Krwawienie z odbytu

Treść:

 • Co to jest krwawienie z odbytu?
 • Jak dochodzi do krwawienia z odbytu?
 • Jak wygląda krew w stolcu?
 • Czy krew w stolcu jest poważna?
 • Kiedy należy martwić się krwią w stolcu?
 • Co powoduje krwawienie z odbytu?
 • Jakie jest leczenie krwawienia z odbytu?
 • Wnioski

Krwawienie z odbytu

Krwawienie z odbytu jest objawem wielu różnych schorzeń, w tym hemoroidów, szczelin odbytu, nieswoistego zapalenia jelit (IBD) i raka jelita grubego.

Krwawienie z odbytu można zauważyć na papierze toaletowym podczas podcierania się lub w stolcu. Ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi krwawienie z odbytu. Nie wszystkie przyczyny są poważne, ale niektóre tak.

Co to jest krwawienie z odbytu?

Spojrzenie do toalety i zobaczenie krwi w stolcu (kale) może być niepokojące. Twój umysł może udać się w wiele miejsc, gdy dzwonki ostrzegawcze brzmią, że coś jest nie tak. Krwawienie z odbytu jest objawem wielu różnych schorzeń, niektórych poważniejszych niż inne. Ważne jest, aby znaleźć przyczynę krwawienia z odbytu.

Niektóre przyczyny, takie jak hemoroidy, mogą nie wymagać leczenia. Inne jednak, takie jak rak jelita grubego, wymagają pilnej opieki. Inne możliwe przyczyny obejmują wrzody, szczeliny odbytu i nieswoiste zapalenie jelit (IBD). Lekarz może pomóc w ustaleniu przyczyny hematochezji - terminu medycznego określającego krwawienie z odbytu lub krew w stolcu.

Jak występuje krwawienie z odbytu?

Krwawienie z odbytu można zaobserwować lub doświadczyć na kilka różnych sposobów, w tym

 • Poprzez zauważenie świeżej krwi na papierze toaletowym podczas podcierania.
 • Widząc krew w muszli klozetowej po skorzystaniu z toalety. Woda w muszli może wyglądać, jakby była zabarwiona na czerwono.
 • Widząc jasnoczerwone, ciemnoczerwone lub smoliste czarne odchody w toalecie.
 • Gdy krwawienie pochodzi z odbytnicy, nazywamy je krwawieniem z odbytu, ale w rzeczywistości krwawienie może pochodzić z dowolnego miejsca w przewodzie pokarmowym (GIT). Żołądek, jelito cienkie, okrężnica, odbytnica i odbyt stanowią jeden ciągły szlak i wszystkie krwawienia z przewodu pokarmowego wychodzą w ten sam sposób.

Jak wygląda krew w stolcu?

Krew w stolcu może wyglądać na kilka różnych sposobów. Możesz mieć jasnoczerwone smugi krwi na stolcu lub możesz zobaczyć skrzepy krwi lub krew i śluz zmieszane z krwią. Stolec może również wyglądać na ciemny, czarny i smolisty. Kolor krwi może być wskazówką, skąd pochodzi:

 • Jasnoczerwona krew w stolcu zwykle oznacza, że krwawienie występuje w dolnej części okrężnicy, odbytnicy lub odbytu.
 • Ciemnoczerwona lub bordowa krew może oznaczać krwawienie wyżej w okrężnicy lub jelicie cienkim.
 • Melena (czarne stolce) często wskazuje na krwawienie w żołądku, takie jak krwawiący wrzód żołądka.
 • Czasami krwawienie z odbytu nie jest widoczne gołym okiem i można je zaobserwować jedynie pod mikroskopem. Nazywa się to krwawieniem utajonym. Ten rodzaj krwi w stolcu można wykryć, wykonując badanie laboratoryjne próbki stolca, które nazywa się testem na krew utajoną w kale. Jest to badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego.

Czy krew w stolcu jest poważna?

Niekoniecznie, ale może być. Dobrym pomysłem jest rozmowa z lekarzem w przypadku wystąpienia krwawienia z odbytu lub krwi w stolcu. Niektóre mniej poważne stany mogą nie wymagać leczenia, ale czasami mogą. Krwawienie z odbytu może być również oznaką poważniejszego stanu, który wymaga leczenia.

Czy jasnoczerwona krew w stolcu jest gorsza niż ciemniejsza krew?

Jasnoczerwona krew w stolcu może być bardziej niepokojąca, ponieważ wskazuje na aktywne krwawienie. Ciemniejsza krew zwykle wskazuje na starsze krwawienie, które nie jest już aktywne. Jednak ciemniejsza krew w stolcu może być myląca. Nie zawsze oznacza to, że krwawienie ustało, a jedynie, że pochodzi z wyższego miejsca.

Krwawienie w górnym odcinku przewodu pokarmowego wymaga dłuższego czasu, aby przejść przez ciało i wydostać się z odbytnicy. Podczas podróży, chemikalia trawienne wewnątrz stopniowo zmieniają kolor na ciemniejszy. Jasnoczerwona krew pochodzi z dolnych części. Może ona pochodzić z czegoś względnie nieszkodliwego, takiego jak uraz. Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego jest mniej nieszkodliwe.

Kiedy należy martwić się krwią w stolcu?

Nigdy nie zaszkodzi porozmawiać z lekarzem na temat krwi w stolcu, zwłaszcza jeśli:

 • Nie wiesz, dlaczego tak się dzieje. Czasami krwawienie z odbytu jest związane z chorobą, o której już wiesz. Może to nie być szczególnie zaskakujące, jeśli krwawienie towarzyszy zaparciom, biegunce lub przewlekłej chorobie jelit. Z drugiej strony, jeśli krew w stolcu jest pierwszym objawem jakiejkolwiek choroby przewodu pokarmowego, jest to bardziej zaskakujące i niepokojące.
 • Jest bolesna. Ból jest zawsze czerwoną flagą, że coś w twoim ciele wymaga uwagi. Zwróć uwagę, gdzie zlokalizowany jest ból. Jeśli w odbycie lub odbytnicy, może to być świeża rana. Jeśli odczuwasz ból w dolnej części brzucha, może to być zapalenie okrężnicy - zapalenie wyściółki okrężnicy, które ma wiele przyczyn. Jeśli odczuwasz ból w górnej części brzucha i masz czarne stolce, może to być żołądek.
 • Krwawienie jest silne lub częste. Obfite lub częste krwawienia mogą prowadzić do poważnej utraty krwi, w tym anemii, a w rzadkich przypadkach do wstrząsu hipowolemicznego. W przypadku nagłego wystąpienia obfitego krwawienia lub ciągłego krwawienia przez kilka dni, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. W przypadku nagłego spadku ciśnienia krwi i zawrotów głowy lub omdlenia należy udać się na pogotowie.
 • Może to potrwać tydzień lub dłużej. Nawet jeśli krwawienie nie jest bardzo obfite i nie odczuwasz bólu, krwawienie z odbytu, które trwa już od jakiegoś czasu, wymaga leczenia. Powolne krwawienie może z czasem doprowadzić do znacznej utraty krwi.
 • Co ważniejsze jednak, jest to objaw stanu, który nie ustępuje. Stan ten może powodować inne uszkodzenia poza krwią w stolcu.

Co powoduje krwawienie z odbytu?

Istnieje wiele różnych powodów, dla których może wystąpić hematochezja - krwawienie z odbytu lub krew w stolcu. Przyczyny te wahają się od powszechnych i łagodnych stanów do poważniejszych i rzadszych, które wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Czasami inne objawy mogą również wskazywać na możliwą przyczynę.

Do najczęstszych przyczyn krwawienia z odbytu należą

 • Hemoroidy: Hemoroidy to nabrzmiałe żyły wewnątrz odbytnicy. Są one bardzo powszechne i stanowią najczęstszą przyczynę krwawienia z odbytu. Żyły te wybrzuszają się blisko powierzchni skóry, a czasami skóra pęka i krwawi. Nie są one poważne. Zwykle są związane z wysiłkiem lub ciśnieniem, na przykład w ciąży, podnoszeniem ciężkich przedmiotów lub wysiłkiem przy oddawaniu moczu.
 • Szczelina odbytu: Szczelina odbytu to pęknięcie w wyściółce kanału odbytu. Podobnie jak hemoroidy, często występuje po intensywnym wydalaniu twardych stolców. Szczeliny odbytu łatwo pomylić z hemoroidami. Obie są związane z zaparciami i obie mogą powodować ból i krwawienie z odbytu. Szczelina może być bardziej bolesna. Obydwie mogą zagoić się samoistnie, ale czasami konieczne jest leczenie w celu zagojenia pęknięcia.
 • Choroba zapalna jelit (IBD): Choroba zapalna jelit (IBD) powoduje przewlekłe (uporczywe) zapalenie wyściółki jelit - jelita cienkiego i grubego. Choroba Leśniowskiego-Crohna dotyka głównie jelita cienkiego, podczas gdy wrzodziejące zapalenie jelita grubego dotyka głównie jelita grubego. IBD powoduje przewlekły ból brzucha i biegunkę, a w ciężkich przypadkach może powodować krwawienie.
 • Zapalenie uchyłków: Zapalenie uchyłków występuje w jelicie grubym, zwykle w jego dolnej części, w pobliżu odbytnicy. Występuje, gdy małe kieszenie w wewnętrznej wyściółce okrężnicy - zwane uchyłkami - ulegają zakażeniu i zapaleniu. Stan zapalny w tych kieszeniach może sprawić, że naczynia krwionośne wewnątrz będą bardziej kruche i bardziej narażone na pęknięcie. Jeśli tak się stanie, może to spowodować ostre krwawienie z odbytu.

Inne możliwe przyczyny obejmują

 • Infekcyjne zapalenie jelita grubego: Niektóre infekcje bakteryjne, takie jak E. coli i C. diff, mogą powodować krwotoczne zapalenie jelita grubego - krwawienie z okrężnicy. Zwykle przybiera ono postać krwawej biegunki. Rozpoznasz to, jeśli jesteś chory na infekcję i zwykle ustępuje samoistnie. Niektóre infekcje mogą jednak wymagać antybiotyków. Jeśli chorujesz dłużej niż kilka dni, skontaktuj się z lekarzem.
 • Infekcje przenoszone drogą płciową (STI): Niektóre powszechne STI mogą powodować stan zapalny i krwawienie w wyściółce odbytu lub odbytnicy, w tym rzeżączka, chlamydia i kiła. Opryszczka powoduje owrzodzenia, które mogą krwawić, a wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) powoduje brodawki odbytu, które mogą lekko krwawić. Wiele chorób przenoszonych drogą płciową wymaga specjalnego leczenia, aby ustąpiły, dlatego ważne jest, aby je zdiagnozować.
 • Choroba wrzodowa: Wrzody trawienne występują w żołądku lub dwunastnicy, górnej części jelita cienkiego. Tworzą się, gdy kwas żołądkowy ściera ochronną wyściółkę i tworzy otwarte rany. Wrzód powoduje piekący lub gryzący ból w żołądku i może krwawić. Krwawienie w górnym odcinku przewodu pokarmowego trwa dłużej, więc krew może być ciemna, czarna i smolista.
 • Polipy jelita grubego i rak jelita grubego: polip może wyglądać jak grzyb wyrastający z boku jelita. Polipy są powszechne, a większe z nich mogą krwawić. Czasami zmieniają się w nowotworowe, a polipy nowotworowe krwawią częściej niż inne. Lekarz może chcieć zbadać niewyjaśnione krwawienie z odbytu za pomocą kolonoskopii, aby wykluczyć raka jelita grubego.

Czy pokarmy mogą powodować krew w stolcu?

Niektóre pokarmy mogą zmieniać kolor stolca. Jeśli wydaje Ci się, że widzisz krew w stolcu, przypomnij sobie, co ostatnio jadłeś. Buraki, pomidory, jeżyny lub czerwone barwniki spożywcze mogą wyglądać na czerwone lub krwawe, gdy pojawiają się w stolcu. Jeśli przyjmujesz suplementy żelaza, mogą one sprawić, że Twoje stolce będą ciemne lub czarne.

Jakie jest leczenie krwawienia z odbytu?

W większości przypadków leczenie krwawienia z odbytu oznacza leczenie choroby, która je powoduje. Leczenie będzie zależeć od przyczyny, która może być różna. Jeśli krwawienie z odbytu jest spowodowane szczeliną odbytu lub hemoroidami, do których można się dostać, możesz być w stanie pomóc sobie w leczeniu domowym za pomocą miejscowych maści.

Czy krwawienie z odbytu ustępuje samoistnie?

W zależności od przyczyny krwawienie z odbytu może ustąpić samoistnie. Jeśli ustąpi i nie powróci, prawdopodobnie nie będzie konieczne dalsze leczenie. Należy jednak zawsze monitorować krwawienie z odbytu lub krew w stolcu. Zwróć uwagę, czy występuje ono więcej niż jeden raz lub czy towarzyszą mu inne objawy.

Wnioski

Krwawienie budzi dziwny, pierwotny niepokój, zwłaszcza gdy nie widać, skąd pochodzi. Może być trudno czekać na badanie lekarskie, aby dowiedzieć się, co oznacza krwawienie z odbytu. Należy pamiętać, że chociaż istnieje wiele możliwych przyczyn, najczęstsze z nich są łatwe do znalezienia i wyeliminowania.

Nie wstydź się rozmawiać z lekarzem na temat krwawienia z odbytu lub krwi w stolcu. Są to ważne objawy i pracownicy służby zdrowia będą chcieli wiedzieć o nich wszystko. Gdy odpowiesz na ich pytania tak wyczerpująco i szczerze, jak to tylko możliwe, pomoże im to określić rodzaj opieki, jakiej potrzebujesz.

Z powrotem do sklepu