Trądzik hormonalny

Treść:

 • Czym charakteryzuje się trądzik hormonalny?
 • Czy trądzik menopauzalny jest formą trądziku hormonalnego?
 • Czy trądzik hormonalny jest formą trądziku menopauzalnego?
 • Jak naturalnie leczyć trądzik hormonalny?
 • Trądzik hormonalny: dieta: zalecenia i rady
 • Co jeszcze mogę zrobić, aby pozbyć się trądziku hormonalnego?
 • Podsumowanie

Trądzik hormonalny

Trądzik hormonalny jest zwykle związany z okresem dojrzewania, ale może dotknąć dorosłych w każdym wieku i jest szczególnie powszechny u kobiet. Przyczynia się do niego wiele czynników, w tym miesiączka i menopauza.

Szacuje się, że 50 procent kobiet w wieku od 20 do 29 lat ma trądzik. Dotyka on około 25 procent kobiet w wieku od 40 do 49 lat.

Opinie ekspertów na temat trądziku hormonalnego są różne. Chociaż hormony na ogół nie są czynnikiem powodującym trądzik u dorosłych, brak równowagi hormonalnej może przyczyniać się do trądziku u osób dorosłych z podstawowymi problemami zdrowotnymi.

W innych przypadkach dorośli z trądzikiem mogą nie mieć żadnych "mierzalnych" problemów hormonalnych. Może to utrudniać diagnozę i leczenie.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wygląda trądzik hormonalny, co go powoduje i jak się go pozbyć.

Czym charakteryzuje się trądzik hormonalny?

W okresie dojrzewania trądzik hormonalny często pojawia się w strefie T. Obejmuje ona czoło, nos i podbródek.

Trądzik hormonalny u dorosłych zwykle tworzy się w dolnej części twarzy. Obejmuje to dolną część policzków i obszar wokół linii szczęki.

U niektórych osób trądzik hormonalny przybiera postać zaskórników, zaskórników białych i małych pryszczy, które powiększają się lub cyst.

Cysty tworzą się głęboko pod skórą i nie wypływają na powierzchnię. Te guzki są często wrażliwe na dotyk.

Trądzik hormonalny może być spowodowany napływem hormonów:

 • menstruacja
 • zespół policystycznych jajników
 • menopauza
 • podwyższony poziom androgenów

W szczególności, te wahania hormonów mogą zaostrzyć problemy z trądzikiem poprzez zwiększenie

 • ogólny stan zapalny skóry
 • produkcję oleju (sebum) w porach
 • zatkane komórki skóry w mieszkach włosowych
 • produkcję bakterii wywołujących trądzik o nazwie Propionibacterium acnes.

Czy trądzik menopauzalny jest formą trądziku hormonalnego?

U wielu kobiet trądzik pojawia się po 40. a 50. Kobiety w wieku 50-50 lat doświadczają menopauzy. Powoduje to naturalny spadek poziomu hormonów rozrodczych, co skutkuje ustaniem miesiączkowania.

U niektórych kobiet w okresie menopauzy pojawia się trądzik. Jest to prawdopodobnie spowodowane spadkiem poziomu estrogenów lub wzrostem hormonów androgennych, takich jak testosteron.

Trądzik menopauzalny może również wystąpić w przypadku stosowania hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) w celu złagodzenia objawów menopauzy. Dzieje się tak, ponieważ niektóre hormonalne terapie zastępcze wykorzystują podaż hormonu progestyny w celu zastąpienia estrogenu i progesteronu, które organizm traci. Wprowadzenie tego hormonu do organizmu może spowodować wyczerpanie skóry.

W większości przypadków leki na receptę mogą usunąć trądzik menopauzalny. Niektóre kobiety mogą odnieść sukces stosując naturalne metody leczenia. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, które opcje mogą być dla Ciebie odpowiednie.

Tradycyjne metody leczenia trądziku hormonalnego

O ile trądzik hormonalny nie jest łagodny, produkty dostępne bez recepty zwykle nie są skuteczne.

Dzieje się tak, ponieważ trądzik hormonalny zwykle przybiera postać torbielowatych guzków. Tworzą się one głęboko pod skórą, poza zasięgiem większości leków miejscowych.

Leki doustne mogą działać od wewnątrz, aby zrównoważyć poziom hormonów i oczyścić skórę. Typowe opcje obejmują doustne środki antykoncepcyjne i leki antyandrogenowe.

Doustne środki antykoncepcyjne

Doustne środki antykoncepcyjne stosowane specjalnie w leczeniu trądziku zawierają etynyloestradiol i jeden z następujących leków:

 • drospirenon
 • norgestymat
 • noretyndron

Składniki te wspólnie zwalczają hormony, które mogą przyczyniać się do powstawania trądziku. Może to być szczególnie pomocne podczas szczytowego poziomu hormonów, na przykład podczas owulacji.

Doustne środki antykoncepcyjne mogą nie być odpowiednie dla kobiet, u których w przeszłości występowały zakrzepy krwi, wysokie ciśnienie krwi lub rak piersi. Nie powinnaś ich również przyjmować, jeśli palisz papierosy.

Leki antyandrogenne

Leki antyandrogenne działają poprzez zmniejszenie ilości męskiego hormonu androgenu. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają naturalny poziom tego hormonu. Jednak zbyt duża ilość androgenów może przyczyniać się do problemów z trądzikiem poprzez zakłócanie pracy mieszków włosowych, które regulują komórki skóry i zwiększają produkcję sebum.

Chociaż spironolakton (Aldactone) jest stosowany głównie w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, ma on działanie antyandrogenne. Innymi słowy, może zapobiegać wytwarzaniu przez organizm większej ilości androgenów i umożliwiać stabilizację poziomu hormonów.

Retinoidy

Jeśli trądzik hormonalny jest łagodny, można stosować miejscowo retinoidy. Retinoidy pochodzą z witaminy A.

Wiele kremów, żeli i balsamów z retinoidami jest dostępnych bez recepty. Warto jednak porozmawiać z lekarzem o produkcie na receptę. Produkt na receptę jest często najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie trwale czystej skóry.

Jeśli dodasz miejscowy retinoid do swojego schematu, ważne jest, aby codziennie stosować filtry przeciwsłoneczne. Retinoidy mogą zwiększać ryzyko poparzeń słonecznych.

Jak naturalnie leczyć trądzik hormonalny

W niektórych przypadkach w celu wyeliminowania łagodnego trądziku hormonalnego można zastosować opcje leczenia oparte na roślinach.

Naturalne metody leczenia są zwykle wolne od skutków ubocznych, które czasami powodują opcje na receptę. Mogą jednak nie być tak skuteczne. Badania nad naturalnymi opcjami są rzadkie i obecnie nie udowodniono, że przynoszą one rezultaty. Porozmawiaj z lekarzem o możliwym ryzyku i upewnij się, że leczenie nie będzie wchodzić w interakcje z żadnymi przyjmowanymi lekami.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego działa poprzez zmniejszenie stanu zapalnego, który może przyczyniać się do powstawania trądziku. Jedno z badań wykazało, że 5% olejek z drzewa herbacianego stosowany miejscowo łagodził objawy u uczestników z łagodnym do umiarkowanego trądzikiem.

Olejek z drzewa herbacianego jest dostępny w wielu produktach do pielęgnacji skóry, takich jak środki czyszczące i toniki. Olejek eteryczny z drzewa herbacianego można również stosować do leczenia wyprysków.

Przed użyciem należy zawsze rozcieńczyć olejek eteryczny z drzewa herbacianego olejem nośnikowym. Popularne oleje nośnikowe obejmują olej kokosowy, jojoba i oliwę z oliwek. Ogólną zasadą jest dodanie około 12 kropli oleju nośnikowego na każdą jedną do dwóch kropli olejku eterycznego.

Ważne jest również wykonanie testu płatkowego na skórze przed użyciem rozcieńczonego olejku eterycznego z drzewa herbacianego. W tym celu należy nanieść rozcieńczony olejek na wewnętrzną stronę przedramienia. Jeśli w ciągu 24 godzin nie wystąpią żadne podrażnienia ani stany zapalne, stosowanie olejku w innych miejscach powinno być bezpieczne.

Kwas alfa-hydroksylowy

Kwasy AHA znajdują się w wielu dostępnych bez recepty maseczkach i kremach. Podobnie jak retinoidy, kwasy AHA mogą zwiększać wrażliwość skóry na słońce. Podczas stosowania produktów z kwasami AHA należy zawsze używać ochrony przeciwsłonecznej.

Zielona herbata

Zielona herbata jest znana z tego, że zmniejsza stan zapalny w organizmie. Aby uzyskać bardziej kompleksowe podejście, rozważ picie kilku filiżanek dziennie oprócz stosowania miejscowej pielęgnacji skóry. Duży wybór zielonych herbat można znaleźć tutaj. Balsamy i żele zawierające co najmniej 2% ekstraktu z zielonej herbaty mogą być korzystne.

Trądzik hormonalny: dieta: co robić, a czego nie

Dokładna rola diety i trądziku hormonalnego nie jest w pełni wyjaśniona. Niektóre pokarmy mogą pomóc w zapobieganiu trądzikowi - zwłaszcza pokarmy zwalczające stany zapalne.

Pokarmy roślinne bogate w przeciwutleniacze mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i promować czystszą skórę. Kwasy tłuszczowe omega-3 również mogą zmniejszyć stan zapalny skóry.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, śmieciowe jedzenie samo w sobie nie powoduje trądziku. Jednak nadmierne spożywanie niektórych pokarmów może prowadzić do zwiększonego stanu zapalnego.

Możesz rozważyć ograniczenie następujących pokarmów:

 • cukier
 • produkty mleczne
 • rafinowane węglowodany, takie jak biały chleb i makaron
 • czerwone mięso

Co jeszcze mogę zrobić, aby wyeliminować trądzik hormonalny?

Aby pozbyć się trądziku hormonalnego i utrzymać jego występowanie na dystans, ważne jest ustalenie odpowiedniej rutyny pielęgnacji skóry.

 • Myć twarz rano i wieczorem.
 • Nakładać na skórę maksymalną ilość produktu przeciwtrądzikowego wielkości ziarnka grochu. Użycie zbyt dużej ilości może wysuszyć skórę i zwiększyć podrażnienie.
 • Codziennie stosować filtr przeciwsłoneczny.
 • Używać wyłącznie produktów niekomedogennych, aby zmniejszyć ryzyko zatykania porów.

Wnioski

Chociaż dokładny czas wystąpienia trądziku hormonalnego różni się w zależności od osoby, bycie proaktywnym może pomóc w zapobieganiu związanym z nim wypryskom. Pełny efekt nowego planu leczenia trądziku zajmuje zwykle około ośmiu do dziesięciu tygodni.

Jeśli trądzik nie ustępuje, porozmawiaj z lekarzem lub dermatologiem o długoterminowym planie leczenia. Mogą oni ponownie ocenić obecny schemat i włączyć różne zabiegi, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Z powrotem do sklepu