Ból w kości krzyżowej

Treść:

  • Jakie są najczęstsze przyczyny bólu krzyża?
  • Ból w kości krzyżowej i rwa kulszowa. Czy wiesz, o czym mówimy?
  • Kiedy krzyże bolą od osteoporozy
  • Jak rozpoznać, że Twoim problemem może być zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego?
  • Jak rozpoznać ból w kości krzyżowej po lokalizacji?
  • Co robić w przypadku bólu krzyża?

Ból w kości krzyżowej

Ból w okolicy krzyżowo-biodrowej jest nieprzyjemnym zjawiskiem towarzyszącym, które może wynikać z ostrej lub przewlekłej choroby, urazu, uszkodzenia układu mięśniowo-szkieletowego lub jakiejkolwiek innej przyczyny, która powoduje paraliż.

Na kilka godzin, dzień lub dwa, a może nawet tydzień? Jeśli Ty również jesteś jednym z tych, którzy obecnie szukają w swojej domowej apteczce środków na ból w dolnej części pleców lub jeśli ta dolegliwość dokucza Ci od dłuższego czasu, czytaj dalej.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu w dolnej części pleców?

Chociaż ból dolnej części pleców jest najczęściej kojarzony z zaawansowanym wiekiem, jest to bardzo powszechny problem zdrowotny, który dotyka dużą liczbę osób w różnym wieku, różnych zawodów lub schorzeń i predyspozycji. Według statystyk, nawet 23% dorosłej populacji na świecie cierpi na przewlekły ból pleców.

W końcu, czy Twoje plecy nigdy wcześniej nie bolały? Nic więc dziwnego, że istnieje również wiele powodów, dla których boli dolna część pleców.

Jeśli mówimy o przyczynach, nie możemy zapominać, że dla każdej z nich istnieją również różne opcje łagodzenia bólu. Komuś pomagają leki na ból w dolnej części pleców, inny woli raczej ćwiczyć. Aby pomóc Ci zorientować się w sytuacji, podsumowaliśmy niektóre z najczęstszych przyczyn i możliwości ich wyeliminowania.

Nieprawidłowe obciążenie pleców lub zła postawa

Fizjoterapeuci mają swoje własne historie do opowiedzenia w tym zakresie. Zła postawa, nieprawidłowe nawyki siedzenia lub nieodpowiednie obciążenie mięśni spowodowane długotrwałym siedzeniem lub złą techniką ćwiczeń. Wszystko to może i często prowadzi do bólu pleców. Jeśli Twój problem jest związany z którąkolwiek z tych przyczyn, rozwiązaniem może być regularna zmiana postawy w pracy (na przykład naprzemienne siedzenie i stanie), przestrzeganie zasad ergonomii podczas siedzenia, korzystanie z odpowiednich mebli w biurze, prawidłowa postawa i regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i brzucha - tak zwane obszary rdzenia, które wspierają prawidłową postawę.

Zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych

Wraz z postępującym wiekiem, a także niezbyt dobrymi nawykami ruchowymi, krążki międzykręgowe ulegają zużyciu. A ci, którzy wiedzą, o czym piszemy, mogliby powiedzieć o bólu, jaki mogą powodować uszkodzone dyski. W niektórych przypadkach jednak konieczny jest bardziej inwazyjny zabieg chirurgiczny w celu ich usunięcia. W innych przypadkach leczenie obejmuje fizykoterapię, która może pomóc poprawić elastyczność i wzmocnić mięśnie wspierające kręgosłup. Długotrwałe stosowanie leków przeciwzapalnych na ból pleców lub stosowanie różnych metod leczenia może złagodzić objawy, ale wyeliminuje problem tylko w mniejszości przypadków.

Nieproporcjonalne napięcie mięśni i skurcze jako źródło bólu pleców

Być może nie przyszło ci to jeszcze do głowy, ale napięcie lub skurcze mięśni, często spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub stresem, mogą również prowadzić do bólu krzyża. Może się to również zdarzyć, jeśli zignorujesz rozciąganie po, a także na przykład przed treningiem siłowym lub bardziej wymagającymi ćwiczeniami cardio. W takim przypadku warto wspomnieć o technikach relaksacyjnych, takich jak joga, medytacja lub pilates. Innymi słowy, skuteczne i regularne ćwiczenia mające na celu rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni, które do tej pory zaniedbywałeś.

Ból w kości krzyżowej i rwa kulszowa. Czy wiesz, o czym mówimy?

Zespół rwy kulszowej lub rwa kulszowa jest spowodowana naciskiem na nerw kulszowy i może prowadzić do bólu, który rozprzestrzenia się od kości krzyżowej przez pośladki do nóg. Jak rozpoznać rwę kulszową? Objawem jest ból, który rozprzestrzenia się wzdłuż nerwu kulszowego do kończyny dolnej, wzdłuż nerwu. Ponadto, znakiem ostrzegawczym jest również to, że rwie kulszowej może towarzyszyć drętwienie, mrowienie lub osłabienie w nodze lub bezpośrednio w stopie. Nie jest to zatem typowe dla innych przyczyn bólu krzyża. Leczenie zwykle obejmuje połączenie środków przeciwbólowych, fizjoterapii i ćwiczeń poprawiających elastyczność i wzmacniających mięśnie. W niektórych przypadkach konieczne jest skorzystanie z pomocy chirurgicznej.

Gdy dolna część pleców boli z powodu osteoporozy

Osteoporoza, zwana rozrzedzeniem kości, może powodować, że kręgi w kości krzyżowej stają się kruche, a tym samym bardziej podatne na pęknięcia, złamania i inne uszkodzenia, które naturalnie prowadzą do bólu krzyża. W przypadku osteoporozy kluczowa jest profilaktyka (na przykład, jeśli wiesz, że Twoi bliscy cierpią na tę chorobę lub są na nią podatni). Zdecydowanie powinieneś dodać do swojej diety dużo pokarmów lub suplementów witaminowych bogatych w wapń i witaminę D, a także skupić się na poprawie swoich umiejętności ruchowych i sprawności fizycznej, aby zapobiec upadkom lub innym urazom, szczególnie w starszym wieku, kiedy uszkodzenie kości obgryzionych przez osteoporozę byłoby naprawdę poważne.

Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawów?

Wiele osób obawia się straszydła zwanego zapaleniem stawów krzyżowo-biodrowych w przypadku bólu w dolnej części pleców, który jest nieubłagany lub tak intensywny, że paraliżuje ich w łóżku. Jest to tak zwane zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych lub jedna z powiązanych z nim chorób, która ma swoje specyficzne objawy i jest bardzo często diagnozowana przez lekarzy nawet u młodszych osób lub osób w wieku produkcyjnym.

Jak rozpoznać, że Twoim problemem może być zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych?

Jeśli odczuwasz uporczywy ból i sztywność w dolnej części pleców lub w dolnej części pleców, które zwykle nasilają się, gdy nie pracujesz, szczególnie w nocy lub wcześnie rano (możesz się nawet obudzić). Wiele innych przyczyn bólu dolnej części pleców nie ma objawu, który może ustąpić wraz z ruchem lub ćwiczeniami. Trzeba po prostu rozruszać plecy na tyle, by mogły funkcjonować. Lub odwrotnie, zmniejszona zdolność do poruszania dotkniętym obszarem prowadzi do ograniczenia pełnej elastyczności kręgosłupa. Jednym ze znaków ostrzegawczych, że jest to tylko stan zapalny, jest na przykład ogólne zmęczenie i dość specyficzny ból oczu.

Bardziej precyzyjna odpowiedź na pytanie, czy ból w dolnej części pleców jest spowodowany stanem zapalnym, zostanie z pewnością udzielona przez lekarza po postawieniu diagnozy. Przykładowo, w celu ustalenia tego faktu stosuje się test równowagi Bociana, którego celem jest utrzymanie równowagi podczas stania na jednej nodze, z drugą, wolną nogą spoczywającą na kolanie nogi stojącej. Celem jest utrzymanie równowagi tak długo, jak to możliwe. Jeśli pacjent odczuwa ucisk podczas tego testu, wynik badania wskazuje na możliwość wystąpienia zapalenia stawu krzyżowo-biodrowego. Jeśli dochodzą do tego długotrwałe problemy z poruszaniem się, utrata czucia w obszarze, w którym boli dolna część pleców lub problemy z eliminacją, wiarygodną odpowiedzią jest badanie rentgenowskie, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Jak rozpoznać ból w dolnej części pleców na podstawie lokalizacji

Plecy, czyli popularnie nazywana kość krzyżowa, stanowią ogólnie dość duży obszar ludzkiego ciała. Dlatego też, gdy ktoś mówi, że bolą go plecy, pierwszym krokiem jest skupienie się na bardziej precyzyjnej lokalizacji, a tym samym dokładne określenie, gdzie bolą go plecy. Najczęściej jest to obszar lędźwiowy, który stopniowo przechodzi w miednicę i, jak wspomnieliśmy powyżej, w wielu przypadkach w obszar nóg. Aby uzyskać przybliżone pojęcie o możliwej przyczynie bólu w obszarze, który Cię boli, pomocna może być poniższa nawigacja.

Ból w dolnej części pleców po lewej stronie

Jeśli boli Cię dolna część pleców po lewej stronie, jedną z przyczyn może być nadmierne obciążenie lub uraz mechaniczny, który może powodować napięcie mięśni. Ból pleców po lewej stronie może również wskazywać na rozpoczynające się problemy z nerkami. Na przykład kamienie nerkowe lub infekcja nerek. W takim przypadku ból ma charakter ostry i strzelający w lewej części pleców. Wreszcie, jedną z przyczyn może być rwa kulszowa, która, jak już wspomnieliśmy, dotyka głównie jednej strony pleców aż do nogi.

Podobnie, jeśli ból w kości krzyżowej pojawia się po prawej stronie. Istnieje jednak również możliwość zapalenia wyrostka robaczkowego, które choć objawia się bólem w prawej dolnej części brzucha, może również rozprzestrzeniać się na plecy.

Ból pleców powyżej pośladków

Na ten obszar często wpływa nadmierne napięcie mięśni. Innymi słowy, przeciążenie lub uszkodzenie mechaniczne. Lub jest to zespół mięśnia gruszkowatego, znany również jako zespół mięśnia gruszkowatego. Ten ostatni jest bardzo często wskazany u osób, które wykonują ruchy od przodu do tyłu bez obecności zwykłej rotacji w okolicy miednicy. Przykładami są rowerzyści lub biegacze. Lub osoby, które mają niewłaściwe nawyki siedzenia i rutynowo wywierają nacisk na nerwy mięśnia z portfelem w tylnej kieszeni lub telefonem komórkowym podczas długotrwałego siedzenia. Mięsień gruszkowaty, znajdujący się w pośladkach w pobliżu górnej części stawu biodrowego, podrażnia lub uciska nerw kulszowy, może również powodować ból w tym obszarze.

To jednak nie wszystko. Choroba zwyrodnieniowa stawów lub zwyrodnieniowe uszkodzenie dysku może również dać o sobie znać, jeśli zauważysz częste i nawracające bóle pleców nad pośladkami.

Ból pleców w środkowej części

Jeśli plecy bolą nieco wyżej, bardziej w okolicy tułowia, sprawdź swoją postawę i wzmocnij mięśnie w okolicy rdzenia. Bardzo często przyczyną tego bólu jest skolioza. Nie można również wykluczyć nadmiernego i nieprawidłowego obciążenia mięśni pleców i wynikającego z tego napięcia. Nie można jednak wykluczyć, że ból jest związany z chorobą jednego z narządów, na przykład wątroby, trzustki, żołądka lub pęcherzyka żółciowego. Może być również spowodowany nieprawidłową postawą i niezrównoważonym zaangażowaniem mięśni pleców podczas monotonnego ruchu lub siedzenia oraz, oczywiście, niepokojącymi krążkami międzykręgowymi.

Czasami jednak przyczyny bólu pleców mogą być ze sobą powiązane, a ból w jednym obszarze może wpływać lub być związany z bólem w innym obszarze. Dlatego dokładna diagnoza i konsultacja ze specjalistą jest niezbędna, aby skierować Cię w stronę rozwiązania i wyeliminowania bólu za pomocą odpowiednich opcji.

Co robić w przypadku bólu pleców?

Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby mieć świadomość, skąd wieje wiatr, a zatem co może powodować ból. Wiele można skorygować, na przykład poprzez regularne ćwiczenia pleców lub specjalne zestawy ćwiczeń z popularnego systemu SM. Prawdą jest, że o ile na jeden rodzaj bólu można coś poradzić, o tyle ból dolnej części pleców o innej przyczynie może boleć jeszcze bardziej. Dlatego konsultacja ze specjalistą - lekarzem lub fizjoterapeutą - jest zawsze priorytetem.

Z powrotem do sklepu