5 wskazówek dotyczących zdrowych stawów

Kto nie chciałby zachować radości z ruchu i życia przez całe życie? Wiele zależy od stanu naszych stawów, które pozwalają nam poruszać się płynnie i z gracją. Ale tylko wtedy, gdy są zdrowe. Zadbajmy o nie, zanim zaczną boleć. Chrząstka zasługuje na troskę. Pokrywa ona torebkę stawową i główkę, które pasują do siebie i gładko przesuwają się po sobie. Chociaż chrząstka jest bardzo odporna na zużycie, jeśli nie jest wystarczająco odżywiona, może ulec uszkodzeniu, a radość z ruchu zniknie.

 

 

1. Ruszaj się, uprawiaj sport

2. Nie przeciążaj stawów

3. Noś dobre buty

4. Zdrowo się odżywiaj i dużo pij

5. Wybierz kolagen Coloxio Complex

 

1. Ruszaj się, uprawiaj sport

 

Stawy uwielbiają ruch i bez niego szybko się degradują. Ruch smaruje stawy. Staw wytwarza własny smar lub płyn maziowy. Płyn ten, który służy jako środek smarny i odżywczy, jest przemieszczany przez chrząstkę stawową podczas ruchu, podczas gdy jest ponownie wchłaniany podczas odpoczynku. Staw jest zatem odżywiany przez ruch.

 

Silne mięśnie chronią również stawy przed przeciążeniem. Dlatego zaleca się również wzmocnienie mięśni.

Sport dla zdrowych stawów

 

Ale wszystko z umiarem. Najczęstszym błędem jest przeciążanie stawów podczas uprawiania sportu. To raczej im szkodzi niż przynosi korzyści. Musimy wziąć pod uwagę to, w jakiej jesteśmy formie, ile mamy lat i co nam dolega. I nie oszukujmy się. Ponieważ tylko odpowiedni ruch przynosi korzyści stawom.

Jeśli wybierzesz pływanie, jazdę na rowerze lub piesze wędrówki, nie pomylisz się. Chodzenie to bardzo naturalny ruch dla każdego. Jeszcze lepsze jest chodzenie z kijkami (nordic walking), które również ćwiczy górną część ciała. W każdym wieku można ćwiczyć na piłkach rehabilitacyjnych lub spróbować jogi czy tai-chi.

 zdrowestawy

2. Nie przeciążaj stawów

 

Stawy należy obciążać, ale nie przeciążać. Oczywiste jest, że stawy osób wykonujących ciężką pracę fizyczną, takich jak murarze, hydraulicy, górnicy, pracownicy magazynów itp. cierpią najbardziej. Stawy są szczególnie uszkadzane przez długotrwałe jednostronne obciążenie i podnoszenie ciężkich przedmiotów. Częste korzystanie z narzędzi wibracyjnych może również wpływać na zdrowie stawów.

 

 • Podnoszenie ciężkich przedmiotów z pozycji kucznej

Częstym błędem jest pochylanie się do ciężkiego przedmiotu, wyginanie pleców i często szarpanie przedmiotu z pozycji stojącej. Powoduje to niepotrzebne obciążenie kręgosłupa. Lepiej jest podnieść ciężar ciągnąc go z przysiadu. W ten sposób zaangażujesz również mięśnie nóg. I oczywiście, jeśli to możliwe, podnoś obiema rękami.

 

 • Długie siedzenie jest szkodliwe dla stawów

Ale nawet siedząca praca często prowadzi do bólu stawów, zwłaszcza kręgosłupa. Wiedzą o tym na przykład kierowcy. Osoby pracujące z komputerem i myszką mają problemy z nadgarstkami, a czasem także z łokciami. Podczas długotrwałego siedzenia zaleca się regularną zmianę pozycji i przynajmniej krótką rozgrzewkę.

 

 • Rozgrzewka przed uprawianiem sportu

Uprawianie sportu jest dobre dla stawów, ale ci, którzy robią to lekkomyślnie, mogą również "zrujnować" swoje stawy. Można temu zapobiec poprzez rozgrzewkę i rozciąganie. A także poprzez stopniowe zwiększanie obciążenia. Gdy stawy zaczynają boleć podczas uprawiania sportu, należy przestać je obciążać i dać im odpocząć.

 

 • Chroń swoje stawy przed urazami

Nie uszkadzaj stawów przez upadek lub uderzenie. Może to spowodować stłuczenie stawu lub pęknięcie torebki stawowej, co spowoduje wyciek krwi do stawu lub okolicznych stawów. Takie skręcenia są bardzo bolesne.

Nieostrożne chodzenie lub bieganie może spowodować skręcenie stopy. Zwichnięcia są również bardzo bolesne, gdy torebka stawowa wysuwa się z panewki.

Większe komplikacje powodują złamania stawów. Ich gojenie zajmuje dużo czasu i, szczególnie u osób starszych, mogą one ograniczać ruchy przez długi czas.

 

 • Nadwaga lub otyłość to duże obciążenie dla stawów

Osoby z nadwagą lub otyłością bardziej obciążają swoje stawy i dlatego często cierpią z powodu bólu stawów. Szczególnie dotyczy to stawów obciążonych, tj. stawów kolanowych i biodrowych oraz kręgosłupa. Z każdym krokiem przybywa im kilka dodatkowych kilogramów. Powoduje to ich szybsze zużycie i uszkodzenie. Dzieje się tak, ponieważ duże obciążenia regenerują chrząstkę stawową wolniej niż ją niszczą.

3. Zadbaj o dobre buty

 

Należy uważać podczas chodzenia po twardych powierzchniach


Ci, którzy mają naprawdę dobre stawy, nie niszczą ich nieodpowiednim obuwiem. Wręcz przeciwnie, dobre obuwie może ułatwić funkcjonowanie stawów. Nie tylko do pieszych wędrówek, biegania i uprawiania sportu należy wybrać odpowiednie obuwie. Taką samą uwagę należy zwrócić na wybór obuwia do codziennego noszenia. Szczególnie chodzenie w mieście po twardych chodnikach bardzo obciąża stawy. Obuwie z miękką wyściółką amortyzuje uderzenia i chroni stawy przed uszkodzeniem.

 

 • Rozmiar i kształt buta

Obuwie powinno być również dobrane do kształtu stopy. Ważny jest również prawidłowy rozmiar buta - powinien on być o pół lub jeden centymetr większy niż długość stopy. Nie wybieraj więc butów tylko zgodnie z modą, ale tak, abyś mógł w nich wygodnie chodzić.

 

 • Wysokie obcasy rzadko

Wysokie obcasy są bardzo atrakcyjne i pasują do niektórych okazji i sukienek. Jednak ze względu na stawy nie zaleca się noszenia ich przez cały dzień i zbyt często. Chodzenie na wysokich obcasach obciąża przednią część stopy i zgina palce. Powoduje to nadmierne obciążenie kręgosłupa i stawów kolanowych.

 

4. Jedz zdrowo i pij dużo

 • Woda dba o transport substancji w organizmie

Podstawą prawidłowej diety jest duża ilość płynów. Woda rozprowadza wszystkie minerały, witaminy i pierwiastki śladowe po całym organizmie, w tym po stawach. Najlepiej pić zwykłą wodę, ewentualnie aromatyzowaną cytryną lub miętą lub małymi owocami (maliny, jagody, porzeczki). Odpowiednia jest również zielona lub ziołowa herbata.

 

 • Zróżnicowana dieta dla zdrowych stawów

Twoje stawy będą zdrowsze, jeśli zadbasz o nie poprzez to, co jesz. Skup się na produktach bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3, dobrej jakości białko i witaminę D. Ryby, zwłaszcza te bardziej tłuste, takie jak łosoś, makrela i śledź, zawierają wszystkie te składniki. Orzechy, migdały i różne nasiona (chia, konopie, słonecznik, len, dynia) również zawierają wiele składników korzystnych dla stawów.

 

 • Owoce, warzywa, owoce dzikiej róży, kurkuma i imbir

Możesz również sprawić, że Twoje stawy będą szczęśliwe, jedząc owoce i warzywa, które są źródłem witamin, minerałów i błonnika. Szczególnie korzystne dla stawów jest spożywanie owoców i warzyw, które są bogate w karotenoidy i pomagają zmniejszyć stan zapalny w organizmie. Należą do nich papaja i wszystkie kolorowe owoce i warzywa.

Owoce dzikiej róży są również przydatne w pielęgnacji stawów. Działają one przeciwzapalnie i zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, chroniąc w ten sposób chrząstkę przed trwałym uszkodzeniem. Ponadto zawierają dużo witaminy C.

Również wśród przypraw możemy znaleźć gatunki, które mają korzystny wpływ na stawy. Na przykład kurkuma, która jest częścią przyprawy curry, pomaga zmniejszyć obrzęk stawów. Imbir, który jest pełen olejków eterycznych i polifenoli, ma działanie lecznicze. Zawiera również gingerol, który łagodzi ból stawów.

 

 • Kolagen, budulec chrząstki stawowej

Kolagen, budulec chrząstki, jest ważny dla dobrego zdrowia stawów. Organizm może samodzielnie wytwarzać kolagen, ale po 25 roku życia wytwarza go coraz mniej. Dlatego w każdym wieku należy zadbać o wystarczającą ilość kolagenu w diecie. Oprócz ryb zawierają go również mięso, buliony mięsne i białka jaj.

 

5. Wybierz odżywkę kolagenową Coloxio Complex

 

Zapewnij swoim stawom wysokiej jakości odżywkę kolagenową, która sprawdzi się jako profilaktyka lub w przypadku większego obciążenia lub problemów ze stawami. Osoby w dojrzałym wieku również powinny suplementować kolagen.

Coloxio Complex zawiera wszystkie substancje, których stawy potrzebują do prawidłowego funkcjonowania. Opakowanie zawiera 30 saszetek, które rozpuszczają się w wodzie i można je pić o dowolnej porze dnia. Do produktu nie dodaje się cukru, zawiera on wyłącznie naturalnie występujące cukry.

 

Jak działa Coloxio Complex?

 

Coloxio Complex odżywia kości, chrząstki, ścięgna i więzadła dzięki bogatej kombinacji korzystnych substancji:

Wysoka zawartość kolagenu w postaci hydrolizowanych peptydów kolagenowych - kolagen w tej formie jest znacznie lepiej przyswajalny niż kolagen natywny, ponieważ łańcuchy aminokwasów są rozbijane w procesie hydrolizy.

 

Jako jeden z budulców chrząstki stawowej, siarczan glukozaminy przyczynia się do zdrowia stawów, pomaga w zapaleniu stawów i poprawia ruchomość stawów i zakres ruchu.

Chondroityna jest częścią struktury chrząstki i zapewnia jej wytrzymałość na obciążenia. Przyjmowanie chondroityny spowalnia zużycie chrząstki spowodowane przeciążeniem i starzeniem się.

 coloxiocomplex

MSM (metylosulfonylometan) to organiczny związek siarki o właściwościach przeciwzapalnych, który przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej. Jako przeciwutleniacz zapobiega również uszkadzaniu komórek i tkanek chrzęstnych i kostnych przez wolne rodniki.

 

-Kwas hialuronowy jest ważnym składnikiem mazi stawowej, gdzie wykazuje właściwości wiskoelastyczne.

-Witamina C (kwas L-askorbinowy) wspomaga tworzenie kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej.

-Witamina B2 (ryboflawina) przyczynia się do tworzenia komórek krwi i komórek rozrodczych.

-Cynk wspiera naturalną produkcję kolagenu w organizmie poprzez wspomaganie syntezy kolagenu i białka.

-Selen przeciwdziała stanom zapalnym w organizmie i jest ważny w zapobieganiu zapaleniu stawów.

 

 

Z powrotem do sklepu