6 korzyści zdrowotnych octu jabłkowego

Treść:

 • 6 naukowo potwierdzonych korzyści zdrowotnych octu jabłkowego
 • Dawkowanie i sposób stosowania octu jabłkowego
 • Wnioski

ocet jabłkowy

Badania sugerują, że ocet jabłkowy może mieć właściwości prozdrowotne, w tym działanie przeciwbakteryjne i przeciwutleniające.

Ocet jabłkowy jest popularnym domowym lekarstwem. Ludzie używają go od wieków w kuchni i medycynie naturalnej. Może on mieć pewne korzyści zdrowotne.

Mogą one obejmować na przykład

 • wspomaganie odchudzania
 • obniżenie poziomu cholesterolu
 • obniżenie poziomu cukru we krwi
 • łagodzenie objawów cukrzycy

Badania są jednak nieliczne i potrzeba ich więcej, zanim będzie można polecić ocet jabłkowy jako alternatywną metodę leczenia.
Niniejszy artykuł zawiera przegląd dowodów na sześć możliwych korzyści zdrowotnych octu jabłkowego.

6 naukowych korzyści zdrowotnych octu jabłkowego

1. wysoka zawartość kwasu octowego

Kwas octowy jest głównym aktywnym składnikiem octu, nadającym mu silny kwaśny zapach i smak. Naukowcy uważają, że to właśnie ten kwas jest odpowiedzialny za korzyści zdrowotne octu jabłkowego. Ocet jabłkowy zawiera około 5% kwasu octowego.

Organiczny, niefiltrowany ocet jabłkowy zawiera również substancję zwaną matką, która składa się z włóknistych białek, enzymów i przyjaznych bakterii, które nadają produktowi mętny wygląd.
Niektórzy uważają, że matka jest odpowiedzialna za większość efektów zdrowotnych, chociaż żadne badania tego nie potwierdziły.

Ocet jabłkowy nie zawiera wielu witamin ani minerałów, ale wysokiej jakości marki mogą zawierać pewne aminokwasy i przeciwutleniacze.

2. Może pomóc zabić szkodliwe bakterie

Ocet może pomóc zabić patogeny, w tym niektóre szczepy bakterii.
Ludzie tradycyjnie używali octu do czyszczenia i dezynfekcji, leczenia grzybicy paznokci, wszy, brodawek i infekcji ucha.
Hipokrates, ojciec współczesnej medycyny, używał octu do czyszczenia ran ponad 2000 lat temu.

Ocet jest również środkiem konserwującym żywność. Badania wykazały, że zapobiega on rozwojowi bakterii takich jak E. coli i psuciu się żywności.
Jeśli szukasz naturalnego sposobu na konserwowanie żywności, ocet jabłkowy może Ci w tym pomóc.

3. Może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi i radzić sobie z cukrzycą

Jak dotąd, jednym z najbardziej przekonujących zastosowań octu jest pomoc w leczeniu cukrzycy typu 2.
Cukrzyca typu 2 charakteryzuje się wysokim poziomem cukru we krwi spowodowanym insulinoopornością lub niezdolnością do produkcji insuliny.

Jednak nawet osoby bez cukrzycy mogą skorzystać z zaufanego źródła utrzymywania poziomu cukru we krwi w typowym zakresie, ponieważ niektórzy badacze uważają, że wysoki poziom cukru we krwi jest główną przyczyną starzenia się i różnych chorób przewlekłych.

Badanie kliniczne z 2019 r. sugeruje, że spożywanie octu jabłkowego może mieć korzystny wpływ na indeks glikemiczny i stres oksydacyjny u osób z cukrzycą i dyslipidemią. Przegląd badań klinicznych z 2021 r. wykazał również, że spożycie ACV może mieć korzystny wpływ na stan glikemii u dorosłych.

Wyniki te należy jednak interpretować z ostrożnością, ponieważ nadal potrzebne są większe badania, aby lepiej zrozumieć potencjalne korzyści płynące z octu jabłkowego. W rzeczywistości, National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH) Zaufane źródło stwierdza, że ważne jest, aby ludzie nie zastępowali niesprawdzonych produktów zdrowotnych zabiegami medycznymi.
Ocet jabłkowy jest ogólnie uważany za bezpieczny. Jeśli jednak przyjmujesz leki obniżające poziom cukru we krwi, skonsultuj się z lekarzem przed zwiększeniem spożycia octu.

4. Może pomóc w utracie wagi

Być może zaskakująco, badania pokazują, że ocet może pomóc ludziom schudnąć.
Kilka badań na ludziach pokazuje, że ocet może zwiększać uczucie sytości. Może to prowadzić do spożywania mniejszej ilości kalorii i utraty wagi.

Jeden z przeglądów badań wykazał, że w badaniach krótkoterminowych, gdy uczestnicy spożywali ocet jabłkowy z posiłkiem zawierającym pokarmy stałe, doświadczali tłumienia apetytu przez 120 minut po posiłku. Mniej też podjadali w okresie od 3 do 24 godzin po spożyciu octu jabłkowego.
Jednak badania długoterminowe, które przeanalizowano, nie wykazały związku między octem jabłkowym a tłumieniem apetytu.

Niemniej jednak, inne randomizowane badanie kontrolne z 2024 r. wykazało znaczne zmniejszenie masy ciała (6-8 kg), współczynnika tkanki tłuszczowej, obwodu talii i bioder, wskaźnika masy ciała (BMI), poziomu cukru i tłuszczów we krwi oraz cholesterolu po spożyciu 3 dziennych dawek octu jabłkowego (15 mililitrów na łyżkę stołową (ml / łyżka stołowa)) przez 12 tygodni. Zaleca się przeprowadzenie większych badań w celu zweryfikowania tych wyników.

5. Może poprawić zdrowie serca

Choroby serca są jedną z głównych przyczyn zgonów.
Kilka czynników biologicznych może wpływać na ryzyko chorób serca.
Badania sugerują, że ocet może poprawić niektóre z nich. Jednak wiele badań dotyczących korzyści płynących ze stosowania octu jabłkowego przeprowadzono na zwierzętach, co może nie odzwierciedlać korzyści u ludzi.
Przegląd badań przeprowadzonych na ludziach i zwierzętach przez 2020Trusted sugeruje, że ocet jabłkowy może mieć potencjalnie korzystny wpływ na poziom lipoprotein o wysokiej gęstości, lipoprotein o niskiej gęstości, trójglicerydów i cholesterolu całkowitego.

W 2021 r. przegląd badań na ludziach wykazał, że ocet jabłkowy może korzystnie wpływać na całkowity poziom cholesterolu.
Oba przeglądy wskazały jednak na ograniczenia w jakości i zakresie dostępnych badań na poparcie tych twierdzeń.
Naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań, zanim wyciągną jakiekolwiek rozstrzygające wnioski.

6. Może poprawić zdrowie skóry

Niektórzy ludzie stosują ocet jabłkowy jako powszechne lekarstwo na choroby skóry, takie jak suchość skóry i egzema.
Skóra jest naturalnie lekko kwaśna. Jednak u osób z egzemą może być mniej kwaśna. Miejscowe stosowanie rozcieńczonego octu jabłkowego może pomóc przywrócić naturalne pH skóry i poprawić jej barierę ochronną.
Jednak badania z renomowanego źródła mogą tego nie potwierdzać i ostrzegają, że ocet jabłkowy może w rzeczywistości podrażniać skórę u niektórych osób, zwłaszcza tych z chorobami skóry, takimi jak egzema.
Przed wypróbowaniem nowych środków, zwłaszcza na uszkodzonej skórze, należy skonsultować się z lekarzem. Należy unikać stosowania nierozcieńczonego octu na skórę, ponieważ może on powodować oparzenia.

Dawkowanie i sposób stosowania octu jabłkowego

Najlepszym sposobem na włączenie octu jabłkowego do diety jest użycie go do gotowania. Jest to prosty dodatek do potraw, takich jak sosy sałatkowe i domowy majonez.

Niektórzy ludzie lubią również rozcieńczać go w wodzie i pić jako napój. Standardowe dawki wahają się od 1-2 łyżeczek (5-10 ml) do 1-2 łyżek stołowych (15-30 ml) dziennie, wymieszanych w dużej szklance wody.

Najlepiej zacząć od małych dawek i unikać przyjmowania dużych ilości. Zbyt duża ilość octu może powodować
szkodliwe skutki uboczne, w tym erozję szkliwa zębów i możliwe interakcje z lekami.
Niektórzy dietetycy zalecają stosowanie organicznego, niefiltrowanego octu jabłkowego, który zawiera "matkę".

Często zadawane pytania

Jakie są wady octu jabłkowego?
Spożywanie octu jabłkowego wiąże się z możliwością wystąpienia pewnych skutków ubocznych. Należą do nich

 • może powodować niestrawność
 • może zmniejszać zawartość potasu
 • może powodować erozję szkliwa zębów
 • może powodować oparzenia skóry i gardła
 • może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, takimi jak leki moczopędne i niektóre leki przeciwcukrzycowe.

Niemniej jednak jest mało prawdopodobne, aby standardowa dzienna dawka 1-2 łyżek stołowych doprowadziła do takich skutków.

Czy lepiej pić ocet jabłkowy rano czy wieczorem?

Chociaż ocet jabłkowy może przynosić pewne korzyści zdrowotne, brakuje badań dotyczących spożywania go przed snem w porównaniu z innymi porami, takimi jak poranek. Aby uniknąć skutków ubocznych, takich jak niestrawność lub refluks żołądkowy w nocy, należy spożywać go co najmniej 2-3 godziny przed snem.

Jakie są korzyści z żucia gumy z octem jabłkowym?

Przyjmowanie octu jabłkowego w postaci gumy do żucia potencjalnie przynosi takie same korzyści, jak spożywanie niewielkiej ilości samego octu. Na przykład, może mieć pozytywny wpływ na poziom cholesterolu i cukru we krwi. Ponadto gumy do żucia często zawierają inne korzystne witaminy lub minerały.
Nie ma jednak konkretnych dowodów na to, że przyjmowanie gumy do żucia z octem jabłkowym jest tym samym, co spożywanie octu jabłkowego. Ponadto niektóre gumy do żucia mogą zawierać cukier, który może zakłócać korzystny wpływ na poziom cukru we krwi.

Wnioski

Wiele stron internetowych i zwolenników naturalnej opieki zdrowotnej twierdzi, że ocet jabłkowy ma wyjątkowe korzyści zdrowotne, w tym zwiększa energię i leczy choroby.
Niestety, istnieje niewiele badań potwierdzających większość twierdzeń o jego korzyściach zdrowotnych.

Niektóre badania sugerują jednak, że może on przynosić pewne korzyści, w tym zabijać bakterie, obniżać poziom cukru we krwi i sprzyjać utracie wagi.
Ocet jabłkowy wydaje się być bezpieczny po rozcieńczeniu, o ile nie przyjmuje się go w nadmiernych ilościach.

Ocet jabłkowy ma również wiele innych zastosowań niezwiązanych ze zdrowiem, takich jak naturalna odżywka do włosów, produkt do pielęgnacji skóry i środek czyszczący.

Z powrotem do sklepu