Korzyści z hydrolizowanego kolagenu i sposób jego stosowania

Hydrolizowany kolagen, który jest łatwiej wchłaniany

Hydrolizowany kolagen (HC) jest sprzedawany jako suplement przeciwstarzeniowy. Rzekomo redukuje zmarszczki, łagodzi bóle stawów, poprawia zdrowie kości, wspomaga utratę wagi i nie tylko.

Kolagen zawiera aminokwasy, które są budulcem białek. Zhydrolizowana forma kolagenu, znana również jako peptydy kolagenowe lub hydrolizat kolagenu, jest łatwo wchłaniana do krwiobiegu.

 

Spis treści:

 • Zrozumienie kolagenu i hydrolizowanego kolagenu
 • Korzyści zdrowotne hydrolizowanego kolagenu
 • Zdrowie skóry
 • Zdrowie stawów i kości
 • Gojenie się ran
 • Skład ciała
 • Skutki uboczne i środki ostrożności
 • Kto nie powinien przyjmować hydrolizowanego kolagenu?
 • Dawkowanie
 • Jaka jest najlepsza forma kolagenu do przyjmowania?
 • Podsumowanie

 

Zrozumienie kolagenu i kolagenu hydrolizowanego

 • Kolagen, który jest kluczowym białkiem wytwarzanym w organizmie, znajduje się głównie w skórze, kościach, chrząstkach, ścięgnach i zębach. Odgrywa kluczową rolę w strukturze i funkcjonowaniu komórek i tkanek ciała, takich jak naczynia krwionośne, rogówka, dziąsła i skóra głowy. Wspomaga gojenie się ran i naprawę kości.
 • Wraz z wiekiem produkcja kolagenu spada. Niektórzy ludzie przyjmują suplementy z hydrolizowanym kolagenem, aby pomóc przywrócić zubożony kolagen.
 • Utrata kolagenu rozpoczyna się około 18 roku życia. Po 40. roku życia każdego roku traci się około 1% kolagenu w organizmie. Produkcja kolagenu może zmniejszyć się nawet o 75% do 80 roku życia.
  Kolagen znajdujący się w suplementach diety można uzyskać z kilku różnych źródeł zwierzęcych, w tym krów i świń.
 • Ostatnie badania wykazały dobre właściwości HC, który znajduje się w skórze, łuskach i kościach ryb, meduz i gąbek.

hydrolizowany kolagen

 

Korzyści zdrowotne hydrolizowanego kolagenu

 

Stosowanie suplementów powinno być zindywidualizowane i zweryfikowane przez pracownika służby zdrowia, takiego jak zarejestrowany dietetyk (RD) lub zarejestrowany dietetyk żywieniowy (RDN), farmaceuta lub pracownik służby zdrowia. Żaden suplement nie jest przeznaczony do leczenia lub zapobiegania chorobom.

 

Odnotowano korzyści zdrowotne suplementów kolagenowych.

 

Badania nad kolagenem koncentrują się w szczególności na:

 

 • zwalczaniu starzenia się skóry
 • zdrowiu kości i stawów
 • gojeniu się ran
 • skład ciała
 • Mniej badań przeprowadzono nad wpływem kolagenu na utratę wagi, wzrost paznokci, zdrowie serca i oczu.

Hydrolizowany kolagen i zdrowie skóry

Kolagen stanowi około 70-75% naszej skóry, największego organu w ciele, który chroni nas przed uszkodzeniami zewnętrznymi, pomaga regulować temperaturę i pełni inne ważne funkcje organizmu. Wraz z wiekiem kolagen w wewnętrznej warstwie skóry może ulec wyczerpaniu, co prowadzi do suchości, utraty elastyczności oraz pojawienia się linii i zmarszczek.
HC zwiększa produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze. Ostatnie badania wykazały, że doustne suplementy HC są skuteczne w spowalnianiu oznak starzenia się skóry.
Metaanaliza 19 badań wykazała, że HC redukuje zmarszczki oraz poprawia nawilżenie i elastyczność skóry. Należy zauważyć, że 95% uczestników tych badań klinicznych stanowiły kobiety, więc wpływ na mężczyzn może nie być taki sam.

Zdrowie stawów i kości dzięki hydrolizowanemu kolagenowi

Peptydy z HC mogą docierać do tkanek stawów i wspomagać naprawę chrząstki
W przypadku osób z chorobą zwyrodnieniową stawów (OA) HC prawdopodobnie zapewni przynajmniej pewną poprawę bólu i funkcji stawów, chociaż potrzebne są dalsze badania w celu określenia optymalnej dawki i czasu stosowania HC. Badano ją w różnych dawkach, od 720 miligramów (mg) dziennie przez kilka tygodni do 10 gramów (g) dziennie przez sześć miesięcy.
Badania nad wpływem HC na ból stawów u osób bez OA są niespójne.
Wykazano, że przyjmowanie 5 lub 10 gramów HC ze źródła wieprzowego dziennie przez sześć miesięcy poprawia ból stawów. Z drugiej strony, przyjmowanie 10 g HC ze źródła krowiego dziennie przez trzy miesiące nie poprawiło bólu stawów ani ich funkcji.

 

Hydrolizowany kolagen i leczenie ran

 • Ostatnie odkrycia sugerują, że suplementy diety oparte na HC mogą znacznie poprawić gojenie się ran i krążenie prealbuminy (białka wytwarzanego w wątrobie) oraz klinicznie skrócić czas pobytu w szpitalu u pacjentów z oparzeniami. Niski poziom prealbuminy wykryty u pacjentów z oparzeniami przy przyjęciu do szpitala pozwala przewidzieć dłuższy pobyt w szpitalu.
 • W pilotażowym badaniu klinicznym z 2019 r. 31 osób dorosłych dopasowanych po urodzeniu do mężczyzn z oparzeniami od 20% do 30% całkowitej powierzchni ciała zostało losowo przydzielonych do otrzymywania suplementu na bazie kolagenu lub placebo przez cztery tygodnie.
 • Prealbumina w surowicy, szybkość gojenia się ran i długość pobytu w szpitalu zostały ocenione na początku i na końcu drugiego i czwartego tygodnia. Naukowcy odkryli, że stężenie prealbuminy w surowicy było znacznie wyższe w grupie kolagenowej w porównaniu z grupą kontrolną w drugim i czwartym tygodniu.
 • Zmiany stężenia prealbuminy były również istotnie wyższe w grupie kolagenowej w drugim i czwartym tygodniu. Pobyt w szpitalu był klinicznie, ale nie statystycznie, niższy w grupie kolagenowej w porównaniu z grupą kontrolną.
  W innym badaniu testowano wpływ suplementacji kolagenem na leczenie odleżyn (stopień II i IV) u 89 rezydentów opieki długoterminowej.
 • Pacjenci leczeni kolagenem wykazywali statystycznie znaczące gojenie się ran mierzone skalą gojenia się odleżyn (PUSH) w porównaniu z placebo (wynik 3,55 ± 4,66 w porównaniu z 3,22 ± 4,11).

Skład ciała

 

 • Chociaż przeprowadzono niewiele badań na ludziach dotyczących wpływu peptydów kolagenowych na redukcję tkanki tłuszczowej, wczesne wyniki są obiecujące.
 • W koreańskim badaniu z 2019 r. zbadano skuteczność i tolerancję peptydów kolagenowych skóry płaszczki (SCP) w redukcji tkanki tłuszczowej u dorosłych z nadwagą. Dziewięćdziesięciu zdrowych ochotników o średnim wskaźniku masy ciała (BMI) wynoszącym 25,6 ± 1,9 kg/m² przydzielono do grupy interwencyjnej, która otrzymywała 2000 mg SCP dziennie lub grupy kontrolnej, która otrzymywała placebo przez 12 tygodni.
 • Zmiany w tkance tłuszczowej oceniano za pomocą absorpcjometrii promieniowania rentgenowskiego o podwójnej energii (skan DEXA). Pod koniec badania procent tkanki tłuszczowej i masa tkanki tłuszczowej w grupie interwencyjnej były znacznie niższe niż w grupie kontrolnej. SCP był dobrze tolerowany i nie odnotowano żadnych znaczących działań niepożądanych w żadnej z grup.
 • Drugie badanie również wykazało pozytywne wyniki. W grupie 77 osób przed menopauzą przypisanych do płci żeńskiej po urodzeniu, trening oporowy połączony z suplementacją kolagenem wywołał znacznie większy wzrost masy beztłuszczowej i siły chwytu dłoni niż trening oporowy połączony z suplementacją placebo.
 • Ponadto w grupie leczonej odnotowano znacznie większą utratę masy tłuszczowej i znacznie większy wzrost siły nóg w porównaniu z grupą kontrolną.

 

 

https://www.tozax.pl/sekcje/blog/9-waznych-funkcji-bialka-w-organizmie/

Skutki uboczne hydrolizowanego kolagenu i środki ostrożności

 • Wysoki poziom bezpieczeństwa HC czyni go atrakcyjnym środkiem do długotrwałego stosowania. Niemniej jednak, u niektórych osób mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak łagodne problemy trawienne.
 • Ponadto FDA wystosowała listy ostrzegawcze do firm kosmetycznych, które wysuwają niesprawdzone twierdzenia na temat swoich produktów lub klasyfikują je jako leki, a nie kosmetyki. Listy te stwierdzają, że produkty są sprzedawane z oświadczeniami dotyczącymi leków, co oznacza, że mają one na celu leczenie lub zapobieganie chorobom lub zmianę struktury lub funkcji organizmu.
 • Oświadczenia te obejmowały twierdzenia, że niektóre produkty zwiększają produkcję kolagenu i elastyny, co skutkuje bardziej elastyczną i jędrną skórą z mniejszą liczbą zmarszczek.
 • Konsumenci powinni zawsze skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek suplementu.

Kto nie powinien przyjmować hydrolizowanego kolagenu?

 • Osoby uczulone na ryby lub skorupiaki powinny unikać wszystkich produktów zawierających te składniki, takich jak kolagen morski. Nie są one również odpowiednie dla wegetarian i wegan, ponieważ zawierają produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego.
 • Należy pamiętać, że suplementy kolagenowe nie zostały przetestowane pod kątem bezpieczeństwa. Dotyczy to również określonych grup populacji, takich jak osoby w ciąży, rodzice karmiący piersią, dzieci i osoby z chorobami lub przyjmujące leki.

 

Dawkowanie hydrolizowanego kolagenu

 • Przed zażyciem suplementu należy zawsze skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że suplement i dawka są odpowiednie dla indywidualnych potrzeb.
 • W większości przypadków suplementy kolagenowe są przyjmowane doustnie, w postaci tabletek, kapsułek lub proszku. HC jest również często stosowany jako składnik suplementów diety i może być również spożywany poprzez jedzenie bulionu kostnego lub skórki wieprzowej.
 • Dawki HC różnią się w zależności od choroby, w której jest stosowany, zwykle od 2,5 grama do 30 gramów dziennie.13Niektóre dawki stosowane w badaniach klinicznych obejmują
  5 do 10 gramów (g) dziennie na ból stawów

Jaka jest najlepsza forma hydrolizowanego kolagenu?

 

Jednak nawet jeśli suplementy są testowane przez osoby trzecie, niekoniecznie są one bezpieczne dla wszystkich lub ogólnie skuteczne. Dlatego też należy omówić wszelkie suplementy, które planuje się przyjmować, z lekarzem i zapytać o możliwe interakcje z innymi suplementami lub lekami.

 

Kolagen jest dostępny w różnych formach, w tym:

 

 • Kolagen w proszku: Ponieważ jest on zazwyczaj bezsmakowy, sproszkowany kolagen można dodawać do wody, herbaty, koktajli, mrożonej kawy lub większości innych napojów. Wadą sproszkowanego kolagenu jest to, że zwykle jest on dostępny w większych pojemnikach i może nie być łatwy do przenoszenia.
 • Płynny kolagen: Ten kolagen można przyjmować językiem za pomocą zakraplacza lub mieszać z dowolnym napojem. Zwykle jest dostępny w mniejszych butelkach, ale często jest znacznie droższy niż inne formy. Płynny kolagen może zawierać sztuczne barwniki, aromaty lub konserwanty.
 • Kapsułki kolagenowe: kapsułki są zazwyczaj tańsze i łatwiejsze w podróży. W przeciwieństwie do płynnego kolagenu, kapsułki nie zawierają sztucznych barwników, aromatów ani konserwantów. Kolagen w kapsułkach jest zwykle mniej skuteczny niż w postaci proszku lub płynu, więc może być konieczne przyjmowanie więcej niż jednej kapsułki na raz.
 • Kolagen w diecie: Innym sposobem na uzupełnienie diety w kolagen jest spożywanie większej ilości pokarmów zawierających kolagen, takich jak wołowina karmiona trawą, kurczak, baranina i kaczka lub picie bulionu kostnego. Uzupełnianie kolagenu w ten sposób może być trudne, ponieważ trudno jest określić, ile kolagenu spożywasz z danego pokarmu.
  Najlepsza forma kolagenu dla Ciebie zależy od kilku czynników, takich jak sposób, w jaki planujesz go przyjmować, jaki jest cel przyjmowania kolagenu i czy masz określone alergie pokarmowe.

Podczas gdy kolagen bydlęcy (krowi) zwykle występuje w postaci proszku, kolagen morski zwykle występuje w postaci płynu, proszku lub kapsułek. Z tego powodu niektóre sproszkowane kolageny mogą być lepsze dla osób z alergiami morskimi, chociaż nadal ważne jest, aby sprawdzić opakowanie produktu, aby upewnić się, że nie zawiera on żadnych składników morskich.

 

Niektóre formy kolagenu są również bardziej skuteczne niż inne. Na przykład większość proszków kolagenowych dostarcza więcej peptydów na dawkę niż formy płynne. Jednak płynny kolagen może być bardziej korzystny dla zdrowia skóry i włosów.

 

Należy zauważyć, że nie wszystkie suplementy kolagenowe są takie same. Oznacza to, że wiele dostępnych bez recepty suplementów HC zawiera dodatkowe składniki, takie jak kwas hialuronowy, witaminy i minerały, co może utrudniać określenie prawidłowej dawki dla konkretnego schorzenia.

 

Podsumowanie

 

Uważa się, że suplementy z hydrolizowanym kolagenem mają wiele korzyści zdrowotnych dla skóry, włosów, stawów, kości i nie tylko. Kolagen dostępny jest bez recepty w kilku formach, z których najpopularniejsze to proszek, płyn i kapsułki. Podobnie jak inne suplementy, suplementy kolagenowe nie są testowane pod kątem bezpieczeństwa. Przed rozpoczęciem przyjmowania nowych suplementów kolagenowych należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, cierpisz na schorzenia lub przyjmujesz leki.

Z powrotem do sklepu