Zeaksantyna

Treść:

 • Czym jest zeaksantyna?
 • Właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne w oku
 • Zmniejsza ryzyko chorób oczu
 • Może poprawiać zdrowie mózgu i zdolności poznawcze
 • Ochrona przed promieniowaniem UV i zdrowie skóry
 • Inne potencjalne korzyści zdrowotne
 • Najlepsze źródła zeaksantyny w żywności
 • Suplementy diety zawierające zeaksantynę
 • Wnioski

Zeaksantyna

Zeaksantyna jest cząsteczką karotenoidu, która znajduje się w komórkach oczu.

Ma silne właściwości przeciwutleniające i wiąże się z kilkoma korzyściami zdrowotnymi, takimi jak zmniejszenie ryzyka związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej, jaskry i zaćmy.

Niniejszy artykuł wyjaśnia, czym jest zeaksantyna i jakie są jej zalety. Wymieniono również niektóre główne źródła żywności i informacje na temat suplementów diety zawierających zeaksantynę.

Czym jest zeaksantyna?

Zeaksantyna jest karotenoidem występującym w ludzkim oku. Dwa inne karotenoidy występujące w oczach to luteina i mezo-zeaksantyna.

Uważa się, że mezo-zeaksantyna powstaje, gdy inne karotenoidy są rozkładane w organizmie i zwykle nie jest dostarczana z dietą.

Karotenoidy to rozpuszczalne w tłuszczach cząsteczki przeciwutleniające o jasnoczerwonym, żółtym lub pomarańczowym kolorze. Występują w niektórych algach, bakteriach, grzybach, roślinach, owocach i warzywach.

Są one niezbędnymi składnikami odżywczymi, które należy czerpać z diety.

Spośród 700 karotenoidów, które zostały zidentyfikowane w przyrodzie, tylko około 20 zostało konsekwentnie wykrytych w organizmie człowieka. Spośród nich zeaksantyna i luteina występują głównie w ludzkim oku.

Zeaksantynę i luteinę można znaleźć w różnych owocach, warzywach i produktach zwierzęcych, takich jak żółtka jaj.

Należą one do grupy pigmentów karotenoidowych zwanych ksantofilami i występują w wysokich stężeniach w strukturach wystawionych na działanie światła zarówno w roślinach, jak i w ludzkim oku.

W badaniach naukowych zeaksantyna i luteina są często opisywane razem ze względu na ich pokrywające się funkcje w oku, ale także dlatego, że organizm ludzki może przekształcić luteinę w zeaksantynę.

Zeaksantyna jest skoncentrowana w centrum siatkówki, podczas gdy luteina znajduje się w obwodowych regionach siatkówki. Razem tworzą one pigment plamki żółtej oka.

Obie mają działanie przeciwutleniające, chociaż zeaksantyna jest silniejszym przeciwutleniaczem.

U ludzi najczęściej badanymi funkcjami karotenoidów - w tym zeaksantyny - są wzrok i ich rola w zdrowiu oczu oraz zmniejszaniu ryzyka chorób oczu.

STRESZCZENIE
Zeaksantyna jest rozpuszczalnym w tłuszczach związkiem przeciwutleniającym z grupy karotenoidów ksantofilowych. Jest to jeden z dwóch karotenoidów występujących w ludzkim oku, gdzie odgrywa kluczową rolę w widzeniu i zdrowiu oczu, a także pomaga zmniejszyć ryzyko chorób oczu.

Właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne w oku

Przeciwutleniacze chronią organizm przed stresem oksydacyjnym wywoływanym przez wysoce reaktywne cząsteczki zwane wolnymi rodnikami lub utleniaczami. Zmniejszają one poziom wolnych rodników i stanów zapalnych w organizmie.

Nadprodukcja wolnych rodników i przewlekły stan zapalny w organizmie są związane z rozwojem chorób takich jak:

 • Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD)
 • demencja
 • rak

Ponadto wykazano, że ekspozycja na fale niebieskiego światła zwiększa produkcję wolnych rodników i stres oksydacyjny w oczach, stanowiąc potencjalne zagrożenie dla zdrowia oczu.

Badania wykazały, że zeaksantyna zmniejsza stres oksydacyjny i uszkodzenia oka poprzez pochłanianie niebieskiego światła, co z kolei zmniejsza stan zapalny i ryzyko chorób oczu.

W rzeczywistości najbardziej narażone na światło warstwy oka zawierają około 75% zeaksantyny, która pochłania do 90% niebieskiego światła i chroni siatkówkę przed uszkodzeniami spowodowanymi światłem.

STRESZCZENIE
Zeaksantyna chroni oczy, pochłaniając szkodliwe niebieskie światło, które w przeciwnym razie mogłoby spowodować uszkodzenia. Ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, które zmniejsza ryzyko chorób oczu.

Zmniejszenie ryzyka chorób oczu

Wiele badań pokazuje, że zeaksantyna odgrywa ważną rolę w zdrowiu oczu przez całe życie. W szczególności wiąże się to z niższym ryzykiem chorób oczu związanych z wiekiem, w tym AMD, zaćmy i jaskry.

Te choroby oczu prowadzą do zniszczenia plamki żółtej oka - obszaru odpowiedzialnego za dokładne widzenie. Karotenoidy zeaksantyna i luteina są również przechowywane w plamce żółtej.

Zaćma, jaskra i retinopatia cukrzycowa to choroby oczu spowodowane uszkodzeniem nerwów w oczach z powodu długotrwałego wysokiego poziomu cukru we krwi, co może wystąpić u osób z cukrzycą.

AMD jest główną przyczyną ślepoty u osób powyżej 40 roku życia.

Zeaksantyna, dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym, pomaga zapobiegać stresowi oksydacyjnemu, zmniejsza stan zapalny w oku i chroni plamkę żółtą przed uszkodzeniem.

Zeaksantyna odgrywa również ważną rolę w rozwoju oczu u rozwijających się płodów, a także w optymalnym widzeniu u młodych dorosłych.

Dieta bogata w zeaksantynę i inne przeciwutleniacze może zwiększać gęstość pigmentu plamki żółtej i jest związana z niższym ryzykiem chorób oczu.

STRESZCZENIE
Zeaksantyna odgrywa ważną rolę w zdrowiu oczu przez całe życie i jest związana ze zmniejszoną częstością występowania chorób oczu związanych z wiekiem, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, zaćma, jaskra i retinopatia cukrzycowa.

Może poprawić zdrowie mózgu i zdolności poznawcze

Oprócz roli w widzeniu, zeaksantyna znajduje się również w obszarach mózgu związanych z poznaniem, koordynacją ruchów i podejmowaniem decyzji.

Przeprowadzono mniej badań nad korzyściami zeaksantyny dla mózgu w porównaniu z jej korzyściami dla oczu.

Jednak badania wykazały, że osoby z chorobą Alzheimera, które mają wyższy poziom zeaksantyny, mają niższy wskaźnik śmiertelności z powodu tej choroby.

Inne badania sugerują, że przyjmowanie 2 mg zeaksantyny dziennie może nie poprawiać funkcji poznawczych u osób z chorobą Alzheimera.

Nie jest jasne, w jaki sposób to odkrycie odnosi się do spożycia zeaksantyny w diecie. Naukowcy szacują, że średnie dzienne spożycie zeaksantyny wynosi 1,3 mg, ale w niektórych populacjach południowego Pacyfiku może ono wynosić nawet 25 mg.

Potrzebne są dalsze badania nad związkiem między zeaksantyną, funkcjami poznawczymi i chorobą Alzheimera.

PODSUMOWANIE
Zeaksantyna znajduje się w obszarach mózgu związanych z podejmowaniem decyzji, kontrolą motoryczną i poznaniem i może być związana z poprawą objawów choroby Alzheimera. Badania są obiecujące, ale potrzebne są dalsze badania.

Ochrona przed promieniowaniem UV i zdrowie skóry

Zeaksantyna występuje w znacznych ilościach w ludzkiej skórze.

Zeaksantyna zarówno w oczach, jak i w skórze pochłania szkodliwe fale niebieskiego światła i zapobiega stresowi oksydacyjnemu wywoływanemu przez wolne rodniki.

Wiele czynników wpływa na starzenie się i wrażliwość skóry, w tym niedobory żywieniowe i promieniowanie ultrafioletowe (UV) ze światła słonecznego.

Oznaki starzenia się skóry obejmują

 • suchość lub szorstkość
 • zmarszczki
 • utrata elastyczności
 • przebarwienia

Badania sugerują, że ochrona UV zeaksantyny może poprawić oznaki starzenia się skóry. Ludzie uzyskali te korzyści zarówno dzięki diecie bogatej w zeaksantynę, jak i stosowaniu kremu do skóry zawierającego zeaksantynę i inne przeciwutleniacze.

PODSUMOWANIE
Zeaksantyna znajduje się również w ludzkiej skórze, gdzie zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV, która może poprawić oznaki starzenia się skóry, takie jak suchość, zmarszczki, przebarwienia i utrata elastyczności.

Inne potencjalne korzyści zdrowotne

Zeaksantyna może mieć również szereg innych korzyści zdrowotnych, w tym:

 • Może chronić zdrowie nerek. Niski poziom karotenoidów ksantofilowych, w tym zeaksantyny, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób nerek. Spożywanie zeaksantyny z żółtek jaj może mieć również korzyści przeciwutleniające dla osób z przewlekłą chorobą nerek.
 • Może leczyć choroby wątroby. Dipalmitynian zeaksantyny ekstrahowany z jagód goji wydaje się chronić wątrobę, zmniejszając stan zapalny i pomagając zapobiegać bliznowaceniu wątroby, które jest podstawą chorób wątroby. Naukowcy badają ją jako potencjalny lek terapeutyczny.
 • Poprawa komunikacji między komórkami. Zeaksantyna i karotenoidy mogą odgrywać rolę w komunikacji międzykomórkowej i homeostazie w organizmie - zrównoważonych stanach fizycznych i chemicznych potrzebnych dla dobrego zdrowia. Potrzebne są dalsze badania w tym obszarze.

Jak dotąd naukowcy zbadali większość korzyści zeaksantyny, jeśli chodzi o wzrok i zdrowie oczu.

Badania nad jej rolą w innych częściach ciała są obecnie niewystarczające.

PODSUMOWANIE
Zeaksantyna może chronić zdrowie nerek, utrzymywać homeostazę w organizmie, a nawet może stać się lekiem na choroby wątroby. Potrzebne są dalsze badania, aby zająć się tymi różnymi rolami zeaksantyny.

Najlepsze źródła zeaksantyny w żywności

Zeaksantyna występuje naturalnie w wielu różnych owocach i warzywach. Ciemnozielone warzywa liściaste są szczególnie bogate w zeaksantynę.

Źródła naukowe zazwyczaj wymieniają żywność zawierającą zeaksantynę i luteinę w jednej kategorii, a nie osobno. Może to wynikać z faktu, że luteina może być przekształcana w karotenoid mezo-zeaksantynę w oku, ale także dlatego, że dieta człowieka jest uboga w zeaksantynę.

Zeaksantyna jest dominującym karotenoidem w jagodach goji. Owoce i nasiona są jej bogatym źródłem.

Kukurydza, żółtka jaj i ludzkie mleko są innymi biodostępnymi źródłami - co oznacza, że organizm może łatwo wchłonąć zeaksantynę z tych pokarmów.

Oto lista innych pokarmów bogatych w zeaksantynę i luteinę, w tym ilość obu na 100 gramów:

 • Szpinak, surowy: 12,2 mg
 • Pistacje, surowe: 2,9 mg
 • Groszek zielony, surowy: 2,5 mg
 • Sałata rzymska, surowa: 2,3 mg
 • Kabaczek letni, gotowany: 2,3 mg
 • Brukselka, gotowana: 1,2 mg
 • brokuły, surowe: 1,4 mg
 • gotowana dynia: 1,0 mg
 • Szparagi, gotowane: 0,8 mg
 • Marchew, surowa: 0,3 mg

Obecnie nie ma zalecanej dziennej dawki zeaksantyny. Jednak spożycie co najmniej 2 mg wydaje się być korzystne dla zdrowia.

Badania wykazały, że ludzie mieli najniższe ryzyko rozwoju AMD i spowolnionego rozwoju zaćmy, gdy spożywali od 5 do 6 mg zeaksantyny dziennie.

Można uzyskać od 5 do 10 mg zeaksantyny i luteiny w połączeniu poprzez samą dietę, spożywając różnorodne produkty pełnowartościowe, w tym pomarańczową paprykę, kukurydzę i jajka.

PODSUMOWANIE
Jagody goji, jajka, mleko ludzkie i kukurydza są jednymi z najbogatszych źródeł zeaksantyny, podobnie jak warzywa liściaste, marchew i dynia.

Suplementy diety zawierające zeaksantynę

Popularność suplementów diety zawierających zeaksantynę i suplementów dla zdrowia oczu rośnie.

Badania wykazały, że przyjmowanie zeaksantyny zwiększa gęstość pigmentu plamki żółtej w oku.

W jednym z badań ludzie przyjmowali suplementy zeaksantyny przez okres od 6 do 24 miesięcy. Okazało się, że u 36-95% osób nastąpił wzrost gęstości pigmentu plamki żółtej. Co ciekawe, reakcja ta różniła się znacznie w zależności od osoby.

Wyższa gęstość pigmentu plamki żółtej wiązała się z niższym ryzykiem wystąpienia AMD.

PODSUMOWANIE
Badania wykazały, że przyjmowanie suplementów diety zawierających zeaksantynę może zwiększyć gęstość pigmentu plamki żółtej w oku, co wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia AMD. Konieczne są jednak dalsze badania w celu określenia bezpiecznych i korzystnych poziomów.

Wnioski

Zeaksantyna jest ważną cząsteczką w oczach, która jest niezbędna do ochrony ich przed uszkodzeniem przez całe życie. Jest rozpuszczalna w tłuszczach i należy do grupy karotenoidów.

Jest to jeden z trzech karotenoidów występujących w ludzkim oku, który pochłania szkodliwe niebieskie światło i ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, które zmniejsza ryzyko związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej, jaskry, zaćmy i retinopatii cukrzycowej.

Można go uzyskać z diety, jedząc różnorodne produkty pełnoziarniste, a także przyjmując suplementy.

Nie ma zalecanej dziennej dawki zeaksantyny. Naukowcy muszą przeprowadzić dalsze badania w celu określenia bezpiecznych i korzystnych dawek dla ludzi.

Z powrotem do sklepu