7 prostych sposobów na ochronę skóry przed słońcem

Treść:

 • Czynniki wpływające na ekspozycję na promieniowanie UV
 • Jak chronić skórę na słońcu
 • Co zrobić w przypadku poparzenia słonecznego?

Ochrona skóry na słońcu

Według Cancer Society, rak skóry jest zdecydowanie najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponieważ większość nowotworów skóry jest spowodowana ekspozycją na szkodliwe promienie ultrafioletowe (UV), podjęcie kroków w celu ochrony skóry na słońcu pomoże zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry.

Ważne jest, aby korzystać z ochrony przeciwsłonecznej, jednocześnie ciesząc się korzyściami płynącymi z przebywania na świeżym powietrzu.

Nasza skóra naturalnie wytwarza witaminę D podczas przebywania na słońcu, co może pozytywnie wpływać na funkcje psychiczne i fizyczne naszego organizmu. W rzeczywistości witamina D może pomóc wzmocnić układ odpornościowy i poprawić nastrój poprzez zwiększenie poziomu serotoniny w organizmie. Istnieje jednak wiele niebezpieczeństw związanych z przebywaniem na słońcu, dlatego większość lekarzy zaleca przyjmowanie witaminy D z pożywienia lub suplementów.

Chociaż przebywanie na świeżym powietrzu przynosi wiele korzyści, promienie słoneczne UV mogą być szkodliwe, jeśli nie podejmiemy środków ostrożności w celu ochrony naszej skóry na słońcu. Słońce emituje dwa różne rodzaje promieni UV, z których oba mogą być niebezpieczne:

 • Promienie UVA są odpowiedzialne za oparzenia słoneczne, przebarwienia i raka skóry.
 • Promienie UVB mogą przyczyniać się do starzenia się skóry i raka skóry.

Chociaż oba rodzaje promieni UV mogą mieć negatywny wpływ na skórę, promienie UVB częściej powodują raka skóry, w tym czerniaka.

Czynniki wpływające na ekspozycję na promieniowanie UV

Ważne jest, aby chronić skórę przed obydwoma rodzajami promieni UV, ponieważ żadne z nich nie jest bezpieczne. A środowisko może wpływać na ich siłę. Następujące czynniki mogą wpływać na to, jak bardzo skóra jest narażona na działanie promieni UV:

 • Pora dnia: Między godziną 10:00 a 16:00 promienie UV są najsilniejsze.
 • Odległość od równika: Im bliżej równika się znajdujesz, tym silniejsze są promienie UV.
 • Wysokość nad poziomem morza: Większa wysokość nad poziomem morza oznacza większą ekspozycję.
 • Odbicie od powierzchni: Piasek, śnieg i woda mogą odbijać światło słoneczne, zwiększając ekspozycję na promieniowanie UV.
 • Czas trwania: Im dłużej skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, tym większe ryzyko.

Podejmując odpowiednie środki ostrożności w celu ochrony skóry na słońcu, można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry - i zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry, takim jak zmarszczki, ciemne plamy i łuszcząca się skóra.

Jak chronić skórę na słońcu

Nawet gdy pogoda nie jest słoneczna, Twoja skóra jest narażona na szkodliwe działanie promieni UV, gdy przebywasz na zewnątrz. Oto siedem prostych sposobów na ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV i ochronę przed słońcem.

1. Wybierz odpowiedni rodzaj ochrony przeciwsłonecznej.

Ochrona przeciwsłoneczna to skuteczny sposób na zminimalizowanie ryzyka zachorowania na raka skóry i przedwczesnego starzenia się spowodowanego działaniem promieni słonecznych. Z wyjątkiem dzieci poniżej szóstego miesiąca życia, wszyscy powinni stosować filtry przeciwsłoneczne za każdym razem, gdy przebywają na zewnątrz. Wybierając filtr przeciwsłoneczny, ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj. Akademia Dermatologii zaleca również wybór filtrów przeciwsłonecznych, które są:

 • Szerokie spektrum, zapewniające ochronę zarówno przed promieniowaniem ultrafioletowym A (UVA), jak i ultrafioletowym B (UVB).
 • Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) 30 lub wyższy.
 • "Wodoodporny".

Należy pamiętać, że chociaż filtr przeciwsłoneczny może być "wodoodporny", nie jest odporny na wodę ani pot. W związku z tym ważne jest, aby często ponawiać aplikację, zwłaszcza jeśli pływasz lub pocisz się.

2. Regularnie nakładaj i ponownie nakładaj krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Sposób nakładania kremu przeciwsłonecznego wpływa na skuteczność ochrony skóry. Najlepszym sposobem nakładania kremu z filtrem jest stosowanie go na 15 do 30 minut przed wystawieniem skóry na działanie promieni słonecznych. To mniej więcej tyle czasu, ile skóra potrzebuje na jego wchłonięcie. Odczekaj 10 do 20 minut po nałożeniu kremu, aby uniknąć przypadkowego wytarcia kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Ryzyko poparzenia słonecznego można zmniejszyć, ponawiając aplikację co dwie godziny - lub wcześniej, jeśli pływasz.

Ile kremu przeciwsłonecznego muszę użyć?

Przestrzeganie "zasady łyżeczki do herbaty" to świetny sposób na upewnienie się, że używasz wystarczającej ilości kremu przeciwsłonecznego, aby chronić odsłoniętą skórę. "Zasada łyżeczki" zaleca nakładanie ilości kremu przeciwsłonecznego wielkości łyżeczki do herbaty zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • Nałóż jedną łyżeczkę na twarz i szyję.
 • Jedna łyżeczka na każde ramię.
 • Dwie łyżeczki na przód tułowia.
 • Dwie łyżeczki na plecy.
 • Dwie łyżeczki na każdą nogę.

3. Noś odzież ochronną.

Owijanie się odzieżą to świetny sposób na zminimalizowanie ekspozycji na promieniowanie UV, ale różne rodzaje odzieży zapewniają różne poziomy ochrony. Poniższe rodzaje odzieży zapewniają największą ochronę:

 • Grubsze tkaniny (np. dżinsy) w porównaniu z cienkimi tkaninami (np. bawełna).
 • Ciemniejsze kolory
 • suche tkaniny

Wiele marek odzieżowych produkuje również wygodne, lekkie bluzki i spodnie, które mogą zapewnić ochronę przed promieniami słonecznymi UV. Szukaj odzieży oznaczonej współczynnikiem ochrony przed promieniowaniem UV (UPF). Wyższa liczba oznacza większą ochronę przed promieniami UV.

4. Zakrywaj głowę kapeluszem z szerokim rondem.

Kapelusze z daszkiem o średnicy co najmniej trzech cali to skuteczny sposób na ograniczenie ekspozycji twarzy na promienie UV. Czapki z daszkiem lub inne czapki z węższym rondem mogą nie chronić wszystkich obszarów twarzy, które mogą być narażone na działanie promieni słonecznych, takich jak uszy, nos i szyja.

5. Chroń oczy okularami przeciwsłonecznymi.

Okulary przeciwsłoneczne są ważne, aby chronić oczy i skórę wokół oczu przed słońcem. Trudno jest ocenić, jak dobrze okulary przeciwsłoneczne chronią przed słońcem, patrząc tylko na kolor soczewek. Zamiast tego szukaj okularów przeciwsłonecznych, które blokują 99% lub 100% promieni UVA i UVB.

6. Unikaj słońca w czasie największej aktywności.

Promienie słoneczne UV są najsilniejsze między 10 rano a 4 po południu. Jeśli musisz przebywać na zewnątrz w tym czasie, staraj się pozostać w cieniu - lub unikaj go całkowicie, jeśli możesz.

7. Szukaj cienia, gdzie tylko możesz.

Przebywanie w cieniu może być świetnym sposobem na wyjście na zewnątrz przy jednoczesnym ograniczeniu ekspozycji na promieniowanie UV. Niezależnie od tego, czy szukasz schronienia pod drzewem, czy rozbijasz namiot na plaży, ważne jest, aby znaleźć cień, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które powinny unikać niepotrzebnej ekspozycji na słońce. Niemowlęta w wieku poniżej sześciu miesięcy powinny być zawsze chronione przed słońcem za pomocą wózków, kapeluszy i parasoli.

Co zrobić w przypadku poparzenia słonecznego

Większość przypadków oparzeń słonecznych jest łagodna lub umiarkowana, co może być nieprzyjemne. Ibuprofen, żel z aloesu lub zimne okłady mogą pomóc zminimalizować obrzęk i ból podczas procesu gojenia. Jeśli masz pęcherze, unikaj ich rozdrapywania. Jeśli pękną, oczyść je wodą z mydłem i przykryj wilgotnym opatrunkiem, aby zapobiec infekcji.

W cięższych przypadkach, które skutkują wymiotami, gorączką lub dezorientacją, może być konieczne zwrócenie się o pomoc medyczną do centrum pilnej opieki.

Nie musisz całkowicie zostawać w domu, ale zachowanie ostrożności pomoże chronić skórę i zminimalizować ryzyko zachorowania na raka skóry. Ogranicz niepotrzebną ekspozycję na słońce, stosując odpowiednie filtry przeciwsłoneczne, zakrywając się odzieżą, czapkami i okularami przeciwsłonecznymi oraz pozostając w cieniu.

Z powrotem do sklepu