Co powinieneś wiedzieć o przebarwieniach?

Treść:

 • Rodzaje przebarwień
 • Jakie są objawy i czynniki ryzyka przebarwień?
 • Co powoduje przebarwienia?
 • Jak diagnozuje się i leczy przebarwienia?
 • Jak można zapobiegać przebarwieniom?
 • Zabiegi dermatologiczne usuwające ciemne plamy pigmentowe
 • Jakie są perspektywy hiperpigmentacji?

Hiperpigmentacja

Hiperpigmentacja prowadzi do powstawania płaskich ciemnych plam na skórze, które mogą różnić się rozmiarem i kolorem.

Hiperpigmentacja to termin odnoszący się do obszarów o nierównomiernej pigmentacji na skórze.

Hiperpigmentacja objawia się jako zaciemnione obszary lub plamy na skórze, które nadają skórze nierówny wygląd. Plamy są powszechnie określane jako plamy starcze lub plamy słoneczne, a przebarwienia są również częścią chorób skóry, takich jak melasma i przebarwienia pozapalne.

Objawy hiperpigmentacji są zwykle bardziej powszechne u osób o ciemnej karnacji niż u osób o jaśniejszych odcieniach skóry, ponieważ pigmentacja skóry jest silniejsza w ciemnej skórze.

Hiperpigmentacja niekoniecznie jest stanem, ale terminem opisującym skórę, która wydaje się ciemniejsza. Może wystąpić:

 • występować w małych plamach
 • obejmować duże obszary
 • dotyczyć całego ciała

Chociaż zwiększona pigmentacja zwykle nie jest szkodliwa, może być objawem innego schorzenia.

Rodzaje przebarwień

Istnieje kilka rodzajów przebarwień, a melasma, plamy słoneczne i przebarwienia pozapalne należą do najczęstszych.

 • Melasma. Uważa się, że melasma jest spowodowana zmianami hormonalnymi i może pojawić się w czasie ciąży. Obszary przebarwień mogą pojawić się na dowolnej części ciała, ale najczęściej występują na brzuchu i twarzy.
 • Plamy słoneczne. Plamy słoneczne są również nazywane plamami wątrobowymi lub soczewicami słonecznymi. Są one związane z nadmierną ekspozycją na światło słoneczne w czasie. Zwykle pojawiają się jako plamy na obszarach narażonych na działanie promieni słonecznych, takich jak dłonie i twarz.
 • Przebarwienia pozapalne. Jest to wynik urazu lub stanu zapalnego skóry. Częstą przyczyną tego typu przebarwień jest trądzik.

Jakie są objawy i czynniki ryzyka przebarwień?

Głównymi objawami przebarwień są ciemne obszary na skórze. Plamy mogą mieć różny rozmiar i mogą powstawać w dowolnym miejscu na ciele.

Największymi czynnikami ryzyka ogólnej hiperpigmentacji są ekspozycja na słońce i stany zapalne, ponieważ obie sytuacje mogą zwiększać produkcję melaniny. Im większa ekspozycja na słońce, tym większe ryzyko zwiększonej pigmentacji skóry.

W zależności od rodzaju zaburzenia, inne czynniki ryzyka wystąpienia przebarwień mogą obejmować:

 • stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych lub ciąża, jak w przypadku melazmy
 • ciemniejszy typ skóry, który jest bardziej podatny na zmiany pigmentacyjne
 • leki zwiększające wrażliwość na światło słoneczne
 • uszkodzenie skóry, takie jak rana lub powierzchowne oparzenia.

Co powoduje przebarwienia?

Częstą przyczyną przebarwień jest nadmierna produkcja melaniny. Melanina to pigment, który nadaje skórze jej kolor. Jest ona produkowana przez komórki skóry zwane melanocytami. Produkcja melaniny w organizmie może być zmieniona przez kilka różnych warunków lub czynników.

Niektóre leki mogą powodować przebarwienia. Również niektóre leki stosowane w chemioterapii mogą powodować przebarwienia jako efekt uboczny.

Ciąża zmienia poziom hormonów i może wpływać na produkcję melaniny u niektórych kobiet.

Rzadkie zaburzenie endokrynologiczne zwane chorobą Addisona może powodować przebarwienia, które są najbardziej widoczne w obszarach narażonych na działanie promieni słonecznych, takich jak twarz, szyja i dłonie, a także w obszarach narażonych na tarcie, takich jak łokcie i kolana.

Hiperpigmentacja jest bezpośrednim wynikiem zwiększonego poziomu hormonów w organizmie, które powodują zwiększoną syntezę melaniny.

Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne może również powodować wzrost ilości melaniny.

Jak diagnozuje się i leczy przebarwienia?

Dermatolog może zdiagnozować przyczynę przebarwień. Poprosi on o historię medyczną i przeprowadzi badanie fizykalne w celu ustalenia przyczyny. W niektórych przypadkach biopsja skóry może zawęzić przyczynę.

Niektóre przypadki przebarwień można leczyć miejscowymi lekami na receptę. Leki te zazwyczaj zawierają hydrochinon, który rozjaśnia skórę.

Jednak długotrwałe stosowanie miejscowego hydrochinonu (bez przerwy w stosowaniu) może powodować ciemnienie skóry, znane jako ochronoza. Dlatego najlepiej jest stosować miejscowo hydrochinon tylko pod nadzorem dermatologa, aby mógł on odpowiednio pokierować Cię, jak stosować lek bez żadnych skutków ubocznych.

Stosowanie miejscowych retinoidów również pomaga w rozjaśnianiu ciemnych plam na skórze.

Oba te leki mogą rozjaśnić ciemne plamy po kilku miesiącach.

Pielęgnacja domowa obejmuje również stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Ochrona przeciwsłoneczna jest najważniejszym czynnikiem poprawiającym większość przyczyn przebarwień. Szukaj:

 • Fizycznego blokującego filtra przeciwsłonecznego, najlepiej z tlenkiem cynku jako głównym składnikiem aktywnym
  minimalny filtr SPF od 30 do 50
 • szerokie spektrum działania
 • Stosuj krem przeciwsłoneczny codziennie. Jeśli przebywasz na słońcu, ponawiaj aplikację co 2 godziny - częściej, jeśli się pocisz lub pływasz.

Istnieją również zaburzenia skóry, w których światło widzialne może odgrywać rolę w utrzymywaniu przebarwień, takich jak melasma.

W takim przypadku poszukaj mineralnego filtra przeciwsłonecznego, który zawiera również tlenek żelaza, który może blokować część światła widzialnego. Stosuj codziennie. Noś odzież z filtrem SPF, który chroni przed słońcem.

W zależności od przyczyny przebarwień, lekarz może również zasugerować leczenie laserowe lub peelingi chemiczne w celu zmniejszenia przebarwień.

Jeśli nie masz jeszcze dermatologa, możesz wyszukać lekarzy w swojej okolicy za pomocą Healthline FindCare.

Jak można zapobiegać przebarwieniom?

Zapobieganie przebarwieniom nie zawsze jest możliwe. Można jednak chronić się poprzez

 • stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym o SPF co najmniej 30
 • noszenie czapek lub ubrań, które blokują promienie słoneczne
 • unikanie słońca, gdy jest ono najsilniejsze, czyli zwykle między 10 rano a 4 po południu.
  Unikanie przyjmowania niektórych leków może również pomóc w zapobieganiu przebarwieniom.

Zabiegi dermatologiczne usuwające ciemne plamy pigmentowe

Peelingi chemiczne są jednym ze sposobów usuwania przebarwień, w których nowa i równomiernie zabarwiona skóra pojawia się po złuszczeniu komórek skóry.

Leczenie laserowe ma podobny efekt do peelingów chemicznych, ale procedura może być wykonywana z większą precyzją.
Interwencje dermatologiczne, takie jak peelingi chemiczne i laseroterapia, mogą pomóc złagodzić przebarwienia:

 • W przypadku peelingu chemicznego na skórę twarzy, szyi i dekoltu nakładany jest roztwór chemiczny w celu złuszczenia skóry (usunięcia martwych komórek naskórka), który następnie stymuluje wzrost nowych komórek skóry, odsłaniając świeżą skórę.
 • Laseroterapia ma podobny efekt, ale jest bardziej precyzyjna, ponieważ dermatolodzy mają większą kontrolę nad intensywnością zabiegu. W leczeniu laserowym światło o wysokiej energii jest przepuszczane przez dotknięte obszary.
 • Najłagodniejsze zabiegi działają na poziomie naskórka (powierzchniowej warstwy skóry), ale bardziej intensywne zabiegi mogą przenikać do najgłębszych warstw skóry.
 • Dermatolodzy mogą również przepisywać i/lub stosować hydrochinon, który nadal uważany jest za najskuteczniejszy środek miejscowy łagodzący przebarwienia. Można go jednak stosować tylko przez ograniczony czas, ponieważ podobnie jak inne formy peelingów chemicznych i laseroterapii, może podrażniać skórę i powodować przebarwienia pozapalne, szczególnie u osób o ciemniejszej karnacji.

Jakie są perspektywy hiperpigmentacji?

Hiperpigmentacja na ogół nie jest szkodliwa i zwykle nie jest objawem poważnego stanu chorobowego.

W niektórych przypadkach ciemne obszary zanikają samoistnie przy dobrej ochronie przeciwsłonecznej. W innych przypadkach konieczne jest bardziej agresywne leczenie. Nie ma gwarancji, że ciemne plamy całkowicie znikną, nawet po zastosowaniu leczenia.

Z powrotem do sklepu