Ból po ekstrakcji zęba

Treść:

 • Powody, dla których możesz potrzebować ekstrakcji zęba
 • Czy wyrwanie zęba będzie bolało?
 • Radzenie sobie z bólem po ekstrakcji zęba
 • Jak długo utrzymuje się ból po usunięciu zęba?
 • Czego spodziewać się bezpośrednio po zabiegu ekstrakcji zęba
 • Jak mogę przyspieszyć gojenie po ekstrakcji zęba?
 • Najczęstsze rodzaje bólu po usunięciu zęba
 • Łagodzenie bólu po ekstrakcji zęba w domu
 • Czy istnieje ryzyko infekcji podczas ekstrakcji zęba?

Ból po ekstrakcji zęba

Po usunięciu zęba dość często występują pulsujące bóle i inne dolegliwości bólowe. Nie musi to być jednak powód do niepokoju!

Powody, dla których może być konieczna ekstrakcja zęba

Wszczepiony ząb: Utrata zęba ma miejsce, gdy ząb (zwykle ząb mądrości) utknie w dziąśle lub kości szczęki. Może to powodować ból i obrzęk lub uszkodzenie sąsiednich zębów.

Próchnica zębów: Bakterie znane jako płytka nazębna i kamień nazębny gromadzą się na zębach, co może powodować nieodwracalne uszkodzenia - prowadzące do bólu i infekcji, a czasem wymagające usunięcia zepsutych zębów.

Choroba dziąseł: Choroba dziąseł, podobnie jak próchnica zębów, jest spowodowana nagromadzeniem się złych bakterii w jamie ustnej i może powodować inne komplikacje (takie jak próchnica zębów, infekcja, obrzęk, nieświeży oddech i cofanie się dziąseł).

Stłoczone zęby: czasami zęby pojawiają się, gdy szczęka jest jeszcze zbyt mała. To stłoczenie zbyt wielu zębów w jednym miejscu może spowodować, że zęby staną się krzywe, czasami do tego stopnia, że konieczne będzie usunięcie jednego lub więcej z nich.

Urazy: wypadki i urazy twarzy mogą łatwo uszkodzić zęby. Jeśli tak się stanie, a uszkodzenie jest wystarczająco poważne, złamany ząb może wymagać ekstrakcji, aby nie powodował dalszych uszkodzeń.

Czy wyrwanie zęba może boleć?

Podczas zabiegu ekstrakcji zęba może wystąpić pewien dyskomfort. Jednak znieczulenie jest stosowane w celu znieczulenia obszaru, aby zminimalizować możliwość odczuwania bólu. Niemniej jednak jest prawdopodobne, że po usunięciu zęba zaczniesz odczuwać ból przez kilka dni.

Radzenie sobie z bólem po usunięciu zęba

JAKI POZIOM BÓLU JEST "NORMALNY"?

Po zabiegu ekstrakcji zęba często występuje pulsowanie i tkliwość w obszarze ekstrakcji (zwanym "gniazdem"). Jest to całkowicie normalne i dentysta prawdopodobnie przepisze leki przeciwbólowe, aby zminimalizować dyskomfort.

Stopień bólu i długość rekonwalescencji zależy od tego, który ząb został usunięty. Na przykład, zatrzymany ząb mądrości będzie prawdopodobnie wymagał skomplikowanej ekstrakcji, co może powodować większy odsetek długotrwałego bólu.

Jak długo utrzymuje się ból po ekstrakcji zęba?

Ból związany z ekstrakcją zęba powinien pojawić się wcześnie, w ciągu 24-48 godzin, a następnie zacząć zanikać w ciągu kolejnych dni. Cały proces gojenia może potrwać kilka tygodni, choć po pierwszym tygodniu nie powinien już boleć.

Czego spodziewać się bezpośrednio po zabiegu ekstrakcji zęba

Przez pierwsze kilka godzin możesz nie odczuwać żadnego bólu, ponieważ znieczulenie miejscowe stosowane do znieczulenia jamy ustnej podczas zabiegu może być nadal skuteczne. Po jego ustąpieniu może pojawić się uczucie mrowienia.

Czego spodziewać się w ciągu 24 godzin

Ból związany z ekstrakcją zęba ma tendencję do nasilania się w ciągu pierwszych 24 godzin. To właśnie wtedy rana jest najświeższa, a proces gojenia dopiero się rozpoczyna. W tym okresie może również wystąpić krwawienie.

Czynności, które powodują większy przepływ krwi do głowy, takie jak leżenie lub forsowna aktywność, mogą nasilać ten ból. Może to pogorszyć ból w nocy, o czym powiemy poniżej.

Czego możesz się spodziewać w ciągu 2-3 dni

W ciągu następnych kilku dni prawdopodobnie nadal będziesz odczuwać pulsujący ból lub sporadyczny ból w miejscu ekstrakcji zęba.

Stopień bólu i czas jego trwania będą częściowo zależeć od Twojego organizmu (i tego, jak dobrze dbasz o jamę ustną w tym okresie). Chociaż miejsce zabiegu nie będzie aktywnie pulsować, będzie bardzo wrażliwe i prawdopodobnie niewygodne.

W tym okresie może również wystąpić krwawienie.

Czego można się spodziewać w ciągu tygodnia

W większości przypadków ból po ekstrakcji zęba zacznie ustępować po trzech dniach. Wciąż pozostanie otwór - jego zamknięcie zajmie kilka tygodni, a może nawet miesięcy - ale ból powinien ustąpić.

W idealnym przypadku krwawienie powinno ustąpić do tego czasu, chociaż w okolicy może pojawić się niewielki obrzęk, który sprawia, że jest ona delikatna. Prawdopodobnie nadal będziesz odczuwać lekki dyskomfort w tej części jamy ustnej.

Jeśli w tym czasie regularnie odczuwasz ból, możesz rozważyć skontaktowanie się ze swoim dentystą w celu uzyskania dalszych porad.

Czego spodziewać się po tygodniu

Od tego momentu wszystko zależy od Ciebie i Twojej jamy ustnej. Skrzep krwi powinien się w pełni uformować, obrzęk ustąpić, a ból zmniejszyć. Nadal będziesz mieć puste gniazdo, które się goi, ale przy odpowiedniej pielęgnacji i dobrym czyszczeniu nie powinno to powodować zbyt dużego dyskomfortu, jeśli w ogóle.

Jak mogę przyspieszyć gojenie po ekstrakcji zęba?

Kluczowe rzeczy, o których należy pamiętać, aby proces gojenia po zabiegu ekstrakcji zęba przebiegł pomyślnie, to:

 • W ciągu pierwszego tygodnia należy unikać forsownych czynności, które mogłyby spowodować rozluźnienie skrzepu krwi.
 • Nie naruszaj rany podczas jej gojenia.
 • Pozostaw gazę na miejscu tak długo, jak zaleci to dentysta.
 • Uważaj na to, co jesz i pijesz.

Najczęstsze rodzaje bólu po usunięciu zęba

1. Pulsujący ból

Co to jest? Pulsujący ból jest odczuwany w pewnym rytmie lub powtarzającym się pulsie, zwykle jest to głęboki, tępy ból, a nie ostry ból.

Co należy zrobić: Pulsujący ból jest całkowicie normalny po ekstrakcji zęba i zwykle ustępuje w ciągu kilku dni. Jeśli jest on bardzo nieprzyjemny, możesz przyjmować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, ale najpierw skonsultuj się ze swoim dentystą. Zobacz nasze wskazówki dotyczące zmniejszania bólu poniżej.

Kiedy należy udać się do dentysty: Jeśli ból nasila się zamiast ustępować lub nie ustępuje w ciągu kilku dni.

2. Ból oczu

Co to jest. Jeśli odczuwasz ból oczu po zabiegu ekstrakcji zęba, prawdopodobnie nie jest to uszkodzenie oczu, ale raczej ból w jamie ustnej promieniuje w górę i wydaje się, że znajduje się za oczami.

Co należy zrobić w takiej sytuacji? Ból, który jest tak silny, że promieniuje w górę do oczu, może być oznaką większego problemu, takiego jak suche podłoże zęba lub infekcja.

Kiedy udać się do dentysty: Natychmiast udaj się do dentysty i poproś o poradę.

3. Należy poprosić dentystę o poradę.

Co to jest. Ból zatok może być spowodowany ekstrakcją zęba w górnej części jamy ustnej - zatoki i górne zęby znajdują się w bardzo bliskim sąsiedztwie. Ból lub dyskomfort w zatokach może być efektem ubocznym obrzęku i stanu zapalnego lub większym problemem; w niektórych przypadkach usunięcie górnego zęba może otworzyć dziurę w zatokach, grożąc dalszymi komplikacjami.

Co robić: Jeśli ból jest spowodowany obrzękiem lub dyskomfortem w miejscu ekstrakcji zęba, powinien ustąpić w ciągu trzech dni. Pomóc mogą proste środki przeciwbólowe lub zimny okład. Jeśli ból nie ustępuje, nasila się lub po prostu Cię niepokoi i potrzebujesz porady, najlepiej porozmawiaj ze swoim dentystą o swoich objawach.

Kiedy należy udać się do dentysty: Jeśli ból nie ustępuje po trzech dniach lub nasila się.

4. Ból ucha lub zatkane ucho

Co to jest. Uczucie bólu, zatkania, brzęczenia lub dzwonienia lub niewielka utrata słuchu w uchu po wyrwaniu zęba.

Wszystkie różne elementy w głowie są ze sobą połączone, więc gdy jeden z nich jest dotknięty, wszystkie mogą odczuwać pewien wpływ. W przypadku uszu, ponieważ usunięcie zęba może spowodować zapalenie mięśni i obrzęk szczęki, może to spowodować ucisk na uszy (które nie są tak daleko!).

Co z tym zrobić? Uczucie powinno ustąpić, gdy obrzęk ustąpi, w ciągu kilku dni po zabiegu. Jeśli tak się nie stanie lub pogorszy się, może to oznaczać, że coś jest nie tak, na przykład infekcja.

Kiedy udać się do dentysty: Jeśli uczucie nie ustępuje lub nasila się w ciągu kilku dni.

5. Jeśli się nie pogorszy, dentysta może tego nie zauważyć, jeśli się nie poprawi lub nie pójdzie do dentysty

Co to jest. Operacja usunięcia zęba może spowodować zapalenie mięśni jamy ustnej i obrzęk, który wywiera nacisk na wszystkie inne sąsiednie części twarzy. Wpływa to również na gardło, szczękę i szyję. Możliwe objawy to dyskomfort mięśni, uczucie ucisku i ucisk nerwów.

Co należy zrobić: Podobnie jak wiele innych problemów związanych z usuwaniem zęba, objawy te powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Uspokój się, pozostań nawodniony i postępuj zgodnie z zaleceniami dentysty dotyczącymi opieki pooperacyjnej. Jeśli objawy nasilą się, może to być oznaką większego problemu, dlatego warto skonsultować się z dentystą.

Ponadto, jeśli czujesz, że ból gardła lub szyi pochodzi z opuchniętych węzłów chłonnych, może to być oznaką infekcji.

Kiedy należy udać się do dentysty: Jeśli ból nie ustępuje, nasila się lub występuje obrzęk węzłów chłonnych.

6. Jeśli w węzłach chłonnych wyczuwalny jest obrzęk lub ból brzucha?

Co to jest. Nudności są częstym objawem u pacjentów, którzy budzą się po sedacji. Zwykle ustępują one w ciągu kilku godzin. Niektóre osoby doświadczają nudności przez kilka dni, do tygodnia, po operacji zęba, co zwykle nie jest spowodowane procesem gojenia, ale raczej skutkami ubocznymi leków lub odwodnieniem.

Co należy zrobić w takiej sytuacji? Daj sobie 24 godziny odpoczynku i zobacz, jak się czujesz, i staraj się pozostać nawodnionym. Jeśli problem nie ustąpi, a jesteś pewien, że pijesz wystarczającą ilość wody, może to być raczej efekt uboczny przyjmowanych leków.

Kiedy udać się do dentysty: Jeśli problem nie ustępuje, warto udać się do dentysty w celu uzyskania porady. W zależności od przyjmowanych leków może to również wymagać wizyty u lekarza rodzinnego.

7. Nieświeży oddech

Co to jest? Nieświeży oddech po ekstrakcji zęba może mieć wiele przyczyn. Suchość w ustach i krwawienie pooperacyjne są powszechne i prawdopodobnie z czasem ustąpią.

Nieświeży oddech po zabiegu może być również spowodowany niewłaściwą higieną jamy ustnej z powodu nagromadzenia się bakterii lub cząstek jedzenia. To nagromadzenie bakterii może również spowodować infekcję, która jest bardzo poważna.

Co należy zrobić: Nawadniaj się i daj sobie kilka dni na regenerację. Po upływie pierwszych 24 godzin spróbuj powrócić do rutynowego prawidłowego szczotkowania, choć delikatnie wokół miejsca ekstrakcji. Nawodnienie i dobra higiena jamy ustnej to dwie najlepsze metody obrony przed nieświeżym oddechem po zabiegu.

Kiedy udać się do dentysty: Jeśli problem wydaje się nasilać lub jeśli minęło kilka dni, a Ty nie zauważyłeś żadnych zmian, poszukaj innych oznak infekcji w jamie ustnej lub skonsultuj się z dentystą.

Łagodzenie bólu po usunięciu zęba w domu

Jeśli okaże się, że pulsowanie i tkliwość miejsca ekstrakcji są zbyt nieprzyjemne, istnieje kilka kroków, które można podjąć w domu:

 • Przyłóż zimny kompres (np. okład z lodu owinięty w ręcznik) do boku twarzy, aby dodatkowo złagodzić obrzęk.
 • Gdy obrzęk ustąpi, ciepły kompres może mieć działanie łagodzące.
 • Podczas leżenia należy podeprzeć głowę poduszkami.
 • Przez kilka pierwszych dni spożywaj miękkie, zimne pokarmy.
 • Płucz usta słoną wodą cztery do pięciu razy dziennie przez pięć dni po operacji. Należy jednak odczekać co najmniej jeden dzień przed rozpoczęciem płukania.
 • Aby przyspieszyć powrót do zdrowia, należy dokładnie przestrzegać zaleceń dentysty dotyczących pielęgnacji po zabiegu i nie przemęczać się zbytnio.

Czy istnieje ryzyko infekcji podczas wyrywania zęba?

Tak, podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów zabiegów chirurgicznych, istnieje pewne ryzyko infekcji w ciągu pierwszych kilku dni. Jednak przy odpowiedniej opiece pooperacyjnej można go łatwo uniknąć.

Typowe objawy infekcji w miejscu ekstrakcji zęba:

 • Wydzielina, np. ropa.
 • Zwiększony obrzęk.
 • Krwawienie trwające dłużej niż 24 godziny.
 • Utrzymująca się gorączka.
 • Trudności z otwieraniem ust.
 • Ostry nieświeży oddech.
Z powrotem do sklepu