Czy gliceryna jest dobra dla skóry i twarzy?

Treść:

 • Co to jest gliceryna?
 • Czy gliceryna jest dobra dla skóry?
 • Korzyści z gliceryny dla skóry
 • Czy gliceryna może podrażniać skórę?
 • Czy istnieją skutki uboczne stosowania gliceryny?
 • Jak stosować glicerynę na twarz?
 • Najlepsza gliceryna dla skóry
 • Inne sposoby stosowania gliceryny
 • Podsumowanie

gliceryna

Gliceryna pomaga nawilżać i chronić skórę. Może jednak powodować wysuszanie i powstawanie pęcherzy na twarzy, zwłaszcza jeśli nie jest rozcieńczona. Używaj tylko produktów zawierających glicerynę, takich jak mydła lub płyny, i przestań ich używać, jeśli wystąpi podrażnienie.

Gliceryna jest jednym z najczęściej wymienianych składników kosmetyków po wodzie i substancjach zapachowych. Jest również głównym składnikiem kremów nawilżających i balsamów. Stosowanie gliceryny w czystej postaci staje się coraz bardziej popularne, ale są pewne rzeczy, o których konsumenci muszą wiedzieć, jeśli zdecydują się na jej użycie.

Badania pokazują, że gliceryna może pozytywnie wpływać na skórę na wiele sposobów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak.

Czym jest gliceryna?

Gliceryna, znana również jako glicerol, jest naturalnym związkiem pochodzącym z olejów roślinnych lub tłuszczów zwierzęcych. Jest to przezroczysty, bezbarwny, bezwonny, syropowaty płyn o słodkim smaku.

Gliceryna jest humektantem, rodzajem środka nawilżającego, który pobiera wodę z głębszych warstw skóry i z powietrza do zewnętrznej warstwy skóry.

W produktach do pielęgnacji skóry gliceryna jest powszechnie stosowana z okluzjami, innym rodzajem humektantów, w celu zatrzymania wilgoci, którą wciąga do skóry.

Według badań przeprowadzonych w 2016 roku, gliceryna jest "najskuteczniejszym dostępnym środkiem nawilżającym" zwiększającym nawilżenie w górnej warstwie skóry w porównaniu z wieloma innymi, takimi jak

 • alfa-hydroksykwasy, takie jak kwas mlekowy i kwas glikolowy
 • kwas hialuronowy
 • glikol propylenowy i glikol butylenowy
 • sorbitol

Czy gliceryna jest odpowiednia dla skóry?

Pojawienie się gliceryny w produktach do pielęgnacji skóry wydaje się być uzasadnione, ponieważ ma ona szereg korzyści dla skóry.

Korzyści gliceryny dla skóry

1. Produkty zawierające glicerynę pomagają wzmocnić barierę ochronną skóry

Woda jest niezbędnym składnikiem skóry. Bez wystarczającej ilości wody bariera skórna staje się odwodniona, przez co nie jest w stanie skutecznie wykonywać wszystkich swoich zadań (takich jak obrona ciała przed zewnętrznymi agresorami). Gliceryna korzystnie wpływa na barierę skórną, pobierając wodę z powietrza, utrzymując nawilżenie skóry i minimalizując utratę wody. Gliceryna może pozostawać w skórze przez dłuższy czas, pomagając skórze zachować wilgoć nawet w przypadku narażenia na szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie. Gliceryna może również pomóc naturalnym lipidom skóry zachować ich strukturę, dodatkowo promując zdrową barierę skórną.

Stresory środowiskowe mogą powodować gromadzenie się wolnych rodników i uszkadzać barierę ochronną skóry. Oczyszczanie jest zatem bardzo ważne; pomaga usunąć ślady tych potencjalnie szkodliwych agresorów.

2. Pomaga zmiękczyć i wygładzić skórę

Badania sugerują, że gliceryna ma właściwości zmiękczające w stężeniach poniżej 50%.III Emolient to rodzaj środka nawilżającego, który charakteryzuje się przede wszystkim zdolnością do zmiękczania skóry. Badania pokazują, że produkty do pielęgnacji skóry zawierające glicerynę mogą znacznie zmiękczyć i poprawić wygląd szorstkiej i suchej skóry.II Produkty zawierające glicerynę wraz z innymi środkami nawilżającymi mogą być szczególnie skuteczne, ponieważ gliceryna może pomóc poprawić wchłanianie innych składników stosowanych miejscowo, zwłaszcza lipidów (takich jak bogate w oleje ekstrakty roślinne).

Aby wykorzystać zmiękczające skórę właściwości gliceryny, zalecamy stosowanie lekkiego kremu nawilżającego.

3. gliceryna ujędrnia skórę i nadaje jej młodzieńczy wygląd

Jedną z najbardziej unikalnych właściwości gliceryny jest jej zdolność do tymczasowego ujędrniania skóry i minimalizowania widoczności drobnych linii i zmarszczek. Badania pokazują, że gliceryna przenika przez skórę i zwiększa objętość wody między komórkami, nadając skórze bardziej jędrny wygląd.II Gliceryna wiąże się również i stabilizuje kolagen, białko odpowiedzialne za elastyczność skóry. Te połączone efekty przyczyniają się do młodszego wyglądu skóry.

Jeśli chcesz ujędrnić lub napiąć skórę, zalecamy włączenie kremu przeciwzmarszczkowego do codziennej pielęgnacji skóry.

Czy gliceryna może podrażniać skórę?

Jako humektant, gliceryna pobiera wodę z najbliższego źródła. Zwłaszcza w warunkach niskiej wilgotności najbliższym źródłem wody są dolne warstwy skóry. Może to powodować odwodnienie skóry, nawet do punktu powstawania pęcherzy.

Ponieważ pęcherze mogą wystąpić w przypadku stosowania nierozcieńczonej gliceryny lub niewystarczająco rozcieńczonej gliceryny, dobrym pomysłem jest stosowanie produktów zawierających glicerynę, a nie czystej gliceryny.

Wielu zwolenników kosmetyków naturalnych zaleca rozcieńczanie gliceryny wodą różaną, ponieważ uważa się, że woda różana nawilża skórę i zmiękcza pory. Badanie z 2019 r. wykazało, że woda różana ma pozytywne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne na skórę.

Ponadto badanie z 2017 r. wykazało, że połączenie gliceryny, kwasu hialuronowego i ekstraktu z Centella asiatica poprawiło funkcję bariery skórnej do 24 godzin po aplikacji.

Czy istnieją skutki uboczne stosowania gliceryny?

Chociaż wydaje się, że nie odnotowano wielu skutków ubocznych, gliceryna jest produktem naturalnym, więc zawsze istnieje możliwość wystąpienia reakcji alergicznej.

Jeśli wystąpi zaczerwienienie, swędzenie lub wysypka, należy natychmiast przerwać stosowanie produktu. Poszukaj alternatywnego produktu, który nie zawiera gliceryny i uważnie czytaj etykiety.

Jak stosować glicerynę na twarz?

Ostrzeżenie

Bardzo ważne jest, aby rozcieńczyć glicerynę przed jej bezpośrednim użyciem. Nakładanie rozcieńczonej gliceryny na twarz jest prostym procesem i zazwyczaj bardzo bezpiecznym. Jeśli jednak nie zostanie rozcieńczona, może bardzo podrażnić skórę - lub nawet pogorszyć jej stan.

Jeśli zdecydujesz się użyć rozcieńczonej gliceryny, upewnij się, że nie dostanie się ona do oczu i ust.
Czy to pomogło?

 • Najpierw opłucz twarz zimną wodą.
 • Nałóż glicerynę na wacik lub ściereczkę i delikatnie przetrzyj twarz.
 • Pozwól glicerynie wsiąknąć w skórę przez kilka minut.
 • Delikatnie spłucz glicerynę wodą.

Najlepsza gliceryna dla skóry

Przeglądając Internet lub alejki sklepowe, możesz być przytłoczony liczbą produktów glicerynowych do wyboru. Podczas gdy niektóre marki mogą wydawać się bardziej modne niż inne, ważne jest, aby uzyskać rodzaj, który najlepiej pasuje do konkretnego rodzaju skóry. Należy pamiętać, że nie musi to być jedna z popularnych marek.

Wybierając najlepszą glicerynę dla swojej skóry, warto najpierw porozmawiać z dermatologiem, aby dowiedzieć się więcej o konkretnym typie skóry i jaki produkt będzie najlepszy.

Jedną z dostępnych opcji jest mydło glicerynowe, które jest ogólnie zalecane dla osób o wrażliwej skórze.

Inne zastosowania gliceryny

Oprócz tego, że jest środkiem nawilżającym, gliceryna jest również stosowana jako

 • hiperosmotyczny środek przeczyszczający (wciągający wodę do jelit w celu leczenia zaparć)
 • nośnik dla wielu preparatów farmaceutycznych
 • słodzik
 • zagęszczacz
 • środek konserwujący

Żywności i Leków (FDA) uważa glicerynę za ogólnie bezpieczną.

Wnioski

Badania sugerują, że gliceryna w kremach nawilżających lub mydłach może mieć pozytywny wpływ na skórę.

Skóra twarzy staje się bardziej miękka. W pewnych warunkach gliceryna może odwodnić skórę, a nierozcieńczona gliceryna może w niektórych przypadkach powodować powstawanie pęcherzy. Bezpieczniej jest rozważyć użycie produktu bogatego w glicerynę zamiast rozcieńczania czystej postaci.

Jeśli po zastosowaniu produktu zawierającego glicerynę na skórze wystąpią jakiekolwiek objawy reakcji alergicznej, takie jak swędzenie lub zaczerwienienie, należy natychmiast zaprzestać stosowania produktu i skonsultować się z lekarzem.

Z powrotem do sklepu