Wpływ kolagenu na zęby i dziąsła

Treść:

  • Czym jest kolagen
  • Wpływ kolagenu na zęby
  • Wnioski

Kolagen i zęby

Kolagen to materiał, który naturalnie występuje w organizmie i pomaga utrzymać tkanki razem.

Jedną z najważniejszych tkanek utrzymywanych razem przez kolagen są zęby. Zdrowy organizm produkuje wystarczającą ilość kolagenu na wszystkie swoje potrzeby. Jednak palenie tytoniu, niewłaściwa higiena jamy ustnej lub przewlekłe choroby mogą wpływać na tę produkcję i prowadzić do recesji dziąseł i utraty zębów.

Na szczęście istnieje wiele sposobów na zwalczanie tego problemu za pomocą suplementów diety, takich jak spożywanie pokarmów bogatych w kolagen lub przyjmowanie suplementów z dodatkiem kolagenu.

Czym jest kolagen

Kolagen jest bardzo popularny w świecie pielęgnacji skóry, ponieważ być może natknąłeś się na kremy, które twierdzą, że zwiększają produkcję kolagenu.

Ale czym dokładnie jest kolagen?

Kolagen to białko, które naturalnie występuje w organizmie i jest podstawą "struktury i wsparcia" skóry. Twierdzenia, że suplementy kolagenowe zwiększają produkcję kolagenu w organizmie są nieco niejasne, ale kosmetyczka powiedziała: "Witamina A jest sprawdzonym składnikiem do syntezy kolagenu, więc włącz serum z retinolem do swojej nocnej rutyny". Dobrze wiedzieć, że istnieją sposoby na zwiększenie produkcji kolagenu w skórze, ponieważ ma on tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem.

Niestety, nasze kości również słabną z wiekiem, a kolagen pomaga organizmowi tworzyć "nowe kości" i szybciej się goić. Według WebMD, mamy również kolagen w naszych kościach, który czyni je silniejszymi, więc ważne jest, aby spożywać dietę bogatą w białko, aby utrzymać zdrową strukturę kości.

Niektórzy uważają, że nasze zęby "składają się z kości", ale to nieprawda. Jednak kolagen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu pięknego uśmiechu, działając podprogowo.

Wpływ kolagenu na zęby

1. Wspiera zdrowie miazgi zębowej

Podobnie jak większość ludzi, możesz myśleć, że Twoje zęby składają się z kości. Gdyby to była prawda, wyjaśniałoby to, dlaczego kolagen jest korzystny dla zdrowia zębów; w końcu kolagen (a dokładniej kolagen typu 1) stanowi ponad 90% macierzy organicznej w kościach. Jest to jednak szokujące. Zęby to nie kości. Zrozum te różnice:

Kości: żywa tkanka, która stale się przebudowuje i regeneruje. Składa się z kolagenu i fosforanu wapnia.
Zęby: Zęby nie są żywą tkanką, więc nie mogą się regenerować ani naprawiać, jeśli zostaną znacznie uszkodzone. Składają się z czterech różnych rodzajów tkanek: zębiny, szkliwa, cementu i miazgi.
O co więc chodzi z tym, że kolagen ma kluczowe znaczenie dla zdrowia zębów? Podczas gdy zewnętrzne warstwy zębów (tj. szkliwo, zębina i cement) nie zawierają kolagenu, zmienia się to, gdy zagłębimy się głębiej we wnętrze zęba - aż do miazgi zębowej, która zasadniczo stanowi środek zęba. Wszystkie trzy rodzaje kolagenu znajdują się w tkankach miazgi.

Miazga spełnia trzy podstawowe funkcje: 1) tworzy zębinę, 2) dostarcza wilgoci i niezbędnych składników odżywczych do warstwy zębiny oraz 3) wyczuwa zmiany temperatury lub ciśnienia. Znaczenie? Dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości kolagenu może sprzyjać zdrowiu miazgi zębowej, co z kolei przyczynia się do optymalnego funkcjonowania zębów.

Kolagen jest odpowiedzialny za utrzymanie dziąseł i wsparcie zębów. Utrata kolagenu może prowadzić do cofania się dziąseł od zębów, narażając je na działanie bakterii i ryzyko próchnicy. Jeśli ząb zostanie utracony z powodu cofających się dziąseł, będzie bardziej podatny na próchnicę.

2. Utrata zębów

Ponieważ kolagen jest potrzebny do utrzymania zębów w linii, jego brak może prowadzić do utraty zębów lub deformacji jednego lub więcej zębów; dotyczy to zwłaszcza zębów stałych.

3. Nadwrażliwość zębów

Zęby, które nie utrzymują się prawidłowo na swoim miejscu, są bardziej podatne na stymulację i mogą być bardziej wrażliwe na ciepło i zimno. Jeśli zęby nie znajdują się w prawidłowej pozycji, mogą się ścierać podczas żucia, co również może powodować nadwrażliwość.

4. Proces starzenia

Zęby są żywymi organizmami, na które wpływają reakcje chemiczne zachodzące w naszej ślinie, które powodują ich próchnicę i osłabienie. Jest to naturalny proces starzenia się zębów, ale wywieranie nacisku na zęby lub ich stresowanie (takie jak zgrzytanie zębami) przyspiesza ten proces, powodując pogorszenie stanu zębów.

5. Próchnica zębów

Ponieważ cofające się dziąsła mogą powodować narażenie zębów na działanie bakterii, a dziąsła nie chronią już nerwów, zęby, które normalnie nie byłyby wrażliwe, stają się bardzo wrażliwe, co prowadzi do ubytków, a nawet utraty zębów.

6. Nieświeży oddech

Ponieważ cofające się dziąsła i utrata zębów prowadzą do odsłonięcia zębów i rozwoju bakterii, cuchnący oddech może być spowodowany gromadzeniem się pokarmu i bakterii zarówno na zębach, jak i na cofających się dziąsłach.

7. Dziąsła

Twoje dziąsła składają się z włókien dziąsłowych - włókien tkanki łącznej, które składają się głównie z kolagenu typu 1, chociaż występują również włókna typu 3. Mając to na uwadze, znaczenie suplementacji kolagenem dla zdrowia dziąseł powinno być dla Ciebie natychmiast jasne. Ale gdzie są dowody? Jak wszyscy wiemy, tylko dlatego, że coś ma logiczny sens, niekoniecznie oznacza, że jest słuszne.

Cóż, tutaj właśnie pojawia się to badanie z 2012 roku. Naukowcy odkryli, że kolagen bydlęcy może poprawić integralność dziąseł - powodując wzmocnienie dziąseł wokół zębów i, u ponad połowy uczestników, całkowite pokrycie odsłoniętych powierzchni korzeni zębów. Naukowcy nie są pewni, w jaki sposób (lub dlaczego) kolagen bydlęcy odbudowuje i regeneruje tkankę dziąseł, ale najważniejsze jest to, że działa. A czasami tylko to się liczy. Przynajmniej na razie.

8. Wspiera mocne zakotwiczenie zębów

Tak, zęby nie są kością - ani jej nie zawierają. Ale to nie znaczy, że reszta jamy ustnej nie zawiera kości. Pomyśl o tym: co mocno trzyma twoje zęby na miejscu? Cóż, to nic innego jak kość szczęki (znana również jako kość wyrostka zębodołowego), kość, która zawiera zębodoły i otacza korzenie zębów. A biorąc pod uwagę, że wykazano, iż suplementy kolagenowe zwiększają gęstość kości (pamiętaj, że kolagen stanowi ponad 90% macierzy organicznej kości), można bezpiecznie założyć, że będą one również wspierać mocne zakotwiczenie zębów w kości szczęki. Żegnajcie, chwiejne zęby.

Wnioski

Suplementy kolagenowe to świetny sposób, aby pomóc organizmowi utrzymać i poprawić zdrowie dziąseł i zębów. Załóżmy, że regularnie spożywasz pokarmy lub przyjmujesz tabletki zawierające kolagen. W takim przypadku organizm otrzymuje to, czego potrzebuje we właściwym czasie, aby metabolizować kolagen i uczynić go łatwo dostępnym do użycia.

Chociaż kolagen może nie być pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, gdy mamy do czynienia ze zdrowiem jamy ustnej, może on pomóc związać nasze zęby i utrzymać je mocno osadzone w naszych dziąsłach. Zostało to zasugerowane ze względu na fakt, że brak kolagenu wiąże się z utratą zębów. W rzeczywistości kolagen składa się z włókien, które znajdują się w tkankach łącznych tworzących zęby i kości.

Kolagen może faktycznie poprawić zdrowie zębów i dziąseł. I chociaż konkretne mechanizmy, dzięki którym suplementacja kolagenem pomaga, mogą być czasami nieznane, badania pozostają obiecujące. Wciąż się wahasz? Nie zapominaj, że istnieje wiele innych dobrze udokumentowanych powodów, dla których warto zacząć regularnie spożywać kolagen - od młodziej wyglądającej skóry po wolne od bólu stawy

Z powrotem do sklepu