7 przyczyn tłustej skóry

Treść:

  • 7 przyczyn tłustej skóry
  • Jak wygląda skóra tłusta?
  • Pielęgnacja skóry tłustej
  • Wnioski


Tłusta skóra
Każdy ma trochę tłuszczu na skórze. Pod każdym porem znajduje się gruczoł łojowy, który produkuje naturalny olej zwany sebum, który utrzymuje skórę nawilżoną i zdrową. Jednak gruczoły te mogą produkować zbyt dużo sebum, powodując przetłuszczanie się skóry.

Wiesz, że masz tłustą skórę, jeśli Twoja skóra stale się błyszczy i codziennie używasz kilku opakowań makijażu. Tłusta skóra może być tłusta nawet kilka godzin po oczyszczeniu.

Wypryski są również bardziej prawdopodobne, ponieważ sebum miesza się z martwymi komórkami skóry i utknie w porach.

Przyczyny tłustej skóry obejmują czynniki genetyczne, środowiskowe i związane ze stylem życia. Chociaż niekoniecznie można pozbyć się tłustej skóry, można podjąć kroki, aby skóra była mniej tłusta. Kluczem jest zidentyfikowanie jednej lub więcej z tych siedmiu przyczyn.

Jak wygląda tłusta skóra?

Każda skóra produkuje sebum. Sprawia ono, że skóra jest miękka i elastyczna.

Jeśli jednak sebum jest zbyt dużo, skóra staje się błyszcząca, z zatkanymi porami, wysypkami i zaskórnikami. Zaskórniki w stanie zapalnym są nie tylko nieestetyczne, ale także bolesne i stanowią odskocznię od poważniejszego problemu, jakim jest trądzik.

Skóra tłusta pojawia się przejściowo w okresach braku równowagi hormonalnej, w okresie dojrzewania, a także w czasie ciąży i połogu. Wiele kobiet cierpi również z powodu objawów tłustej skóry podczas menstruacji lub menopauzy. Na szczęście można zwalczyć te objawy szybko przetłuszczającej się skóry! Zacznij stopniowo - od dobrej diety i odpowiednich produktów kosmetycznych.

Pielęgnacja skóry tłustej

Skóra tłusta najczęściej objawia się dużym błyszczeniem, widocznymi porami i podatnością na zaskórniki czy trądzik. Jednak nie każda osoba z tłustą skórą musi mieć trądzik, a także nie każda osoba z trądzikiem musi mieć tłusty typ skóry.

Jeśli przeszkadza ci zwiększona produkcja sebum, powinieneś opracować codzienną rutynę pielęgnacyjną składającą się z oczyszczania, tonizowania, nawilżania i odżywiania. Ważne jest również, aby pamiętać, że stosunkowo zdrowa skóra tłusta wymaga innej pielęgnacji niż skóra tłusta ze skłonnością do trądziku. Ta druga wymaga większej wrażliwości, bardziej precyzyjnego doboru produktów, a w niektórych przypadkach profesjonalnej pomocy. Jeśli dokucza Ci bolesny trądzik, umów się na wizytę u dermatologa.

1. genetyka

Tłusta skóra ma tendencję do występowania w rodzinach. Jeśli jedno z Twoich rodziców ma tłustą skórę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty również masz nadaktywne gruczoły łojowe.

2. Wiek

Chociaż niekoniecznie wyrośniesz z tłustej skóry, twoja skóra będzie produkować mniej sebum wraz z wiekiem. Starzejąca się skóra traci białka, takie jak kolagen, a gruczoły łojowe zwalniają.

Dlatego wiele osób ze starzejącą się skórą ma również suchą skórę. Drobne linie i zmarszczki są również bardziej widoczne w tym okresie, ponieważ brakuje kolagenu i sebum.

Jedną z zalet skóry tłustej jest to, że może ona nie wykazywać oznak starzenia się tak szybko, jak skóra sucha.

Możesz mieć tłustą skórę teraz, ale z wiekiem będziesz musiał ocenić swoją skórę. Nawet osoby po trzydziestce mogą nie mieć takiej samej tekstury skóry, jak w wieku nasto- i dwudziestu lat.

Estetyk może pomóc w ocenie typu skóry co kilka lat, aby sprawdzić, czy należy wprowadzić jakiekolwiek zmiany w pielęgnacji skóry.

3. Miejsce zamieszkania i pora roku

Podczas gdy genetyka i wiek są głównymi przyczynami przetłuszczania się skóry, miejsce zamieszkania i pora roku również mogą mieć na to wpływ.

Ludzie mają tendencję do bardziej tłustej skóry w gorącym i wilgotnym klimacie. Jest również bardziej prawdopodobne, że latem skóra będzie się bardziej przetłuszczać niż jesienią lub zimą.

Nawet jeśli nie musisz wstawać i wychodzić z domu z powodu tłustej skóry, możesz dostosować swoją codzienną rutynę w dni o wysokiej temperaturze i wilgotności.

Miej pod ręką bibułki matujące, aby usunąć nadmiar sebum w ciągu dnia. Matujący krem nawilżający lub podkład może również pomóc wchłonąć nadmiar sebum.

4. rozszerzone pory

Czasami pory mogą się powiększyć z powodu wieku, wahań wagi i wcześniejszych wyprysków. Większe pory mają również tendencję do produkcji większej ilości oleju.

Nie możesz zmniejszyć porów, ale możesz zachować szczególną ostrożność, aby osuszać obszary twarzy z rozszerzonymi porami przez cały dzień.

5. Używanie niewłaściwych produktów do pielęgnacji skóry

Możesz również zafundować sobie tłustą cerę, stosując niewłaściwe produkty do pielęgnacji skóry, które są odpowiednie dla Twojego typu skóry. Niektóre osoby mylą skórę mieszaną ze skórą tłustą i mogą na przykład używać zbyt ciężkich kremów.

Jeśli masz bardziej suchą skórę w miesiącach zimowych, być może będziesz musiał zmienić swój plan pielęgnacji skóry na wiosnę i lato i używać lekkich środków nawilżających i żelowych środków czyszczących.

Stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry może mieć ogromny wpływ na ilość oleju, który pozostaje na twarzy.

6. Przesadzanie z rutynową pielęgnacją skóry

Z drugiej strony zbyt częste mycie twarzy lub złuszczanie może również powodować przetłuszczanie się skóry. Może się to wydawać oksymoronem, ponieważ celem mycia i złuszczania jest pozbycie się oleju.

Jeśli jednak robisz to zbyt często, pozbawiasz skórę zbyt dużej ilości sebum. Może to spowodować, że gruczoły łojowe przejdą w tryb awaryjny, w którym produkują jeszcze więcej oleju, aby nadrobić straty.

Aby utrzymać nadmiar sebum na dystans, wystarczy myć skórę dwa razy dziennie.

Brak ochrony przeciwsłonecznej może również wysuszać skórę, prowadząc do zwiększonej produkcji sebum. Upewnij się, że codziennie używasz ochrony przeciwsłonecznej. Kremy nawilżające i podkłady z filtrem przeciwsłonecznym są zwykle mniej tłuste, ale nadal będziesz musiał je nakładać ponownie w ciągu dnia.

7. Pomijanie kremu nawilżającego

To mit, że krem nawilżający powoduje przetłuszczanie się skóry. W rzeczywistości, jeśli stosujesz kuracje przeciwtrądzikowe, takie jak kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu, zdecydowanie potrzebujesz dobrego kremu nawilżającego, aby zapobiec wysuszeniu skóry. Bez kremu nawilżającego każdy rodzaj skóry wyschnie.

Zamiast więc pomijać krem nawilżający, kluczem jest znalezienie odpowiedniego rodzaju kremu nawilżającego. Lekkie kremy nawilżające na bazie wody dobrze sprawdzają się w przypadku skóry tłustej. Zawsze używaj go jako ostatniego kroku po oczyszczeniu i tonizowaniu.

Szukaj również produktów, które mówią, że są "bezolejowe" i "niekomedogenne", aby utrzymać pory w czystości.

Wnioski

Tłusta skóra ma wiele przyczyn. Możliwe jest również, że skóra tłusta ma więcej niż jedną przyczynę.

Na przykład, tłusta skóra może występować w Twojej rodzinie, a także możesz mieszkać w wilgotnym klimacie. W takich przypadkach należy zająć się wszystkimi przyczynami nadmiernego przetłuszczania się skóry, aby uzyskać czystszą i jaśniejszą skórę.

Kiedy opracujesz plan działania dla skóry tłustej, musisz dać mu trochę czasu, aby zadziałał.

Czasami może minąć miesiąc lub dwa, zanim nastąpi znacząca poprawa. Jeśli po tym czasie nadal borykasz się z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry, możesz udać się do dermatologa.

Z powrotem do sklepu