Jęczmień w oku: Objawy, leczenie i szybkie rozwiązania

Treść:

 • Objawy oka jęczmienia
 • Przyczyny oka jęczmienia
 • Leczenie jęczmienia na oku


Jęczmień na oku jest częstą ostrą infekcją, która występuje na powiece. Technicznym terminem określającym ten stan jest hordeolum. Hordeum to łaciński termin oznaczający jęczmień, który może przypominać hordeolum.

Jęczmień na oku jest częstą irytacją, która może powodować zaczerwienienie powieki i dyskomfort w oku.
Niektóre plamy jęczmienia mogą ustąpić samoistnie, ale istnieje kilka rzeczy, które mogą przyspieszyć ten proces.

Najczęściej zalecanym sposobem leczenia plam jęczmiennych jest stosowanie ciepłych okładów z masażem powiek.
Jeśli stan nie ustępuje, lekarz okulista pomoże przepisać najbardziej odpowiednie leczenie.

Istnieją dwa rodzaje jęczmienia w oku: zewnętrzny i wewnętrzny. Zewnętrzna hordeola występuje u podstawy rzęs, podczas gdy wewnętrzna hordeola występuje po wewnętrznej stronie powieki.

 

Jęczmień w oku

 

Objawy jęczmienia na oku

Objawy jęczmienia na oku mogą obejmować następujące objawy:

 • Bolesny, czerwony, opuchnięty guzek na powiece
 • Strup wokół powieki
 • Niewyraźne widzenie
 • Drapanie oka
 • Uczucie, jakby coś znajdowało się w oku
 • Łzawienie
 • Wrażliwość na światło


Odróżnienie hordeolum od podobnego stanu zwanego gradówką może być trudne. Gradówka może wyglądać podobnie do hordeolum, ale w przeciwieństwie do niego jest zwykle bezbolesna.

Objawy gradówki obejmują:

 • bezbolesny guzek na powiece, czasami z zaczerwienieniem i obrzękiem
 • niewyraźne widzenie
 • drapanie oka
 • uczucie, jakby coś znajdowało się w oku
 • łzawienie

Przyczyny jęczmienia na oku

Hordeola jest zwykle spowodowana zakażeniem gruczołu bakterią Staphylococcus.

 • W przypadku hordeoli zewnętrznej dotknięte są gruczoły Zeissa lub gruczoły Molla.
  Gruczoły Zeissa są strukturami łojowymi (produkującymi olej) zlokalizowanymi na krawędzi powieki. Gruczoły Molla, znane również jako gruczoły rzęskowe, są strukturami wytwarzającymi pot, również zlokalizowanymi na brzegu powieki, a ich przewody uchodzą do mieszka rzęsowego. Zewnętrzna hordeola objawia się jako pryszcz na zewnętrznej stronie powieki w pobliżu krawędzi rzęs.
 • W przypadku hordeoli wewnętrznej dotknięte są gruczoły Meiboma. Gruczoły Meiboma są strukturami łojowymi (produkującymi olej). Hordeola wewnętrzna występuje na wewnętrznej powiece.
  Z kolei gradówki nie są zakaźne. Zwykle powstają w wyniku przewlekłego zapalenia gruczołów łojowych. Komórki zapalne gromadzą się i tworzą ziarninę, która jest twarda i tworzy wyczuwalny guzek na powiece.

Istnieje kilka czynników ryzyka rozwoju jęczmienia oka:

Noszenie soczewek kontaktowych. Soczewki kontaktowe, nawet jeśli są regularnie czyszczone, stanowią pożywkę dla bakterii. Noszenie soczewek kontaktowych może zatem przyczynić się do rozwoju jęczmienia oka.
Wcześniejsza kamica oka. Historia wcześniejszych jęczmieni może sprawić, że dana osoba będzie bardziej podatna na ich ponowne wystąpienie. Czasami konieczna jest regularna pielęgnacja powiek, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu jęczmienia oka. Zwykle obejmuje to higienę powiek i ciepłe okłady z masażem powiek.
Zapalenie powiek. Zapalenie powiek jest chorobą zapalną powiek. Chociaż zapalenie powiek może objawiać się jako stan ostry, zazwyczaj ma charakter przewlekły. Zapalenie powiek jest zwykle spowodowane przerostem lub brakiem równowagi bakterii na powiekach. Ten przerost bakterii może prowadzić do jęczmienia na oku.
Dysfunkcja gruczołów Meiboma. Dysfunkcja gruczołów Meiboma jest chorobą zapalną gruczołów Meiboma powiek. Gruczoły te normalnie wydzielają olej do filmu łzowego. W przypadku dysfunkcji gruczołów Meiboma gruczoły nie funkcjonują tak, jak powinny. Stają się zatkane i są bardziej podatne na infekcje, takie jak hordeola, zwłaszcza typu wewnętrznego.
Trądzik różowaty. Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry, która powoduje zaczerwienienie. U niektórych osób z trądzikiem różowatym występują zmiany w oczach, zwane trądzikiem różowatym ocznym. Objawy obejmują suchość oczu, upośledzenie funkcji gruczołów Meiboma oraz nawracającą hordeolę lub gradówkę.


Leczenie trądziku różowatego

Hordeola i gradówka mogą zniknąć samoistnie. Istnieje kilka rzeczy, które mogą przyspieszyć ten proces:

 • Ciepłe okłady. Stosowanie ciepłych okładów może pomóc osuszyć hordeolę lub zmobilizować ziarninę gradówki. W tym celu można użyć myjki z ciepłą wodą. Szczególnie pomocne może być połączenie ciepłych okładów z delikatnym masażem powiek. Alternatywą dla ciepłych okładów jest użycie dostępnego na rynku okładu termicznego. Istnieje kilka marek dostępnych specjalnie do stosowania na powiekach. Należy zachować ostrożność podczas stosowania ciepłych kompresów lub okładów termicznych, aby uniknąć poparzenia delikatnej skóry powiek.
 • Higiena powiek. Środki mające na celu utrzymanie czystości w okolicy powiek mogą pomóc w leczeniu jęczmienia oka. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli występuje również zapalenie powiek. Na rynku dostępne są różne preparaty do czyszczenia okolic powiek.
 • Antybiotyki. Jeśli hordeolum nie reaguje na ciepłe okłady, w leczeniu infekcji można zastosować doustne antybiotyki. Miejscowe antybiotyki mogą być stosowane w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się bakterii wraz z drenażem zmiany. Są one zwykle w postaci maści i nie wnikają zbyt dobrze w zmianę.
 • Leczenie specyficzne dla gradówki. Gradówka może zniknąć po długim czasie. Jeśli gradówka nie reaguje na ciepłe okłady, konieczne może być bardziej inwazyjne leczenie. Zalecane może być wstrzyknięcie kortykosteroidów lub lancetowanie i drenaż zmiany.

Jęczmień w oku1

 

 

Z powrotem do sklepu