Astygmatyzm: rozpoznawanie i skuteczne strategie poprawy widzenia

Astygmatyzm to rodzaj wady refrakcji oka, zwykle spowodowany nieregularnością kształtu rogówki, skutkujący niewyraźnym lub zniekształconym widzeniem. Aby zapewnić ostre widzenie, punkt centralny musi znajdować się na siatkówce. Ogniskowa w oku to punkt, w którym łączą się promienie świetlne padające na oko.

Treść:

Czym jest astygmatyzm
Oznaki i objawy astygmatyzmu
Przyczyny astygmatyzmu
Diagnoza astygmatyzmu
Leczenie astygmatyzmu


Co to jest astygmatyzm

Astygmatyzm jest powszechną i ogólnie uleczalną niedoskonałością krzywizny oka, która powoduje niewyraźne widzenie z daleka i bliska.

Astygmatyzm występuje, gdy przednia powierzchnia oka (rogówka) lub soczewka wewnątrz oka ma nieprawidłową krzywiznę. Zamiast zakrzywienia w kształcie kuli, powierzchnia ma kształt jajka. Powoduje to niewyraźne widzenie na wszystkich odległościach.

Astygmatyzm jest często obecny od urodzenia i może występować w połączeniu z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Często nie jest on na tyle wyraźny, by wymagać korekcji. Jeśli tak jest, opcjami leczenia są soczewki korekcyjne lub operacja.

 

Astygmatyzm

 

Oznaki i objawy astygmatyzmu

Oznaki i objawy astygmatyzmu mogą obejmować:

 • Niewyraźne lub zniekształcone widzenie
 • Zmęczenie oczu lub dyskomfort
 • Bóle głowy
 • Trudności z widzeniem w nocy
 • Mruganie


Przyczyny astygmatyzmu

Oko ma dwie struktury o zakrzywionych powierzchniach, które zaginają (załamują) światło na siatkówce, co tworzy obraz:

 • Rogówka, przezroczysta przednia powierzchnia oka, wraz z filmem łzowym.
 • Soczewka, przezroczysta struktura wewnątrz oka, która zmienia kształt, aby pomóc oku skupić się na pobliskich obiektach


W idealnie ukształtowanym oku każdy z tych elementów ma okrągłą krzywiznę, jak powierzchnia gładkiej kuli. Rogówka lub soczewka o takiej krzywiźnie równomiernie ugina (załamuje) całe wpadające światło i tworzy ostro skupiony obraz bezpośrednio na siatkówce z tyłu oka

 

Astygmatyzm1

 

Błąd refrakcji

Jeśli rogówka lub soczewka mają jajowaty kształt z dwiema niedopasowanymi krzywiznami, promienie światła nie są jednakowo załamywane, co oznacza, że powstają dwa różne obrazy. Te dwa obrazy nakładają się na siebie lub łączą, powodując niewyraźne widzenie. Astygmatyzm jest rodzajem wady refrakcji.

Astygmatyzm występuje, gdy rogówka lub soczewka są zakrzywione bardziej stromo w jednym kierunku niż w drugim. Astygmatyzm rogówkowy występuje, gdy rogówka ma nieprawidłową krzywiznę. Astygmatyzm soczewki występuje, gdy soczewka ma niedopasowaną krzywiznę.

Oba rodzaje astygmatyzmu mogą powodować niewyraźne widzenie. Niewyraźne widzenie może występować w więcej niż jednym kierunku: poziomym, pionowym lub ukośnym.

Astygmatyzm może występować od urodzenia lub rozwinąć się po urazie oka, chorobie lub operacji. Astygmatyzm nie jest powodowany lub pogarszany przez czytanie w złym oświetleniu, siedzenie zbyt blisko telewizora lub mrużenie oczu.

 

Astygmatyzm

Astygmatyzm to rodzaj wady refrakcji spowodowanej nieprawidłową krzywizną rogówki lub soczewki. Powoduje to niewyraźne widzenie, ponieważ istnieją dwa punkty widzenia.

Inne wady refrakcji

Astygmatyzm może występować w połączeniu z innymi wadami refrakcji, które obejmują:

 • Myopia (krótkowzroczność). Występuje, gdy rogówka jest zbyt zakrzywiona lub oko jest dłuższe niż zwykle. Zamiast skupiać się dokładnie na siatkówce, światło skupia się przed siatkówką, przez co odległe obiekty wydają się rozmyte.
 • Dalekowzroczność (nadwzroczność). Występuje, gdy rogówka jest zakrzywiona zbyt słabo lub oko jest krótsze niż zwykle. Efekt jest odwrotny do krótkowzroczności. Gdy oko jest rozluźnione, światło nigdy nie skupia się na tylnej części oka, więc pobliskie obiekty wydają się rozmazane.


Diagnoza astygmatyzmu

Astygmatyzm diagnozuje się poprzez badanie wzroku. Pełne badanie wzroku obejmuje serię testów sprawdzających zdrowie oczu i refrakcję, która określa, w jaki sposób oczy zaginają światło.

Okulista może użyć różnych przyrządów, skierować jasne światło bezpośrednio na oczy i poprosić o spojrzenie przez kilka soczewek. Lekarz wykorzysta te testy do zbadania różnych aspektów oczu i wzroku oraz określenia recepty potrzebnej do zapewnienia wyraźnego widzenia za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych.

Leczenie astygmatyzmu

Celem leczenia astygmatyzmu jest poprawa ostrości widzenia i komfortu oczu. Leczeniem są soczewki korekcyjne lub chirurgia refrakcyjna.

Soczewki korekcyjne

Noszenie soczewek korekcyjnych leczy astygmatyzm poprzez spłaszczenie nierównej krzywizny rogówki lub soczewki.

Rodzaje soczewek korekcyjnych obejmują:

 • Okulary. Okulary są wykonane z soczewek, które pomagają zrekompensować nierówny kształt oka. Soczewki umożliwiają prawidłowe zagięcie światła do oka. Okulary mogą również korygować inne wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność.
 • Soczewki kontaktowe. Podobnie jak okulary, soczewki kontaktowe mogą korygować większość astygmatyzmu. Są one dostępne w różnych typach i stylach.
  Soczewki kontaktowe są również stosowane w procedurze zwanej ortokeratologią. W ortokeratologii sztywne soczewki kontaktowe są noszone w nocy podczas snu, aż krzywizna oka się wyprostuje. Następnie soczewki są noszone rzadziej, aby pomóc w utrzymaniu nowego kształtu. Jeśli leczenie zostanie przerwane, oko powraca do swojego pierwotnego kształtu i wady refrakcji.

Długotrwałe noszenie soczewek kontaktowych zwiększa ryzyko infekcji oka.

Chirurgia refrakcyjna

Chirurgia refrakcyjna poprawia widzenie i zmniejsza potrzebę noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Chirurg okulista wykorzystuje wiązkę lasera do zmiany krzywizny rogówki w celu skorygowania wady refrakcji. Przed zabiegiem lekarze ocenią pacjenta i ustalą, czy jest on kandydatem do operacji refrakcyjnej.

Rodzaje chirurgii refrakcyjnej astygmatyzmu obejmują:

 • Laserowo wspomagana keratomileusis in situ. W tej procedurze chirurg okulista tworzy cienką, zawiasową klapkę w rogówce. Za pomocą lasera excimerowego rzeźbi kształt rogówki, a następnie przesuwa płatek.
 • Keratektomia podnabłonkowa wspomagana laserem. Zamiast tworzyć płatek w rogówce, chirurg rozluźnia cienką ochronną powłokę rogówki (nabłonek) za pomocą specjalnego alkoholu. Za pomocą lasera excimerowego zmienia krzywiznę rogówki, a następnie przesuwa poluzowany nabłonek.
 • Keratektomia fotorefrakcyjna. Procedura ta jest podobna do keratektomii podnabłonkowej wspomaganej laserem (LASEK), z tą różnicą, że chirurg usuwa nabłonek. Odrośnie on naturalnie i dostosuje się do nowego kształtu rogówki. Konieczne może być noszenie opatrunkowych soczewek kontaktowych przez kilka dni po zabiegu.
 • Epi-laserowa keratomileusis in situ. Chirurg używa specjalnego zmechanizowanego tępego ostrza - zamiast alkoholu - do oddzielenia bardzo cienkiego plasterka nabłonka. Następnie używa lasera excimerowego do zmiany kształtu rogówki i repozycjonowania nabłonka.
 • Wyciągnięcie soczewki przez małe nacięcie. Ten nowszy rodzaj chirurgii refrakcyjnej przekształca rogówkę za pomocą lasera w celu utworzenia kawałka tkanki w kształcie soczewki (soczewki) pod powierzchnią rogówki. Soczewka jest następnie usuwana przez bardzo małe nacięcie.
 • Procedura usuwania soczewki przez małe nacięcie jest jak dotąd zatwierdzona wyłącznie do leczenia łagodnej krótkowzroczności.
 • Inne rodzaje chirurgii refrakcyjnej obejmują ekstrakcję soczewki przezroczystej i implantację soczewki kontaktowej. Nie ma jednej najlepszej metody chirurgii refrakcyjnej, a decyzję należy podjąć dopiero po pełnej ocenie i dokładnej rozmowie z chirurgiem.


Możliwe powikłania, które mogą wystąpić po operacji refrakcyjnej obejmują:

 • niedostateczna lub nadmierna korekcja pierwotnego problemu
 • Wizualne efekty uboczne, takie jak aureola lub wybuch gwiazdy pojawiający się wokół świateł
 • Suche oko
 • Zakażenie
 • Bliznowacenie rogówki
 • Rzadko, utrata wzroku
Z powrotem do sklepu