Nocne poty

Treść:

 • Co powoduje nocne poty?
 • Jak leczy się nocne poty?
 • Czy można zapobiegać nocnym potom?
 • Wnioski

Nocne poty

Termin "nocne poty" odnosi się do nadmiernego pocenia się podczas snu w nocy. W ciężkich przypadkach osoba może nawet obudzić się i zastać swoją piżamę lub prześcieradło zalane potem.

Niestety, nocne poty to powszechny problem ze snem, który budzi nas w środku nocy i powoduje dyskomfort. Zbadamy, co powoduje nocne poty i podamy wskazówki, jak mniej się pocić w nocy.

Nocne poty mogą występować w przypadku niektórych infekcji i innych schorzeń, w tym menopauzy i nadczynności tarczycy. Leczenie może zależeć od przyczyny.

Nocne poty to inne określenie nadmiernej potliwości lub nocnych potów. Dla wielu osób są one nieprzyjemną częścią życia i mogą wiązać się z depresją i trudnościami ze snem.

Chociaż nocne poty są częstym objawem menopauzy, mogą być również spowodowane niektórymi schorzeniami i niektórymi lekami.

W większości przypadków nocne poty nie są poważnym objawem. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, kiedy należy się zbadać, jeśli występują nocne poty.

Co powoduje nocne poty?

Istnieje kilka przyczyn nadmiernego pocenia się w nocy:

Wahania hormonalne

U kobiet hormony mają duży wpływ na nocne poty. Może je wywoływać na przykład antykoncepcja hormonalna, okres dojrzewania, ciąża lub menopauza. Niektóre kobiety pocą się nawet bardziej tuż przed miesiączką lub w jej trakcie.

Przyjmowane leki

Kilka rodzajów leków wpływa na hormony, które, jak już wiemy, mogą znacząco wpływać na ilość potu wytwarzanego w nocy. Taki scenariusz zwykle ma miejsce podczas rozpoczynania przyjmowania leków. Ciało musi się do nich przyzwyczaić, a pocenie się powinno po pewnym czasie ustąpić. Jeśli tak się nie stanie, warto rozważyć ich zmianę.

Pocenie się może być spowodowane przez leki przeciwdepresyjne, antybiotyki lub środki antykoncepcyjne.

Niewłaściwy styl życia

Czy jesteś jedną z tych osób, które regularnie lubią jeść obfite posiłki tuż przed snem? A może Twoja dieta składa się z niezdrowej żywności? Najprawdopodobniej znalazłeś przyczynę nadmiernej potliwości. Pikantne i gorące potrawy, duże ilości alkoholu i niektóre rodzaje ziół mają ten sam efekt.

W związku z niewłaściwym stylem życia warto również wspomnieć o stresie. Ten ostatni powoduje, że organizm jest w ciągłym napięciu. Układ nerwowy uruchamia swoje mechanizmy obronne w kilku formach, w tym potu.

Środowisko, w którym śpisz

Latem większość ludzi poci się z powodu wysokich temperatur. Jednak niewiele osób myśli o tym samym scenariuszu, który ma miejsce w bardzo ogrzewanym pomieszczeniu zimą. Bez względu na to, jak bardzo lubisz ciepło, temperatura w sypialni powinna wynosić około 16-19°C. Ciało ogrzewa się za pomocą koca, jest w stanie zregenerować się i zrelaksować. Jednocześnie głowa pozostaje chłodna i odprowadza nadmiar ciepła.

Nieodpowiednia pościel

Czy wiesz, że nocne poty mogą być spowodowane przez coś tak małego, jak nieodpowiednia pościel? Najgorszym materiałem jest syntetyczny poliester, który może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Podczas zakupów staraj się wybierać bawełnę lub satynę. Latem zamień klasyczne grube prześcieradła na cieńszą alternatywę lub poszwę na kołdrę.

Choroba

Ostatnią opcją jest choroba. Nie jest to jednak jedyna opcja. Istnieje kilka chorób powodujących nadmierne pocenie się:

 • Cukrzyca - często wpływa na układ nerwowy, który ma bezpośredni wpływ na produkcję potu.
 • Zaburzenia tarczycy - nadczynność tarczycy lub zwiększona czynność tarczycy powoduje, że dana osoba poci się znacznie bardziej niż zwykle. W takich sytuacjach należy monitorować pocenie się nie tylko w nocy, ale także w ciągu dnia.
 • Ostra choroba zakaźna - jeśli walczysz z ostrą chorobą zakaźną, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz się nadmiernie pocić. Powinno to jednak ustąpić po wyleczeniu.
 • Choroby przewlekłe - w przypadku gruźlicy, raka, zapalenia kości lub HIV, pocenie się występuje wraz ze zmęczeniem, złym samopoczuciem i temperaturą.
 • Otyłość - jest bezpośrednio związana z niewłaściwym stylem życia. Organizmowi znacznie trudniej jest przetwarzać ciężkie posiłki. Dodatkowo wszystko komplikuje nadmiar złogów tłuszczu.
 • Wysokie ciśnienie krwi - nadmierna potliwość pojawia się u pacjentów, którzy mają wysokie ciśnienie krwi i go nie leczą.
 • Choroby neurologiczne - zwiększona potliwość występuje u pacjentów cierpiących na zawały serca, zaburzenia autonomicznego układu nerwowego lub epilepsję.
 • Bezdech senny - nie zapominajmy również o chrapaniu, znanym jako bezdech senny. Ten ostatni charakteryzuje się tak zwanymi przerwami bezdechowymi. Są to stany, w których osoba przestaje oddychać na kilka sekund. Nieprzyjemny dźwięk chrapania nie jest jedyną charakterystyczną cechą bezdechu. Inne obejmują nadmierne pocenie się i zmęczenie spowodowane niewystarczającą ilością snu.

Jak leczy się nocne poty?

Aby leczyć nocne poty, lekarz podejmie kroki w celu zidentyfikowania i wyeliminowania ich przyczyny. Plan leczenia będzie zależał od konkretnej diagnozy. Poniżej znajdują się typowe przyczyny nocnych potów wraz z możliwymi metodami leczenia:

 • Menopauza. Zmiany stylu życia, takie jak spanie w chłodnych pomieszczeniach i unikanie alkoholu, mogą pomóc w przypadku uderzeń gorąca i nocnych potów. Jeśli to nie wystarczy, terapia hormonalna może pomóc zmniejszyć liczbę uderzeń gorąca i złagodzić inne objawy. Lekarz może również przepisać inne leki na uderzenia gorąca, takie jak paroksetyna i gabapentyna. Wenlafaksyna jest również stosowana poza wskazaniami w przypadku nocnych potów.
 • Podstawowa infekcja. W zależności od rodzaju infekcji, antybiotyki, leki przeciwwirusowe lub inne leki mogą pomóc w jej leczeniu.
 • Rak. Lekarz może zalecić połączenie chemioterapii, zabiegu chirurgicznego lub innego leczenia. Ponieważ zabiegi te mogą również powodować nocne poty, mogą być dodatkowo leczone terapią hormonalną lub innymi lekami.
 • Lęk. Lekarz może przepisać leki, takie jak leki przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne. Może również zalecić terapię.
 • Nadczynność tarczycy. W leczeniu nadczynności tarczycy stosuje się leki, terapię radiojodem lub czasami zabieg chirurgiczny.
 • Leki. Lekarz może dostosować dawkę lub zalecić alternatywny lek.
 • Spożywanie alkoholu, kofeiny lub zażywanie narkotyków. Ograniczenie lub unikanie tych substancji może pomóc zmniejszyć nocne poty. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki lub zalecić terapię, aby pomóc w ich odstawieniu.

Lekarz może również zalecić zmianę nawyków związanych ze snem. Usunięcie koców z łóżka, noszenie lżejszej piżamy lub otwarcie okna w sypialni może pomóc w zapobieganiu i łagodzeniu nocnych potów. Pomocne może być również korzystanie z klimatyzatora lub wentylatora lub znalezienie chłodniejszego miejsca do spania.

Czy można zapobiec nocnym potom?

Zmiany w stylu życia mogą pomóc w zapobieganiu niektórym przyczynom nocnych potów. Aby zmniejszyć ryzyko nocnych potów:

 • Ogranicz spożycie alkoholu i kofeiny
 • unikać palenia tytoniu i zażywania narkotyków
 • spać w chłodniejszym otoczeniu
 • rozważyć zakup materaca chłodzącego. Wszystkie produkty zatwierdzone przez Healthline dla osób z gorącym snem można znaleźć 
 • naszym sklepie z artykułami do snu.
 • staraj się utrzymać rozsądną wagę
 • jeśli cierpisz na menopauzę, unikaj spożywania pikantnych potraw, ponieważ mogą one nasilać objawy.

Jeśli podejrzewasz, że nocne poty są związane z infekcją lub inną chorobą, natychmiast zasięgnij porady lekarza. Poproś lekarza o więcej informacji na temat konkretnej choroby, opcji leczenia i strategii zapobiegania nocnym potom.

Wnioski

Nocne poty mogą być niewygodne i zakłócać sen. W większości przypadków nie są one powodem do poważnych obaw. Czasami jednak mogą być spowodowane chorobą podstawową, która wymaga leczenia.

Lekarz może pomóc zdiagnozować przyczynę nocnych potów. Może on również zalecić strategie zapobiegania lub leczenia nocnych potów. W zależności od przyczyny, może zalecić zmianę stylu życia, leki lub inne leczenie.

Z powrotem do sklepu