Łąkotka - przyczyny uszkodzenia, objawy i leczenie

Zawartość:

 • Przegląd
 • Objawy rozdartej łąkotki
 • Kiedy udać się do lekarza z powodu rozdartej łąkotki?
 • Przyczyny rozdarcia łąkotki
 • Czynniki ryzyka rozdarcia łąkotki
 • Powikłania
 • Leczenie rozdartej łąkotki
 • Leki na rozdarcie łąkotki
 • Fizjoterapia w przypadku naderwania łąkotki
 • Operacja naderwania łąkotki

 

Przegląd

 

Rozerwanie łąkotki jest jednym z najczęstszych urazów kolana. Każda czynność, która powoduje silne skręcenie lub obrót kolana, zwłaszcza gdy kolano jest w pełni obciążone, może prowadzić do rozerwania łąkotki.

Znajduje się ona między kością udową a piszczelową. Często określa się ją mianem amortyzatora. Może ulec uszkodzeniu, pęknięciu i rozerwaniu. Jest to częsty objaw towarzyszący nadmiernemu obciążeniu spowodowanemu uprawianiem sportu lub nadmierną wagą.

Każde kolano ma dwa kawałki chrząstki w kształcie litery C, które działają jak poduszka między kością piszczelową a udową. Rozerwana łąkotka powoduje ból, obrzęk i sztywność. Możesz również odczuwać blokadę ruchu kolana i mieć trudności z jego pełnym wyprostowaniem.

 

Rozerwana łąkotka
Łąkotka to kawałek twardej, gumowatej chrząstki w kształcie litery C, która działa jak amortyzator między kością piszczelową a udową. Może ona ulec rozerwaniu, jeśli kolano zostanie nagle skręcone podczas obciążenia.
Leczenie zachowawcze - takie jak odpoczynek, lód i leki - czasami wystarcza, aby złagodzić ból rozdartej łąkotki i umożliwić samoistne wyleczenie urazu. W innych przypadkach rozdarta łąkotka wymaga jednak operacji. 

Łąkotka

 

Objawy zerwania łąkotki

 

W przypadku rozerwania łąkotki ból i obrzęk mogą pojawić się po 24 godzinach lub dłużej, zwłaszcza jeśli rozerwanie jest niewielkie. W kolanie mogą pojawić się następujące oznaki i objawy:

 • Uczucie przeskakiwania
 • Obrzęk lub sztywność
 • Ból, zwłaszcza podczas skręcania lub obracania kolana
 • Trudności z całkowitym wyprostowaniem kolana
 • Uczucie, jakby kolano było zablokowane, gdy próbujesz nim poruszyć
 • Uczucie wyboczenia kolana

Kiedy udać się do lekarza z powodu rozdartej łąkotki?

 

Jeśli kolano jest bolesne lub opuchnięte, lub jeśli nie możesz poruszać kolanem w zwykły sposób, skontaktuj się z lekarzem.

Przyczyny rozdarcia łąkotki

 

Rozerwanie łąkotki może być wynikiem każdej czynności, która powoduje silne skręcenie lub obrót kolana, takiej jak agresywne skręcanie lub nagłe zatrzymanie i obrót. Nawet klęczenie, głębokie kucanie lub podnoszenie ciężkich przedmiotów może czasami prowadzić do naderwania łąkotki.

U osób starszych zmiany zwyrodnieniowe w kolanie z niewielkim urazem lub bez urazu mogą przyczynić się do zerwania łąkotki.

 

 

 

Czynniki ryzyka zerwania łąkotki

 

 

Wykonywanie czynności, które wiążą się z agresywnym skręcaniem i obracaniem kolana, stwarza ryzyko naderwania łąkotki. Ryzyko jest szczególnie wysokie w przypadku sportowców - zwłaszcza tych, którzy uprawiają sporty kontaktowe, takie jak piłka nożna, lub aktywności wymagające skręcania, takie jak tenis lub koszykówka.

Zużycie kolan zwiększa ryzyko zerwania łąkotki wraz z wiekiem. Podobnie jak otyłość.

 

Powikłania

 

Rozerwanie łąkotki może prowadzić do uczucia, że kolano się poddało, niemożności poruszania kolanem w zwykły sposób lub utrzymującego się bólu kolana. Może być bardziej prawdopodobne, że w uszkodzonym kolanie rozwinie się choroba zwyrodnieniowa stawów.

 

Leczenie zerwania łąkotki

 

Jeśli masz objawy zerwania łąkotki, prawdopodobnie nie zagoi się ona sama i będziesz potrzebować jakiejś formy leczenia. W przypadku tego typu urazu zwykle należy udać się na pogotowie, gdzie zostaniesz zbadany i wykonane zostanie zdjęcie rentgenowskie kolana. Następnie możesz zostać skierowany do kliniki leczenia ostrych urazów kolana, która zorganizuje wszystkie niezbędne badania i leczenie.

Sposób leczenia będzie zależeć od tego, gdzie dokładnie znajduje się rozdarta łąkotka, jak duża jest, jak poważny jest uraz i w jakim jesteś wieku. Początkowe leczenie będzie polegało na kontrolowaniu bólu i obrzęku za pomocą środków samopomocy POLICE i HARM (patrz wyżej). Dalsze leczenie zerwania łąkotki obejmuje fizjoterapię, leki i operację.

W celu leczenia możesz udać się do fizjoterapeuty lub chirurga ortopedy (lekarza specjalizującego się w chirurgii kości).

 

Leki na naderwanie łąkotki

Aby złagodzić ból spowodowany zerwaniem łąkotki, można przyjmować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen. Jeśli ból jest naprawdę silny, lekarz może przepisać silniejsze środki przeciwbólowe. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, mogą pomóc złagodzić stan zapalny i obrzęk, a także złagodzić ból. Zawsze należy zapoznać się z informacjami dla pacjenta dołączonymi do leku, a w razie jakichkolwiek pytań zwrócić się o poradę do farmaceuty lub lekarza rodzinnego.

Fizjoterapia w przypadku naderwania łąkotki

Fizjoterapeuta dokładnie oceni kolano, a następnie zaplanuje indywidualny program ćwiczeń rehabilitacyjnych. Zostaną one zaprojektowane tak, aby stopniowo wzmacniać mięśnie kolana i nogi. Powinno to pomóc kolanu odzyskać pełny zakres ruchu, a także siłę i stabilność. Upewnij się, że wykonujesz ćwiczenia, ponieważ jest to ważna część rekonwalescencji po zerwaniu łąkotki.

Operacja zerwania łąkotki

Jeśli masz dużą łzę łąkotki lub próbowałeś fizjoterapii na własną rękę przez co najmniej trzy miesiące i to nie pomogło, może być konieczna operacja w celu jej usunięcia. Operacja może polegać na naprawie rozdartej łąkotki lub usunięciu uszkodzonej części łąkotki. Chirurg zazwyczaj przeprowadza operację podczas artroskopii kolana, która jest rodzajem operacji przez dziurkę od klucza. Po operacji konieczne będzie poddanie się fizjoterapii, aby pomóc kolanu wrócić do normy i funkcjonować tak, jak powinno.

Zapytaj swojego lekarza o zalety i wady operacji oraz o to, w jaki sposób może Ci ona pomóc.

 

Łąkotka1

Z powrotem do sklepu