Zmarszczki i co warto o nich wiedzieć

Zmarszczki to zagniecenia, fałdy lub bruzdy na skórze. Pojawiają się naturalnie wraz z wiekiem, gdy skóra staje się mniej elastyczna. Kremy, terapia laserowa, botoks i inne zabiegi mogą pomóc zmniejszyć widoczność zmarszczek. Unikanie ekspozycji na słońce może również pomóc w ich zapobieganiu.

Pierwsze zmarszczki zwykle pojawiają się na twarzy w miejscach, w których skóra naturalnie fałduje się podczas mimiki. Powstają one w wyniku tego, że skóra z czasem staje się cieńsza i mniej elastyczna.

Zmarszczki zwykle pojawiają się również na częściach ciała, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych, takich jak twarz i szyja, grzbiety dłoni i ramion.

Zmarszczki są naturalną częścią starzenia się i dotykają każdego. Jednak wiele osób nie lubi wyglądu zmarszczek, dlatego rynek produktów przeciwstarzeniowych w Stanach Zjednoczonych jest wart ponad 50 miliardów dolarów rocznie.

W tym artykule omówiono, dlaczego ludzie tworzą zmarszczki, co je powoduje i co zwiększa ich występowanie. Omówiono również niektóre metody stosowane przez ludzi w celu zmniejszenia zmarszczek, z których niektóre są bardziej skuteczne niż inne.

 

Treść:

 • Co powoduje powstawanie zmarszczek?
 • Zabiegi
 • Leki
 • Dermabrazja
 • Botoks
 • Peelingi chemiczne
 • Lifting twarzy
 • Materiały wypełniające
 • Profilaktyka
 • Podsumowanie

Zmarszczki1

Co powoduje powstawanie zmarszczek?

Zmarszczki są naturalną częścią procesu starzenia. Z wiekiem skóra staje się cieńsza, bardziej sucha i mniej elastyczna, co oznacza, że jest mniej zdolna do ochrony przed uszkodzeniami. Prowadzi to do pojawienia się zmarszczek, fałd i linii na skórze.

 

Mimika twarzy, taka jak uśmiechanie się, marszczenie brwi lub mrużenie oczu, prowadzi do pojawienia się drobnych linii i zmarszczek w młodym wieku. Z wiekiem zmarszczki te pogłębiają się.

 

Kiedy człowiek jest młody, jego skóra sama się odnawia. Z wiekiem skóra traci swoją elastyczność i staje się trudniejsza do uelastycznienia, co prowadzi do powstawania trwałych linii.

 

Zmarszczki mają różny wpływ na osoby o różnych odcieniach skóry ze względu na różnice strukturalne i funkcjonalne w skórze. Badania donoszą, że zwarta skóra właściwa jest grubsza w skórze czarnoskórych i Azjatów, co prawdopodobnie chroni przed zmarszczkami na twarzy.

 

Na pojawienie się zmarszczek wpływa wiele czynników, w tym:

 

 • ekspozycja na światło słoneczne
 • palenie papierosów
 • odwodnienie
 • niektóre leki
 • czynniki środowiskowe i genetyczne

Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV) podczas opalania, korzystania z solarium i uprawiania sportów na świeżym powietrzu zwiększa powstawanie zmarszczek.

 

Promieniowanie UV rozkłada włókna kolagenu i elastyny w skórze. Włókna te tworzą tkankę łączną, która podtrzymuje skórę. Gdy warstwa ta zostaje uszkodzona, skóra staje się słabsza i mniej elastyczna. Skóra zaczyna wiotczeć i pojawiają się zmarszczki.

 

Ciemniejsza skóra zawiera więcej melaniny i chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV.

 

Osoby pracujące na słońcu są bardziej narażone na wczesne powstawanie zmarszczek. Noszenie odzieży zakrywającej skórę, takiej jak kapelusze lub długie rękawy, może opóźnić pojawienie się zmarszczek.

 

Regularne palenie tytoniu przyspiesza proces starzenia się skóry, ponieważ zmniejsza krążenie krwi. Alkohol odwadnia skórę, a sucha skóra jest bardziej podatna na zmarszczki.

 

Aby uzyskać więcej informacji opartych na dowodach i zasobów dotyczących zdrowego starzenia się, odwiedź nasze dedykowane centrum.

Zmarszczki i ich leczenie

 

Dostępnych jest wiele zabiegów pomagających zredukować drobne linie i zmarszczki na skórze. W przypadku głębszych zmarszczek dana osoba może potrzebować bardziej agresywnych technik, takich jak chirurgia plastyczna lub zastrzyki wypełniające.

 

Leki na zmarszczki

 

Retinoidy stosowane miejscowo pochodzą z witaminy A. Ich celem jest redukcja drobnych zmarszczek, przebarwień i szorstkości skóry. Robią to poprzez zwiększenie produkcji kolagenu w skórze.

 

Jednak stosowanie retinoidów może powodować oparzenia słoneczne skóry, dlatego ważne jest, aby chronić skórę podczas stosowania kremu. Możliwe skutki uboczne obejmują:

 

 • suchość
 • swędzenie
 • uczucie pieczenia
 • mrowienie
 • przebarwienia

Składniki aktywne w kremach przeciwzmarszczkowych różnią się rodzajem i stężeniem. Stężenia w dostępnych bez recepty kremach przeciwzmarszczkowych są znacznie niższe niż w kremach na receptę. Stężenie wpływa na skuteczność działania.

 

Ludzie mogą doświadczać umiarkowanych lub słabych wyników z następującymi lekami:

 

 • Retinol
 • alfa-hydroksykwasy
 • kinetyna
 • koenzym Q10
 • peptydy miedzi
 • przeciwutleniacze

Zmarszczki - dermabrazja

 

Dermabrazja to zabieg chirurgiczny polegający na kontrolowanym ścieraniu lub ścieraniu wierzchnich warstw skóry za pomocą szybko obracającego się urządzenia.

 

Celem dermabrazji jest usunięcie drobnych linii, zmarszczek, pieprzyków, tatuaży, blizn potrądzikowych i innych rodzajów blizn.

 

Procedura ta może powodować strupy, obrzęk i przebarwienia skóry. Objawy te zwykle ustępują po 2 tygodniach, ale niektóre z nich mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy.

 

Pożądanych rezultatów nie uzyskuje się natychmiast, a poprawę można zauważyć dopiero po kilku miesiącach.

 

Mikrodermabrazja jest mniej inwazyjną procedurą. Polega ona na rozpylaniu mikrokryształków tlenku glinu na powierzchni skóry. Niektórzy lekarze używają ręcznego urządzenia z drobnymi kryształkami diamentu i silnego odkurzacza do usuwania cząstek, które są wcierane w skórę.

 

Celem tego typu zabiegów jest nadanie skórze świeższego, gładszego wyglądu i zmniejszenie widoczności linii i zmarszczek, rozszerzonych porów, szorstkiej skóry i uszkodzeń słonecznych.

 

Wyniki są tylko tymczasowe i ludzie mogą potrzebować powtórzenia zabiegów.

 

Lasery nieablacyjne, urządzenia o częstotliwości radiowej (RF) i pulsacyjne źródła światła nie uszkadzają naskórka.

 

Zabiegi z użyciem lasera i źródła światła niszczą zewnętrzną warstwę skóry, aby zredukować zmarszczki.

 

Zabiegi o częstotliwości radiowej (RF) podgrzewają leżącą poniżej skórę właściwą i stymulują rozwój nowych włókien kolagenowych. Napina to skórę i redukuje zmarszczki.

 

Zauważenie redukcji zmarszczek po zabiegu RF może zająć kilka miesięcy. W badaniu Trusted Source z 2013 r. ponad 90% uczestników, którzy przeszli RF, było zadowolonych z wyników po 1 miesiącu i 6 miesiącach po zabiegu. RF nie powoduje ran. Naukowcy wezwali jednak do dalszych badań nad bezpieczeństwem i skutecznością.

 

Gdy rana goi się po zabiegu laserowym lub świetlnym, nowa skóra jest gładsza i jędrniejsza. Gojenie się ran po ablacyjnej laseroterapii może trwać kilka miesięcy,

 

Nowsze terapie wykorzystujące technologię laserową mogą goić się szybciej.

 

Osoba może potrzebować kilku zabiegów, zanim jej skóra stanie się bardziej jędrna i będzie wyglądać świeżo, ale czas rekonwalescencji jest krótszy.

 

Zmarszczki2

 

Botoks na zmarszczki

 

Toksyna botulinowa typu A lub Botox blokuje sygnały chemiczne, które powodują kurczenie się mięśni. Lekarze używają go do leczenia niektórych schorzeń.

 

Profesjonalista kosmetyczny użyje go do redukcji zmarszczek poprzez wstrzyknięcie małych dawek botoksu do docelowych mięśni. Jeśli mięśnie nie mogą się już napinać, skóra spłaszczy się, nadając jej mniej zmarszczek i gładszy wygląd.

 

Botox może redukować zmarszczki na czole, linie między oczami i "kurze łapki" wokół kącików oczu.

 

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgów Plastycznych, rezultaty zabiegu widoczne są po kilku dniach do tygodnia. Zmiany utrzymują się zwykle przez 3 do 4 miesięcy, dlatego wiele osób powtarza zastrzyki.

 

Peelingi chemiczne na zmarszczki

 

Peeling chemiczny polega na nałożeniu roztworu chemicznego na pożądane obszary, powodując złuszczanie się martwego naskórka i ostatecznie złuszczanie. Zmieniona skóra jest zwykle gładsza niż stara.

 

Niektóre rodzaje peelingów chemicznych mogą być kupowane przez osoby bez licencji medycznej. Najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem specjalistą.

 

Lifting twarzy na zmarszczki

 

Lifting twarzy lub rytodektomia to rodzaj zabiegu kosmetycznego, który ma na celu odmłodzenie wyglądu. Zwykle polega na usunięciu części skóry i tłuszczu z twarzy, z lub bez rozciągania leżących pod nią tkanek.

 

Badanie opublikowane w czasopiśmie Plastic and Reconstructive Surgery sugeruje, że niektóre elementy liftingu twarzy powinny trwać około 5 i pół roku, ale mogą stracić pewien efekt w okolicy szyi.

 

Czas gojenia może być długi, a osoba będzie miała siniaki i obrzęk przez kilka tygodni po operacji.

 

Materiały wypełniające zmarszczki

 

Wypełniacze tkanek miękkich obejmują kolagen, kwas hialuronowy lub tłuszcz. Specjalista kosmetyczny wstrzyknie wypełniacze w głębsze zmarszczki na twarzy, wypełniając je i wygładzając, aby nadać skórze większą objętość.

 

Czasami może wystąpić obrzęk i zasinienie w dotkniętych obszarach przez krótki okres czasu. Podobnie jak w przypadku zabiegów z użyciem botoksu, zabiegi te są tymczasowe i mogą wymagać regularnych wstrzyknięć.

 

Wyniki zależą od kilku czynników, w tym od lokalizacji zmarszczek i ich głębokości.

 

Zmarszczki i zapobieganie

Każdy rozwija zmarszczki i linie, które z czasem stają się bardziej wyraźne. Sposoby zapobiegania im lub ich łagodzenia obejmują:

 

 • Noszenie ochrony przeciwsłonecznej. Unikanie ekspozycji na promienie UV zmniejsza uszkodzenia skóry. Dermatolodzy zalecają noszenie kapelusza i odzieży w celu ochrony skóry oraz stosowanie kremów przeciwsłonecznych z filtrem SPF 30 lub wyższym każdego dnia.
 • Regularnie nawilżaj skórę. Nawilżanie zapobiega wysuszeniu skóry, co zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania zmarszczek.
 • Rzuć palenie. Palenie znacznie przyspiesza starzenie się skóry i powoduje powstawanie zmarszczek.
 • Pij mniej alkoholu. Alkohol odwadnia skórę, powodując z czasem jej uszkodzenia.
 • Zdrowa i zbilansowana dieta. Spożywanie dużej ilości owoców i warzyw może zapobiec uszkodzeniom skóry, podczas gdy cukier i rafinowane węglowodany mogą przyspieszyć starzenie się skóry.
 • Mycie twarzy dwa razy dziennie. Używaj delikatnego środka myjącego. Pocieranie skóry może powodować podrażnienia i przyspieszać starzenie się skóry
 • Mycie twarzy po intensywnym poceniu się. Pot może podrażniać skórę i z czasem ją uszkadzać. Jest to szczególnie ważne w przypadku noszenia czapki lub kasku.

Podsumowanie

 

Zmarszczki są normalną częścią procesu starzenia. Najpierw pojawiają się drobne linie i zmarszczki, a następnie pogłębiają się, gdy skóra zaczyna tracić elastyczność.

 

Ludzie mogą stosować różne zabiegi w celu zmniejszenia zmarszczek. Zmiany w stylu życia, takie jak utrzymywanie nawodnienia, stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, zdrowa dieta, unikanie palenia tytoniu i picie mniejszej ilości alkoholu, mogą pomóc w zapobieganiu lub opóźnianiu pojawiania się zmarszczek.

Z powrotem do sklepu