Przeciwstarzeniowy masaż twarzy

Treść:

 • Czy masaż twarzy może zmniejszyć oznaki starzenia?
 • Rodzaje masażu twarzy
 • Narzędzia i sprzęt do masażu twarzy
 • Jak wypróbować masaż twarzy
 • Ryzyko i skutki uboczne masażu twarzy
 • Podsumowanie

Masaż twarzy

Zwolennicy przeciwstarzeniowego masażu twarzy twierdzą, że tymczasowo ujędrnia on skórę lub może powodować długotrwałe zmiany w wyglądzie.

Niewielka liczba badań przetestowała techniki masażu twarzy i sugeruje, że masaż może poprawić przepływ krwi, wygładzić skórę lub subiektywnie poprawić wygląd skóry.

Badania na ten temat mają jednak istotne wady, takie jak mała liczba uczestników i brak długoterminowej obserwacji. W rezultacie nie ma jednoznacznych dowodów naukowych na to, że masaż twarzy działa poprzez znaczącą zmianę widocznych oznak starzenia się skóry.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przeciwstarzeniowym masażu twarzy, w tym o jego rodzajach i technikach.

Czy masaż twarzy może zmniejszyć oznaki starzenia?

Niektórzy eksperci od masażu twarzy twierdzą, że masaże mogą pomóc zmniejszyć oznaki starzenia, natychmiast lub z czasem, przy regularnych zabiegach. Istnieją pewne dowody na poparcie tego twierdzenia, ale są one słabe.

Na przykład w badaniu z 2018 r. oceniano wpływ rolek do masażu na skórę przez 5 tygodni. Naukowcy wykonali masaż na prawym policzku 12 uczestników badania. Pod koniec 5 tygodni zaobserwowano większe rozszerzenie naczyń krwionośnych - miarę przepływu krwi - tylko na prawym policzku.

Sugeruje to, że masaż może pomóc poprawić krążenie krwi. Teoretycznie może to promować przepływ zdrowych składników odżywczych do skóry, poprawiać jej jędrność lub sprzyjać gojeniu się skóry. Badanie było jednak bardzo małe, więc potrzeba więcej badań, aby to potwierdzić.

Badanie pilotażowe z 2021 r. sugeruje, że masaż twarzy może zapewnić wygląd liftingu twarzy. Na podstawie tomografii komputerowej zwłok i sześciu ochotników naukowcy doszli do wniosku, że masaż może pomóc poprawić ruchomość twarzy, co może sprawić, że skóra będzie wyglądać młodziej lub będzie bardziej uniesiona.

W badaniu z 2022 r. przeprowadzonym przez tych samych autorów zastosowano podobną technikę tomografii komputerowej u pięciu ochotników, którzy masowali policzki przez 2 tygodnie. Naukowcy odkryli, że masaż rozrzedził skórę, pomógł ją podnieść i subiektywnie poprawił wygląd skóry. Ponownie jednak było to bardzo małe badanie.

Badanie z 2017 roku, w którym wykorzystano próbki skóry w warunkach laboratoryjnych, wykazało, że masaż skóry zwiększył ekspresję dekoryny, fibryliny, tropoelastyny i prokolagenu-1 w skórze. Substancje te nadają skórze strukturę i elastyczność.

W tym samym badaniu naukowcy przetestowali również krem przeciwstarzeniowy wraz z masażem na skórze 20 kobiet o białej skórze w wieku od 65 do 75 lat. Przetestowali również sam krem na podobnej grupie 22 innych osób.

Po 8 tygodniach oceniający, który nie wiedział, jakie leczenie otrzymała każda osoba, ocenił ich skórę pod kątem różnych wskaźników starzenia się i elastyczności. Grupa, która korzystała z masażu i kremu miała lepsze wyniki.

Rodzaje masażu twarzy

Nie udowodniono, że jakikolwiek rodzaj masażu twarzy działa lepiej niż inne, jeśli chodzi o redukcję widocznych oznak starzenia. Istnieją różne podejścia, w tym

 • Masaż szwedzki: ten rodzaj wykorzystuje lekkie, długie pociągnięcia, aby rozluźnić napięcie mięśni.
 • Shiatsu: ta forma masażu wywodzi się z Japonii i polega na uciskaniu określonych punktów na ciele. Ludzie mogą również poddawać się temu rodzajowi masażu na twarzy.
 • Gua sha: W tej metodzie masażu twarzy do masażu konturów twarzy używa się płaskiego kryształowego narzędzia. Wywodzi się z medycyny wschodnioazjatyckiej.
 • Drenaż limfatyczny: W tym rodzaju masażu limfa, która jest rodzajem płynu ustrojowego, jest przepuszczana pod skórą. Niektórzy stosują go w celu zmniejszenia obrzęku.

Narzędzia i sprzęt do masażu twarzy

Jedynymi niezbędnymi narzędziami do masażu twarzy są dłonie i krem lub olejek zmniejszający tarcie skóry.

Dobrym pomysłem jest wybranie olejków, które pasują do rodzaju skóry danej osoby. Na przykład osoby, które martwią się trądzikiem, mogą wybrać oleje niekomedogenne, takie jak olej jojoba. Są one mniej podatne na blokowanie porów.

Do masażu twarzy można używać palców, kciuków, pięt dłoni lub narzędzi. Niektóre narzędzia mogą być pomocne dla ludzi:

 • Rolki do twarzy: Urządzenia te wywierają równomierny, delikatny nacisk na skórę. Są one dostępne w różnych rozmiarach i wykonane z różnych materiałów, w tym metalu, drewna, szkła i kryształu. Niektórzy producenci twierdzą, że niektóre rodzaje wałków do twarzy, takie jak wałki jadeitowe, mają dodatkowe zalety. Nie ma naukowych dowodów na poparcie tych twierdzeń.
 • Podgrzewane masażery: Niektóre firmy produkują podgrzewane wałki do masażu twarzy. Może to pomóc złagodzić ból lub pomóc osobie poczuć się zrelaksowaną.
 • Masażery chłodzące: Masażery chłodzące mogą zawierać płyn, który utrzymuje narzędzie w niskiej temperaturze lub mogą wymagać przechowywania ich w lodówce. Zapewniają one orzeźwiające uczucie i mogą tymczasowo napinać skórę.
 • Masażery wibracyjne: niektóre masażery do twarzy również wibrują. Producenci twierdzą, że zapewnia to bardziej intensywny masaż, chociaż żadne badania jeszcze tego nie zbadały.

Jak wypróbować masaż twarzy

Istnieje wiele sposobów masażu twarzy. Dla początkujących, którzy próbują tego w domu, oto kilka kroków, które mogą wypróbować:

 • Nalej niewielką ilość olejku na dłonie i rozetrzyj go, aby go rozgrzać. Nałóż go równomiernie na twarz i szyję lekkimi pociągnięciami w górę. Nazywa się to effleurage.
 • Zacznij od szyi i delikatnie przesuwaj palce w górę od obojczyków do szczęki. Powtórz tę procedurę kilka razy.
 • Przesuń palce na boki podbródka i lekko, ale stanowczo naciskając, przesuwaj je na zewnątrz i w górę, przesuwając się wzdłuż kości szczęki w kierunku uszu. Powtórz czynność kilka razy.
 • Przesuń palce w górę po bokach nosa i powtórz podobny ruch, ale tym razem przesuń palce w górę i na zewnątrz nad kośćmi policzkowymi. Powtórz kilka razy.
 • Umieść opuszki palców między brwiami i przesuń je na zewnątrz nad brwiami w kierunku skroni. Powtórz kilka razy.
 • Wróć palcami do brwi, ale tym razem pracuj w pionie, przesuwając palce od brwi w górę do linii włosów.
 • Ludzie mogą zakończyć swój przekaz effleurage. Jeśli chcą, mogą pozostawić olejek na skórze do wchłonięcia lub zmyć go środkiem czyszczącym.

Ryzyko i skutki uboczne masażu twarzy

Ryzyko związane z masażem twarzy jest bardzo minimalne. W niektórych przypadkach osoba może doświadczyć następujących objawów:

 • Reakcje na produkty do pielęgnacji skóry: Stosowanie produktów do pielęgnacji skóry wraz z masażem twarzy może powodować podrażnienia, szczególnie w przypadku stosowania silnych składników aktywnych, takich jak retinoidy lub chemiczne środki złuszczające.
 • Podrażnienie: Nadmierny lub intensywny masaż może podrażnić skórę. Stosowanie zbyt dużego nacisku lub tarcia może powodować mikrorozdarcia.
 • Ból: Bardzo szorstki masaż skóry może być bolesny. Agresywny masaż może również podrażnić zranione lub objęte stanem zapalnym mięśnie.

Inne minimalnie inwazyjne zabiegi, które mogą zwiększyć przepływ krwi i napiąć skórę obejmują:

 • Ćwiczenia twarzy i joga twarzy: Niektóre osoby twierdzą, że ćwiczenia pomagają utrzymać napiętą skórę poprzez ćwiczenie mięśni twarzy. Artykuł z 2018 r. stwierdza, że ćwiczenia zwiększają zawartość kolagenu i elastyny w skórze, ale niewiele badań dotyczyło skuteczności jogi twarzy w zmianie wyglądu.
 • Mikroprądy na twarz: Te zabiegi na twarz wykorzystują ręczne urządzenia, które dostarczają małe prądy elektryczne do skóry i mięśni. Ludzie mogą korzystać z urządzeń w domu lub poddać się zabiegowi przez wykwalifikowanego specjalistę.
 • Skoncentrowane ultradźwięki o wysokiej intensywności na twarz: W tego typu zabiegach na twarz estetyk wykorzystuje fale ultradźwiękowe do wytworzenia ciepła w głębszych warstwach skóry. Powoduje to uszkodzenie komórek skóry, skłaniając organizm do ich odnowy.
 • Mikroigłowanie: W tej metodzie używany jest wałek z małymi igłami. Igły tworzą drobne nakłucia w skórze, które mogą stymulować produkcję kolagenu.

Podsumowanie

Przeciwstarzeniowy masaż twarzy może pomóc w promowaniu lepszego krążenia, tymczasowo napiąć skórę i zapewnić relaksujące doznania. Jednak dowody naukowe na to są nadal ograniczone i nie ma długoterminowych badań, które wykazałyby, że powoduje on znaczące zmiany w wyglądzie skóry w czasie.

Osoby, które chcą wypróbować przeciwstarzeniowy masaż twarzy, mogą użyć niekomedogennego olejku i dłoni, aby delikatnie manipulować skórą. Alternatywnie, mogą wybierać spośród różnych narzędzi do masażu.

Jest mało prawdopodobne, aby masaże twarzy były szkodliwe, bolesne lub powodowały skutki uboczne, o ile dana osoba nie wywiera zbyt dużego nacisku.c

Z powrotem do sklepu