Ból barku, dlaczego boli mnie bark?

W tym artykule dowiesz się:

  • Ból barku, dlaczego boli mnie ramię?
  • Co powoduje ból barku?
  • Co powoduje ból barku.
  • Ból barku i kiedy należy zgłosić się do lekarza?
  • Ból barku, jakie są opcje leczenia?
  • Ból barku, jak mogę mu zapobiec?

Ból barku, dlaczego boli mnie ramię?

Ramię ma szeroki i wszechstronny zakres ruchu. Gdy coś pójdzie nie tak z ramieniem, uniemożliwia to swobodne poruszanie się i może powodować wiele bólu i dyskomfortu.

Ramię jest stawem kulistym, który składa się z trzech głównych kości: kości ramiennej (długiej kości ramienia), obojczyka (obojczyka) i łopatki (znanej również jako łopatka).

Kości te są amortyzowane przez warstwę chrząstki. Istnieją dwa główne stawy. Staw obojczykowo-barkowy znajduje się między najwyższą częścią łopatki a obojczykiem.

Staw ramienno-łokciowy składa się z górnej, kulistej części kości ramiennej i zewnętrznej krawędzi łopatki. Ten staw jest również znany jako staw barkowy.

Staw barkowy jest najbardziej ruchomym stawem w ciele. Porusza ramieniem w przód i w tył. Umożliwia również ruch okrężny barku oraz ruch w górę i w bok od ciała.

Swój zakres ruchu ramię zawdzięcza mankietowi rotatorów.

Mankiet rotatorów składa się z czterech ścięgien. Ścięgna to tkanki łączące mięśnie z kośćmi. Jeśli ścięgna lub kości wokół stożka rotatorów są uszkodzone lub spuchnięte, uniesienie ramienia nad głowę może być bolesne lub trudne.

Urazu barku można doznać podczas pracy fizycznej, uprawiania sportu, a nawet powtarzających się ruchów. Niektóre schorzenia mogą powodować ból w barku. Należą do nich choroby kręgosłupa szyjnego (szyi), a także choroby wątroby, serca lub pęcherzyka żółciowego.

Wraz z wiekiem, zwłaszcza po 60. roku życia, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z barkiem. Wynika to z faktu, że tkanki miękkie otaczające bark mają tendencję do degeneracji wraz z wiekiem.

W wielu przypadkach ból barku można leczyć w domu. Konieczna może być jednak fizykoterapia, leczenie farmakologiczne lub zabieg chirurgiczny.

Jeśli chodzi o odżywianie stawów, znamy doskonały suplement diety o nazwie Coloxio Complex, który zawiera glukozaminę, chondroitynę i MSM.

 

Co powoduje ból barku?

 

Do bólu barku może przyczyniać się kilka czynników i schorzeń. Najczęstszą przyczyną jest zapalenie ścięgna stożka rotatorów.

Jest to stan charakteryzujący się obrzękiem ścięgna. Inną częstą przyczyną bólu barku jest zespół uderzeniowy, w którym mankiet rotatorów zostaje uwięziony między akromionem (część łopatki pokrywająca kulę) a głową kości ramiennej (część kości ramiennej w kształcie kuli).

Czasami ból barku jest wynikiem urazu w innym miejscu ciała, zwykle szyi lub bicepsa. Ból ten nazywany jest bólem rzutowanym. Ból rzutowany zwykle nie nasila się podczas poruszania barkiem.

 

Ból barku1

 

Inne przyczyny bólu barku obejmują:

- zapalenie stawów
- rozdarta chrząstka
- rozdarty mankiet rotatorów
- obrzęk kaletki maziowej lub ścięgien
- ostrogi kostne (występy kostne, które tworzą się na krawędziach kości)
- zaciśnięty nerw w szyi lub ramieniu
- złamanie kości ramiennej lub kości ramienia
- zamrożone ramię
- zwichnięty bark
- uraz spowodowany nadmiernym lub powtarzającym się użytkowaniem
- uraz kręgosłupa
- atak serca

 

Ból barku i diagnoza jego przyczyny.

 

Lekarz będzie chciał ustalić przyczynę bólu barku. Poprosi o wywiad medyczny i przeprowadzi badanie fizykalne.

Sprawdzi palpacyjnie tkliwość i obrzęk, a także oceni zakres ruchu i stabilność stawu. Badania obrazowe, takie jak prześwietlenie rentgenowskie lub rezonans magnetyczny, mogą dostarczyć szczegółowych obrazów barku, aby pomóc w postawieniu diagnozy.

Lekarz może również zadawać pytania w celu ustalenia przyczyny. Pytania mogą obejmować:

- Czy ból występuje w jednym barku, czy w obu?
- Czy ból pojawił się nagle? Jeśli tak, co robiłeś?
- Czy ból przenosi się na inne części ciała?
- Czy możesz wskazać obszar bólu?
- Czy boli, gdy się nie ruszasz?
- Czy boli bardziej, gdy poruszasz się w określony sposób?
- Czy ból jest ostry czy tępy?
- Czy obszar bólu jest czerwony, gorący lub opuchnięty?
- Czy ból nie pozwala spać w nocy?
- Co pogarsza, a co poprawia ból?
- Czy musiałeś ograniczyć swoją aktywność z powodu bólu barku?

 

Ból barku i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

 

Powinieneś skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi gorączka, niemożność poruszania barkiem, utrzymujące się siniaki, ciepło i tkliwość wokół stawu lub ból, który utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni leczenia domowego.

Jeśli ból barku jest nagły i nie jest związany z urazem, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Może to być objaw zawału serca. Inne objawy zawału serca obejmują

- problemy z oddychaniem
- ucisk w klatce piersiowej
- zawroty głowy
- nadmierne pocenie się
- ból szyi lub szczęki

Ból barku, jakie są opcje leczenia?

 

Leczenie zależy od przyczyny i nasilenia bólu barku. Niektóre opcje leczenia obejmują fizykoterapię lub terapię zajęciową, temblak lub unieruchomienie barku lub operację.

Lekarz może również przepisać leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub kortykosteroidy. Kortykosteroidy to silne leki przeciwzapalne, które można przyjmować doustnie lub lekarz może wstrzyknąć je w ramię.

Jeśli przeszedłeś operację barku, postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi opieki pooperacyjnej.

Niektóre drobne bóle barku można leczyć w domu. Obłożenie barku lodem przez 15 do 20 minut trzy lub cztery razy dziennie przez kilka dni może pomóc zmniejszyć ból. Użyj okładu z lodu lub zawiń lód w ręcznik, ponieważ przykładanie lodu bezpośrednio na skórę może spowodować odmrożenia i oparzenia skóry.

Odpoczynek barku przez kilka dni i unikanie ruchów, które mogą powodować ból przed powrotem do normalnej aktywności może pomóc. Ogranicz pracę lub czynności wykonywane nad głową.

Inne domowe metody leczenia obejmują stosowanie dostępnych bez recepty niesteroidowych leków przeciwzapalnych w celu złagodzenia bólu i stanu zapalnego oraz uciskanie okolicy bandażem elastycznym w celu zmniejszenia obrzęku.

 

Ból barku - jak mogę mu zapobiec?

 

Proste ćwiczenia ramion mogą pomóc rozciągnąć i wzmocnić mięśnie i ścięgna stożka rotatorów. Fizjoterapeuta lub terapeuta zajęciowy może pokazać, jak prawidłowo je wykonywać.

Jeśli w przeszłości miałeś problemy z barkiem, używaj lodu przez 15 minut po ćwiczeniach, aby zapobiec przyszłym urazom.

Po przezwyciężeniu zapalenia kaletki maziowej lub zapalenia ścięgna, codzienne wykonywanie prostych ćwiczeń zakresu ruchu może zapobiec zamrożeniu barku.

coloxiocomplex

Z powrotem do sklepu