Zmarszczki

Treść:

 • Czym są zmarszczki?
 • Kim są zmarszczki?
 • W jakim wieku zmarszczki zaczynają pojawiać się na moim ciele?
 • Objawy i przyczyny powstawania zmarszczek
 • Jak diagnozuje się zmarszczki?
 • Jak leczy się zmarszczki?
 • Jak mogę zapobiegać zmarszczkom?
 • Czego mogę się spodziewać, jeśli mam zmarszczki?
 • Wnioski

Zmarszczki

Zmarszczki to linie lub fałdy na skórze. Jest to normalna część procesu starzenia się. Zmarszczki pojawiające się we wczesnym okresie życia mogą być wynikiem palenia tytoniu lub uszkodzeń spowodowanych przez słońce. Zmarszczek nie trzeba leczyć, chyba że chcesz zmienić ich wygląd na skórze za pomocą produktów dostępnych bez recepty, zabiegów ambulatoryjnych lub chirurgicznego usuwania warstw skóry.

Czym są zmarszczki?

Zmarszczki to linie, które tworzą się na skórze. Są one naturalną częścią procesu starzenia się organizmu. Zmarszczki na skórze wyglądają podobnie do zmarszczek na koszuli, która wymaga prasowania. Pojawiają się jako zagniecenia, fałdy lub grzbiety. Najczęściej występują na twarzy, szyi i ramionach, ale zmarszczki mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele.

Kogo dotyczą zmarszczki?

Zmarszczki pojawiają się u każdego wraz z wiekiem. Ryzyko pojawienia się zmarszczek na wczesnym etapie życia może być wyższe, jeśli

masz skórę uszkodzoną przez słońce lub Twoja skóra jest często wystawiana na działanie promieni słonecznych.
Palisz wyroby tytoniowe.
Twoje ciało traci kolagen, który zapewnia skórze elastyczność i wsparcie.

W jakim wieku na moim ciele zaczynają pojawiać się zmarszczki?

Wraz z wiekiem na ciele zaczynają pojawiać się drobne zmarszczki. Może się to rozpocząć po 25 roku życia. Najczęstsza grupa wiekowa osób poszukujących leczenia zmarszczek to osoby w wieku od 40 do 55 lat. Zmarszczki stają się bardziej wyraźne po 65 roku życia.

Objawy i przyczyny powstawania zmarszczek

Jak wyglądają zmarszczki?

Jeśli spojrzysz na swoją dłoń, zobaczysz na niej zmarszczki. Wraz z wiekiem zmarszczki podobne do tych na dłoni będą powstawać na innych częściach skóry ciała.

Oznaki zmarszczek obejmują:

 • Linie, fałdy lub rzęsy na skórze.
 • Matowa lub zwiotczała skóra.
 • Zmarszczki są widoczne, gdy jesteś w spoczynku, ale mogą być bardziej wyraźne, gdy poruszasz mięśniami twarzy, uśmiechając się lub marszcząc brwi.

Gdzie na moim ciele pojawiają się zmarszczki?

Zmarszczki mogą pojawić się w dowolnym miejscu na skórze, ale najczęściej występują na

 • Twarzy.
 • Dłoniach.
 • Szyi.
 • Stopach.

Co powoduje powstawanie zmarszczek?

Powolna produkcja komórek skóry, ścieńczenie warstw skóry i brak białek kolagenowych powodują powstawanie zmarszczek na skórze.

Kolagen to białko w organizmie, które nadaje skórze strukturę. Zapewnia jej sprężystość lub elastyczność, dzięki czemu można się łatwo poruszać. Skóra jest podobna do gumki. Jeśli ta gumka zostanie zbyt mocno rozciągnięta lub poruszona, poluzuje się i straci zdolność powrotu do normalnego rozmiaru i kształtu. Wraz z wiekiem komórki organizmu spowalniają produkcję białek. Utrudnia to elastycznej opasce powrót do pierwotnego kształtu, powodując powstawanie zmarszczek.

Istnieje kilka czynników, które powodują powstawanie zmarszczek na skórze.

Starzenie się

Zmarszczki są produktem ubocznym procesu starzenia. Wraz z wiekiem komórki skóry dzielą się wolniej, a środkowa warstwa skóry - skóra właściwa - zaczyna się przerzedzać. Skóra właściwa posiada sieć włókien elastyny i kolagenu, które zapewniają wsparcie i elastyczność. Wraz z upływem czasu sieć ta ulega rozluźnieniu, a na powierzchni skóry tworzą się zagłębienia. Starzejąca się skóra jest również mniej zdolna do zatrzymywania wilgoci, mniej wydajnie wydziela tłuszcz i wolniej się goi. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do powstawania zmarszczek.

Skurcze mięśni twarzy

Zmarszczki na czole, między brwiami (zmarszczki mimiczne) i wystające z kącików oczu (zwane kurzymi łapkami) są spowodowane niewielkimi skurczami mięśni. Uśmiechanie się, marszczenie brwi, mrużenie oczu i inne nawykowe mimiki twarzy powodują, że zmarszczki stają się bardziej wyraźne. Z biegiem czasu mimika ta, wraz z grawitacją, przyczynia się do powstawania zmarszczek.

Uszkodzenia słoneczne

Nadmierna ekspozycja na promienie ultrafioletowe (UV) ze słońca może powodować przedwczesne starzenie się skóry, znane również jako fotostarzenie. Ekspozycja na promieniowanie UV rozbija włókna kolagenowe i prowadzi do nieprawidłowej produkcji elastyny. Kiedy światło ultrafioletowe uszkadza tkankę skórną, organizm wytwarza enzym zwany metaloproteinazą. Enzym ten tworzy i reformuje kolagen. Jednak podczas tego procesu niektóre zdrowe włókna kolagenowe ulegają uszkodzeniu, co prowadzi do elastozy słonecznej - nieuporządkowanego tworzenia się włókien. Zmarszczki powstają, gdy proces odbudowy jest powtarzany w kółko, za każdym razem mniej efektywnie.

Palenie

Zdrowa skóra nieustannie się regeneruje. Stary kolagen jest rozkładany i usuwany z organizmu, robiąc miejsce dla nowego kolagenu. Naukowcy odkryli, że palenie powoduje zmniejszenie produkcji nowego kolagenu. Zmniejszona produkcja kolagenu powoduje powstawanie zmarszczek.

Czynniki środowiskowe

Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu w Twoim otoczeniu mogą powodować rozpad kolagenu w Twoim ciele, ponieważ zanieczyszczenia dostają się do Twoich porów. Najczęstsze zanieczyszczenia w środowisku, które powodują zmarszczki to

Pył zawieszony: Pył zawieszony to mieszanina mikroskopijnych ciał stałych i cieczy w powietrzu, w tym brudu, kurzu i dymu.
Sadza: Sadza to mikroskopijny materiał stały na bazie węgla, który powstaje podczas spalania. Sadza znajduje się w środowisku ze spalin samochodowych i urządzeń produkcyjnych.
Dwutlenek azotu: Dwutlenek azotu jest gazem występującym w środowisku. Najczęściej występuje w pobliżu pojazdów, przemysłowych zakładów produkcyjnych, placów budowy oraz w niektórych urządzeniach do pielęgnacji trawników i ogrodów.

Czy makijaż powoduje zmarszczki?

Jeśli nie usuniesz makijażu, może on zatykać pory, ograniczając zdolność organizmu do produkcji białek kolagenowych. Jeśli nigdy nie usuwasz makijaż, to może przyczyna przedwczesne starzenie się i zmarszczki. Ważne jest, aby usuwać makijaż pod koniec dnia za pomocą środka czyszczącego, aby upewnić się, że pory są czyste i zapobiec powstawaniu zmarszczek. Jeśli zapomnisz usunąć makijaż kilka razy przed snem, to w porządku, ale nawykowe pozostawianie makijażu może uszkodzić skórę, zatykając pory.

Czy kofeina powoduje zmarszczki?

Chociaż badania wciąż trwają, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób kofeina - w tym kawa - wpływa na skórę, kofeina ma pewne krótkoterminowe korzyści dla rutynowej pielęgnacji skóry. Oznacza to, że kofeina może tymczasowo zmienić wygląd zmarszczek, ale długotrwałe stosowanie produktów z kofeiną nie leczy zmarszczek. Kofeina jest przeciwutleniaczem, który może chronić skórę przed elementami, które uszkadzają kolagen w skórze, co powoduje zmarszczki.

Jak diagnozuje się zmarszczki?

Zmarszczki są diagnozowane poprzez wizualne badanie skóry. Nie ma potrzeby wizyty u lekarza w celu zdiagnozowania zmarszczek na skórze, ponieważ są one wyraźnie widoczne. Jeśli chcesz poddać się leczeniu w celu odwrócenia skutków zmarszczek na skórze, możesz skontaktować się ze swoim lekarzem lub dermatologiem specjalizującym się w pielęgnacji skóry.

Jak leczy się zmarszczki?

Zmarszczki są częścią procesu starzenia się organizmu i nie wymagają leczenia. Jeśli nie podoba Ci się wygląd zmarszczek na Twojej skórze, możesz porozmawiać ze swoim lekarzem lub dermatologiem o opcjach leczenia, które mogą obejmować:

 • Kremy przeciwzmarszczkowe z retinoidami lub dostępne bez recepty produkty do pielęgnacji skóry, które poprawiają nawilżenie i teksturę oraz promują produkcję białek kolagenowych w organizmie.
 • Techniki odnowy skóry, takie jak mikrodermabrazja (ścieranie warstw skóry), dermabrazja (zdrapywanie warstw skóry) i peelingi chemiczne (rozpuszczanie skóry) w celu odnowienia przedwcześnie starzejącej się skóry.
 • Laserowe odnawianie skóry w celu zmniejszenia zmarszczek na twarzy i nierówności skóry spowodowanych uszkodzeniami słonecznymi lub trądzikiem.
 • Leczenie iniekcyjne toksyną botulinową typu A (Botox®), która jest lekiem blokującym sygnały chemiczne powodujące kurczenie się mięśni i powstawanie zmarszczek.
 • Materiały wypełniające wykonane z kwasu hialuronowego w celu wypełnienia lub podniesienia zagnieceń lub głębokich zmarszczek.
 • Operacja liftingu twarzy w celu usunięcia nadmiaru skóry i tłuszczu z twarzy oraz zaciśnięcia warstw tkanki, aby skóra wyglądała młodziej.

Czy istnieją skutki uboczne zabiegu?

Istnieją potencjalne skutki uboczne i komplikacje, które mogą pojawić się przy każdym leczeniu zmarszczek. Przed rozpoczęciem leczenia należy omówić skutki uboczne z lekarzem i omówić wszelkie procedury pielęgnacji skóry, leki lub suplementy diety, które obecnie stosujesz lub przyjmujesz, aby upewnić się, że leczenie nie będzie z nimi współdziałać.

Najczęstsze skutki uboczne leczenia zmarszczek obejmują:

 • Reakcja alergiczna na lek.
 • Obrzęk.
 • Blizny.
 • Ból.
 • Siniaki.

Czy potrzebuję wielu zabiegów, aby pozbyć się zmarszczek?

Niektóre zabiegi na zmarszczki są trwałe, a inne wymagają wielu zabiegów, aby utrzymać wyniki. Twój lekarz omówi z Tobą opcje, które pomogą Ci osiągnąć cele leczenia i pomoże Ci wybrać odpowiedni zabieg dla Twojej skóry.

Jakie pokarmy i napoje pomagają zredukować zmarszczki?

Składniki odżywcze, które jesz i pijesz, pomagają skórze zachować zdrowie. Utrzymanie zdrowej skóry zapobiega powstawaniu zmarszczek. Aby zachować zdrową skórę i zminimalizować zmarszczki, dodaj następujące pokarmy do swojej zbilansowanej diety:

 • Woda.
 • Witaminy A i C.
 • Białko (drób, ryby, jaja i chude mięso).

Chociaż mogą być kuszące i smaczne, unikaj pokarmów bogatych w tłuszcz i cukier, ponieważ mogą one uszkodzić kolagen w skórze.

Jak mogę zapobiegać zmarszczkom?

Twoje ciało naturalnie produkuje zmarszczki wraz z wiekiem. Chociaż nie można zapobiec powstawaniu zmarszczek, można zmniejszyć ryzyko ich przedwczesnego pojawienia się poprzez:

 • Codzienne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez słońce.
 • Rezygnację z solarium.
 • Codzienne nawilżanie skóry.
 • Mycie twarzy lub stosowanie produktów oczyszczających do usuwania makijażu.
 • Nie pal papierosów.
 • Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia.
 • Stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety.

Czego mogę się spodziewać, jeśli mam zmarszczki?

Zmarszczki są oznaką normalnego starzenia się organizmu. Nie wymagają leczenia, ale możesz zdecydować się na leczenie zmarszczek, jeśli nie podoba ci się ich wygląd lub jeśli chcesz, aby zmarszczki były mniej widoczne. Chociaż leczenie może tymczasowo zatrzymać oznaki zmarszczek, nie ma sposobu, aby całkowicie zapobiec powstawaniu zmarszczek na skórze.

Jaka jest różnica między drobnymi liniami a zmarszczkami?

Drobne linie są początkiem zmarszczek i wyglądają jak małe fałdy na skórze. Znajdują się bliżej powierzchni skóry, podczas gdy zmarszczki znajdują się głębiej w skórze. Drobne zmarszczki można zauważyć na twarzy w miejscach, w których wykonujesz powtarzające się ruchy, na przykład wokół oczu i ust, gdy się uśmiechasz lub mrugasz. Drobne linie łączą się z wiekiem i grawitacją, tworząc zmarszczki. Zmarszczki to głębsze bruzdy lub fałdy na skórze, które mogą powstać w dowolnym miejscu na ciele.

Wnioski

Zmarszczki są oznaką, że ciało starzeje się tak, jak powinno. Jeśli zmarszczki pojawiają się wcześnie, porozmawiaj ze swoim lekarzem o sposobach poprawy sposobu, w jaki komórki produkują kolagen, aby skóra wyglądała i czuła się młodziej. Chociaż zmarszczki na skórze mogą być niepokojące, nie trzeba ich leczyć, chyba że chcesz zmienić swój wygląd.

Z powrotem do sklepu