Jak szybko i bezpiecznie obniżyć ciśnienie krwi

Treść:

 • Jak długo trwa obniżenie ciśnienia krwi?
 • Jak długo trwa obniżenie ciśnienia krwi za pomocą leków?
 • Zmiany w diecie w celu obniżenia ciśnienia krwi
 • Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi
 • Podsumowanie
 • Często zadawane pytania dotyczące szybkiego obniżania ciśnienia krwi

Jak obniżyć ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi, znane również jako nadciśnienie, występuje, gdy do przepchnięcia krwi przez tętnice potrzebna jest zbyt duża siła, co powoduje, że serce pracuje zbyt ciężko. Ponad 1,2 miliarda dorosłych na całym świecie ma wysokie ciśnienie krwi, a prawie połowa z nich nie wie, że cierpi na tę chorobę.

Wysokie ciśnienie krwi zwiększa prawdopodobieństwo zawału serca i udaru mózgu. Ważne jest, aby znać swoje wartości, ponieważ jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, będziesz chciał je obniżyć. Ciśnienie krwi można mierzyć w domu za pomocą mankietu lub w gabinecie lekarskim. Ciśnienie krwi mierzone jest w milimetrach słupa rtęci (mm Hg). American Heart Association dzieli wysokie ciśnienie krwi na cztery kategorie:

Normalne: Poniżej 120/80 mm Hg

Podwyższone: górna wartość (skurczowe - jak duża siła jest wywierana na naczynia krwionośne podczas bicia serca) wynosi 120-129 mm Hg, a dolna wartość (rozkurczowe - jak duża siła jest wywierana na naczynia krwionośne między uderzeniami serca) wynosi mniej niż 80 mm Hg.

Nadciśnienie stopnia 1: górna wartość wynosi 130-139 mm Hg, a dolna 80-89 mm Hg.

Nadciśnienie stopnia 2: górna wartość wynosi 140-179 mm Hg, a dolna 90-119 mm Hg.

Jeśli ciśnienie krwi jest kiedykolwiek wyższe niż 180/120 mm Hg, jest to uważane za nagły przypadek medyczny i należy natychmiast zwrócić się o pomoc.

Jak długo trwa obniżenie ciśnienia krwi?

Może minąć 1-3 miesięcy regularnych ćwiczeń, zanim ciśnienie krwi zacznie spadać. Jeśli zmienisz dietę (na przykład spożywaj mniej sodu i wypróbuj dietę DASH), możesz zauważyć spadek wartości w ciągu kilku tygodni. Przyjmowanie leków pomoże obniżyć ciśnienie krwi w ciągu około 4-6 tygodni.

Jak obniżyć ciśnienie krwi za pomocą leków

Zmiany w stylu życia mogą wystarczyć, aby uzyskać i utrzymać ciśnienie krwi pod kontrolą. Jeśli tak się nie stanie, konieczne może być przyjmowanie leków. Ważne jest, aby przyjmować je dokładnie zgodnie z zaleceniami lekarza, więc nie zmniejszaj dawek ani nie pomijaj dni. Jeśli masz trudności z zapamiętywaniem, skorzystaj z elektronicznych przypomnień lub codziennych pudełek na tabletki. Leki stosowane w leczeniu ciśnienia krwi obejmują

Leki moczopędne, takie jak chlortalidon (Hygroton), pomagają organizmowi pozbyć się soli (sodu) i wody.

Beta-blokery, w tym winian metoprololu (Lopressor), zmniejszają częstość akcji serca i ilość krwi pompowanej przez serce.

Alfa-blokery, takie jak oksazosyna (Cardura), rozluźniają ściany małych żył i tętnic.

Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE), w tym benazepril (Lotensin), pomagają organizmowi wytwarzać mniej angiotensyny (substancji chemicznej, która zwęża naczynia krwionośne).

Blokery receptora angiotensyny II (ARB), takie jak irbesartan (Avapro), zmniejszają działanie angiotensyny.

Leki rozszerzające naczynia krwionośne, w tyminoxidil (Loniten), rozluźniają ściany naczyń krwionośnych i umożliwiają ich łatwiejsze otwieranie.

Blokery kanału wapniowego, takie jak amlodypina (Lotrel), zapobiegają przedostawaniu się wapnia do komórek serca i mięśni naczyń krwionośnych.

Agoniści receptora alfa-2, w tym klonidyna (Catapres), zmniejszają aktywność części układu nerwowego, która wytwarza adrenalinę.

Połączone alfa- i beta-blokery są zwykle stosowane tylko w nagłych przypadkach nadciśnienia (podawane dożylnie) lub gdy istnieje wysokie ryzyko zawału serca.

Zmiany w diecie w celu obniżenia ciśnienia krwi

Jeśli nie chcesz przyjmować leków lub Twoje ciśnienie krwi jest tylko nieznacznie wysokie i chciałbyś je obniżyć, istnieje wiele rzeczy, które możesz jeść i pić, aby obniżyć je w naturalny sposób.

Pokarmy obniżające ciśnienie krwi

Lekarz może zasugerować wypróbowanie programu o nazwie DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension). Jest to dobrze znany, elastyczny plan żywieniowy opracowany w celu kontrolowania i obniżania ciśnienia krwi. Przestrzeganie programu DASH może pomóc obniżyć ciśnienie krwi o 8-14 punktów.

Zamiast ścisłych zaleceń dotyczących tego, co należy jeść, plan zaleca spożywanie dużej ilości pokarmów zawierających witaminy, takie jak potas i magnez, takich jak warzywa liściaste lub fasola. Zaleca się również, aby

 • owoce i warzywa - 4-5 porcji dziennie, zwłaszcza jagody, które są bogate w przeciwutleniacze
 • produkty pełnoziarniste - 6-8 porcji dziennie
 • białko - do 6 porcji dziennie niskotłuszczowych produktów spożywczych, takich jak ryby i drób
 • Produkty mleczne - 2-3 porcje dziennie produktów o niskiej zawartości tłuszczu i cukru, takich jak jogurt beztłuszczowy.
 • Orzechy, nasiona i fasola - zaleca się 4-5 porcji dziennie (upewnij się, że orzechy nie są solone).

W ramach diety DASH należy spożywać nie więcej niż 2300 miligramów sodu dziennie, ale lepsze wyniki można uzyskać, jeśli spożywa się nie więcej niż 1500 miligramów dziennie.

Dieta DASH zaleca unikanie lub ograniczanie

 • żywności o wysokiej zawartości tłuszczów trans i tłuszczów nasyconych (w tym pełnotłustych produktów mlecznych)
 • przetworzonej żywności
 • cukru
 • Sól
 • Węglowodany
 • Kofeina

Dieta DASH jest zdrowym wyborem dla większości osób, które chcą obniżyć ciśnienie krwi, ale przed jej rozpoczęciem należy skonsultować się z lekarzem, jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę nerek, przewlekłą chorobę wątroby lub przyjmujesz leki na nadciśnienie, w tym inhibitory ACE, ARB i beta-blokery. Twoja dieta może również wymagać dostosowania, jeśli masz niewydolność serca, cukrzycę, która nie jest dobrze kontrolowana, celiakię lub nietolerancję laktozy.

Ogranicz spożycie sodu

Sód jest głównym winowajcą podnoszenia ciśnienia krwi. Heart Association zaleca, aby osoby z nadciśnieniem tętniczym nie przekraczały 1500 miligramów sodu dziennie. Sprawdź etykiety żywności, aby dowiedzieć się, ile sodu spożywasz. Jeśli będziesz ograniczać ilość sodu stopniowo, jest mniej prawdopodobne, że zauważysz różnicę. Ograniczając ilość sodu do zaledwie 2400 miligramów dziennie, można obniżyć swoją liczbę o 2-8 punktów.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie ilości sodu jest przygotowywanie posiłków w domu. Siedemdziesiąt pięć procent spożywanego sodu pochodzi z jedzenia poza domem i pakowanej żywności. Zamiast soli, używaj więcej przypraw. Spożywanie większej ilości potasu (znajdującego się w produktach takich jak banany, rodzynki, tuńczyk i mleko) pomaga usunąć sód z organizmu.

Oto sposoby na ograniczenie soli i dodanie zdrowego smaku:

 • Sprawdzaj etykiety pod kątem „soli”, „sodu”, „soli morskiej” i „soli koszernej”.
 • Płucz słone produkty w puszkach, takie jak fasola czy tuńczyk, przed ich spożyciem.
 • Podczas gotowania zastąp sól ziołami i przyprawami.
 • Unikaj gotowych i pudełkowych dodatków, które zazwyczaj zawierają dużo sodu. Zamiast tego spróbuj ugotować zwykły ryż, makaron lub płatki zbożowe bez dodatku soli. Podczas serwowania można dodać inne przyprawy lub odrobinę soli.
 • Na etykietach produktów spożywczych szukaj oznaczenia „niska zawartość sodu”.

Napoje obniżające ciśnienie krwi

Niektóre soki - takie jak sok z buraków (który zawiera azotany, które rozluźniają naczynia krwionośne) i soki o wysokiej zawartości potasu (które pomagają pozbyć się sodu), takie jak śliwka, marchewka i granat - mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Upewnij się tylko, że ograniczasz ilość wypijanego soku, ponieważ większość soków (nawet 100%) zawiera dużo kalorii.

Odtłuszczone mleko zawiera wiele składników odżywczych, w tym potas, który pomaga pozbyć się sodu.

Herbata zawiera zdrowe związki, które zmniejszają stan zapalny, rozluźniają i zmniejszają stres oksydacyjny w naczyniach krwionośnych oraz pomagają organizmowi wykorzystywać tlenek azotu.

Skurczowe ciśnienie krwi można obniżyć o 2-4 punkty, ograniczając picie do jednego napoju alkoholowego dziennie - w przypadku kobiet lub osób przypisanych po urodzeniu do grupy płci żeńskiej (AFAB) - lub dwóch drinków dziennie - w przypadku mężczyzn lub osób przypisanych po urodzeniu do grupy płci męskiej (AMAB). Jeden drink to 12 uncji piwa, 5 uncji wina lub 1,5 uncji 80-procentowego alkoholu.

Dobrym pomysłem jest również ograniczenie spożycia kofeiny (nie więcej niż jedna filiżanka kawy lub napoju gazowanego dziennie, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi), słodkich napojów i napojów energetycznych (które często zawierają dużo zarówno cukru, jak i kofeiny).

Suplementy obniżające ciśnienie krwi

Badania pokazują, że niektóre witaminy i minerały mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Przed zażyciem czegokolwiek należy skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że wie on o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach, aby uniknąć jakichkolwiek interakcji.

Suplementy diety

 • Koenzym Q10 (coQ10) jest przeciwutleniaczem, który może zmniejszyć stres oksydacyjny (gdy w organizmie znajduje się zbyt wiele niestabilnych cząsteczek - zwanych wolnymi rodnikami - powodujących uszkodzenie komórek).
 • Sok z buraków pomaga zwiększyć zawartość tlenku azotu we krwi, który, jak się uważa, rozszerza (otwiera) tętnice i zmniejsza ich sztywność.
 • L-arginina jest aminokwasem, który wytwarza tlenek azotu.
 • Flawonoidy kakaowe są przeciwutleniaczami i środkami przeciwzapalnymi i pomagają organizmowi przetwarzać tlenek azotu.
 • Melatonina (o kontrolowanym uwalnianiu) to hormon, który chroni naczynia krwionośne i poprawia wykorzystanie tlenku azotu przez organizm.
 • Uważa się, że ekstrakt ze starego czosnku pomaga rozluźnić naczynia krwionośne i zmniejszyć ich sztywność.

Witaminy

 • Witamina C: Witamina ta zawiera przeciwutleniacze, które chronią wyściółkę naczyń krwionośnych. Dobrym jej źródłem jest sok pomarańczowy, owoce takie jak kiwi i truskawki oraz warzywa takie jak brokuły, jarmuż, pomidory i słodka czerwona papryka.
 • Dorośli powinni przyjmować 400 miligramów dziennie.
 • Potas: Pomaga organizmowi pozbyć się sodu z moczem. Mężczyźni i osoby z AMAB powinny przyjmować 3400 miligramów dziennie, a kobiety i osoby z AFAB około 2600 miligramów. Potas znajduje się w owocach, takich jak banany i suszone śliwki, oraz w warzywach, takich jak ziemniaki, pomidory i karczochy.
 • Witamina D: Pomaga w produkcji enzymu reniny, który jest związany z prawidłowym ciśnieniem krwi. Witaminę D można uzyskać z tłustych ryb, takich jak łosoś lub makrela, lub z mleka. Można ją również przyjmować w postaci suplementów lub uzyskać witaminę D z ekspozycji na słońce (a większość dorosłych powinna mieć 5-30 minut ekspozycji na słońce dziennie bez stosowania kremów z filtrem).

Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi

Obniż ciśnienie krwi poprzez ćwiczenia

Kiedy ćwiczysz, wzmacniasz swoje serce. Im silniejsze jest serce, tym mniej siły potrzebuje do pompowania krwi, zmniejszając nacisk na tętnice.

Staraj się ćwiczyć przez co najmniej 30 minut przez większość dni w tygodniu lub łącznie 150 godzin umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. I nie musisz chodzić na siłownię, aby zauważyć korzyści. Twoje aktywności mogą obejmować pracę w ogrodzie, mycie samochodu lub prace domowe. Szczególnie korzystne dla serca są ćwiczenia aerobowe, takie jak chodzenie, taniec, bieganie, jazda na rowerze i pływanie. Regularna aktywność fizyczna może obniżyć ciśnienie krwi o 6-12 punktów skurczowych i 3-7 punktów rozkurczowych.

Ćwiczenia mogą również pomóc w utracie wagi, co może korzystnie wpłynąć na ciśnienie krwi. Badania pokazują, że każde utracone 20 kilogramów może obniżyć skurczowe ciśnienie krwi o 5-20 punktów. Jeśli masz nadwagę, zmniejszenie masy ciała nawet o 10 kilogramów może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Jednym z celów może być osiągnięcie wskaźnika masy ciała (BMI) między 18,5 a 24,9.

Utrata masy ciała może również pomóc w przypadku bezdechu sennego - gdy oddech zatrzymuje się na krótko kilka razy podczas snu. Bezdech senny może podnosić ciśnienie krwi i powodować nieregularne bicie serca.

Zaplanuj powolną utratę kilogramów dzięki stałemu połączeniu zdrowego odżywiania i ćwiczeń. Jeśli dążysz do utraty 1-2 kg tygodniowo, istnieje większe prawdopodobieństwo, że utrzymasz wagę w dłuższej perspektywie niż w przypadku zbyt szybkiej utraty wagi.

Redukcja stresu

Zmniejszenie stresu pomaga utrzymać ciśnienie krwi w normalnym zakresie. Wypróbuj ćwiczenia wspierające umysł i ciało, takie jak joga i tai-chi. Medytacja, słuchanie kojącej muzyki lub tworzenie muzyki może również pomóc w radzeniu sobie ze stresem. Siedzenie na słońcu może zwiększyć poziom przyjemnych substancji chemicznych zwanych endorfinami i obniżyć ciśnienie krwi. Nie zapominaj też o swojej sieci wsparcia. Odwiedzanie przyjaciół i rodziny może poprawić nastrój.

Inne sposoby radzenia sobie ze stresem obejmują

 • Wyznaczanie realistycznych codziennych celów: ustal swoje priorytety i nie wywieraj na siebie presji, by zrobić zbyt wiele.
 • Sprawdzanie tego, co możesz: Sprawdź, czy możesz coś zrobić z rzeczami, które powodują u Ciebie największy stres. Czasami pomocne może być omówienie pomysłów ze współpracownikiem lub członkiem rodziny w celu znalezienia rozwiązania. Bądź też świadomy, kiedy rzeczy są poza twoją kontrolą i staraj się nimi nie przejmować, jeśli możesz.
 • Trzymaj się z dala od czynników stresogennych: jeśli wiesz, że coś lub ktoś wywołuje u Ciebie stres, staraj się ich unikać.
 • Znajdź czas dla siebie: Zrób sobie przerwę w ciągu dnia i zrób coś, co sprawia Ci przyjemność. Wybierz się na spacer lub znajdź spokojne miejsce do medytacji lub głębokiego oddychania.
 • Zgłoś się na terapię: Terapeuta lub doradca może pomóc Ci znaleźć wskazówki, jak zmniejszyć poziom stresu. Czasami sama rozmowa może być korzystna dla zdrowia psychicznego.

Rzuć palenie

Rzucenie palenia to prawdopodobnie najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swojego serca. Jest to również dobre dla ogólnego stanu zdrowia. Palenie jest nie tylko szkodliwe na dłuższą metę, ale także ciśnienie krwi wzrasta z każdym wypalonym papierosem. Obniż ciśnienie krwi i przedłuż swoje życie, rzucając palenie. Jeśli potrzebujesz pomocy, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Dobrze się wysypiaj

Podczas snu tętno, częstość oddechów i ciśnienie krwi zwykle spadają. Jeśli nie śpisz wystarczająco dużo, oznacza to, że ciśnienie krwi pozostaje wyższe, dłużej i nie daje organizmowi takiej przerwy. Brak snu może również wpływać na zdolność organizmu do kontrolowania hormonów stresu, które mogą podnosić ciśnienie krwi.

Aby dobrze się wyspać, najlepiej jest przestrzegać regularnej rutyny, ćwiczyć wcześnie w ciągu dnia, nie jeść ani nie pić zbyt blisko pory snu i unikać kofeiny późno w ciągu dnia.

Wnioski

Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie zwiększa ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Można jednak obniżyć ciśnienie krwi poprzez regularne ćwiczenia i dietę pełną owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych i chudego białka. Jeśli ciśnienie krwi utrzymuje się na wysokim poziomie, należy porozmawiać z lekarzem. Może on zalecić przyjmowanie leków w celu utrzymania go pod kontrolą.

Często zadawane pytania dotyczące szybkiego obniżania ciśnienia krwi

Jak mogę szybko obniżyć ciśnienie krwi?

Zmiany stylu życia i leki mogą obniżyć ciśnienie krwi, ale znaczące zmiany mogą pojawić się dopiero po około miesiącu.

Czy mogę obniżyć ciśnienie krwi ze 140 mm Hg do 120 mm Hg?

Tak. Utrata 20 kilogramów może obniżyć ciśnienie krwi nawet o 20 punktów. Ograniczenie sodu do 1500 miligramów dziennie i stosowanie diety DASH (zapytaj lekarza, czy jest ona odpowiednia dla Ciebie) może również obniżyć odczyty o 20 punktów.

Z powrotem do sklepu