8 najlepszych witamin i suplementów dla suchej skóry

Zawartość:

 

1. witamina D

2. Kolagen
3. Witamina C 2.
4. olej rybny
5-8. inne suplementy do leczenia suchej skóry
Inne rozważania
Wnioski


Skóra wykorzystuje składniki odżywcze, takie jak między innymi witamina D i kolagen, aby poprawić jej zdrowie i nawilżenie.

Sucha skóra może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym odwodnieniem, starzeniem się, zmianami sezonowymi, alergiami i niedoborami mikroelementów.

W zależności od przyczyny suchej skóry można stosować różne metody leczenia w celu zwiększenia nawilżenia skóry, w tym maści lecznicze i kremy nawilżające.

Ponadto, zmiana stylu życia, taka jak picie większej ilości wody i przyjmowanie niektórych suplementów diety, może również poprawić stan suchej skóry.

 

Skóra

 

Oto 8 witamin i suplementów dla suchej skóry.

1) Witamina D

Witamina D to rozpuszczalna w tłuszczach witamina, która jest niezbędna dla wielu aspektów zdrowia, w tym dla zdrowia skóry.

Niektóre badania wykazały, że niski poziom witaminy D we krwi jest powiązany z chorobami skóry, w tym egzemą i łuszczycą, które mogą powodować suchość skóry.

Ponadto wykazano, że suplementy witaminy D znacznie poprawiają objawy chorób skóry, które powodują suchość i swędzenie skóry, w tym egzemy.

Ponadto badania sugerują związek między witaminą D a nawilżeniem skóry.

Badanie przeprowadzone na 83 kobietach wykazało, że te, które miały niski poziom witaminy D, miały niższe średnie nawilżenie skóry niż uczestniczki, które miały normalny poziom witaminy D, a wraz ze wzrostem poziomu witaminy D wzrastało również nawilżenie skóry).

Inne małe 12-tygodniowe badanie z udziałem 50 kobiet wykazało, że codzienne stosowanie suplementu diety zawierającego 600 IU witaminy D doprowadziło do znacznej poprawy nawilżenia skóry.

Duży odsetek populacji ma niedobór witaminy D, a ponieważ ten składnik odżywczy jest niezbędny do nawilżenia skóry, suplementacja może pomóc w walce z suchą skórą.

PODSUMOWANIE

Badania pokazują, że niski poziom witaminy D może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia suchej skóry. Dlatego suplementacja tego składnika odżywczego może pomóc zwiększyć nawilżenie skóry.

2. Kolagen

Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w organizmie i odpowiada za 75% suchej skóry.

Niektóre badania wykazały, że przyjmowanie suplementów na bazie kolagenu może przynieść szereg korzyści dla skóry, w tym zmniejszenie głębokości zmarszczek i zwiększenie nawilżenia skóry.

Badanie przeprowadzone na 69 kobietach wykazało, że uczestnicy, którzy spożywali od 2,5 do 5 gramów kolagenu dziennie przez osiem tygodni, doświadczyli znacznej poprawy elastyczności skóry, a także zwiększenia jej nawilżenia.

Inne 12-tygodniowe badanie przeprowadzone na 72 kobietach wykazało, że przyjmowanie suplementu zawierającego 2,5 grama peptydów kolagenowych wraz z mieszanką innych składników, takich jak witamina C i cynk, znacznie poprawiło nawilżenie i szorstkość skóry w porównaniu z grupą placebo (9Trusted Source).

Jednak suplement zawierał również inne składniki odżywcze, więc nie jest jasne, czy sam kolagen miałby takie same efekty.

WNIOSEK

Wystarczające dowody potwierdzają stosowanie suplementów kolagenowych w celu zwiększenia nawilżenia skóry i leczenia suchej skóry.

Możesz zobaczyć nasze produkty kolagenowe TUTAJ.

3 Witamina C

Witamina C działa jako silny przeciwutleniacz chroniący skórę i jest niezbędna do produkcji kolagenu, co czyni ją ważnym składnikiem odżywczym dla zdrowia skóry.

W rzeczywistości skóra zawiera bardzo duże ilości witaminy C, a niektóre badania wykazały stężenie nawet 64 mg witaminy C na 100 gramów warstwy naskórka skóry.

Nic dziwnego, że badania wykazały, że zwiększenie ilości witaminy C w diecie poprzez suplementację może poprawić wiele czynników wpływających na zdrowie skóry, w tym jej nawilżenie.

Niektóre badania przeprowadzone w probówkach wykazały, że witamina C może poprawić funkcję bariery skórnej i pomóc zmniejszyć utratę wody, co może pomóc w zapobieganiu suchości skóry.

Jednak większość dostępnych badań nad wpływem witaminy C na suchą skórę łączy witaminę C z innymi składnikami odżywczymi, więc nie można powiedzieć, czy ten składnik odżywczy miałby taki sam efekt, gdyby był stosowany samodzielnie.

Niezależnie od tego, w oparciu o najnowsze badania, suplementacja witaminą C może poprawić ogólny stan zdrowia skóry i pomóc w walce z suchą skórą.

PODSUMOWANIE

Witamina C jest integralnym składnikiem odżywczym dla zdrowia skóry. Według niektórych badań, spożywanie dodatkowej witaminy C może poprawić stan suchej skóry. Potrzebne są jednak dalsze badania nad jej wpływem na suchą skórę.

 

4. olej rybny

Olej rybi jest dobrze znany ze swoich właściwości promujących zdrowie skóry.

Zawiera kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA), dwa niezbędne kwasy tłuszczowe, które mają silne właściwości przeciwzapalne i lecznicze i wykazano, że przynoszą korzyści skórze na wiele sposobów.

Suplementy z olejem rybim mogą pomóc zwiększyć nawilżenie skóry i poprawić barierę kwasów tłuszczowych skóry, co pomaga utrzymać nawilżenie.

Wykazano również, że olej rybny zmniejsza stan zapalny skóry i chroni przed uszkodzeniami słonecznymi, co czyni go suplementem przyjaznym dla skóry.

PODSUMOWANIE

Olej z ryb może pomóc poprawić nawilżenie skóry i zmniejszyć utratę wilgoci. Ponadto wykazano, że poprawia stan suchej, łuszczącej się skóry u osób z łuszczycą.

5-8 Inne suplementy wspomagające leczenie suchej skóry

Oprócz składników odżywczych wymienionych powyżej, badania wykazały, że suplementacja kilkoma innymi substancjami może być skutecznym sposobem na poprawę nawilżenia skóry.

Probiotyki. Badanie wykazało, że suplementacja bakteriami Lactobacillus plantarum zarówno u myszy, jak i u ludzi poprawiła funkcję bariery skórnej i nawilżenie skóry po 8 tygodniach. Potrzebne są jednak dalsze badania.

Nasze probiotyki można znaleźć tutaj.

Kwas hialuronowy. Kwas hialuronowy jest często stosowany miejscowo w celu poprawy nawilżenia skóry, ale ostatnie badania pokazują, że spożywanie tego związku w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi może znacznie zwiększyć nawilżenie skóry.

Aloes. Badanie przeprowadzone na 64 kobietach wykazało, że suplementacja kwasami tłuszczowymi pochodzącymi z aloesu przez 12 tygodni znacznie poprawiła nawilżenie i elastyczność skóry.

Ceramidy. Ceramidy to cząsteczki tłuszczu, które są ważnymi składnikami zdrowej skóry. Niektóre badania wykazały, że suplementacja ceramidami może zwiększyć nawilżenie skóry, co może pomóc w leczeniu suchej skóry.

Niektóre badania sugerują, że powyższe suplementy mogą pomóc zwiększyć nawilżenie skóry i leczyć suchość skóry.

PODSUMOWANIE

Suplementacja probiotykami, kwasem hialuronowym, ekstraktami z aloesu i ceramidami może poprawić stan suchej skóry, ale potrzebne są dalsze badania.

Dalsze rozważania

Chociaż przyjmowanie niektórych suplementów może pomóc w poprawie stanu suchej skóry, kilka innych czynników może przyczyniać się do suchości skóry i należy wziąć je pod uwagę.

Na przykład, częstą przyczyną suchej skóry jest odwodnienie, więc zwiększenie spożycia wody może być zdrowym i łatwym sposobem na poprawę nawilżenia skóry.

Niezdrowa dieta, niedobory mikroelementów i zła dieta mogą również powodować lub pogarszać suchość skóry.

Ponadto niektóre choroby, w tym choroby nerek, anoreksja, łuszczyca i niedoczynność tarczycy, a także alergie środowiskowe, mogą również powodować suchość skóry.

Dlatego ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli masz znacznie suchą i podrażnioną skórę, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia.

PODSUMOWANIE

Sucha skóra może być objawem choroby podstawowej, dlatego ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli masz niewyjaśnioną, znacznie suchą skórę.

Wnioski

Sucha skóra to powszechny stan, który może być spowodowany wieloma czynnikami, takimi jak odwodnienie, reakcje alergiczne i choroby, takie jak niedoczynność tarczycy.

Badania wykazały, że przyjmowanie niektórych witamin i innych suplementów diety, w tym witaminy D, oleju rybnego, kolagenu i witaminy C, może pomóc poprawić nawilżenie skóry i utrzymać ją zdrową i odżywioną.

Jednakże, chociaż suplementy z tej listy mogą działać jako przydatne narzędzia dla osób z suchą skórą, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli masz niewyjaśnioną, przewlekłą suchość skóry, ponieważ może to być objaw choroby podstawowej.

Z powrotem do sklepu