Witaminy na ból stawów

Treść:

 • Co to jest ból stawów (choroba zwyrodnieniowa stawów)?
 • Co to jest choroba zwyrodnieniowa stawów?
 • Korzyści z przyjmowania suplementów na ból stawów
 • Możliwe wady przyjmowania suplementów na ból stawów
 • Czy warto przyjmować suplementy na ból stawów?
 • Inne sposoby wspomagania stawów

witaminy na stawy

Ból stawów lub choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszym rodzajem zapalenia stawów, dotykającym ponad 32,5 miliona dorosłych.

Powszechne metody leczenia obejmują ćwiczenia, redukcję masy ciała, leki i urządzenia wspomagające, takie jak laski lub kule. Jednak wiele osób jest również zainteresowanych suplementami diety.

W tym artykule przyjrzymy się niektórym suplementom, które są często sprzedawane jako środki łagodzące ból stawów i, w oparciu o badania, pomożemy zidentyfikować obiecujące opcje skutecznego leczenia bólu.

Czym jest ból stawów (choroba zwyrodnieniowa stawów)?

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekłą i postępującą chorobą, która wynika ze zużycia organizmu. Głównymi konsekwencjami choroby zwyrodnieniowej stawów są zwężenie przestrzeni stawowej, zwyrodnienie chrząstki i ostatecznie zwyrodnienie kości.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów obejmują głęboki, bolesny ból w niektórych częściach ciała (zwłaszcza podczas ruchu), poranną sztywność, trzeszczenie (trzeszczenie w stawach) i ograniczony zakres ruchu.

Najlepsze suplementy na ból stawów

Naukowcy zbadali działanie poniższych suplementów u osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów. Należy jednak pamiętać, że chociaż niektóre suplementy mogą pomóc złagodzić objawy, nie należy ich traktować jako substytutu leczenia przepisanego przez lekarza. Przed dodaniem nowego suplementu do diety należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Kurkuma

Kurkuma jest spokrewniona z imbirem i jest często stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej i indyjskiej. Stosowana jako przyprawa nadaje potrawom, takim jak curry, złocisty odcień. Kurkuma, znana również jako Curcuma longa, zawiera kurkuminę, związek przeciwzapalny, który może pomóc złagodzić stany zapalne spowodowane zapaleniem stawów.

W przeglądzie przeanalizowano podawanie kurkuminy i ekstraktu Curcuma longa u ponad 2000 uczestników z różnymi rodzajami zapalenia stawów, w tym z chorobą zwyrodnieniową stawów. Zarówno kurkumina, jak i ekstrakt z Curcuma longa wykazały potencjał w łagodzeniu objawów zapalenia stawów i zmniejszaniu stanu zapalnego. W szczególności w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, kurkumina i ekstrakty z Curcuma longa miały porównywalne działanie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w zmniejszaniu bólu i sztywności stawów oraz poprawie ich funkcjonowania. Co więcej, w połączeniu z NLPZ, działanie kurkuminy było bardziej wyraźne niż w przypadku samych NLPZ. Naukowcy ostrzegają jednak, że do wyciągnięcia wniosków potrzebne są dalsze badania.

Olej rybi

Olej rybny zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, niezbędne składniki odżywcze, które zwalczają stany zapalne. Istnieje tylko ograniczona liczba badań, które konsekwentnie wykazały korzyści oleju rybnego dla zdrowia stawów i chrząstek. Arthritis Foundation zgadza się z tym, ale ostrzega również, że badania przyniosły mieszane wyniki.

Z drugiej strony, randomizowane badanie kontrolne z 2016 roku pokazuje, że zarówno niskie, jak i wysokie dawki oleju rybnego mogą poprawić objawową chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego. Co ciekawe, grupa przyjmująca niskie dawki oleju rybnego w badaniu doświadczyła większej poprawy w zakresie funkcjonowania i bólu po dwóch latach w porównaniu z grupą przyjmującą wysokie dawki oleju rybnego.

Inne randomizowane, kontrolowane badanie z 2020 r. wykazało, że suplementacja olejem rybim znacznie zmniejszyła ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów u uczestników z nadwagą i otyłością w porównaniu z brakiem suplementacji olejem rybim.

Chociaż badania te są obiecujące, optymalne protokoły leczenia dotyczące suplementacji olejem rybim nie zostały jeszcze ustalone, dlatego potrzebne są dalsze badania.

Chondroityna i glukozamina

Chondroityna i glukozamina są strukturalnymi składnikami chrząstki, tkanki amortyzującej wokół stawów. Suplementy chondroityny są zwykle pozyskiwane z chrząstki zwierzęcej, podczas gdy suplementy glukozaminy są wytwarzane ze skorupiaków lub pochodzenia roślinnego. Uważa się, że chondroityna i glukozamina mogą potencjalnie łagodzić ból stawów i zapobiegać postępowi degradacji stawów i utracie chrząstki. Chondroityna i glukozamina mogą być przyjmowane samodzielnie lub w połączeniu.

Metaanaliza z 2018 r. wykazała, że chondroityna była lepsza od placebo w łagodzeniu bólu i poprawie funkcji fizycznych u uczestników z chorobą zwyrodnieniową stawów. Ponadto glukozamina wykazała znaczący wpływ na zmniejszenie sztywności w porównaniu z placebo.

Jednak w innej metaanalizie z 2018 r., w której badano różne suplementy diety na chorobę zwyrodnieniową stawów, stwierdzono, że chondroityna i glukozamina jako indywidualne suplementy diety były albo nieskuteczne, albo wykazywały niewielkie korzyści.

Ostatnie badania nad chondroityną i glukozaminą w chorobie zwyrodnieniowej stawów koncentrowały się na łączeniu tych dwóch suplementów, a nie przyjmowaniu ich osobno. Systematyczny przegląd i metaanaliza z 2022 roku sugerują, że połączenie chondroityny i glukozaminy jest bardziej skuteczne w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego niż stosowanie ich osobno.

Kolagen

Kolagen to białko występujące w kościach, chrząstkach, mięśniach, skórze i ścięgnach. Pomaga on utrzymać wytrzymałość tych tkanek na rozciąganie. Większość produktów kolagenowych dostępnych na rynku pochodzi ze źródeł zwierzęcych, takich jak skóry, ścięgna, kości i skóra. Różne rodzaje produktów kolagenowych zostały przebadane w odniesieniu do zdrowia stawów, przy czym kolagen typu II i hydrolizowany kolagen są najczęściej badane w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Kolagen może pomóc zmniejszyć ból kości związany z aktywnością fizyczną oraz wzmocnić ścięgna i więzadła, według dr Johansena, który cytuje metaanalizę z 2019 r. w International Orthopaedics wykazującą, że kolagen jest skuteczny w łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.

Jednak przegląd składników odżywczych z 2023 r. dotyczący suplementacji kolagenu dla zdrowia stawów wyjaśnia, że chociaż większość badanych składników kolagenu wydaje się być skuteczna, istnieje wiele różnic w sposobie ich badania, ilości, jaką należy przyjmować i okresie leczenia.

Korzyści z przyjmowania suplementów na ból stawów

Przyjmowanie suplementów na ból stawów może przynieść różne korzyści w zależności od wybranego suplementu. Rozważ następujące:

 • Glukozamina i chondroityna mogą pomóc złagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, takie jak ból i funkcjonalność stawów.
 • Olej rybny może zmniejszyć stan zapalny, ból stawów, sztywność i obrzęk u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
 • Kurkumina (aktywny składnik kurkumy) może zmniejszyć stan zapalny i zmniejszyć obrzęk i tkliwość stawów.
 • Kolagen może zmniejszyć ból kości, wzmocnić ścięgna i więzadła oraz złagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów.

Możliwe wady przyjmowania suplementów na ból stawów

Jedną z możliwych wad stosowania suplementów jest to, że mogą one nie usuwać pierwotnej przyczyny bólu stawów, takiej jak korekty układu mięśniowo-szkieletowego lub aspekty diety, mówi dr Johansen.

Suplementy diety mogą również potencjalnie wchodzić w interakcje z określonymi lekami i mogą stanowić zagrożenie dla osób z niektórymi schorzeniami. Osoby przyjmujące leki na krzepliwość krwi powinny unikać kurkuminy i oleju rybnego. Ponadto, kurkumy/kurkuminy powinny unikać osoby przygotowujące się do operacji lub osoby z chorobą pęcherzyka żółciowego.

Należy również pamiętać, że przyjmowanie chondroityny wraz z lekami rozrzedzającymi krew może zwiększać ryzyko krwawienia. Ponadto, osoby cierpiące na jaskrę powinny zachować ostrożność stosując glukozaminę, ponieważ może ona potencjalnie pogorszyć ciśnienie w oku.

Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed włączeniem jakiegokolwiek suplementu do diety, zwłaszcza jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, radzi dr Scott.

Wreszcie, ważne jest, aby pamiętać, że suplementy diety nie są regulowane przez Food and Drug Administration (FDA) w taki sam sposób jak leki, a standardy mogą się różnić w zależności od producenta, mówi dr Scott. Zaleca on zbadanie i wybranie znanych marek lub tych zalecanych przez lekarza.

Czy warto przyjmować suplementy na stawy?

To, czy warto przyjmować suplementy na ból stawów, zależy od takich czynników, jak osobista historia zdrowia i wszelkie występujące objawy. Podczas gdy niektóre suplementy mogą przynosić korzyści, takie jak zmniejszenie stanu zapalnego i złagodzenie bólu stawów, niektóre mogą wchodzić w interakcje z lekami lub powodować niepożądane skutki uboczne.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, czy przyjmowanie suplementów na ból stawów przyniesie Ci korzyści.

Inne sposoby wspomagania stawów

Rozważ poniższe wskazówki, aby wspomóc zdrowie stawów:

 • Więcej ruchu: Aby zapobiec sztywności i bólowi stawów, staraj się naprzemiennie siedzieć i stać przez cały dzień i rób przerwy na rozciąganie. Podczas ćwiczeń wybieraj ćwiczenia o niewielkim wpływie na stawy, takie jak pływanie lub jazda na rowerze.
 • Zmniejsz nadwagę: Jeśli masz nadwagę lub jesteś otyły, nawet niewielka utrata wagi może pomóc odciążyć kolana. W rzeczywistości każdy utracony kilogram zmniejsza nacisk na kolana i inne obciążone stawy o cztery funty.
 • Rzuć palenie: Palenie może zmniejszyć masę kostną, co może przyczynić się do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów.
 • Spożywaj więcej wapnia: Dostarczanie wystarczającej ilości wapnia pomaga utrzymać mocne kości i zmniejsza ryzyko osteoporozy. Aby zwiększyć spożycie wapnia, jedz więcej produktów takich jak jogurt, jarmuż, brokuły i łosoś lub rozważ przyjmowanie suplementów wapnia.
 • Zwiększ spożycie witaminy C: Witamina C może pomóc spowolnić postęp choroby zwyrodnieniowej stawów. Aby uzyskać więcej tego składnika odżywczego, spróbuj spożywać pokarmy takie jak owoce cytrusowe, truskawki, papryka i brokuły lub włącz do swojej diety suplement witaminy C.
 • Noszenie obuwia wspierającego: Noszenie butów na wysokim obcasie zwiększa obciążenie kolan i może przyczynić się do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów. Zamiast tego wybierz elastyczne buty z gumowymi podeszwami, które lepiej amortyzują.
Z powrotem do sklepu