Nietolerancja laktozy i probiotyki

Mam nadwrażliwość na produkty mleczne...

Oto jak probiotyki bez nabiału mogą złagodzić objawy.
Dowiedz się, dlaczego probiotyki, tak zwane przyjazne bakterie, są tak dobre dla Twoich jelit...

 

Treść artykułu:

  • Co powoduje nietolerancję laktozy?
  • Dlaczego probiotyki robią taką różnicę?
  • Dlaczego probiotyki bez laktozy?

Co powoduje nietolerancję laktozy?

Alergie i uczulenia na produkty mleczne wcale nie są rzadkością. Jeśli nie masz problemu z nabiałem, prawdopodobnie znasz kogoś, kto go ma.
Dr Mary Ellen Sanders, naukowiec wykonawczy w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Probiotyków i Prebiotyków, mówi, że prawdziwa nietolerancja nabiału może przybierać dwie formy. "Ludzie mogą nie tolerować laktozy, co oznacza, że nie wytwarzają wystarczającej ilości laktazy do trawienia laktozy zawartej w produktach mlecznych" - mówi Sanders.
Druga możliwość? Alergia na białko mleka. Zauważa, że ta droga "jest stosunkowo rzadka u dorosłych, chociaż około 2% dzieci może mieć tę alergię". Alergia na nabiał może powodować reakcję, która objawia się biegunką, bólem brzucha lub pokrzywką.

Nietolerancjalaktozy

 

  • Osoby z nietolerancją laktozy nie doświadczają prawdziwej reakcji alergicznej. W przypadku nietolerancji laktozy, laktoza zawarta w produktach mlecznych dostaje się do jelita grubego w postaci niestrawionej. Stamtąd jest metabolizowana przez drobnoustroje jelitowe, powodując niezbyt przyjemne skutki uboczne, takie jak biegunka, skurcze, wzdęcia, wzdęcia i inne.
  • Jednym ze sposobów uniknięcia tych objawów jest niespożywanie mleka krowiego. Jeśli jednak lubisz sery i inne produkty mleczne, pomocne mogą okazać się [bezmleczne] probiotyki.

 

Dlaczego probiotyki robią taką różnicę?

  • Przyjmowanie probiotyków pomaga zmniejszyć wrażliwość na produkty mleczne (i nie tylko!). Dowody anegdotyczne są wszędzie.
  • Co właściwie probiotyki robią z jelitami? Co sprawia, że bakterie ułatwiają trawienie?
  • Po pierwsze, nie wszystkie probiotyki są funkcjonalne w przewodzie pokarmowym. Te, które są, mogą jednak wspomagać trawienie na kilka sposobów.
  • Probiotyki pomagają poprawić trawienie. "Poprawiają ruchy jelit, co jest ważne, aby zapobiec zbyt długiemu "utknięciu" lub zatkaniu pokarmu, co prowadziłoby do procesu gnilnego". Pięknie! Probiotyki mogą również pomóc w rozkładaniu i trawieniu żywności, dzięki czemu składniki odżywcze zawarte w żywności są bardziej dostępne do wchłonięcia.

 

Probiotyki bez laktozy

Probiotyki mogą również zmieniać żywność podczas jej trawienia. Przykłady obejmują przekształcanie żywności w witaminy z grupy B i inne metabolity. Metabolity te odgrywają kluczową rolę w kontrolowaniu metabolizmu, zmniejszaniu stanu zapalnego, zwiększaniu spalania tłuszczu i utrzymywaniu zdrowego układu odpornościowego. Probiotyki łagodzą również problemy trawienne, takie jak gazy lub wzdęcia.

Zasadniczo probiotyki mogą pomóc całemu jelitu być najlepszą możliwą wersją siebie. Ale co z osobami z nietolerancją nabiału? Nie ma szeroko zakrojonych badań naukowych dotyczących działania probiotyków na osoby z nietolerancją nabiału, ale istnieją dowody naukowe dotyczące alergii w ogóle. Jedno z dużych badań wykazało, że spożywanie żywności probiotycznej znacznie zmniejszyło częstość występowania alergii i astmy.

 

Jeśli nie tolerujesz laktozy i chcesz uporządkować swoje jelita, aby móc radzić sobie z nabiałem, [bezmleczne] probiotyki mogą być dobrym rozwiązaniem! Jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed dodaniem suplementów lub radykalną zmianą diety. Nie warto też od razu przechodzić na dietę pełną probiotyków, jeśli nie jest się do nich przyzwyczajonym. Zażywanie zbyt dużej ilości probiotyków może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i tymczasowo pogorszyć problemy żołądkowe. Jak zawsze, skutki uboczne mogą obejmować biegunkę, wzdęcia i gazy.

 

1

Z powrotem do sklepu