MSM: znaczenie i korzyści dla zdrowia stawów i skóry

MSM to substancja chemiczna występująca u zwierząt, ludzi i wielu roślin. Ludzie najczęściej stosują go w leczeniu zapalenia stawów.

MSM można wytwarzać w laboratorium, gdzie czasami łączy się go z innymi suplementami, takimi jak glukozamina lub chondroityna.

 

Treść:

  • Dlaczego ludzie przyjmują MSM?
  • MSM można uzyskać naturalnie z pożywienia.
  • Jakie są zagrożenia związane z przyjmowaniem MSM?

Dlaczego ludzie przyjmują MSM?

 

Ludzie przyjmują MSM doustnie lub nakładają go na skórę, głównie w celu złagodzenia stanu zapalnego.

Przyjmują MSM, próbując złagodzić ból lub obrzęk spowodowany:

- choroby zwyrodnieniowej stawów lub reumatoidalnego zapalenia stawów
- zapalenie kaletki, zapalenie ścięgna lub zapalenie pochewki ścięgna

Ludzie stosują również MSM na skórę w celu leczenia takich problemów jak:

- blizny lub rozstępy
- zmarszczki
- oparzenia spowodowane wiatrem lub słońcem
- rany, skaleczenia lub otarcia

Mogą też przyjmować MSM w celu leczenia problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak

- Przewlekłe zaparcia
- wrzody
- uchyłkowatość (choroba jelit)
- Hemoroidy

Istnieje wiele innych powodów, dla których ludzie przyjmują MSM. Należą do nich otyłość i problemy z wątrobą, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, choroby dziąseł, chrapanie, infekcje, problemy z płucami, choroba Alzheimera, HIV i rak.

Brakuje dowodów na poparcie stosowania MSM w tych przypadkach.

Istnieją jednak dowody na to, że MSM w połączeniu z innymi suplementami może nieco pomóc w bólu i obrzęku w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Ponadto, wczesne badania na zwierzętach wykazują pewne nadzieje na zmniejszenie degeneracji stawów.

Ograniczone, niewielkie badania pokazują również, że MSM może pomóc w regeneracji po wysiłku fizycznym. Jednak naukowcy muszą wykonać więcej pracy, aby to potwierdzić.

MSM wykazał pewną skuteczność w leczeniu alergii, powtarzających się urazów stresowych, niektórych zaburzeń pęcherza moczowego, takich jak śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego i rany, ale potrzebne są dalsze badania, zanim będzie można go zalecić w przypadku któregokolwiek z tych schorzeń.

Ludzie próbowali przyjmować od 500 miligramów MSM dwa razy dziennie do 3 gramów raz dziennie w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów. Jednak optymalne dawki MSM nie zostały ustalone dla żadnej choroby. Jakość i składniki aktywne w suplementach mogą się znacznie różnić w zależności od producenta. Dlatego trudno jest ustalić standardową dawkę.

 

MSM

 

MSM można uzyskać naturalnie z pożywienia.

Bardzo małe ilości MSM znajdują się w:

- Owoce
- kukurydza
- pomidory
- Herbata i kawa
- Mleko

 

Jednak ilość zawarta w tych produktach stanowi jedynie niewielki ułamek ilości zawartej w suplementach diety.

Jakie są zagrożenia związane z przyjmowaniem MSM?

Przyjmowanie do 6 gramów MSM doustnie przez sześć miesięcy lub krócej jest prawdopodobnie bezpieczne.

Skutki uboczne:

Nie ma wystarczających informacji na temat bezpieczeństwa MSM stosowanego na skórę.

Dotychczasowe badania wykazały minimalne skutki uboczne podczas doustnego przyjmowania MSM w dawce 3 gramów dziennie przez sześć miesięcy, ale u niektórych osób mogą wystąpić łagodne skutki uboczne ze strony przewodu pokarmowego, takie jak dyskomfort lub biegunka.

Ryzyko:

Nie należy podejmować żadnego ryzyka, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Lekarze nie mają wystarczających informacji na temat bezpieczeństwa MSM w takich okolicznościach. Dlatego najlepiej jest go nie przyjmować. Nie podejmuj żadnego ryzyka, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Lekarze nie mają wystarczających informacji na temat bezpieczeństwa MSM w tych okolicznościach. Dlatego najlepiej jest go nie przyjmować.

Interakcje. Wydaje się, że nie ma żadnych interakcji między MSM a lekami, ziołami, suplementami lub żywnością.

Żywności i Leków nie reguluje suplementów diety. Pamiętaj, aby poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych suplementach, nawet jeśli są one naturalne. W ten sposób może on sprawdzić wszelkie skutki uboczne lub interakcje z lekami, żywnością lub innymi ziołami i suplementami. Lekarz może poinformować, czy dany suplement może zwiększać ryzyko.

 

4

Z powrotem do sklepu