Alergia na słońce

Treść:

 • Objawy alergii na słońce
 • Przyczyny alergii na słońce
 • Czynniki ryzyka alergii na słońce
 • Zapobieganie alergii na słońce
 • Diagnoza alergii na słońce
 • Leczenie alergii na słońce

Alergia na słońce

Alergia na słońce to szerokie pojęcie. Odnosi się do kilku stanów, które powodują swędzącą wysypkę na skórze po ekspozycji na słońce lub inne źródła promieniowania ultrafioletowego (UV). Polimorficzna erupcja świetlna jest najczęstszą formą alergii słonecznej.

U niektórych osób alergia na słońce jest dziedziczna. U innych objawy pojawiają się tylko wtedy, gdy zostaną wywołane przez inny czynnik - na przykład przyjmowanie leków lub dotykanie niektórych roślin. Inne rodzaje reakcji na słońce występują z niejasnych przyczyn.

Łagodna alergia słoneczna może ustąpić bez leczenia. Ciężkie wysypki można leczyć kremami lub tabletkami sterydowymi. W przypadku ciężkiej alergii na słońce konieczne może być podjęcie środków ostrożności. Na przykład noszenie odzieży chroniącej przed słońcem.

Objawy alergii na słońce

Wygląd skóry z alergią na słońce różni się w zależności od koloru skóry i tego, co powoduje objawy. Oznaki i objawy mogą obejmować

 • swędzenie
 • Kłucie
 • Drobne guzki, które mogą łączyć się w wypukłe plamy
 • Zaczerwienienie odsłoniętego obszaru
 • pęcherze lub pokrzywka

Objawy zwykle występują tylko na skórze, która została wystawiona na działanie słońca lub innego źródła promieniowania UV. Objawy pojawiają się w ciągu kilku minut lub godzin po ekspozycji na słońce.

Przyczyny alergii na słońce

Przyczyny alergii na słońce obejmują reakcje układu odpornościowego na światło słoneczne, niektóre leki i substancje chemiczne, które zwiększają wrażliwość skóry na słońce. Nie jest jasne, dlaczego niektórzy ludzie mają alergię na słońce, a inni nie. Pewną rolę mogą odgrywać cechy dziedziczne.

Czynniki ryzyka alergii na słońce

Czynniki ryzyka reakcji alergicznej na światło słoneczne obejmują:

 • Kontakt z niektórymi substancjami. Niektóre objawy alergii słonecznej są wywoływane, gdy skóra jest wystawiona na działanie substancji, a następnie światła słonecznego. Typowe substancje odpowiedzialne za ten rodzaj reakcji to substancje zapachowe, środki dezynfekujące i chemikalia stosowane w niektórych filtrach przeciwsłonecznych.
 • Przyjmowanie niektórych leków. Wiele leków może powodować szybsze poparzenie skóry przez słońce - w tym antybiotyki tetracyklinowe, leki na bazie sulfonylomocznika i leki przeciwbólowe, takie jak ketoprofen.
 • Inne choroby skóry. Jeśli cierpisz na zapalenie skóry, ryzyko wystąpienia alergii na słońce wzrasta.
 • Posiadanie krewnego z alergią na słońce. Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii na słońce jest większe, jeśli masz rodzeństwo lub rodzica z alergią na słońce.

Zapobieganie alergii na słońce

Jeśli masz alergię na słońce lub zwiększoną wrażliwość na słońce, możesz zapobiec reakcji, wykonując następujące czynności:

 • Promienie słoneczne są najsilniejsze w tych godzinach. Spróbuj zaplanować aktywność na świeżym powietrzu w innych godzinach. Jeśli nie możesz tego zrobić, ogranicz czas spędzany na słońcu. Jeśli to możliwe, szukaj cienia.
 • Unikaj nagłej ekspozycji na duże ilości światła słonecznego. U wielu osób objawy alergii na słońce występują sezonowo. Objawy pojawiają się, gdy godziny dzienne są wydłużone, a ludzie są narażeni na większą ilość światła słonecznego. W tym czasie należy stopniowo zwiększać ilość czasu spędzanego na zewnątrz, aby skóra miała czas na dostosowanie się do zwiększonego nasłonecznienia.
 • Należy nosić okulary przeciwsłoneczne i odzież ochronną. Koszule z długimi rękawami i kapelusze z szerokim rondem mogą pomóc chronić skórę przed promieniami słonecznymi. Unikaj tkanin, które są cienkie lub mają luźny splot - promienie UV mogą przez nie przenikać.
 • Stosuj filtry przeciwsłoneczne. Używaj wodoodpornego kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania z filtrem SPF co najmniej 30, nawet w pochmurne dni. Nakładaj krem obficie i powtarzaj aplikację co dwie godziny - lub częściej, jeśli pływasz lub pocisz się.
 • Jeśli używasz produktu zawierającego fizyczne blokery (dwutlenek tytanu, tlenek cynku), nakładaj go na inne produkty, które nosisz - z wyjątkiem środków odstraszających owady. Środek odstraszający owady nakłada się jako ostatni. Blokery fizyczne zapewniają najskuteczniejszą ochronę wrażliwej skóry.

Żywności i Leków (FDA) wymaga, aby wszystkie filtry przeciwsłoneczne zachowały swoją pierwotną moc przez co najmniej trzy lata. Sprawdź etykiety filtrów przeciwsłonecznych pod kątem instrukcji przechowywania i dat ważności. Jeśli krem przeciwsłoneczny jest przeterminowany lub starszy niż 3 lata, należy go wyrzucić.

Unikaj znanych czynników wyzwalających. Jeśli wiesz, że dana substancja wywołuje reakcję skórną, np. lek lub kontakt z dzikim pasternakiem lub limonką, unikaj tego czynnika.
Używaj folii okiennej blokującej promieniowanie UV. Umieść folię blokującą promieniowanie UV na oknach swojego domu i samochodu.

Diagnostyka alergii na słońce

Lekarz może zdiagnozować alergię na słońce, badając skórę. Mogą być potrzebne takie testy jak

 • Test na promieniowanie ultrafioletowe (UV). Ten test jest również nazywany fototestem i służy do sprawdzenia, jak skóra reaguje na światło ze specjalnej lampy. Może to pomóc w określeniu rodzaju alergii na słońce.
 • Test fotopatch. Ten test pokaże, czy alergia na słońce jest spowodowana substancją uczulającą nałożoną na skórę przed przebywaniem na słońcu. Podczas testu na skórę, zwykle na plecach, nakładane są takie same plastry substancji wywołujących alergię na słońce. Dzień później na jedno z tych miejsc nakładana jest zmierzona dawka promieniowania UV z lampy słonecznej. Jeśli reakcja pojawia się tylko w miejscu wystawionym na działanie światła, jest to prawdopodobnie związane z testowaną substancją.
 • Badania krwi i próbki skóry. Lekarz może poprosić o wykonanie tych badań, jeśli objawy mogą być spowodowane chorobą podstawową, taką jak toczeń. W przypadku tych testów pobierana jest próbka krwi lub próbka skóry (biopsja) do badania w laboratorium.

Leczenie alergii na słońce

Leczenie alergii na słońce zależy od jej rodzaju i objawów. W przypadku łagodnych objawów może być konieczne po prostu unikanie słońca przez kilka dni.

Leki

Kremy zawierające kortykosteroidy są dostępne zarówno bez recepty, jak i na receptę. W przypadku ciężkiej reakcji lekarz może zalecić przyjmowanie przez krótki czas tabletek kortykosteroidów na receptę, takich jak prednizon.

Lek przeciwmalaryczny hydroksychlorochina (Plaquenil) może łagodzić objawy niektórych rodzajów alergii słonecznych.

Fototerapia

W przypadku ciężkiej alergii na słońce lekarz może zasugerować stopniowe przyzwyczajanie się do światła słonecznego wraz z wydłużaniem się godzin dziennych. Fototerapia wykorzystuje specjalną lampę, która świeci światłem ultrafioletowym na obszary ciała, które są często narażone na działanie promieni słonecznych. Zwykle wykonuje się ją kilka razy w tygodniu przez kilka tygodni.

Styl życia i domowe sposoby leczenia

Poniższe kroki mogą pomóc złagodzić objawy alergii na słońce:

 • Unikaj ekspozycji na słońce. Większość objawów alergii słonecznej ustępuje w ciągu dnia lub dwóch, jeśli skóra nie jest wystawiona na działanie promieni słonecznych.
 • Zaprzestanie przyjmowania leków powodujących nadwrażliwość na światło. Jeśli przyjmujesz leki na inne schorzenia, skonsultuj się ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, czy możesz przestać je przyjmować, jeśli zwiększają one wrażliwość skóry na słońce.
 • Używaj kremów nawilżających. Balsamy nawilżające mogą pomóc złagodzić podrażnienia spowodowane suchą, łuszczącą się skórą.
Z powrotem do sklepu