Sporty zimowe a skóra: jak zachować zdrowy wygląd skóry?

Prawdopodobnie nie możesz się doczekać wszystkich zimowych aktywności sportowych, które zaplanowałeś na najbliższe kilka miesięcy. Niestety jest to coś, czego Twoja skóra będzie się obawiać.

Dlaczego?

Ponieważ zimna pogoda w połączeniu z promieniami UV, które są bardziej intensywne na większych wysokościach, może siać prawdziwe spustoszenie na skórze. Oto jak sprawić, by Twoja skóra wyglądała jak najlepiej i zachowała piękny blask bez względu na to, jak długo spędzisz na śniegu.

 

skora1

 

SPIS TREŚCI:

Nakładaj krem przeciwsłoneczny na całą odsłoniętą skórę
Jak często należy stosować filtry przeciwsłoneczne zimą?
Jaki jest najlepszy filtr SPF dla sportów zimowych?
Dbaj o swoje oczy
Chroń swój oddech
Nie zapominaj o dłoniach!
Noś ubrania z ochroną UV
Bądź nawodniony
Konsekwentnie przestrzegaj wytycznych dotyczących pielęgnacji skóry


Stosuj filtry przeciwsłoneczne na całej odsłoniętej skórze

Wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych UV na niższych wysokościach jest wysoce niedopuszczalne, więc jest to jeszcze bardziej prawdziwe, jeśli jeździsz na nartach lub snowboardzie w górach. Im wyżej jesteś, tym silniejsze są promienie słoneczne UV.

Śnieg i lód również zwiększają ekspozycję na promieniowanie UV ze względu na sposób, w jaki odbijają promienie UV w otaczającym obszarze.

Dlaczego jest to ważne?

Ponieważ promienie słoneczne UV mają szereg szkodliwych skutków dla skóry, takich jak:

wywoływanie stanów zapalnych, które pogarszają stan zapalny skóry, w tym trądzik, łuszczycę i trądzik różowaty
nasilanie przedwczesnego starzenia się poprzez niszczenie włókien białkowych w skórze, które w przeciwnym razie utrzymywałyby skórę gładką i jędrną
stymulowanie skóry do nadprodukcji melaniny, co prowadzi do powstawania ciemnych plam i przebarwień
powoduje szorstką i skórzastą teksturę skóry
uszkadza DNA w komórkach skóry i powoduje raka skóry.
Jedynym sposobem, aby naprawdę chronić skórę przed wszystkimi tymi zjawiskami, jest upewnienie się, że zawsze nakładasz krem przeciwsłoneczny na wszystkie odsłonięte obszary skóry.

Nie nakładaj go tylko grubą warstwą - upewnij się, że skóra jest rzeczywiście pokryta. Badania wykazały, że narciarze często nie zakrywają 10% twarzy podczas nakładania kremu przeciwsłonecznego, co następnie powoduje oparzenia i inne uszkodzenia.

Wśród często pomijanych obszarów, które mogą zostać uszkodzone, są:

 • powieki i okolice oczu
 • nos, zwłaszcza grzbiet i dolna część nosa
 • szyja, zwłaszcza jej tylna część
 • dolna część podbródka
 • skóra głowy
 • usta

Jak często należy stosować filtry przeciwsłoneczne zimą?

 

Najlepiej byłoby nakładać krem przeciwsłoneczny co dwie godziny. Może się to wydawać dużo, ale gdy jesteś aktywny, pocisz się bardziej. Pot wkrótce sprawi, że filtr przeciwsłoneczny stanie się całkowicie nieskuteczny, więc regularne ponowne nakładanie jest niezbędne.

 

Jaki jest najlepszy filtr SPF dla sportów zimowych?

Zwykle zalecany jest filtr SPF 30, ponieważ skuteczność ochrony przeciwsłonecznej nie wzrośnie znacząco, jeśli wybierzesz wyższy filtr SPF.

Chociaż różnice mogą być subtelne, warto wybrać SPF 50, jeśli skóra jest szczególnie sucha lub wrażliwa.

Upewnij się, że wybierasz produkt o szerokim spektrum ochrony. Oznacza to, że filtr przeciwsłoneczny chroni zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.

 

skora2

 

Dbaj o swoje oczy

Skóra wokół oczu jest niezwykle wrażliwa. W niektórych obszarach może być nawet dziesięciokrotnie cieńsza niż skóra na reszcie twarzy, co czyni ją łatwo podatną na uszkodzenia.

Chociaż stosowanie ochrony przeciwsłonecznej wokół oczu jest ważne, zwykle nie wystarcza, aby skóra wyglądała jak najlepiej. Co więcej, należy uważać nie tylko na skórę, ale także na same oczy, które mogą ulec uszkodzeniu. Ślepota śnieżna, oficjalnie znana jako fotokeratoza, jest częstym problemem, z którym boryka się wiele osób przebywających zimą na zewnątrz.

Co więc można z tym zrobić?

Zainwestuj w dobrej jakości parę gogli zimowych. Muszą one zapewniać 100% ochronę przed promieniowaniem UV, a także soczewki polaryzacyjne, które pochłaniają odblaski słoneczne. Oznacza to, że nie będziesz musiał mrużyć oczu, co pomaga zapobiegać powstawaniu kurzych łapek wokół oczu.

Wybrany kolor soczewek powinien zależeć od uprawianego sportu i miejsca na świecie, w którym się znajdujesz:

 • Jeśli planujesz jeździć na nartach lub snowboardzie w nocy, wystarczą soczewki bezbarwne.
 • Różowe soczewki są świetne na pochmurne lub pochmurne dni
 • Żółte soczewki poprawiają kontrast przy słabym oświetleniu
 • Soczewki fotochromowe zmieniają kolor w zależności od poziomu oświetlenia otoczenia.
 • Okulary przeciwsłoneczne są również koniecznością, ponieważ nie będziesz chciał nosić okularów, gdy nie jeździsz na nartach. Szukaj trwałych okularów, które gwarantują ochronę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Jednakże, chociaż okulary przeciwsłoneczne mogą wyglądać bardziej stylowo, staraj się jak najczęściej wybierać gogle. Ze względu na sposób, w jaki owijają się wokół głowy, zapewniają lepszą ochronę przed promieniami UV.

 

Nawet jeśli nosisz soczewki kontaktowe, które już zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV, nadal dobrym pomysłem byłoby zainwestowanie zarówno w okulary, jak i okulary przeciwsłoneczne chroniące przed promieniowaniem UV.

 

skora4

 

Chroń swój oddech

Jak wspomniano wcześniej, usta to obszar, o którym wiele osób często zapomina. Są tak suche, spierzchnięte i niewygodne po całym dniu spędzonym na śniegu.

Nie tylko zimne powietrze na zewnątrz wysusza usta, ale także oddychanie przez nie, co często zdarza się podczas uprawiania sportów zimowych. Jeśli masz tendencję do oblizywania ust w ciągu dnia, to również nie pomaga - Twoja ślina zawiera kwasy, które nie tylko podrażniają usta, ale usuwają naturalne oleje, które w przeciwnym razie chroniłyby skórę, czyniąc ją jeszcze bardziej suchą.

Aby temu zaradzić, należy używać produktu do ust, który zapobiegnie uczuciu suchości warg.

Balsam do ust to świetny produkt, po który warto sięgnąć. Zawierają one wiele różnych wosków roślinnych i olejków, które pozostawiają skórę miękką i nawilżoną. Niektóre z kluczowych składników balsamu do ust to:

 • Masło shea
 • Wosk pszczeli
 • Wosk z kwiatów mimozy
 • olej z awokado
 • olej słonecznikowy
 • Olej rycynowy
 • Olej z nasion baobabu
 • masło mango


Nałóż warstwę ochrony przeciwsłonecznej na balsam do ust i nakładaj ponownie balsam do ust i ochronę przeciwsłoneczną co kilka godzin.

Po zakończeniu dnia pracy ponownie nałóż balsam na usta. Jeśli planujesz pomalować usta wieczorem, upewnij się, że wybrałaś pomadkę nawilżającą.

 

skora5

 

Nie zapominaj o dłoniach!

 

Mimo że prawdopodobnie będziesz nosić rękawiczki przez większość dnia, Twoje dłonie będą narażone na działanie czynników atmosferycznych za każdym razem, gdy je zdejmiesz.

Oprócz ochrony za pomocą kremu z filtrem przeciwsłonecznym, należy również zadbać o dłonie wieczorem.

Jak to zrobić?

Na początek wypróbuj maskę do rąk. Oleje roślinne i ekstrakty zawarte w upiększającej mieszance sprawią, że Twoje dłonie będą miękkie i odżywione, gotowe do stawienia czoła zimowej pogodzie następnego dnia!

 

Noś ubrania z ochroną UV

Większość odzieży z ochroną UV jest przeznaczona na lato, ale obecnie powstaje coraz więcej zimowej odzieży sportowej, ponieważ firmy zdają sobie sprawę ze znaczenia ochrony przed promieniowaniem UV również zimą.

Jak działa odzież z ochroną UV?

Są one wykonane przy użyciu określonych technik i włókien, które nie tylko ograniczają ilość promieni UV, które są w stanie przeniknąć przez odzież, a tym samym przez skórę, ale mogą również blokować i odbijać promienie UV, zapobiegając ich kontaktowi z tobą.

Odzież UV ma ocenę UPF, która oznacza współczynnik ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Zasadniczo mówi to, ile promieni słonecznych UV blokuje dana tkanina. Na przykład odzież o współczynniku UPF równym 60 przepuszcza tylko 1/60 promieni UV.

Im wyższa ocena UPF, tym większą ochronę zapewnia odzież.

Jeśli nie chcesz inwestować w zupełnie nową garderobę do sportów zimowych, jest to zrozumiałe. Zamiast tego możesz spakować określone ubrania, które zapewnią ci dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV:

Wybierz odzież wykonaną z ciasno tkanych włókien zamiast luźniejszych dzianin, ponieważ fizycznie blokują one przenikanie promieni UV. Najlepsze tkaniny to nylon, wełna merynosów i poliester, podczas gdy bawełna, jedwab i akryl należą do najgorszych.
Wybieraj odzież, która nie jest zbyt rozciągliwa. Gdy tkaniny się rozciągają, promienie UV przechodzą przez szczeliny we włóknach.
Upewnij się, że Twoja odzież nie jest zbyt zniszczona lub wyblakła. Osłabia to tkaniny i czyni je bardziej podatnymi na działanie promieni UV.

Z powrotem do sklepu