Ślepota: diagnoza i wsparcie dla osób z upośledzeniem wzroku

Jest to stan, w którym chore oko mogło rozwinąć się anatomicznie prawidłowo, ale jego funkcjonalność nie jest idealna. Przyczyną tego wrodzonego stanu jest mrużenie oczu, wysoki stopień wady refrakcji w jednym oku (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm) lub zaćma.

SPIS TREŚCI:

 • Co to jest krótkowzroczność?
 • Czym jest krótkowzroczność?
 • Czy jestem narażony na krótkowzroczność?
 • Co powoduje krótkowzroczność?
 • W jaki sposób lekarz sprawdza, czy występuje toczeń ślepoty?
 • Jakie jest leczenie toczniowej ślepoty?

 

Ślepota

 

Co to jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność (zwana również leniwym okiem) to rodzaj słabego widzenia, który zwykle występuje tylko w jednym oku, ale rzadziej w obu oczach. Występuje, gdy dochodzi do nieprawidłowej współpracy między mózgiem a okiem, a mózg nie jest w stanie rozpoznać widzenia z jednego oka. Z czasem mózg coraz bardziej polega na drugim, silniejszym oku, podczas gdy widzenie w słabszym oku pogarsza się.

Nazywa się to "leniwym okiem", ponieważ silniejsze oko działa lepiej. Jednak osoby z zezem nie są leniwe i nie mogą kontrolować sposobu, w jaki pracują ich oczy.

Krótkowzroczność zaczyna się w dzieciństwie i jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u dzieci. Występuje nawet u 3 na 100 dzieci. Dobrą wiadomością jest to, że wczesne leczenie jest skuteczne i zazwyczaj zapobiega długoterminowym problemom ze wzrokiem.

Objawy niewyraźnego widzenia

Objawy niewyraźnego widzenia mogą być trudne do zauważenia. Dzieci z krótkowzrocznością mogą mieć słabe postrzeganie głębi - mają problem z określeniem, jak blisko lub daleko coś się znajduje.

Rodzice mogą również zauważyć oznaki, że ich dziecko ma problemy z wyraźnym widzeniem, takie jak:

 • Mruganie
 • Zamykanie jednego oka
 • Przechylanie głowy


W wielu przypadkach rodzice nie wiedzą, że ich dziecko ma krótkowzroczność, dopóki lekarz nie zdiagnozuje jej podczas badania wzroku. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie dzieci przechodziły badanie wzroku co najmniej raz w wieku od 3 do 5 lat.

 

Czy jestem zagrożony krótkowzrocznością?

Niektórzy ludzie rodzą się z krótkowzrocznością, a u innych rozwija się ona w późniejszym dzieciństwie.

Prawdopodobieństwo wystąpienia tępego widzenia jest wyższe u dzieci, które:

 • urodziły się przedwcześnie
 • były mniejsze niż przeciętnie przy urodzeniu
 • mają w rodzinie zeza, zaćmę lub inne choroby oczu
 • mają zaburzenia rozwojowe


Co powoduje krótkowzroczność?

W wielu przypadkach lekarze nie znają przyczyny krótkowzroczności. Czasami jednak inny problem ze wzrokiem może prowadzić do krótkowzroczności.

Normalnie mózg wykorzystuje sygnały nerwowe z obu oczu do widzenia. Jeśli jednak wada wzroku upośledza widzenie w jednym oku, mózg może próbować ją obejść. Zaczyna "wyłączać" sygnały ze słabszego oka i polegać tylko na silniejszym oku.

Niektóre choroby oczu, które mogą prowadzić do niedowidzenia, to:

 • Wady refrakcji. Obejmują one typowe problemy ze wzrokiem, takie jak krótkowzroczność (trudności z widzeniem na odległość), dalekowzroczność (trudności z widzeniem z bliska) i astygmatyzm (który może powodować niewyraźne widzenie). Problemy te można zazwyczaj łatwo skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Jednakże, jeśli nie są leczone, mózg może zacząć bardziej polegać na oku o silniejszym widzeniu.
 • Zez. Zazwyczaj oczy poruszają się razem jako para. Jednak u dzieci z zezem oczy nie są w jednej linii. Jedno oko może poruszać się do wewnątrz, na zewnątrz, w górę lub w dół.
 • Zaćma. Powoduje zmętnienie soczewki oka, przez co widzenie staje się niewyraźne. Zaćma występuje głównie u osób starszych, ale może również wystąpić u niemowląt i dzieci.


Jak lekarz sprawdza, czy występuje zaćma?

W ramach rutynowego badania wzroku lekarz dziecka będzie szukał oznak zmętnienia. Wszystkie dzieci w wieku od 3 do 5 lat muszą przejść badanie wzroku co najmniej raz.

 

Ślepota1

 

Jak leczy się krótkowzroczność?

Jeśli przyczyną krótkowzroczności jest problem ze wzrokiem, lekarz może najpierw leczyć ten problem. Na przykład, lekarz może zalecić okulary lub soczewki kontaktowe (dla dzieci z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością) lub operację (dla dzieci z zaćmą).

Następnym krokiem jest przekwalifikowanie mózgu i zmuszenie go do korzystania ze słabszego oka. Im częściej mózg go używa, tym staje się ono silniejsze.

Zabiegi obejmują np:

 • Noszenie opaski na silniejszym oku. Zakrywając to oko plastrem (podobnym do plastra), mózg musi używać słabszego oka, aby widzieć. Niektóre dzieci muszą nosić plaster tylko przez 2 godziny dziennie, podczas gdy inne mogą potrzebować go zawsze, gdy nie śpią.
 • Umieszczenie specjalnych kropli do oczu w silniejszym oku. Kropla leku atropiny raz dziennie może tymczasowo rozmyć widzenie z bliska, zmuszając mózg do korzystania z drugiego oka. W przypadku niektórych dzieci leczenie to działa równie dobrze, jak opaska na oko, a niektórzy rodzice uważają je za łatwiejsze (na przykład dlatego, że małe dzieci mogą próbować ściągać opaski z oczu).


Po rozpoczęciu leczenia wzrok dziecka może zacząć się poprawiać w ciągu kilku tygodni. Uzyskanie najlepszych wyników zajmie jednak prawdopodobnie kilka miesięcy. Po tym czasie dziecko może nadal wymagać stosowania tych metod leczenia od czasu do czasu, aby zapobiec nawrotowi niedowidzenia.

Ważne jest wczesne rozpoczęcie leczenia dzieci z niedowidzeniem - im wcześniej, tym lepiej. Dzieci, które dorastają bez leczenia, mogą mieć problemy ze wzrokiem przez całe życie. Leczenie niedowidzenia u dorosłych jest zwykle mniej skuteczne niż u dzieci.

3

Z powrotem do sklepu