Torbiel Bakera: objawy i diagnoza choroby kolana

Torbiel Bakera to wypełniona płynem narośl zlokalizowana za kolanem. Powoduje wybrzuszenie i uczucie wyraźnego ucisku. Nazywana jest również torbielą podkolanową. Torbiel Bakera czasami powoduje ból, który może nasilać się podczas aktywności lub gdy kolano jest całkowicie wyprostowane lub zgięte.

Torbiel Bakera, zwana również torbielą podkolanową, to wypełniony płynem obrzęk, który tworzy się z tyłu kolana.

 

Spis treści:

  • Torbiel Bakera i co ją powoduje.
  • Kiedy zgłosić się do lekarza rodzinnego
  • Torbiel Bakera i jej leczenie.

Torbiel Bakera powstaje, gdy tkanka za stawem kolanowym puchnie i ulega zapaleniu. Obrzęk i stan zapalny mogą powodować

 

  • ból w kolanie i łydce
  • gromadzenie się płynu wokół kolana
  • sporadyczne blokowanie lub klikanie w stawie kolanowym.


Czasami jednak torbiel Bakera może nie powodować żadnych objawów poza wypełnionym płynem obrzękiem z tyłu kolana. Torbiel Bakera może czasami pęknąć (rozerwać się), prowadząc do wycieku płynu do łydki. Może to powodować silny ból, obrzęk i zaczerwienienie łydki, ale zaczerwienienie może być trudniejsze do zauważenia na brązowej i czarnej skórze.

 

Torbiel Bakera

Torbiel Bakera i jej przyczyny.

 

Uszkodzenie kolana spowodowane urazem sportowym lub uderzeniem w kolano może prowadzić do rozwoju torbieli Bakera.

Torbiel Bakera może również czasami występować w przypadku schorzeń, takich jak:

 

  • choroba zwyrodnieniowa stawów - zwykle spowodowana związanym z wiekiem "zużyciem" stawów; dotyka głównie kolan, bioder, dłoni i dużego palca u nogi
  • zapalne zapalenie stawów - w tym reumatoidalne zapalenie stawów, które jest mniej powszechnym rodzajem zapalenia stawów i jest spowodowane atakiem układu odpornościowego na stawy
  • dna moczanowa - rodzaj zapalenia stawów, który zwykle dotyka dużego palca u nogi i jest spowodowany gromadzeniem się odpadów kwasu moczowego we krwi.

 


Torbiele Bakera zwykle występują u osób w wieku od 30 do 70 lat, chociaż mogą dotyczyć osób w każdym wieku, w tym dzieci.

 

Torbiel Bakera i jej leczenie.

 

Leczenie zwykle nie jest konieczne, jeśli torbiel Bakera nie powoduje żadnych objawów.

Środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol i ibuprofen, mogą być stosowane w celu zmniejszenia obrzęku i złagodzenia bólu. Pomocna może być również orteza kolana lub okład z lodu. Worek mrożonego groszku zawinięty w ręcznik dobrze sprawdza się jako okład z lodu. Jeśli masz chorobę podstawową, która powoduje torbiel, ważne jest, aby była ona odpowiednio leczona. Torbiel może zniknąć po wyleczeniu choroby, która ją powoduje. W niektórych przypadkach możliwe jest opróżnienie torbieli. Konieczna może być również operacja, aby naprawić wszelkie znaczące uszkodzenia wokół stawu kolanowego.

Z powrotem do sklepu