Nietolerancja laktozy a zdrowie: Diagnoza i praktyczne porady

Treść:

 • Czym jest nietolerancja laktozy?
 • Co powoduje nietolerancję laktozy?
 • Co powoduje nietolerancję laktozy?
 • Jakie są objawy nietolerancji laktozy?
 • Jak diagnozuje się nietolerancję laktozy?
 • Pokarmy, których należy unikać przy nietolerancji laktozy
 • Jak leczy się nietolerancję laktozy?
 • Życie z nietolerancją laktozy

Nietolerancja laktozy

 

 • Nietolerancja laktozy to niezdolność do trawienia laktozy, cukru występującego w mleku i produktach mlecznych.
 • Choroba ta często występuje rodzinnie i może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych.
 • Nietolerancja laktozy występuje najczęściej u niemowląt i zmniejsza się wraz z wiekiem.
 • Objawy różnią się w zależności od osoby, ale mogą obejmować: wzdęcia, biegunkę, wzdęcia, bóle brzucha i nudności.
 • Nietolerancji laktozy nie można wyleczyć, ale objawy można kontrolować poprzez zmianę diety.


Czym jest nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy to stan, w którym organizm nie może rozkładać ani trawić laktozy. Laktoza to cukier występujący w mleku i produktach mlecznych.

Nietolerancja laktozy występuje, gdy jelito cienkie nie wytwarza wystarczającej ilości enzymu trawiennego zwanego laktazą. Laktaza rozkłada laktozę zawartą w żywności, aby organizm mógł ją wchłonąć. Osoby z nietolerancją laktozy mają nieprzyjemne objawy po zjedzeniu lub wypiciu mleka lub produktów mlecznych. Objawy te obejmują wzdęcia, biegunkę i gazy.

Nietolerancja laktozy to nie to samo, co alergia pokarmowa na mleko.

Co powoduje nietolerancję laktozy?

Nietolerancja laktozy występuje, gdy jelito cienkie nie wytwarza wystarczającej ilości enzymu (laktazy) do trawienia cukru mlecznego (laktozy).

Normalnie laktaza przekształca cukier mleczny w dwa cukry proste - glukozę i galaktozę - które są wchłaniane do krwiobiegu przez wyściółkę jelita.

W przypadku niedoboru laktazy laktoza zawarta w pożywieniu przemieszcza się do jelita grubego, zamiast zostać przetworzona i wchłonięta. W okrężnicy normalne bakterie wchodzą w interakcje z niestrawioną laktozą, powodując oznaki i objawy nietolerancji laktozy.

Istnieją trzy rodzaje nietolerancji laktozy. Niedobór laktazy, który leży u podstaw każdego typu, jest spowodowany różnymi czynnikami.

Pierwotna nietolerancja laktozy

Osoby, u których rozwija się pierwotna nietolerancja laktozy - najczęstszy typ - rozpoczynają życie z wystarczającą produkcją laktazy. Niemowlęta, które odżywiają się wyłącznie mlekiem, potrzebują laktazy.

Gdy dzieci zastępują mleko innymi pokarmami, ilość wytwarzanej przez nie laktazy zwykle spada, ale zwykle pozostaje wystarczająco wysoka, aby strawić ilość produktów mlecznych w normalnej diecie osoby dorosłej. W przypadku pierwotnej nietolerancji laktozy produkcja laktazy gwałtownie spada w wieku dorosłym, przez co produkty mleczne są trudne do strawienia.

Wtórna nietolerancja laktozy

Ta forma nietolerancji laktozy występuje, gdy produkcja laktazy w jelicie cienkim jest zmniejszona po chorobie, urazie lub operacji jelita cienkiego. Choroby związane z wtórną nietolerancją laktozy obejmują infekcje jelitowe, celiakię, przerost bakterii i chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Leczenie choroby podstawowej może przywrócić poziom laktazy i złagodzić objawy, choć może to zająć trochę czasu.

 

Wrodzona lub rozwojowa nietolerancja laktozy

Możliwe, choć rzadkie, jest urodzenie się dziecka z nietolerancją laktozy spowodowaną niedoborem laktazy. Zaburzenie to jest przekazywane z pokolenia na pokolenie w dziedziczeniu zwanym autosomalnym recesywnym, co oznacza, że zarówno matka, jak i ojciec muszą przekazać ten sam wariant genu, aby dziecko było nim dotknięte. Nietolerancja laktozy może również wystąpić u wcześniaków z powodu niewystarczającego poziomu laktazy.

 

1

 

 

Jakie są objawy nietolerancji laktozy?

Objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Objawy często zaczynają się około 30 minut do 2 godzin po spożyciu żywności lub napojów zawierających laktozę.

Objawy mogą obejmować:

 • skurcze i ból brzucha
 • nudności
 • wzdęcia
 • Wzdęcia
 • Biegunka


Nasilenie objawów zależy od ilości spożytej laktozy i ilości laktazy wytwarzanej przez organizm.

Objawy nietolerancji laktozy mogą przypominać objawy innych problemów zdrowotnych. Dla pewności należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Jak diagnozuje się nietolerancję laktozy?

Lekarz przeprowadzi z Tobą rozmowę na temat Twojego wcześniejszego stanu zdrowia i historii rodzinnej. Przeprowadzi badanie fizykalne.

Może poprosić o niepicie mleka lub produktów mlecznych przez krótki czas, aby sprawdzić, czy objawy ustąpią.

Niektóre testy mogą pomóc lekarzowi w sprawdzeniu nietolerancji laktozy. Mogą one obejmować:

 • Test tolerancji laktozy. Test ten sprawdza, w jaki sposób układ trawienny wchłania laktozę. Przed badaniem pacjent zostanie poproszony o powstrzymanie się od jedzenia i picia przez około 8 godzin. Często oznacza to, że nie wolno jeść po północy. Podczas testu pacjent wypije płyn zawierający laktozę. Niektóre próbki krwi są pobierane w ciągu 2 godzin. Pozwoli to sprawdzić poziom cukru (glukozy) we krwi. Jeśli poziom cukru we krwi nie wzrośnie, możliwe, że nie tolerujesz laktozy.
 • Wodorowy test oddechowy. Pacjent wypija płyn zawierający dużo laktozy. Oddech zostanie sprawdzony kilka razy. Wysoki poziom wodoru w oddechu może oznaczać nietolerancję laktozy.
 • Test kwasowości stolca. Test ten jest stosowany u niemowląt i małych dzieci. Sprawdza on ilość kwasu w stolcu. Jeśli ktoś nie trawi laktozy, jego stolec będzie zawierał kwas mlekowy, glukozę i inne kwasy tłuszczowe.


Pokarmy, których należy unikać w przypadku nietolerancji laktozy

Mleko

Mleko i inne pokarmy zawierające laktozę, takie jak sery i lody, mogą powodować gazy i wzdęcia u osób z nietolerancją laktozy. Około 70% dorosłych na całym świecie nie wytwarza dużych ilości laktazy, enzymu jelitowego, który pomaga rozkładać cukier zawarty w mleku. Bez tego enzymu jelito cienkie nie może wchłonąć laktozy, która przechodzi niestrawiona do jelita grubego, gdzie bakterie fermentują ją i powodują wzdęcia.

Chociaż produkty mleczne są głównymi winowajcami dyskomfortu u niektórych osób cierpiących na IBS, jogurt okazuje się być wyjątkiem. Żywe kultury bakterii zawarte w jogurcie rozkładają laktozę, dzięki czemu prawdopodobieństwo wystąpienia wzdęć jest mniejsze.

Żywność o wysokiej zawartości fruktozy

Syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy jest głównym składnikiem przetworzonej żywności, komercyjnie przygotowywanych słodyczy, przekąsek i napojów bezalkoholowych, a te produkty mogą pogarszać objawy IBS. Nie są one jednak jedynym źródłem winy (lub wzdęć).

Wykazano, że niektóre bardzo zdrowe produkty spożywcze, takie jak jabłka, gruszki i suszone owoce, są naturalnie bogate we fruktozę, która po spożyciu może wywoływać takie same skutki uboczne jak niestrawiona laktoza. Owoce o obniżonej zawartości fruktozy, takie jak jagody, owoce cytrusowe i banany, mogą być lepszym wyborem dla osób z IBS.

Napoje gazowane

Ponieważ bąbelki w napojach takich jak napoje gazowane i seltzer mogą wywoływać podobny efekt musowania w przewodzie pokarmowym, trzymaj się wody i mleka bez laktozy, aby ugasić pragnienie. I zanim rozważysz dodanie soku do tej listy - pamiętaj, że napoje owocowe są często bogate w fruktozę!

Kofeina

Kofeina może nasilać biegunkę, kolejny główny objaw IBS. Wysokie źródła kofeiny obejmują kawę, herbatę, napoje typu cola, czekoladę i niektóre dostępne bez recepty środki przeciwbólowe przeznaczone do łagodzenia bólów głowy - uważnie sprawdzaj etykiety.

Guma do żucia bez cukru

Wiele bezcukrowych gum do żucia zawiera sztuczne substancje słodzące, takie jak sorbitol i ksylitol, które, jak wykazano, mogą powodować biegunkę. Ponadto żucie gumy prowadzi do częstszego połykania powietrza i powstawania gazów.

Jak leczy się nietolerancję laktozy?

Nie ma leczenia, które pomogłoby organizmowi wytwarzać więcej laktazy. Można jednak kontrolować objawy poprzez zmianę diety.

W przeszłości osobom z nietolerancją laktozy zalecano unikanie produktów mlecznych. Obecnie eksperci ds. zdrowia zalecają wypróbowanie różnych produktów mlecznych, aby zobaczyć, które z nich powodują mniej objawów. W ten sposób nadal można uzyskać wystarczającą ilość wapnia i innych ważnych składników odżywczych.

Objawy nietolerancji laktozy mogą być nieprzyjemne, ale nie zaszkodzą. Spróbuj więc znaleźć produkty mleczne, które nie powodują poważnych objawów.

Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z laktozą w diecie:

 • Zacznij powoli. Spróbuj dodać niewielkie ilości mleka lub produktów mlecznych i zobacz, jak zareaguje Twój organizm.
 • Spożywaj mleko i nabiał z innymi pokarmami. Może się okazać, że masz mniej objawów, jeśli spożywasz mleko lub nabiał z posiłkami. Spróbuj zjeść ser z krakersami lub mleko z płatkami zbożowymi.
 • Jedz produkty mleczne, które mają naturalnie niższą zawartość laktozy. Należą do nich twarde sery i jogurty.
 • Szukaj produktów mlecznych bez laktozy i o obniżonej zawartości laktozy. Można je znaleźć w wielu sklepach spożywczych. Są one takie same jak zwykłe mleko i produkty mleczne, ale z dodatkiem enzymu laktazy.
 • Zapytaj o produkty z laktazą. Zapytaj swojego lekarza, czy powinieneś przyjmować tabletki laktazy lub krople laktazy, gdy jesz lub pijesz produkty mleczne.
  Jeśli masz trudności ze znalezieniem produktów mlecznych, które nie powodują objawów, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Może on zasugerować inne produkty spożywcze, aby upewnić się, że dostarczasz wystarczającą ilość wapnia. Konieczne może być przyjmowanie suplementów wapnia.


Dzieci z nietolerancją laktozy powinny zostać przebadane przez lekarza. Dzieci i nastolatki potrzebują produktów mlecznych. Są one głównym źródłem wapnia dla wzrostu kości i innych składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia i rozwoju dzieci.

Życie z nietolerancją laktozy

Nietolerancja laktozy może wystąpić przy każdej przekąsce lub posiłku. Dlatego należy uważać na produkty spożywane na co dzień. Jednak wiele osób może tolerować pewną ilość laktozy i nie musi jej całkowicie unikać.

Ważne jest, aby czytać etykiety żywności. Laktoza jest często dodawana do niektórych produktów spożywczych w pudełkach, w puszkach, mrożonych i gotowych, takich jak:

 • Chleb
 • Zboża
 • Mięsa obiadowe
 • sosy sałatkowe
 • Mieszanki ciast i herbatników
 • Śmietanki do kawy


Sprawdź etykiety żywności pod kątem słów, które mogą wskazywać, że żywność zawiera laktozę, np:

 • Masło
 • Ser
 • Śmietana
 • Mleko w proszku
 • Mleko w proszku
 • Mleko w proszku
 • Serwatka

Nietolerancja laktozy2

Z powrotem do sklepu