Kolagen dla zdrowia kobiet

Treść:

  • Czym jest kolagen i czy jest dla Ciebie dobry?
  • Rodzaje suplementów kolagenowych poprawiających zdrowie kobiet
  • Kolagen i produkcja w organizmie
  • Korzyści z kolagenu dla zdrowia kobiet
  • Korzyści z kolagenu dla kobiet

Kolagen dla kobiet

 

Często kojarzymy kolagen ze zdrowiem kobiet ze względu na jego korzyści dla pięknej skóry i mocnych, zdrowych włosów i paznokci; jednak kolagen może zrobić o wiele więcej i oferuje wiele korzyści dla zdrowia kobiet, które są czymś więcej niż tylko korzyściami dla skóry.

W tym artykule omówiono, czym jest kolagen, jak zwiększyć jego spożycie i jakie korzyści kolagen ma dla zdrowia kobiet.

Czym jest kolagen i czy jest dla Ciebie dobry?

Słowo "kolagen" pochodzi od greckiego słowa "kolla", które dosłownie oznacza klej. Kolagen utrzymuje nas razem i stanowi dużą część zawartości białka w organizmie.

Stanowi on wyściółkę naszego przewodu pokarmowego, skóry i tkanek łącznych, w tym stawów i kości. Kolagen jest niezbędny do budowy i utrzymania całego ciała, ale niestety wraz z wiekiem jego produkcja zaczyna spadać. Mniej więcej od połowy dwudziestego roku życia tracimy kolagen w tempie około 1% rocznie, a wraz z wiekiem jego produkcja nadal spada, dlatego z wiekiem możemy zauważyć różnicę w naszej skórze lub stawach.

Nasi prehistoryczni przodkowie spożywali dietę bogatą w kolagen, wykorzystując wszystkie części upolowanych zwierząt i przygotowując bogate w składniki odżywcze buliony kostne. Niestety, nasza współczesna dieta nie zawiera tego kluczowego źródła składników odżywczych, ale suplementacja wysokiej jakości źródłem peptydów kolagenowych może stanowić rozwiązanie.

Rodzaje suplementów kolagenowych poprawiających zdrowie kobiet

Główne produkty kolagenowe, które można znaleźć na rynku, to kolagen bydlęcy (głównie typu 1 z niewielką ilością typu 3) i kolagen morski (typu 1).

Różnica między nimi jest bardzo niewielka, więc wybór zwykle opiera się na preferencjach dietetycznych i stylu życia. W rzeczywistości istnieje ponad 30 różnych typów kolagenu.

Jednak w całym organizmie, w tym w skórze, znajdujemy głównie typ 1, który jest obficie dostarczany przez kolagen bydlęcy i morski. Kolagen można przyjmować w postaci kapsułek/tabletek, ale aby uzyskać dobrą dawkę, trzeba je przyjmować garściami i zwykle są one wzbogacane dodatkowymi składnikami. Nasza gama proszków kolagenowych to łatwy i wygodny sposób na spożywanie dużej dawki wysoce przyswajalnego hydrolizowanego kolagenu.

Kolagen i jego produkcja w organizmie

Pokarmy bogate w kolagen były obfite w diecie naszych przodków, którzy wykorzystywali wszystkie części zwierząt do produkcji bogatych w składniki odżywcze bulionów kostnych. Obecnie wielu z nas po prostu nie ma czasu na przygotowywanie bulionu kostnego, więc suplementy kolagenowe mogą być przydatne. Zalecamy dodanie 1-2 porcji kolagenu w proszku dziennie do diety, aby zobaczyć i poczuć korzyści płynące z kolagenu dla zdrowia kobiet.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kolagenem, najlepiej zacząć powoli i stopniowo zwiększać dawkę. Dawkę można rozłożyć na cały dzień lub przyjąć całą na raz. Kolagen można łatwo włączyć do codziennej diety. Możesz dodać go do porannej kawy/herbaty lub smoothie, aby rozpocząć dzień pełen białka, promując równowagę cukru we krwi i uczucie sytości.

Przyjmowanie go po treningu powinno pomóc w regeneracji, a przyjmowanie go przed snem będzie sprzyjać regeneracji i odbudowie w nocy. Spożywanie kolagenu w proszku o dowolnej porze dnia będzie korzystne, o ile będziesz konsekwentnie go przyjmować.

Korzyści z kolagenu dla zdrowia kobiet

Kolagen promuje zdrową skórę

Kolagen jest głównym składnikiem skóry; jest niezbędny dla jędrności i elastyczności skóry, a także dla jej nawilżenia. Wraz z wiekiem i spadkiem produkcji kolagenu możemy cierpieć na suchość skóry i powstawanie zmarszczek. Badania wykazały korzyści przeciwstarzeniowe kolagenu u kobiet, ze zwiększonym nawilżeniem i elastycznością skóry.

Kolagen może poprawić zdrowie kości

Czy wiesz, że Twoje kości w dużej mierze składają się z kolagenu? Ten ostatni pomaga nadać im strukturę i utrzymać je silne. Badania wykazały, że suplementacja kolagenem może pomóc ograniczyć rozpad kości prowadzący do osteoporozy i poprawić gęstość mineralną kości. Kolagen jest szczególnie ważny po menopauzie, kiedy kobiety tracą ochronny wpływ estrogenu na zdrowie kości i są bardziej narażone na pogorszenie stanu kości, co prowadzi do osteoporozy i częstych złamań.

Kolagen może pomóc ustabilizować poziom cukru we krwi

Kolagen jest bogaty w białko, które może pomóc w poczuciu sytości lub sytości po posiłku - i ustabilizować poziom cukru we krwi, ułatwiając trzymanie się zdrowej diety. Kolagen jest bogaty w glicynę, której niski poziom, jak wykazują badania, stale występuje u osób cierpiących na cukrzycę typu 2. Glicyna ma silne działanie przeciwzapalne, co jest bardzo ważne, ponieważ przewlekły stan zapalny jest istotnym czynnikiem wielu chorób przewlekłych, które mogą nas dotknąć w późniejszym życiu.

Zastosowanie kolagenu w regeneracji potreningowej

Suplementy kolagenowe mogą pomóc wzmocnić tkanki łączne i promować regenerację tkanek po treningu. Kolagen pomaga wspierać elastyczność ścięgien i więzadeł, promuje bardziej efektywną regenerację mięśni po treningu i pomaga w zapobieganiu urazom. Kolagen ma również działanie przeciwzapalne, co czyni go idealnym wyborem do regeneracji i ochrony stawów i kości podczas i po intensywnych ćwiczeniach.

Kolagen może poprawić zdrowie jelit i trawienie

Buliony kostne i kolagen od dawna są zalecane jako część protokołów wspomagających trawienie ze względu na ich bogate źródło składników odżywczych, a także zawartość aminokwasów przeciwzapalnych, które pomagają łagodzić wyściółkę przewodu pokarmowego i wspierać jego strukturę i ogólne funkcjonowanie. Podobnie jak nasza zewnętrzna skóra, nasze wewnętrzne tkanki zależą od kolagenu jako głównego białka strukturalnego. Uszkodzenie wyściółki jelit jest związane z wieloma stanami zapalnymi, dlatego tak ważne jest dostarczanie organizmowi składników odżywczych, które mogą wspierać zdrowie jelit.

Wsparcie tarczycy

Kolagen może wspierać zdrowie metaboliczne kobiet, wprowadzając równowagę do diety. Jego przeciwzapalny profil aminokwasowy równoważy bardziej zapalne aminokwasy, takie jak cysteina i tryptofan, znajdujące się w naszej normalnej diecie, które mogą hamować czynność tarczycy. Kolagen może wspierać konwersję hormonów tarczycy do ich aktywnej formy i pomaga w detoksykacji hormonów i substancji chemicznych hamujących tarczycę.

Korzyści z kolagenu dla kobiet

Oprócz poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci, kolagen oferuje głębokie korzyści zdrowotne dla kobiet. Uzupełnianie tego białka strukturalnego, które jest naturalnie wyczerpywane wraz z wiekiem, wzmacnia tkanki łączne w organizmie, wspomaga trawienie, promuje zdrową skórę, poprawia zdrowie kości, równoważy poziom cukru we krwi, wspomaga regenerację podczas treningów i wspiera zdrowie tarczycy.

Chociaż współczesne diety zazwyczaj nie zawierają wystarczającej ilości kolagenu, suplementy diety, takie jak nasz czysty kolagen w proszku, są przystępną cenowo alternatywą. Konsekwencja w spożyciu jest kluczowa niezależnie od formy lub źródła - bydlęcego lub morskiego. Włączając suplementy kolagenowe do codziennej rutyny, kobiety mogą poprawić swoje ogólne samopoczucie i doświadczyć wielu korzyści zdrowotnych, które wykraczają poza skórę.

Aby czerpać korzyści z kolagenu, sprawdź naszą gamę produktów, w tym kolagen wegański TUTAJ.

Z powrotem do sklepu