Działanie rokitnika zwyczajnego

Treść:

 • Korzyści z rokitnika zwyczajnego
 • Skutki uboczne rokitnika zwyczajnego
 • Dawkowanie: Ile rokitnika powinienem wziąć?
 • Ile rokitnika powinienem przyjmować i na co uważać?
 • Podsumowanie

Działanie rokitnika zwyczajnego

Rokitnik zwyczajny (Hipphophae rhamnoides) to cierniste drzewo powszechnie występujące w Azji i Europie. Części rokitnika są od dawna stosowane w medycynie i kosmetyce. Uważa się, że drzewo to ma właściwości lecznicze, co prowadzi wiele osób do znalezienia interesujących zastosowań rokitnika, w tym w dżemach, ciastach i napojach.
Ekstrakt z rokitnika, który jest dostępny w postaci suplementów diety, zawiera szereg niezbędnych kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy (w tym witaminę C, witaminę E i antocyjany).

W niniejszym artykule omówiono sugerowane zastosowania rokitnika, możliwe skutki uboczne, środki ostrożności i informacje dotyczące dawkowania.

Korzyści z rokitnika zwyczajnego

W ziołolecznictwie rokitnik jest od dawna stosowany do wspomagania układu trawiennego, poprawy zdrowia serca, łagodzenia stanów zapalnych i leczenia chorób skóry.
Olej z rokitnika zyskał również popularność jako składnik różnych produktów do pielęgnacji skóry. Olej z rokitnika stosowany miejscowo ma wiele korzystnych właściwości.
Obecnie brakuje badań klinicznych testujących terapeutyczne i kosmetyczne działanie rokitnika. Wstępne badania dotyczyły jednak kilku możliwych zastosowań.
Stosowanie suplementów diety powinno być zindywidualizowane i zweryfikowane przez pracownika służby zdrowia, takiego jak zarejestrowany dietetyk (RD lub RDN), farmaceuta lub pracownik służby zdrowia. Żaden suplement nie jest przeznaczony do leczenia lub zapobiegania chorobom.

Egzema
Starsze badania sugerują, że doustne suplementy diety z rokitnikiem mogą pomagać w leczeniu atopowego zapalenia skóry (egzemy) lub nie przynosić żadnych korzyści.
Najnowszy przegląd 37 badań z 2019 r. sugeruje, że istnieją dowody na stosowanie rokitnika w zmniejszaniu nasilenia atopowego zapalenia skóry, ale niektóre badania były małe i potrzebne są bardziej wiarygodne dowody.

Gojenie się ran
Niektóre badania sugerują, że rokitnik może sprzyjać gojeniu się ran, gdy jest stosowany miejscowo. W szczególności olej z rokitnika wydaje się sprzyjać gojeniu się ran.
Na przykład w badaniu z 2021 r. z udziałem 55 osób z oparzeniami drugiego stopnia, opatrunki z rokitnika były bardziej korzystne niż bardziej powszechny 1% krem z sulfadiazyną srebra. Stosowanie rokitnika skróciło czas gojenia.

Poziom cukru we krwi
Badanie przeprowadzone na ludziach w Chinach w 2021 r. wykazało, że spożywanie oczyszczonych jagód rokitnika przez pięć tygodni doprowadziło do nieznacznego obniżenia poziomu cukru we krwi na czczo.5 Badanie było jednak niewielkie - obejmowało tylko 38 osób. Uczestnicy mieli upośledzoną regulację glukozy (IGR) lub stan przedcukrzycowy.
Inne małe badanie przeprowadzone na 18 mężczyznach (płeć przypisana przy urodzeniu) sugerowało, że jagody rokitnika zmniejszały i opóźniały poposiłkową odpowiedź insulinową.
Uważa się, że składniki przeciwutleniające rokitnika są odpowiedzialne za jego potencjalne działanie obniżające poziom cukru we krwi. Ogólnie rzecz biorąc, badania w tej dziedzinie są ograniczone i potrzebne są szerzej zakrojone badania.

Rak
Według krótkiego przeglądu, przeciwutleniające i przeciwzapalne składniki rokitnika mają działanie przeciwnowotworowe.
W przeglądzie zauważono jednak, że dotychczasowe badania przeprowadzono na zwierzętach lub in vitro (w słoiku). Potrzeba badań na ludziach, zanim potencjalne działanie przeciwnowotworowe rokitnika zostanie potwierdzone u ludzi.

Pielęgnacja skóry i kosmetyki
W przeglądzie z 2017 r. wymieniono różne zastosowania rokitnika na skórę. Zgodnie z tym przeglądem, miejscowe stosowanie rokitnika może być przydatne w następujący sposób:

 • nawilżenie skóry
 • łagodzenie podrażnień
 • leczenie trądziku
 • leczenie uszkodzeń spowodowanych wiekiem
 • Pielęgnacja włosów, w tym wypadanie włosów

W przeglądzie stwierdzono, że przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe znajdujące się w rokitniku są przydatnymi narzędziami w pielęgnacji skóry. Uważa się, że przeciwutleniacze usuwają wolne rodniki, zmniejszając w ten sposób oznaki starzenia, podczas gdy kwasy tłuszczowe zapewniają nawilżenie skóry.

Zapalenie
Badania wykazały potencjalne korzyści rokitnika w leczeniu stanów zapalnych. Nasiona rokitnika zawierają roślinne związki chemiczne zwane kwasami fenolowymi (należą one do polifenoli).
Badania wykazały, że związki te odgrywają kluczową rolę w zwalczaniu stanów zapalnych i stresu oksydacyjnego w organizmie. Owoce mają również właściwości przeciwutleniające.

Zdrowie układu sercowo-naczyniowego
Rokitnik może być korzystny w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i wysokiego poziomu cholesterolu. Te choroby układu krążenia (serca) są powszechne, ale stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.
Przegląd 11 badań dotyczących rokitnika wykazał, że u osób z wysokim poziomem cholesterolu lub niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD), która obecnie nazywana jest dysfunkcją metaboliczną związaną ze stłuszczeniową chorobą wątroby (MASLD), poziom cholesterolu poprawił się. Takich samych korzyści nie stwierdzono u osób zdrowych.
Rokitnik jest również źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3, które mogą pomóc w zapobieganiu chorobom układu krążenia, w tym wysokiemu ciśnieniu krwi.

Skutki uboczne rokitnika zwyczajnego

Owoce rokitnika są prawdopodobnie bezpieczne, jeśli są spożywane w ilościach powszechnie występujących w żywności. Owoce te są również prawdopodobnie bezpieczne, gdy są spożywane w celach leczniczych, choć mogą wystąpić skutki uboczne.

Częste skutki uboczne
Niewiele skutków ubocznych zostało zgłoszonych przy miejscowym lub doustnym stosowaniu rokitnika.
Jedno małe badanie na ludziach wykazało, że po przyjmowaniu 3 g oleju z rokitnika przez trzy miesiące u około 10% uczestników wystąpiły objawy żołądkowo-jelitowe.

Poważne skutki uboczne
Nie odnotowano żadnych poważnych skutków ubocznych stosowania rokitnika. Jednak niektóre z możliwych interakcji rokitnika mogą stwarzać zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych w niektórych populacjach.
Przed zastosowaniem rokitnika lub innych suplementów diety należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku przyjmowania innych leków.

Środki ostrożności
Suplementy, maści lub kosmetyki z rokitnikiem mogą nie być odpowiednie dla każdego.
Szczególnie ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem rokitnika u dzieci. Naukowcy ostrzegają, że niewiele wiadomo na temat toksyczności i bezpieczeństwa tego suplementu diety.16 Chociaż może on być bezpieczny, nie ma wystarczających dowodów, aby to potwierdzić.
Przed zastosowaniem rokitnika należy skonsultować się z lekarzem, jeśli

 • masz niskie ciśnienie krwi
 • masz zaburzenia krwawienia
 • masz zamiar poddać się operacji
 • przyjmujesz jakiekolwiek leki (możliwe są interakcje lekowe)
 • jesteś w ciąży lub karmisz piersią (chociaż badania sugerują, że stosowanie jest bezpieczne).
 • chorujesz na cukrzycę

Większość badań nad rokitnikiem przeprowadzono na zwierzętach lub bardzo małych grupach ludzi. Z tego powodu nie jest znana pełna lista możliwych środków ostrożności związanych ze stosowaniem rokitnika.

Ile rokitnika powinienem przyjmować?

Nie ma wystarczających dowodów naukowych na doustne lub miejscowe stosowanie rokitnika, aby określić bezpieczną lub skuteczną dawkę rokitnika.
Badania na zwierzętach nie są jednak ostatecznym dowodem i potrzebne są dalsze badania nad bezpiecznym dawkowaniem rokitnika u ludzi.
Należy pamiętać, że skutki uboczne (takie jak niestrawność) mogą być bardziej prawdopodobne w przypadku przyjmowania większej dawki rokitnika niż zalecana.
Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem suplementów diety, aby upewnić się, że suplement i dawka są odpowiednie dla Twoich potrzeb.

Interakcje
Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na interakcje z rokitnikiem, niektóre badania sugerują, że mogą występować interakcje z niektórymi lekami. Należą do nich leki rozrzedzające krew i obniżające poziom cukru we krwi.

Leki rozrzedzające krew
Rokitnik może zmniejszać krzepliwość krwi, co może prowadzić do zwiększonego krwawienia. Osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew powinny zachować ostrożność podczas przyjmowania rokitnika, ponieważ może on zwiększać ryzyko krwawienia.

Leki obniżające poziom cukru we krwi
Osoby cierpiące na cukrzycę lub przyjmujące leki obniżające poziom cukru we krwi powinny skonsultować się z lekarzem, czy rokitnik jest odpowiednim suplementem diety. W rzeczywistości niektóre dowody wskazują na zdolność rokitnika do obniżania poziomu cukru we krwi. Przyjmowanie rokitnika i leków obniżających poziom cukru we krwi może spowodować zbyt niski poziom cukru we krwi.
Ważne jest, aby uważnie przeczytać listę składników i panel faktów żywieniowych suplementu diety, takiego jak rokitnik zwyczajny, aby wiedzieć, jakie składniki i w jakiej ilości zawiera. Przestudiuj etykietę tego suplementu z lekarzem i omów możliwe interakcje z żywnością, innymi suplementami i lekami.

Jak przechowywać rokitnik zwyczajny?
Zaleca się przechowywanie suplementów i kremów w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Suplementy i kremy należy utylizować zgodnie z datą ważności podaną na opakowaniu.
W przypadku stosowania świeżych owoców rokitnika, należy przechowywać je jak inne produkty spożywcze.

Podobne suplementy diety
Rokitnik ma unikalny skład i zawiera wiele witamin, minerałów i składników odżywczych. Jednak niektóre inne suplementy diety i składniki odżywcze mają podobne sugerowane zastosowania jak rokitnik zwyczajny.
Przykłady podobnych suplementów, które mogą być stosowane w leczeniu egzemy obejmują:

 • Probiotyki
 • Witamina
 • Witamina

Podobne suplementy diety, które zostały zbadane pod kątem gojenia się ran, obejmują na przykład:

 • Witamina
 • Żel aloesowy

Podobne suplementy, które mogą zmniejszać stan zapalny obejmują np:

 • Kurkumina
 • Spirulina
 • Imbir

Ponieważ sugerowane zastosowania suplementów i kremów z rokitnikiem są szerokie, inne suplementy mogą mieć podobne działanie. Nie wiadomo, czy rokitnik może wchodzić w interakcje z tymi lub innymi suplementami. Dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem w sprawie przyjmowanych lub planowanych suplementów diety.
Ważne jest również, aby pamiętać, że suplementy diety nie są środkiem leczniczym ani lekarstwem na jakiekolwiek schorzenia. Chociaż mogą one przynosić korzyści, należy zawsze przestrzegać planu leczenia zalecanego przez lekarza.

Źródła rokitnika i na co zwrócić uwagę

Rokitnik zawiera wiele ważnych składników odżywczych, których organizm potrzebuje na co dzień, takich jak witamina A, witamina E i ważne tłuszcze nienasycone. Aby uzyskać wszystkie potrzebne witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, zawsze najlepiej jest korzystać z żywności.
Zdrowa i zbilansowana dieta często dostarcza wielu składników odżywczych zawartych w rokitniku.

Źródła rokitnika w żywności
Rokitnik nie jest powszechnie dostępny w żywności sprzedawanej w sklepach. Aby spożyć rokitnik, najprawdopodobniej będziesz musiał ugotować lub upiec własne przepisy zawierające rokitnik.
Galaretki, dżemy, sosy lub napoje zawierające rokitnik można znaleźć w specjalistycznych sklepach spożywczych lub w Internecie.
Należy pamiętać, że ponieważ nie ma zalecanej dziennej dawki rokitnika, nie jest konieczne stosowanie go jako suplementu diety lub dodawanie go do przepisów, chyba że zalecono inaczej.

Suplementy diety z rokitnikiem
Suplementy diety z rokitnikiem można znaleźć w różnych formach, w tym oleju lub kremu, kapsułek lub kapsułek w połączeniu z innymi preparatami ziołowymi. Nie wiadomo, która forma rokitnika jest najlepsza lub najbardziej korzystna, ponieważ badania są nadal ograniczone.
Suplementy diety z rokitnikiem są dostępne online i w niektórych sklepach z naturalną żywnością. Można również znaleźć produkty do pielęgnacji skóry z rokitnikiem w wielu specjalistycznych sklepach kosmetycznych.
Suplementy diety nie są regulowane w Stanach Zjednoczonych, co oznacza, że Food and Drug Administration (FDA) nie zatwierdza ich pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności przed wprowadzeniem na rynek. Jeśli to możliwe, wybierz suplement diety, który został przetestowany przez zaufaną stronę trzecią, taką jak USP, ConsumerLabs lub NSF.
Jednak nawet jeśli suplementy diety zostały przetestowane przez stronę trzecią, nie oznacza to, że są one bezpieczne dla wszystkich lub ogólnie skuteczne. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem na temat wszelkich suplementów diety, które planujesz przyjmować i zapytać o możliwe interakcje z innymi suplementami diety lub lekami.

Podsumowanie

Rokitnik zwyczajny to ziołowy suplement diety, który jest czasami stosowany w leczeniu określonych schorzeń i chorób skóry. Jednak jak dotąd istnieje niewiele dowodów na to, że rokitnik jest korzystny dla tych celów. Zdrowa i zbilansowana dieta często dostarcza wielu składników odżywczych zawartych w rokitniku.
Jeśli rozważasz suplementację rokitnikiem, skonsultuj się najpierw z zarejestrowanym dietetykiem lub innym pracownikiem służby zdrowia, zwłaszcza jeśli cierpisz na schorzenia lub przyjmujesz leki. Suplementy diety nie podlegają regulacjom prawnym, dlatego należy uważnie czytać etykiety i szukać pieczęci zatwierdzenia przez strony trzecie.

Z powrotem do sklepu