Psyche: 10 faktów na temat ludzkiej psychiki

Treść:

  • Czym jest psychika?
  • 10 faktów na temat ludzkiej psychiki

Psyche 

Czym jest psychika?

Ludzka psychika jest właściwością, funkcją wyższego układu nerwowego, która jest związana z aktywnością mózgu. Można ją rozumieć jako zintegrowany zbiór wszystkich przejawów aktywności neuronalnej, tj. percepcji ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego, potrzeb organizmu oraz czynności związanych z doświadczeniem lub uczeniem się.

Ludzka psychika składa się z procesów umysłowych, stanów i właściwości. Ludzka psychika powstała w wyniku ewolucji żywej materii w związku z rozwojem układu nerwowego. Jest odzwierciedleniem obiektywnej rzeczywistości poprzez uczucia i doznania.

Ludzka psychika ma podstawy biologiczne, ale jest również kształtowana przez środowisko społeczne, kulturowe i edukacyjne.

Istota ontogenezy (rozwoju) psychiki jako dyscypliny naukowej zajmuje się badaniem rozwoju ludzkiej psychiki od urodzenia do starości. Istotą ontogenezy psychicznej są: socjalizacja i indywiduacja.

Psychika to pojęcie, które obejmuje wszystkie treści i funkcje psychiczne człowieka - czyli nie tylko to, co myślimy i robimy, ale także to, jak przetwarzamy informacje psychiczne, czyli proces tego przetwarzania. Wielu psychologów uważa, że jesteśmy świadomi tylko części procesów zachodzących w psychice. Dlatego przydatne jest rozróżnienie między świadomością a nieświadomością. Sekwencja świadomych doświadczeń zachodzących w psychice jest określana jako doświadczanie (wewnętrzna część psychiki), podczas gdy wszystkie zewnętrznie obserwowalne przejawy i czynności fizyczne są wówczas zachowaniem (w tym na przykład różne zmiany fizjologiczne, takie jak zmiany ciśnienia krwi lub tętna).

10 faktów na temat ludzkiej psychiki

1. ludzie z wysokim IQ zazwyczaj nie mają wielu przyjaciół

W czasach prymitywnych ludzie zajmowali się zbiorowym polowaniem i zbieractwem, a przyjaźń była niezbędna do przetrwania ich i plemienia. Nawet dzisiaj ludzie nawiązują przyjaźnie, ale nie tylko dla tych korzyści.

Badanie przeprowadzone w 2016 roku przez British Psychological Association wykazało, że osoby o wysokim ilorazie inteligencji (IQ) nie mają wielu przyjaciół. Dzieje się tak, ponieważ ich mózgi są bardziej zainteresowane rozwiązywaniem dużych problemów i postrzegają komunikację jako stratę czasu.

Jednak badanie to pokazuje również, że tylko dlatego, że ktoś ma niewielu przyjaciół, nie oznacza, że jest inteligentny lub dobry, ponieważ przyjaźń ma pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne każdego człowieka. Jeśli masz czas, trzymaj się z dala od komputerów lub książek i wchodź w interakcje z interesującymi ludźmi.

2. Zmiany w postrzeganiu kolorów w depresji

To, że życie osoby cierpiącej na depresję "traci kolory", nie jest tylko metaforycznym stwierdzeniem, ale medyczną prawdą.

Według badań nad kolorami z 2010 roku, ludzka siatkówka jest mniej wrażliwa na kontrastujące kolory w depresji, co oznacza słabą zdolność do rozróżniania kolorów. Siatkówka działa również w drugą stronę: jeśli otoczenie jest po prostu szare, ludzie są również podatni na melancholijne nastroje i mają tendencję do popadania w depresję. Szary jest często uważany za kolor neutralny, pozbawiony emocji.

3. Nie chwal się planem, w przeciwnym razie nic się nie zmieni.

Jeśli zdecydujesz się rozpocząć coś nowego, na przykład nie jeść po 18:00, biegać rano lub uczyć się języka obcego itp. Nie mów nikomu o tym planie. W przeciwnym razie nic się nie wydarzy.

Profesor psychologii Peter M. Gollwitzer wykazał, że ta korelacja jest prawdziwa. Według niego, gdy mówisz o swoim planie, twój mózg już uważa zadanie za "wykonane" i trudno go przekonać, że jest inaczej.

4. Znajomość języka obcego umożliwia lepsze podejmowanie decyzji

Aby podejmować najlepsze decyzje, nie bój się myśleć w drugim języku.

W 2012 roku psycholog Boaz Keysar przeprowadził eksperyment psychologiczny na 300 Amerykanach i Koreańczykach. Wyniki pokazały, że jeśli zredukujesz wcześniejsze uprzedzenia, myśląc w drugim języku przed podjęciem ważnej decyzji, podejdziesz do problemu w bardziej zrównoważony sposób.

5. Młodzi ludzie częściej cierpią na depresję

Sześcioletnie badanie online przeprowadzone w 2013 roku przez Stowarzyszenie Psychologiczne na próbie ponad 2000 osób w wieku powyżej 18 lat wykazało, że najbardziej nieszczęśliwi ludzie na świecie to osoby poniżej 30 roku życia.

Młodzi ludzie są bardziej zestresowani niż osoby starsze. Wynika to z faktu, że nie chcą się do tego przyznać, a z drugiej strony czują się zdezorientowani i nie wiedzą, jak iść naprzód w przyszłości.

6 Zmęczenie może zwiększyć kreatywność

W 2013 r. w czasopiśmie Scientific opublikowano badanie, w którym stwierdzono: "Jeśli masz trudności z wykonywaniem kreatywnej pracy, będziesz miał szczęście, jeśli jesteś zmęczony". W 2013 roku w czasopiśmie Scientific pojawiło się badanie: "Jeśli próbujesz wykonać kreatywną pracę, będziesz miał szczęście, jeśli będziesz zmęczony".

Może to brzmieć niedorzecznie, ale spójrzmy na prawdziwy powód: mózg nie odrzuca pomysłów, które na pierwszy rzut oka wydają się szalone i którym zwykłeś mówić "nie", gdy nie śpisz. To dlatego świetne pomysły często pojawiają się pod prysznicem po długim dniu w pracy.

Szalony pomysł może stać się początkiem wielkiego projektu. Jeśli jesteś osobą kreatywną, ten proces twórczy może rozpocząć się wieczorem, a jeśli późno zasypiasz, inspiracja może przyjść wcześnie rano.

7. 80% wszystkich rozmów to przypadkowe rozmowy.

Dr Nicholas Emler, brytyjski psycholog, który przeprowadził badania psychologiczne na 300 osobach, stwierdził, że "80% naszych rozmów to tylko plotki, głównie informacje o przyjaciołach i współpracownikach". Tym właśnie są plotki.

Ale small talk nie jest zły, to ważny sposób komunikacji, ponieważ pomaga ludziom utrzymywać więzi społeczne. Lubią też plotkować niezależnie od płci, ponieważ mężczyźni mają tendencję do dzielenia się i komunikowania tak samo jak kobiety.

8. Pieniądze mogą kupić szczęście

W swojej książce Happy Money: The Science of Smarter Spending autorzy Elizabeth Dunn i Michael Norton wyjaśniają, w jaki sposób pieniądze mogą kupić szczęście na podstawie wieloletnich badań ilościowych i jakościowych. Według nich można kupić szczęście, ale pieniądze te nie powinny być wydawane na siebie, ale na krewnych, przyjaciół lub organizacje charytatywne.

Norton, profesor marketingu w Harvard Business School, powiedział: "Ta książka jest o pieniądzach i o tym, jak je zdobyć: 'Dawanie pieniędzy innym ludziom sprawia, że ludzie są szczęśliwsi'. Jednym z powodów jest to, że tworzy więzi społeczne". Dając innym, tworzysz relacje, a to sprawia, że jesteś szczęśliwy.

9. budowanie zaufania zajmuje tylko 20 sekund

Aby zbudować zaufanie, powinieneś przytulać osobę przez około 20 sekund, oczywiście za jej zgodą.

Kiedy ludzie się przytulają, zwykle wytwarzają oksytocynę, hormon, który jest uwalniany, gdy ludzie czują się bezpiecznie. Hormon ten ma działanie uspokajające i pomaga stworzyć spokojniejszy i bardziej zrelaksowany nastrój.

10. 80% myśli jest negatywnych

W 2005 roku National Science Foundation opublikowała artykuł dotyczący codziennych ludzkich myśli. Zgodnie z nim przeciętna osoba ma około 12 000 do 60 000 myśli każdego dnia. Spośród nich 80% było negatywnych, a 95% to te same powtarzające się myśli, co poprzedniego dnia.

Badanie to potwierdza również, że ludzkie ciało reaguje na to, jak myśli, czuje i działa. Kiedy dana osoba czuje się winna, zawstydzona lub zestresowana, ciało reaguje, aby dać jej znać, że coś jest nie tak. Na przykład po szczególnie stresującym wydarzeniu może wystąpić wysokie ciśnienie krwi lub wrzody żołądka.

Z powrotem do sklepu