Ból kolana: przyczyny, leczenie i ćwiczenia poprawiające samopoczucie

Co to jest ból kolana?

 

Ból kolana jest powszechny i zwykle nie jest objawem niczego poważnego. Istnieje wiele możliwych przyczyn, od zwykłego nadwyrężenia mięśni lub zapalenia ścięgien po niektóre rodzaje zapalenia stawów. Czasami nie można znaleźć przyczyny.
Ból kolana często można leczyć w domu, a po kilku dniach powinieneś poczuć się lepiej.
Wraz z wiekiem ból kolana może stawać się coraz częstszy. Ryzyko wystąpienia bólu kolana jest również wyższe w przypadku nadwagi. Ból kolana może czasami być wynikiem urazu sportowego lub innego.

 

Treść:

 • Jak zbudowane jest kolano?
 • Ból kolana i chrząstka
 • Ból kolana - ścięgna
 • Ból kolana, czy ból kolana może być zapaleniem stawów?
 • Ból kolana, leczenie objawów.
 • Zarządzanie masą ciała
 • Okłady termiczne/lodowe
 • Ból kolana i leki przeciwbólowe.

 

Jak zbudowane jest kolano?

 

Kolano jest największym stawem w organizmie.
Składa się z czterech głównych elementów: kości, więzadeł, chrząstki i ścięgien.

 • Kości
  Staw kolanowy powstaje w miejscu, w którym spotykają się trzy kości. Są to:
  kość udowa, znana również jako kość udowa
  kość piszczelowa, znana również jako kość goleniowa
  kość kolanowa, znana również jako rzepka.
 • Więzadła
  Łączą kości z innymi kośćmi. W kolanie występują cztery główne więzadła. Działają one jak mocne liny, które utrzymują kości razem i utrzymują kolano na miejscu.
  Te więzadła w kolanie to
  Więzadła poboczne - znajdują się po bokach kolana. Jedno znajduje się wewnątrz, a drugie na zewnątrz. Kontrolują one ruch kolana na boki.
  Więzadła krzyżowe - które znajdują się wewnątrz stawu kolanowego. Krzyżują się ze sobą i tworzą kształt litery X. Więzadła te kontrolują ruch kolana do tyłu i do przodu.

Ból kolana i chrząstka:

Istnieją dwa rodzaje chrząstki w kolanie:

 • Chrząstka stawowa.
  Chrząstka ta pokrywa końce kości udowej i piszczelowej oraz tylną część rzepki. Jest to śliska substancja, która pomaga kościom kolana płynnie przesuwać się po sobie podczas zginania lub prostowania nogi.
 • Chrząstka łąkotki (łąkotka)
  Są to dwa elementy w kształcie klina, które działają jak amortyzatory pomiędzy kością piszczelową i udową.
  Łąkotka przyśrodkowa znajduje się po wewnętrznej stronie stawu kolanowego.
  Łąkotka boczna znajduje się po zewnętrznej stronie stawu kolanowego.
  Łąkotki pomagają amortyzować i stabilizować staw, dlatego są twarde i gumowate. Kiedy ludzie mówią, że mają rozdartą chrząstkę w kolanie, zwykle mówią o rozdartej łąkotce.

Ból kolana - ścięgna.

 

Łączą mięśnie z kośćmi.

 

Ból kolana - przyczyny:

 • Urazy kolana
  Skręcenia, nadwyrężenia i naderwania to wszystkie rodzaje urazów kolana. Mogą być spowodowane urazami sportowymi, ale nie musisz być sportowcem, aby odczuwać tego typu ból kolana.
 • Zapalenie ścięgna
  Obolałe lub bolesne kolana mogą być objawem zapalenia ścięgien.
  Jest to sytuacja, w której ścięgno staje się spuchnięte i bolesne - na przykład po urazie.
  Jest to schorzenie, które może dotyczyć dzieci i młodzieży.
 • W chorobie Osgooda-Schlattera guzek kostny poniżej stawu kolanowego jest bolesny i obrzęknięty podczas i po ćwiczeniach.
 • Zespół bólu rzepkowo-udowego
  Jest to powszechny problem z kolanem, który dotyka głównie dzieci i młodych dorosłych. Osoby cierpiące na zespół bólu rzepkowo-udowego zwykle odczuwają ból za rzepką lub wokół niej.
  Zazwyczaj odczuwają ból podczas chodzenia po schodach, biegania, kucania, jazdy na rowerze lub siedzenia ze zgiętymi kolanami.
  W przypadku tego schorzenia często zalecana jest terapia ruchowa.

Ból kolana, czy ból kolana może być artretyzmem?

 

Ból kolana może pojawiać się stopniowo w miarę upływu czasu, może pojawić się nagle lub może pojawiać się i znikać wielokrotnie. Niezależnie od przebiegu bólu, zwykle nie jest on spowodowany zapaleniem stawów, ale u niektórych osób może być.
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszym rodzajem zapalenia stawów. Może dotknąć każdego w każdym wieku, ale najczęściej występuje u osób po 50. roku życia.
Jeśli cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego, możesz odczuwać ból i sztywność kolana. Choroba może dotyczyć jednego lub obu kolan.
Ból może nasilać się pod koniec dnia lub po poruszeniu kolanem i może ustępować po odpoczynku. Rano może wystąpić sztywność, ale zwykle nie trwa ona dłużej niż pół godziny.
Ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów może być odczuwany w całym kolanie lub tylko w określonym miejscu, na przykład z przodu lub z boku. Może nasilać się po wykonaniu określonego ruchu kolanem, na przykład podczas chodzenia po schodach.

 

Ból kolana, leczenie objawów.

 

Równoważenie odpoczynku i ćwiczeń
W ciągu pierwszych 24 do 48 godzin po wystąpieniu problemów z kolanem można:
odpoczywać kolanem, ale unikać długich okresów, w których w ogóle się nie ruszasz
po przebudzeniu delikatnie poruszać kolanem przez 10 do 20 sekund co godzinę.
Po 48 godzinach:
Staraj się więcej używać nogi, ponieważ ćwiczenia mogą pomóc w długotrwałym bólu.
Kiedy wchodzisz po schodach, używaj dobrej nogi. Jeśli jest poręcz, korzystaj z niej.
Kiedy schodzisz po schodach, prowadź bolącą stopę. Jeśli jest poręcz, skorzystaj z niej.
Jeśli możesz, staraj się trzymać normalnej rutyny, ponieważ może to pomóc w powrocie do zdrowia. Obejmuje to pozostanie w pracy lub powrót do niej.
Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów, dopóki ból nie ustąpi i nie uzyskasz dobrego zakresu ruchu w kolanie.
Ćwiczenia o niewielkim wpływie, takie jak jazda na rowerze i pływanie, mogą być pomocne w powrocie do zdrowia po urazie kolana.

 

Zarządzanie wagą

 

Nadwaga zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia bólu stawów. Jeśli masz już bóle stawów, nadwaga może je pogorszyć. Nawet niewielka redukcja masy ciała może mieć duży wpływ na ból kolana.
NHS opracowała plan odchudzania, który ma pomóc w utracie wagi w bezpiecznym tempie każdego tygodnia, poprzez przestrzeganie dziennego spożycia kalorii.

 

Płytki ciepła/lodu

 • Ciepło: Ciepło jest skutecznym i bezpiecznym sposobem leczenia większości bólów. Możesz użyć woreczka z pszenicą, podkładek termicznych, kremu głęboko rozgrzewającego, butelki z gorącą wodą lub lampy grzewczej. Delikatne ciepło jest wystarczające - jeśli przedmiot jest zbyt gorący, istnieje ryzyko poparzenia. Należy regularnie sprawdzać skórę i starać się umieścić ręcznik między przedmiotem a skórą. Ciepło nie powinno być używane do ponownego zranienia. Może to zwiększyć krwawienie pod skórą i pogorszyć problem. Staraj się nie trzymać rozgrzanego przedmiotu na skórze dłużej niż około 20 minut.
 • Lód: Wiele osób uważa, że lód jest przydatny w przypadku krótkotrwałego bólu kolana. Okłady z lodu można wykonać z kostek lodu umieszczonych w plastikowej torbie lub mokrym ręczniku. Można również użyć torebki mrożonego groszku lub kupić gotowy okład w aptece. Rozetrzyj niewielką ilość dowolnego rodzaju oleju w miejscu, w którym ma zostać umieszczony okład z lodu. Jeśli skóra jest uszkodzona lub masz szwy, nie pokrywaj jej olejem. Zamiast tego należy zabezpieczyć obszar plastikową torbą, aby zapobiec jego zamoczeniu. Umieść zimną, wilgotną flanelę nad olejem. Jeśli używasz plastikowej torby, nie musisz tego robić. Umieść okład z lodu na flaneli. Po 5 minutach sprawdź kolor skóry. Jeśli jest jasnoróżowa lub czerwona, usuń okład z lodu. Jeśli nie jest różowa, pozostaw ją na kolejne 5 do 10 minut. Okład z lodu można pozostawić na 20 do 30 minut - jeśli pozostawisz go dłużej, istnieje ryzyko uszkodzenia skóry. Procedurę tę można powtarzać co 2-3 godziny.
 • Odpowiednie obuwie: Jeśli na przykład masz płaskostopie, noś rozsądne buty i podpórki pod łuk.

Ból kolana i środki przeciwbólowe.

 • Paracetamol
  Jeśli potrzebujesz środków przeciwbólowych, możesz regularnie przyjmować paracetamol przez kilka dni.
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne - tabletki
  Mogą one pomóc w łagodzeniu bólu, stanów zapalnych i obrzęków. Istnieje wiele rodzajów i marek. Niektóre, takie jak ibuprofen, nie wymagają recepty. Oznacza to, że można je kupić bez recepty w supermarketach i aptekach.
  Inne rodzaje przeciwzapalnych środków przeciwbólowych wymagają recepty. NLPZ mają wiele potencjalnych skutków ubocznych, dlatego przed ich zażyciem należy zapytać lekarza lub farmaceutę, czy są one odpowiednie dla pacjenta. Można również przeczytać ulotkę informacyjną dla pacjenta dołączoną do opakowania.
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne - środki przeciwbólowe do wcierania
  Leki te są również nazywane miejscowymi środkami przeciwbólowymi. Niektóre z nich można kupić bez recepty w aptekach, podczas gdy na inne potrzebna jest recepta. Nie jest jasne, czy przeciwzapalne środki przeciwbólowe do wcierania działają lepiej niż tabletki. Jednak ilość leku, która dostaje się do krwiobiegu jest znacznie mniejsza w przypadku wstrzykiwanych środków przeciwbólowych i istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

coloxiocomplex

Z powrotem do sklepu