Czy marchew jest dobra dla oczu?

Treść:

 • Marchew i zdrowie oczu
 • Marchew jest bogata w przeciwutleniacze, które korzystnie wpływają na zdrowie oczu.
 • Inne korzyści zdrowotne marchwi
 • Inne sposoby na poprawę zdrowia oczu
 • Wnioski

Marchew

 

Marchew jest popularna na całym świecie, jest chrupiącym i bardzo pożywnym warzywem korzeniowym.

Powszechnie twierdzi się, że utrzymuje oczy w zdrowiu i poprawia widzenie w nocy.

Możesz jednak zastanawiać się nad pochodzeniem tego pomysłu i czy jest on poparty dowodami naukowymi.

W tym artykule dowiesz się, czy marchew ma korzystny wpływ na oczy, a także uzyskasz więcej wskazówek, jak zachować zdrowy wzrok.

Marchew a zdrowie oczu

Od dawna uważa się, że spożywanie marchwi sprzyja zdrowiu oczu i poprawia widzenie, zwłaszcza w nocy.

Chociaż jest w tym trochę prawdy, związek między marchewką a wzrokiem wywodzi się z mitu.

Podczas II wojny światowej piloci brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych po raz pierwszy zaczęli używać radaru do namierzania i zestrzeliwania wrogich samolotów. Aby utrzymać tę nową technologię w tajemnicy, precyzyjne widzenie pilotów - zwłaszcza w nocy - przypisywano spożywaniu marchwi.

Doprowadziło to do długotrwałej kampanii propagandowej promującej marchewkę jako środek poprawiający wzrok. Ten upiększony związek między spożyciem marchwi a lepszym widzeniem w nocy utrzymuje się do dziś.

Chociaż marchew nie jest cudownym pożywieniem dla oczu, którym reklamowano ją podczas II wojny światowej, zawiera ona pewne związki, które są korzystne dla oczu.

Marchew jest bogata w przeciwutleniacze, które korzystnie wpływają na zdrowie oczu

Marchew jest bogatym źródłem betakarotenu i luteiny, które są przeciwutleniaczami pomagającymi zapobiegać uszkodzeniom oczu spowodowanym przez wolne rodniki.

Wolne rodniki to związki, które mogą prowadzić do uszkodzenia komórek, starzenia się i chorób przewlekłych, w tym chorób oczu, jeśli ich liczba jest zbyt wysoka.

Beta-karoten nadaje wielu czerwonym, pomarańczowym i żółtym roślinom ich zabarwienie. Pomarańczowe marchewki są szczególnie bogate w beta-karoten, który organizm przekształca w witaminę A. Niedobór witaminy A może prowadzić do jaskry, która jest często odwracalna poprzez suplementację.

Witamina A jest potrzebna do produkcji rodopsyny, która jest czerwono-fioletowym pigmentem wrażliwym na światło w komórkach oka, który pomaga widzieć w nocy.

Twój organizm wchłania i wykorzystuje beta-karoten bardziej efektywnie, gdy jesz gotowaną marchewkę niż surową. Ponadto witamina A i jej prekursory są rozpuszczalne w tłuszczach, więc spożywanie marchwi ze źródłem tłuszczu poprawia wchłanianie.

Żółte marchewki zawierają najwięcej luteiny, która może pomóc w zapobieganiu związanemu z wiekiem zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD), schorzeniu, w którym wzrok stopniowo rozmywa się lub zanika.

Dieta bogata w luteinę może szczególnie chronić przed AMD.

PODSUMOWANIE
Marchew jest dobrym źródłem luteiny i betakarotenu, które są przeciwutleniaczami korzystnie wpływającymi na zdrowie oczu i chroniącymi przed chorobami zwyrodnieniowymi oczu związanymi z wiekiem. Organizm przekształca betakaroten w witaminę A, składnik odżywczy, który pomaga widzieć w ciemności.

Inne korzyści zdrowotne marchwi

Marchew wspomaga zdrowie oczu, ale istnieje wiele innych powodów, dla których warto ją jeść. Większość badań koncentruje się na zawartości karotenoidów, w tym luteiny, likopenu i beta-karotenu.

Inne korzyści zdrowotne marchwi obejmują

 • Wspieranie zdrowia układu trawiennego. Marchew jest bogata w błonnik, który pomaga zapobiegać zaparciom. Jedna marchewka zawiera około 2 gramów błonnika, co stanowi 8% dziennego spożycia (DV). Jedzenie marchwi może również poprawić stan bakterii jelitowych.
 • Może to zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Pokarmy bogate w błonnik, takie jak marchew, mogą pomóc w ochronie przed rakiem jelita grubego poprzez promowanie regularności trawienia. Ponadto wykazano, że niektóre przeciwutleniacze zawarte w marchwi mają działanie przeciwnowotworowe.
 • Stabilizuje poziom cukru we krwi. Marchew ma niski indeks glikemiczny (IG), co oznacza, że po jej spożyciu nie występuje duży skok poziomu cukru we krwi. Zawartość błonnika również pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi.
 • Dobre dla serca. Czerwone i pomarańczowe marchewki są bogate w likopen, przeciwutleniacz, który chroni serce. Marchew może również zmniejszać czynniki ryzyka chorób serca, takie jak wysokie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.
 • Chroń swoją skórę. Chociaż nie są tak skuteczne jak filtry przeciwsłoneczne, przeciwutleniacze betakaroten i likopen mogą pomóc chronić skórę przed uszkodzeniami słonecznymi.
 • Mogą sprzyjać utracie wagi. Marchew jest niskokaloryczna i bogata w błonnik. Spożywanie jej zwiększa uczucie sytości, co może zapobiec przejadaniu się i pomóc w utracie wagi.

PODSUMOWANIE
Oprócz korzyści dla zdrowia oczu, istnieje wiele powodów, dla których warto jeść marchew. Może być korzystna dla układu trawiennego, a także dla serca, skóry i ogólnego stanu zdrowia.

Inne sposoby na poprawę zdrowia oczu

Jedzenie marchwi nie jest jedynym sposobem na utrzymanie zdrowych oczu i ostrego widzenia. Inne strategie poprawy zdrowia oczu obejmują

 • Noszenie ochrony przeciwsłonecznej. Wybierz okulary przeciwsłoneczne, które chronią oczy przed 99-100% promieni UVA i UVB. Uszkodzenia słoneczne mogą prowadzić do zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej i skrzydlika (narośl na białku oka).
 • Ogranicz czas spędzany przed ekranem i niebieskie światło. Długotrwałe oglądanie telewizji, korzystanie z telefonu lub komputera może powodować zmęczenie oczu. W nocy wyłączaj ekrany lub włączaj filtr światła nocnego w telefonie, ponieważ niebieskie światło może powodować uszkodzenie siatkówki.
 • Ćwiczenia. Regularna aktywność fizyczna jest dobra dla oczu i talii. Brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i retinopatię cukrzycową, która może pogorszyć wzrok.
 • Nie pal. Dym tytoniowy jest powiązany z utratą wzroku, zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej. Palenie może również zwiększać ryzyko wystąpienia suchego oka.
 • Dąż do zrównoważonej diety. Dla oczu korzystne są również tłuszcze EPA i DHA omega-3 (np. tłuste ryby, len), witamina C (np. owoce cytrusowe, brokuły), witamina E (np. masła orzechowe) i cynk (np. mięso, ostrygi i pestki dyni).
 • Jedz ciemnozielone warzywa liściaste. Jarmuż, szpinak i sałata są bogate w karotenoidy luteinę i zeaksantynę, które wspierają zdrowie oczu.
 • Regularnie badaj wzrok. Najlepszym sposobem na sprawdzenie stanu swoich oczu jest ich regularne badanie przez okulistę. Wizyty u optometrysty lub okulisty to dobry nawyk profilaktyczny.

PODSUMOWANIE
Odżywcza dieta, ćwiczenia fizyczne, ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem, niepalenie, noszenie okularów przeciwsłonecznych i regularne badanie wzroku przez okulistę to ważne nawyki dla optymalnego zdrowia oczu.

Podsumowanie

Pomysł, że marchew promuje zdrowe oczy i dobre widzenie pochodzi z mitu - ale to nie znaczy, że jest nieprawdziwy.

Jest szczególnie bogata w przeciwutleniacze luteinę i betakaroten, które, jak wykazano, chronią oczy.

Marchew może być również korzystna dla trawienia, serca, skóry i ogólnego stanu zdrowia.

Jeśli chcesz zachować zdrowe oczy, powinieneś również rozwinąć inne zdrowe nawyki w celu ochrony oczu, takie jak ćwiczenia, noszenie okularów przeciwsłonecznych, ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem, zbilansowana dieta i niepalenie.

Z powrotem do sklepu