Typy skóry i jak dowiedzieć się, jaki mam typ skóry

Treść:

 • Co musisz wiedzieć o swoim typie skóry
 • Ustalanie typu skóry
 • Jaki jest mój typ skóry? Wspólne cechy różnych typów skóry
 • Jak mogę określić swój typ skóry w domu?

skora 

Codzienne oczyszczanie i nawilżanie jest korzystne dla wszystkich rodzajów skóry, ale różne typy skóry - w tym skóra tłusta, sucha, normalna, mieszana i wrażliwa - mają różne potrzeby. Dlatego znajomość swojego typu skóry jest pierwszym krokiem do właściwej pielęgnacji. Ale skąd wiesz, jaki masz typ skóry? Odpowiedź znajdziesz poprzez prostą obserwację.

Co musisz wiedzieć o swoim typie skóry

Według Akademii Dermatologii (AAD) istnieje pięć podstawowych typów skóry: tłusta, sucha, normalna, mieszana i wrażliwa.

Każdy typ skóry ma swój własny zestaw unikalnych cech i potrzeb, które mogą wpływać na wygląd i samopoczucie skóry. Jeśli najpierw zrozumiesz, jaki masz typ skóry, możesz zacząć podejmować świadome decyzje - zapewniając swojej skórze spersonalizowaną pielęgnację i ochronę, której potrzebuje teraz i przez wiele lat. Jeśli nie masz pewności, jaki masz typ skóry, czytaj dalej. Poniżej przedstawiamy wszystkie podstawy dotyczące określania typu skóry, a także wskazówki dotyczące wyboru idealnych produktów do pielęgnacji skóry i praktyk dla każdego typu.

Wykrywanie typu skóry

Typ skóry zależy od ilości sebum (oleju) wytwarzanego przez skórę. Natłuszczenie skóry może zmieniać się w czasie, a także mogą na nie wpływać takie czynniki, jak stres, genetyka, hormony, wilgoć i naturalny proces starzenia.

Gdy już wiesz, czego szukać - używając wspólnych cech wymienionych poniżej - twój typ skóry można zwykle określić poprzez prostą obserwację.

Istnieją dwa testy, które można wykonać w domu i które mogą pomóc w określeniu typu skóry w ciągu zaledwie 30 minut: metoda rozmazanej folii oraz metoda "obserwuj i czekaj".

Jaki jest mój typ skóry? Wspólne cechy różnych typów skóry

Jako największy organ ciała, skóra pełni szereg ważnych i złożonych funkcji - od regulacji temperatury ciała po ochronę przed zarazkami. Dotyczy to zwłaszcza wierzchniej warstwy skóry, znanej również jako bariera skórna. Ta bariera ochronna, która składa się głównie z lipidów (takich jak ceramidy), działa jako główny strażnik między skórą a środowiskiem zewnętrznym - zatrzymując wodę i szkodliwe substancje.

Chociaż zdrowa bariera ochronna skóry jest niezbędna dla wszystkich rodzajów skóry, ważne jest, aby pamiętać, że skóra każdego z nas jest wyjątkowa pod wieloma względami. Oznacza to, że nie ma jednego uniwersalnego podejścia do osiągnięcia promiennej, zdrowo wyglądającej skóry. Istnieje jednak kilka ujednolicających cech, których należy szukać, które pomogą odpowiedzieć na pytanie "Jaki jest mój typ skóry?".

Oto główne wskaźniki, o których należy pamiętać przy określaniu, czy skóra jest głównie tłusta, sucha, normalna, mieszana czy wrażliwa.

Skóra tłusta

Skóra tłusta produkuje nadmiar sebum, które sprawia, że skóra jest błyszcząca i tłusta - szczególnie w strefie T (czoło, nos i podbródek). Według Academy of Dermatology (AAD), osoby z tłustą skórą mogą mieć mniej zmarszczek, ale mogą też być bardziej podatne na rozszerzone pory, plamy trądzikowe, zaskórniki i wągry.

Należy pamiętać, że tylko dlatego, że skóra tłusta wytwarza więcej naturalnych olejów, nie oznacza to, że potrzebuje mniej nawilżenia niż inne rodzaje skóry. Pielęgnacja skóry tłustej polega na wyborze odpowiednich produktów, które ją odżywią i nawilżą, nie zatykając porów i nie powodując wyprysków. Idealna rutyna pielęgnacji skóry tłustej powinna obejmować delikatny, pieniący się produkt oczyszczający, który skutecznie usuwa brud, nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia. Powinien również zawierać lekki, nietłusty i niekomedogenny krem nawilżający, który zapewni skórze tłustej nawilżenie, którego potrzebuje.

Skóra sucha

Skóra sucha generalnie produkuje mniej naturalnych olejków niż inne rodzaje skóry. Może to powodować, że staje się ona matowa i szorstka, łuszcząca się, a nawet łuszcząca się. Często jest napięta lub mniej elastyczna, poważnie odwodniona i może być podatna na bardziej widoczne drobne linie i zmarszczki. Ponadto może być swędząca lub podrażniona.

Pielęgnacja skóry suchej powinna obejmować delikatne, łagodzące i nawilżające składniki, które pomagają utrzymać ochronną barierę wilgoci skóry - takie jak ceramidy. Klinika Mayo zaleca unikanie zbyt długich i gorących pryszniców, nawilżanie suchej skóry kilka razy dziennie i wybieranie produktów do pielęgnacji skóry, które są bezzapachowe, niekomedogenne i nie zawierają alkoholu.

Skóra normalna

Skóra normalna jest zrównoważona - ani zbyt sucha, ani zbyt tłusta. Nie jest podatna na wypryski, łuszczenie się, uczucie tłustości lub ściągnięcia. Osoby ze skórą normalną mają zwykle małe pory, gładką teksturę skóry i są mniej podatne na wrażliwość lub wypryski. Chociaż skóra normalna nie ma szczególnych problemów ani obaw, nadal wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby wyglądać i czuć się jak najlepiej. Idealna rutyna pielęgnacji skóry normalnej pomaga utrzymać nawilżenie skóry, zatrzymując wilgoć i wspierając barierę ochronną skóry.

Skóra mieszana

Skóra mieszana obejmuje obszary, które są zarówno suche, jak i tłuste - strefa T jest zwykle tłusta, a policzki suche lub normalne. Ten typ skóry może zmieniać się w różnych porach roku i pod wpływem różnych czynników, takich jak stres lub wahania hormonalne. Skuteczne oczyszczanie i nawilżanie są kluczem do pielęgnacji skóry, która w niektórych miejscach jest tłusta lub normalna, a w innych sucha.

Skóra wrażliwa

Skóra wrażliwa jest często określana jako typ skóry, ale można mieć tłustą skórę wrażliwą, suchą skórę wrażliwą lub normalną skórę wrażliwą. Bez względu na rodzaj skóry, jeśli masz skórę wrażliwą, możesz zauważyć, że Twoja skóra jest zaczerwieniona i odczuwa pieczenie, swędzenie lub suchość. Objawy te mogą być związane z posiadaniem skóry, która jest bardziej wrażliwa na zewnętrzne czynniki drażniące i mogą być wywoływane przez niektóre składniki - takie jak barwniki lub perfumy - a także czynniki środowiskowe.

Jeśli masz wrażliwą skórę, możesz dowiedzieć się, co wywołuje Twoją wrażliwość i unikać środków czyszczących, nawilżających lub innych produktów zawierających te konkretne składniki. Możesz także zmienić swoje otoczenie, aby zmniejszyć narażenie na czynniki wyzwalające.

skora2

Jak mogę określić swój typ skóry w domu?

Jeśli opisy różnych typów skóry nie pomogły Ci dojść do wniosku, istnieje kilka testów, które możesz wykonać w domu i które pomogą Ci określić Twój typ skóry. Oto dwie metody, których możesz użyć:

Metoda "obserwuj i czekaj"

Ten domowy test pozwala zrozumieć typ skóry poprzez obserwację jej zachowania po oczyszczeniu.

 • Na początek umyj twarz łagodnym środkiem oczyszczającym, a następnie delikatnie osusz.
 • Odczekaj 30 minut.
 • Jeśli skóra jest błyszcząca przez cały ten czas, prawdopodobnie masz skórę tłustą.
 • Jeśli jest napięta i łuszczy się, prawdopodobnie masz suchą skórę.
 • Jeśli błyszczy się tylko w strefie T, prawdopodobnie masz skórę mieszaną.
 • Jeśli skóra jest nawilżona i przyjemna w dotyku, ale nie tłusta, prawdopodobnie masz skórę normalną.

Metoda bibułki oczyszczającej

Bibułki pochłaniają olej, gdy są dociskane do skóry - i można ich użyć do określenia rodzaju skóry.

 • Po umyciu twarzy łagodnym środkiem oczyszczającym, osusz ją i odczekaj 30 minut.
 • Połóż bibułki na różnych częściach twarzy, a następnie przytrzymaj je pod światło, aby zobaczyć ślady oleju.
 • Jeśli bibułki wchłonęły dużo oleju ze wszystkich obszarów twarzy, masz tłustą skórę.
 • Jeśli pochłaniają niewiele lub wcale, prawdopodobnie masz suchą skórę.
 • Jeśli na prześcieradłach widoczna jest tylko niewielka ilość sebum ze strefy T, masz skórę mieszaną.
 • Jeśli wszystkie obszary twarzy wykazują minimalną ilość sebum, prawdopodobnie masz skórę normalną.

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy rodzaj skóry może być również wrażliwy lub trądzikowy, chociaż osoby z normalną skórą mogą rzadziej mieć oba typy skóry. Dzięki odpowiednim produktom możesz jednak zadbać o swoją skórę, jednocześnie zajmując się kwestiami takimi jak wrażliwość i wypryski trądzikowe. W razie wątpliwości należy udać się do dermatologa z certyfikatem zarządu, aby uzyskać spersonalizowaną ocenę skóry i porady dotyczące najlepszej pielęgnacji dla danego typu skóry.

Z powrotem do sklepu