Oparzenia słoneczne: 8 sposobów domowego leczenia

Treść:

 • Objawy oparzeń słonecznych
 • Domowe sposoby na wyleczenie i ukojenie skóry po oparzeniu słonecznym
 • Zapobieganie oparzeniom słonecznym

Oparzenia słoneczne

Jeśli masz oparzenia słoneczne, pij płyny i pozostań w cieniu, aby zmniejszyć dyskomfort. Ibuprofen może pomóc w walce z bólem, ale w przypadku silnego bólu, odwodnienia lub gorączki należy skontaktować się z lekarzem.

Nadeszło lato, a to oznacza, że nadszedł czas, aby wyjść na zewnątrz i złapać trochę słońca. Ale wraz z tymi wszystkimi godzinami spędzonymi na świeżym powietrzu w sezonie letnim zwykle pojawia się jedna nieunikniona rzecz: oparzenia słoneczne.

Na szczęście dla nas wszystkich, istnieje wiele domowych środków, których można użyć, aby złagodzić pieczenie, swędzenie i łuszczenie, które towarzyszy uszkodzeniom spowodowanym przez słońce.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o domowych środkach, które mogą pomóc wyleczyć i ukoić skórę.

Objawy oparzeń słonecznych

Objawy oparzenia słonecznego mogą obejmować:

 • Stan zapalny skóry, który wygląda na różowy lub czerwony na białej skórze i może być trudniejszy do zauważenia na brązowej
 • lub czarnej skórze.
 • Skóra, która jest ciepła lub gorąca w dotyku
 • Ból, tkliwość i swędzenie
 • obrzęk
 • małe pęcherze wypełnione płynem, które mogą pękać
 • ból głowy, gorączka, nudności i zmęczenie, jeśli oparzenie jest poważne
 • bolesne lub zapiaszczone oczy.

Oparzeniu może ulec każda odsłonięta część ciała, w tym płatki uszu, skóra głowy i usta. Nawet zakryte obszary mogą ulec poparzeniu, jeśli na przykład odzież ma luźne dzianiny, które przepuszczają promieniowanie ultrafioletowe (UV). Oparzeniu mogą ulec również oczy, które są szczególnie wrażliwe na działanie promieni słonecznych UV.

Objawy oparzenia słonecznego często pojawiają się w ciągu kilku godzin po ekspozycji na światło słoneczne.

W ciągu kilku dni ciało może zacząć się leczyć, złuszczając wierzchnią warstwę uszkodzonej skóry. Poważne oparzenia słoneczne mogą goić się przez kilka dni. Wszelkie utrzymujące się przebarwienia skóry zwykle zanikają z czasem.

Domowe sposoby na wyleczenie i ukojenie skóry po oparzeniu słonecznym

Chłodząca woda

Oparzenie słoneczne to w zasadzie stan zapalny skóry. Jednym z najprostszych sposobów leczenia zapalenia jest schłodzenie dotkniętego obszaru. Skutecznym sposobem na natychmiastową pomoc w przypadku oparzeń słonecznych, nawet jeśli nadal jesteś na zewnątrz, jest wskoczenie do wody, niezależnie od tego, czy jest to ocean, jezioro czy strumień.

Zanurzanie się i wychodzenie z wody w ciągu dnia może pomóc zapobiec pogorszeniu się oparzeń słonecznych. Uważaj na baseny, ponieważ chlorowana woda może podrażniać skórę. Należy również unikać bezpośredniego stosowania lodu. Chociaż może to wyglądać kusząco, gdy parzy skórę, w rzeczywistości może spowodować jeszcze większe uszkodzenie wyjątkowo wrażliwej skóry poparzonej słońcem.

Możesz także spróbować wskoczyć do wanny, aby schłodzić i ukoić skórę.

Soda oczyszczona i płatki owsiane

Wrzucenie kilku czubatych łyżek sody oczyszczonej do wanny pełnej zimnej wody i moczenie jej przez około 15 do 20 minut pomaga zminimalizować uszkodzenia słoneczne. Dodanie do kąpieli filiżanki płatków owsianych również łagodzi podrażnienia i pomaga skórze zachować naturalne nawilżenie.

Nie szoruj skóry ani w kąpieli, ani po wyjściu z niej. Osusz się ręcznikiem - nie pocieraj.

Aloes

Jeśli nie masz w domu rośliny aloesu, powinieneś ją kupić. Żel z tej soczystej rośliny jest stosowany od wieków na wszelkiego rodzaju dolegliwości, od rozstroju żołądka po infekcje nerek. Jest to również środek łagodzący oparzenia słoneczne i najczęściej jest dostępny bez recepty.

Odłamanie kawałka rośliny i nałożenie żelu bezpośrednio na skórę zapewnia natychmiastową, kojącą ulgę od pieczenia w przypadku drobnych oparzeń. Jeśli nie możesz zdobyć rośliny, wypróbuj 100-procentowy żel aloesowy (nie krem lub maść na bazie aloesu). Takie żele można znaleźć w większości aptek.

Herbata rumiankowa

Herbata rumiankowa może być kojąca dla duszy, ale może również ukoić poparzoną słońcem skórę. Zaparz herbatę jak zwykle i pozwól jej ostygnąć. Gdy będzie gotowa, namocz w niej ściereczkę i nałóż ją na dotknięty obszar.

Jeśli jesteś uczulony na pyłki, nie powinieneś stosować tego leczenia. Może to spowodować reakcję alergiczną na skórze.

Ocet

Opinie na temat stosowania octu w celu złagodzenia oparzeń słonecznych są różne. Niektórzy twierdzą, że dodanie dwóch filiżanek octu do zimnej wody do kąpieli może pomóc wyeliminować pieczenie, podczas gdy inni twierdzą, że wysoka kwasowość octu tylko pogarsza sytuację. Jeśli nie stosowałeś tego zabiegu wcześniej na mniejszych, lżejszych oparzeniach słonecznych, lepiej nie próbuj go na większych, poważniejszych oparzeniach.

Noś luźną odzież

Gdy skóra się odnawia, upewnij się, że nosisz ubrania, które nie przylegają do skóry. Skóra jest największym organem ciała, więc najlepiej dać jej miejsce do oddychania, gdy goi się po poważnym traumatycznym epizodzie, takim jak oparzenie słoneczne. Naturalne włókna, takie jak bawełna lub bambus, to najlepsze ubrania do noszenia po oparzeniu słonecznym.

Pij dużo wody

Gdy skóra zmaga się z uszkodzeniami spowodowanymi przez promienie słoneczne, potrzebuje wilgoci, którą straciła podczas przebywania na słońcu. Jeśli jeszcze nie pijesz ośmiu szklanek wody dziennie, nieprzyjemne oparzenia słoneczne powinny być wystarczającym powodem, aby zacząć.

Nie zapomnij o kremie nawilżającym

Po pierwszym zabiegu skóra nadal będzie wymagała troskliwej pielęgnacji. Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec łuszczeniu się skóry - lub przynajmniej ograniczyć je do minimum - jest regularne nakładanie kremu nawilżającego na dotknięte obszary. Używaj kremu nawilżającego bez substancji zapachowych i barwników (sprzedawanego dla "skóry wrażliwej"), aby ograniczyć podrażnienia skóry do minimum.

Nawadniaj się, utrzymuj chłód, a jeśli oparzenie słoneczne jest zbyt bolesne, możesz wziąć ibuprofen. Powinieneś także upewnić się, że następnym razem, gdy będziesz na zewnątrz, pozostaniesz zakryty, aby nie narażać oparzenia słonecznego na jeszcze więcej światła słonecznego. Jeśli po oparzeniu słonecznym wystąpi gorączka lub objawy odwodnienia, należy udać się do lekarza.

Pamiętaj, że najprostszym sposobem leczenia oparzeń słonecznych jest ich unikanie.

Zapobieganie oparzeniom słonecznym

Poniższe metody zapobiegają udarowi słonecznemu nawet w chłodne, pochmurne lub mgliste dni. Ekspozycja na słońce w pochmurne dni jest zmniejszona o około 20%. Zachowaj szczególną ostrożność w pobliżu wody, śniegu, betonu i piasku, ponieważ odbijają one promienie słoneczne. Ponadto promieniowanie UV jest bardziej intensywne na dużych wysokościach.

 • Unikaj przebywania na słońcu między godziną 10:00 a 16:00. Promienie słoneczne są najsilniejsze w tych godzinach, więc staraj się planować zajęcia na świeżym powietrzu w innych porach. Jeśli nie możesz tego zrobić, ogranicz czas spędzany na słońcu. Jeśli to możliwe, szukaj cienia.
 • Unikaj kąpieli słonecznych i solarium. Podstawowa opalenizna nie zmniejsza ryzyka oparzeń słonecznych. Jeśli używasz samoopalacza, aby wyglądać na opalonego, przed wyjściem na zewnątrz użyj również kremu z filtrem przeciwsłonecznym.
 • Stosuj krem przeciwsłoneczny często i obficie. Używaj wodoodpornego balsamu do ust o szerokim spektrum działania i kremu przeciwsłonecznego z filtrem SPF co najmniej 30, nawet w pochmurne dni. Produkty o szerokim spektrum działania zapewniają ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym A (UVA) i ultrafioletowym B (UVB). Filtr SPF 30 blokuje 97% promieni UVB. Żaden filtr przeciwsłoneczny nie blokuje 100% promieni słonecznych UVB. Nałóż krem z filtrem na czystą, suchą skórę na około 30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Użyj co najmniej 2 łyżek stołowych kremu przeciwsłonecznego lub 1 uncji, aby pokryć wszystkie powierzchnie odsłoniętej skóry z wyjątkiem powiek. Jeśli używasz kremu przeciwsłonecznego w sprayu, rozpyl go na dłonie, a następnie wetrzyj w skórę. Pozwoli to uniknąć wdychania produktu. Nie używaj produktu w sprayu podczas palenia lub w pobliżu otwartego ognia. Jeśli używasz produktu zawierającego blokery fizyczne (dwutlenek tytanu, tlenek cynku), nałóż go na wszystkie inne produkty, które nosisz - z wyjątkiem środka odstraszającego owady. Środek odstraszający owady nakłada się jako ostatni. Blokery fizyczne zapewniają najskuteczniejszą ochronę wrażliwej skóry. Nakładaj krem przeciwsłoneczny co dwie godziny - lub częściej, jeśli pływasz lub pocisz się. Jeśli nosisz makijaż i chcesz zastosować ochronę przeciwsłoneczną bez konieczności smarowania całej twarzy, jedną z opcji jest użycie pudru z filtrem SPF do makijażu. Żywności i Leków (FDA) wymaga, aby wszystkie filtry przeciwsłoneczne zachowały swoją pierwotną moc przez co najmniej trzy lata. Sprawdź etykiety filtrów przeciwsłonecznych pod kątem instrukcji przechowywania i dat ważności. Jeśli filtr przeciwsłoneczny jest przeterminowany lub starszy niż trzy lata, należy go wyrzucić.
 • Chroń niemowlęta i małe dzieci. Niemowlęta i małe dzieci należy chronić przed poparzeniami słonecznymi za pomocą kapeluszy z rondem i lekkich ubrań zakrywających ręce i nogi. Należy je chłodzić, nawadniać i chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Jeśli nie jest to możliwe, Akademia Pediatryczna zaleca stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o SPF co najmniej 15 na twarz i grzbiet dłoni. Amerykańska Akademia Dermatologii i FDA nie zalecają stosowania ochrony przeciwsłonecznej u dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy. Jeśli odzież chroniąca przed słońcem i cień nie są dostępne, najlepszym wyborem są filtry przeciwsłoneczne zawierające tlenek cynku lub dwutlenek tytanu.
 • Zakryj się. Podczas przebywania na świeżym powietrzu, oprócz kremów przeciwsłonecznych, ochronę mogą zapewnić inne przedmioty, takie jak parasole lub kapelusze z szerokim rondem. Ciemna odzież o grubym splocie zapewnia lepszą ochronę.
 • Rozważ użycie sprzętu outdoorowego zaprojektowanego specjalnie do ochrony przed słońcem. Sprawdź etykietę pod kątem współczynnika ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UPF), który wskazuje, jak dobrze tkanina blokuje promienie słoneczne. Im wyższy współczynnik UPF, tym lepiej.
 • Noś okulary przeciwsłoneczne, gdy przebywasz na zewnątrz. Wybierz okulary przeciwsłoneczne z ochroną UVA i UVB. Kupując nowe okulary, sprawdź ocenę UV na etykiecie. Ciemniejsze soczewki nie zawsze oznaczają lepszą ochronę przed promieniowaniem UV. Pomocne jest również noszenie okularów przeciwsłonecznych, które przylegają do twarzy lub mają oprawki.
 • Uważaj na leki i kosmetyki, które zwiększają wrażliwość na słońce. Niektóre popularne leki na receptę i bez recepty mogą zwiększać wrażliwość skóry na światło słoneczne. Przykładami są antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen (Advil, Motrin IB i inne) oraz leki obniżające poziom cholesterolu. Należy porozmawiać z farmaceutą lub pracownikiem służby zdrowia na temat skutków ubocznych przyjmowanych leków. Produkty kosmetyczne zawierające alfa-hydroksykwasy również zwiększają wrażliwość na słońce.
Z powrotem do sklepu