty (retinopatia wcześniaków). Doustne podawanie luteiny i zeaksantyny wcześniakom nie zapobiega retinopatii wcześniaków.

Istnieje zainteresowanie stosowaniem luteiny do różnych innych celów, ale nie ma wystarczających wiarygodnych informacji, aby stwierdzić, czy może to być przydatne.

 

Luteina i jej skutki uboczne

 

Luteina przyjmowana doustnie jest prawdopodobnie bezpieczna. Spożywanie do 20 mg luteiny dziennie w ramach diety lub jako suplement wydaje się być bezpieczne.

 

Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia dotyczące luteiny

 

Luteina przyjmowana doustnie jest prawdopodobnie bezpieczna. Spożycie do 20 mg luteiny dziennie w ramach diety lub jako suplement wydaje się być bezpieczne. Ciąża i karmienie piersią: Luteina jest prawdopodobnie bezpieczna, gdy jest przyjmowana w ilościach występujących w żywności.

 

 

Luteina i interakcje?

 

Obecnie nie posiadamy żadnych informacji na temat interakcji z LUTEINĄ.

 

 

Dawkowanie

 

  • Luteina znajduje się w wielu produktach spożywczych, w tym w żółtkach jaj, szpinaku, kapuście, kukurydzy, pomarańczowej papryce, kiwi, winogronach, cukinii i kabaczku. W jednej filiżance gotowanej kapusty znajduje się 44 mg luteiny, w filiżance gotowanego szpinaku 26 mg, a w filiżance brokułów 3 mg.
  • Luteina jest również przyjmowana w suplementach diety. Jest ona najczęściej przyjmowana przez osoby dorosłe w dawkach 10-20 mg doustnie dziennie przez okres do 3 lat. Wiele multiwitamin zawiera luteinę. Zwykle dostarczają one stosunkowo niewielką ilość, np. 0,25 mg w jednej tabletce. Luteina jest najlepiej wchłaniana, gdy jest przyjmowana z posiłkiem o wysokiej zawartości tłuszczu. Skonsultuj się ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj produktu lub dawki może być najlepszy dla Twojego konkretnego stanu.

Luteina11

Z powrotem do sklepu