Kiła

Treść:

 • Czym jest kiła?
 • Objawy i przyczyny kiły
 • Jakie są powikłania zdrowotne kiły?
 • Jak diagnozuje się kiłę?
 • Leczenie kiły
 • Jak powinienem o siebie dbać?
 • Inne często zadawane pytania 

Kiła

Kiła jest infekcją przenoszoną drogą płciową, którą można leczyć farmakologicznie. Bez leczenia kiła powoduje poważne problemy zdrowotne. Może trwale uszkodzić serce, mózg, mięśnie, kości i oczy. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, zawsze używaj prezerwatywy podczas uprawiania seksu.

Kiła jest infekcją przenoszoną drogą płciową, która powoduje owrzodzenia i wysypkę skórną. Bez leczenia może zagrażać życiu.

Czym jest kiła?

Kiła to zakażenie przenoszone drogą płciową, które rozprzestrzenia się podczas seksu pochwowego, analnego lub oralnego z osobą zakażoną. Jest ona wywoływana przez bakterię. Kiła jest leczona antybiotykami. Nieleczona kiła może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym ślepoty i uszkodzenia mózgu, serca, oczu i układu nerwowego.

Jakie są etapy kiły?

Kiła może przechodzić przez cztery różne etapy. Infekcja powoduje różne objawy na każdym etapie. Na pierwszym i drugim etapie ludzie są bardzo zaraźliwi i mogą łatwo przenosić infekcję na swoich partnerów seksualnych. Stadia kiły to: kiła pierwotna, wtórna, utajona i późna (trzeciorzędowa).

Kiła pierwotna: Pierwszy etap występuje od dwóch do 12 tygodni po kontakcie z osobą zarażoną kiłą. Na tym etapie na narządach płciowych lub w jamie ustnej tworzy się gładkie, twarde owrzodzenie zwane wrzodem. Wrzód jest niewielki i zazwyczaj bezbolesny, więc możesz nawet o nim nie wiedzieć. Owrzodzenie zniknie samoistnie w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Nie oznacza to jednak, że nie masz już kiły. Jeśli nie poddasz się leczeniu farmakologicznemu, infekcja przejdzie w drugi etap. Na tym etapie możesz zarazić się kiłą poprzez seks pochwowy, analny lub oralny.

Kiła wtórna: Około jednego do sześciu miesięcy po ustąpieniu rany kiłowej pojawia się gruba, wyboista wysypka kiłowa. Wysypka może obejmować całe ciało, w tym dłonie i podeszwy stóp (spód stóp). Wysypka zazwyczaj nie swędzi. Mogą również wystąpić objawy takie jak

 • Gorączka.
 • Zmęczenie.
 • Guzki przypominające brodawki.
 • Bóle mięśni.
 • Utrata masy ciała
 • Ból głowy.
 • Wypadanie włosów.
 • Obrzęk węzłów chłonnych.

Na tym etapie można zarazić się kiłą podczas seksu pochwowego, analnego lub oralnego. Objawy te mogą pojawiać się i znikać przez miesiące lub lata. To, że wysypka kiłowa zniknęła lub nie występują żadne z tych objawów, nie oznacza, że infekcja już nie występuje. Nadal konieczne jest leczenie farmakologiczne. Bez leczenia infekcja przejdzie w fazę utajoną.

Kiła utajona: Jeśli nie zostanie podjęte leczenie podczas pierwszych dwóch etapów, infekcja przejdzie w fazę utajoną. Na tym etapie nie występują żadne zewnętrzne oznaki ani objawy kiły. Niektóre osoby od czasu do czasu doświadczają łagodnych zaostrzeń. Na tym etapie infekcja może uszkodzić serce, kości, nerwy i narządy. Etap ten może trwać do 20 lat. W fazie utajonej rzadko dochodzi do przeniesienia kiły na partnerów seksualnych. Bez leczenia infekcja przechodzi w stadium późne.

Kiła późna (trzeciorzędowa): U wielu osób objawy nie wykraczają poza stadium utajone, ponieważ infekcja leczy się samoistnie lub objawy są zbyt łagodne, aby je zauważyć. Około 20% osób przechodzi w późne stadium kiły, które powoduje szereg poważnych problemów zdrowotnych. Problemy te pojawiają się powoli i obejmują

 • Uszkodzenie mózgu, demencję i poznawcze problemy zdrowotne.
 • Choroby serca.
 • Zaburzenia ruchowe i problemy z mięśniami.
 • Uszkodzenie nerwów.
 • Drgawki.
 • Problemy ze wzrokiem, w tym ślepota.

Co to jest kiła wrodzona?

Kiła wrodzona występuje, gdy osoba ciężarna przenosi zakażenie na płód podczas ciąży. Kiła powoduje poważne problemy zdrowotne (w tym śmierć) u niemowląt i małych dzieci. Podczas jednej z pierwszych wizyt prenatalnych lekarz prowadzący ciążę powinien wykonać badania przesiewowe w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową. Jeśli masz kiłę, ważne jest, abyś natychmiast poddała się leczeniu.

Kto może zarazić się kiłą?

Każdy, kto jest aktywny seksualnie, może zarazić się kiłą, ale ryzyko jest wyższe, jeśli

 • uprawiasz seks bez zabezpieczenia, zwłaszcza jeśli masz więcej niż jednego partnera.
 • Jesteś mężczyzną uprawiającym seks z mężczyznami (MSM).
 • Jesteś nosicielem wirusa HIV.
 • Uprawiałeś seks z osobą, która uzyskała pozytywny wynik testu na kiłę.
 • Uzyskałeś pozytywny wynik testu na inną chorobę przenoszoną drogą płciową, taką jak chlamydia, rzeżączka lub opryszczka.

Objawy i przyczyny kiły

Jakie są objawy kiły?

Objawy kiły różnią się w zależności od stadium zakażenia. Jesteś najbardziej zaraźliwy we wczesnych stadiach, kiedy najprawdopodobniej zauważysz objawy. W pierwszym etapie na narządach płciowych pojawi się jedno lub więcej owrzodzeń. Możesz ich nie zauważyć lub możesz pomylić je z pryszczem lub inną zmianą skórną.

W drugim etapie może pojawić się wysypka i objawy grypopodobne, takie jak zmęczenie, gorączka, ból gardła i mięśni.

Po drugim etapie objawy kiły są ukryte (stadium utajone). Brak objawów nie oznacza, że infekcja zniknęła. Jedyną rzeczą, która wyleczy infekcję i zapobiegnie jej dalszemu rozwojowi, jest leczenie farmakologiczne.

Jak wygląda kiła?

W pierwszym stadium kiły na genitaliach, w ustach lub na wargach tworzy się mała, gładka ranka. Może przypominać pryszcz i być tak mała i nieszkodliwa, że nawet jej nie zauważysz. Rana ta zniknie samoistnie po około sześciu tygodniach.

W drugim stadium kiły pojawia się gruba, czerwona lub brązowa wysypka. Zaczyna się w jednym miejscu, ale ostatecznie obejmuje całe ciało - w tym spód stóp i dłonie. Mogą pojawić się wysypki i/lub owrzodzenia w jamie ustnej, pochwie lub odbycie.

Gdzie można zarazić się kiłą?

Kiła atakuje całe ciało. Jednak pierwszą oznaką kiły jest owrzodzenie. Powstaje ona w miejscu, w którym bakterie weszły w kontakt ze skórą podczas seksu. Następujące obszary są miejscami, w których najprawdopodobniej znajduje się wrzód kiłowy (chancre):

U kobiet:

 • Na sromie (zewnętrznych narządach płciowych).
 • W pochwie lub wokół niej.
 • Wokół lub wewnątrz odbytu.
 • Na wargach lub w jamie ustnej.

U mężczyzn:

 • Na penisie lub mosznie.
 • Pod napletkiem penisa.
 • Wokół odbytu lub wewnątrz odbytu.
 • Na wargach lub w jamie ustnej.

Co powoduje kiłę?

Kiła jest wywoływana przez bakterię Treponema pallidum. Zakażona osoba rozprzestrzenia bakterię poprzez seks pochwowy, analny lub oralny. Bakteria może dostać się do organizmu przez odbyt, pochwę, penisa, usta lub uszkodzoną skórę. Bakteria rozprzestrzenia się dalej po całym organizmie, co może ostatecznie uszkodzić niektóre narządy.

Jak rozprzestrzenia się kiła?

Kiła jest zaraźliwa, szczególnie w stadium pierwotnym i wtórnym, gdy pojawiają się owrzodzenia, wrzody lub wysypka. Kiła jest zwykle przenoszona z osoby na osobę podczas kontaktu seksualnego, nawet jeśli nie doszło do penetracji lub wytrysku. Można się nią jednak zarazić, dotykając dowolną częścią ciała owrzodzeń lub wysypki osoby chorej na kiłę.

Jeśli masz kiłę i masz kontakt seksualny, możesz zarazić swojego partnera. Jeśli jesteś w ciąży i masz kiłę, możesz przekazać ją płodowi. Kiłą nie można się jednak zarazić poprzez dotykanie przedmiotów takich jak deski klozetowe, sztućce czy klamki. Wynika to z faktu, że bakterie wywołujące kiłę nie mogą przetrwać na przedmiotach.

Jak długo jestem zakaźny?

Nawet jeśli nie masz zewnętrznych objawów kiły (takich jak ból lub wysypka), infekcja pozostaje w organizmie, dopóki nie weźmiesz antybiotyków. Jeśli masz kiłę i nie jesteś leczony, jesteś zaraźliwy, niezależnie od tego, czy odczuwasz ból, czy nie. Jeśli masz objawy zakażenia lub podejrzewasz, że byłeś narażony na zakażenie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem i poproś o leczenie.

Czy kiłą można zarazić się przez pocałunek?

Tak. Chociaż rzadko zdarza się, aby zarazić się kiłą poprzez pocałunek, można się nią zarazić poprzez bezpośredni kontakt z raną kiłową. Oznacza to, że całując się z bólem partnera, narażasz się na ryzyko zakażenia. Kiłą można zarazić się również przez uszkodzoną skórę. Dlatego ważne jest, aby poddać się leczeniu, jeśli podejrzewasz u siebie kiłę lub byłeś na nią narażony.

Czy kiła może powodować problemy podczas ciąży?

Tak. Jeśli masz kiłę i nie jesteś leczona, możesz przekazać infekcję swojemu dziecku. Nawet 40% dzieci urodzonych przez osoby z nieleczoną kiłą umiera z powodu infekcji. Najczęściej infekcja jest przenoszona na płód podczas ciąży. Może to jednak nastąpić również podczas porodu, jeśli dziecko ma bezpośredni kontakt z raną kiłową w pochwie. Jeśli dziecko urodzi się z kiłą, nazywa się to kiłą wrodzoną.

Kiła w czasie ciąży może również powodować

 • Poronienie.
 • Przedwczesny poród.
 • Niską wagę urodzeniową (waga urodzeniowa poniżej 5 funtów, 8 uncji).
 • Problemy z pępowiną.
 • Urodzenie martwego dziecka.
 • Śmierć w ciągu pierwszych 28 dni życia. Nastąpi to tylko w przypadku braku leczenia kiły.

Te potencjalne powikłania są powodem, dla którego tak ważne jest uczęszczanie na wizyty prenatalne i poddawanie się testom na choroby przenoszone drogą płciową. Leczenie przed 26. tygodniem ciąży przynosi najlepsze rezultaty.

Jakie są powikłania zdrowotne kiły?

Jeśli nie poddasz się leczeniu, a kiła rozwinie się do końcowego stadium infekcji, istnieje ryzyko wystąpienia zagrażających życiu powikłań. Uszkodzenia ciała pogarszają się, im dłużej chorujesz na kiłę. Dlatego tak ważne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Nieleczona kiła może powodować ślepotę i paraliż oraz prowadzić do problemów z sercem, mózgiem, rdzeniem kręgowym i innymi narządami.

Jak diagnozuje się kiłę?

Lekarz zapyta Cię o Twoją historię seksualną, w tym o to, czy uprawiasz bezpieczny seks. Ważne jest, aby być szczerym podczas tego wywiadu. Lekarz pomoże ocenić ryzyko i zaleci testy na inne choroby przenoszone drogą płciową.

W przypadku badania na kiłę lekarz zbada Cię i pobierze próbkę krwi w celu wykrycia oznak zakażenia. Lekarz może pobrać płyn lub niewielki fragment skóry z rany kiłowej i obejrzeć go pod mikroskopem. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się na pewno, czy masz kiłę, jest wizyta u lekarza i wykonanie testu laboratoryjnego.

Leczenie kiły

Jak leczy się kiłę?

Lekarz leczy kiłę za pomocą antybiotyków. Antybiotyki to rodzaj leków, które leczą infekcje bakteryjne. Penicylina jest najczęściej stosowanym lekiem na kiłę. Ilość potrzebnych leków i czas ich przyjmowania zależy od stadium kiły i objawów.

Należy zakończyć przyjmowanie wszystkich antybiotyków, nawet jeśli ból lub wysypka ustąpią. Ważne jest, aby skontaktować się ze wszystkimi osobami, z którymi uprawiałeś seks w ciągu ostatnich dwóch lat i powiedzieć im, że powinny się przebadać.

Po wyleczeniu kiły lekarz przeprowadzi badanie krwi, aby upewnić się, że infekcja ustąpiła. Kiłą można zarazić się ponownie po wyleczeniu, dlatego należy uprawiać bezpieczny seks i regularnie poddawać się badaniom, jeśli istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na kiłę.

Czy kiłę można w 100% wyleczyć?

Tak, lekarz może leczyć kiłę antybiotykami. Antybiotyki wyleczą infekcję, ale nie ma sposobu na naprawę narządów uszkodzonych przez kiłę.

Jak mogę zmniejszyć ryzyko zachorowania na kiłę?

Jedynym sposobem zapobiegania kile (i innym chorobom przenoszonym drogą płciową) jest powstrzymanie się od seksu. Jeśli jesteś aktywny seksualnie, możesz zmniejszyć ryzyko zarażenia się kiłą, zawsze używając prezerwatywy lub wkładki higienicznej podczas seksu. Ważne jest, aby używać prezerwatywy prawidłowo, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia.

Zapytaj swoich partnerów seksualnych o ich historię medyczną i o to, czy zostali przebadani pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową. Jeśli twój partner ma kiłę, może cię ponownie zarazić. Ważne jest, aby oni również poddali się leczeniu.

Jak powinienem dbać o siebie?

Kiła i inne infekcje przenoszone drogą płciową (STI) powodują poważne problemy zdrowotne. Wymagają one natychmiastowej opieki medycznej ze strony pracownika służby zdrowia. W przypadku zdiagnozowania choroby ważne jest, aby zakończyć leczenie, aby nie rozprzestrzeniać infekcji dalej. Inne rzeczy, które należy zrobić to

 • Skontaktować się ze wszystkimi osobami, z którymi miałeś kontakt seksualny i poinformować je o tym, aby one również mogły poddać się leczeniu.
 • Uprawiać bezpieczny seks, używając prezerwatywy lub koferdamu.
 • Regularne poddawanie się testom na obecność kiły i innych chorób przenoszonych drogą płciową.
 • Zminimalizuj liczbę partnerów seksualnych.
 • Nie bój się pytać nowych partnerów o ich historię seksualną.

Inne często zadawane pytania

Czy kiła jest chorobą przenoszoną drogą płciową czy infekcją przenoszoną drogą płciową?

Nie ma prawdziwej różnicy między chorobą przenoszoną drogą płciową a infekcją przenoszoną drogą płciową. Obie odnoszą się do schorzeń, które mogą być przenoszone z osoby na osobę poprzez seks bez zabezpieczenia. Jednak termin „STI” jest bardziej precyzyjny i ma mniej historycznego i politycznego bagażu związanego z nim niż „STD”.

Uwaga

Kiła jest uleczalną chorobą przenoszoną drogą płciową. Ważne jest, aby poddać się badaniu, aby móc otrzymać leczenie we wczesnych stadiach infekcji. Nieleczona kiła może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych. Należy przeprowadzić otwartą i szczerą rozmowę z lekarzem na temat swojej historii seksualnej. Lekarz może pomóc w ocenie ryzyka, podjęciu środków ostrożności i opracowaniu planu zachowania zdrowia.

Z powrotem do sklepu