Czy warto dodawać kolagen do kawy?

Treść:

 • Czym jest kolagen?
 • Rodzaje suplementów kolagenowych
 • 3 główne potencjalne korzyści kolagenu
 • Dodawanie kolagenu do kawy
 • Czy kolagen jest niszczony przez ciepło?
 • Inne produkty spożywcze i napoje, do których można dodać kolagen
 • Podsumowanie

Kolagen w kawie

Rynek suplementów kolagenowych odnotował w ostatnich latach gwałtowny wzrost.

Dzięki rzekomym korzyściom, takim jak poprawa wyglądu skóry i zmniejszenie bólu stawów, konsumenci zastanawiają się nad sprytnymi sposobami na przemycenie odrobiny dodatkowego kolagenu do swojej diety. Co ciekawe, jednym z nich jest dodawanie kolagenu do kawy.

W tym artykule zbadamy, czy warto dodawać kolagen do kawy.

Czym jest kolagen?

Kolagen to gęste, nierozpuszczalne i włókniste białko występujące w kościach, mięśniach, skórze i ścięgnach. Stanowi on jedną trzecią całkowitej masy białkowej organizmu.

Chociaż istnieje wiele rodzajów kolagenu, od 80 do 90% typu występującego w organizmie składa się z :

 • Typ I: skóra, ścięgna, więzadła, kości, zębina i tkanki międzykomórkowe
 • Typ II: chrząstka w całym ciele, ciało szkliste w oku
 • Typ III: skóra, mięśnie i naczynia krwionośne

Wraz z wiekiem organizm produkuje mniej kolagenu, co prowadzi do utraty struktury skóry i tkanek kostnych. Może to prowadzić do powstawania zmarszczek i osłabienia chrząstki stawowej.

Jednym z możliwych sposobów przeciwdziałania temu procesowi jest zwiększenie spożycia kolagenu z żywności, takiej jak bulion kostny, lub stosowanie suplementów kolagenowych.

PODSUMOWANIE
Kolagen jest głównym białkiem organizmu, które tworzy większość tkanek łącznych, takich jak skóra i kości. Chociaż istnieje wiele jego rodzajów, typy I, II i III są najczęściej spotykane w organizmie.

Rodzaje suplementów kolagenowych

Chociaż kolagen można uzyskać z diety, bardziej wymiernym sposobem na zwiększenie jego spożycia jest przyjmowanie go w postaci suplementów.

Suplementy kolagenowe pochodzą z różnych źródeł, ale najczęściej ze źródeł wieprzowych, bydlęcych i morskich. Wszystkie te źródła zawierają głównie kolagen typu 1.

Dzięki postępowi technologicznemu wykorzystującemu genetycznie modyfikowane drożdże i bakterie, dostępne są również wegańskie suplementy kolagenowe.

Większość suplementów kolagenowych jest hydrolizowana do peptydów, co oznacza, że są one już rozbite. Dzięki temu są one łatwiejsze do strawienia przez organizm i włączenia do tkanki łącznej.

Większość suplementów kolagenowych występuje w postaci sproszkowanej lub płynnej, a także w wersji smakowej lub bezsmakowej. Wiele osób preferuje opcję niearomatyzowaną, ponieważ można ją dodawać do żywności i napojów bez wpływu na ich smak.

PODSUMOWANIE
Chociaż istnieje kilka rodzajów suplementów kolagenowych, większość z nich pochodzi ze źródeł wieprzowych, wołowych lub morskich - z których wszystkie zawierają głównie kolagen typu I.

3 główne potencjalne korzyści kolagenu

Podczas suplementacji kolagenem istnieje kilka potencjalnych korzyści, których ludzie mogą pragnąć.

Poniżej znajdują się 3 główne, poparte naukowo korzyści płynące z suplementacji kolagenem.

1. Może poprawić wygląd skóry

Ponieważ z wiekiem organizm produkuje mniej kolagenu, wpływa to na elastyczność i nawilżenie skóry, co może prowadzić do zwiększonego pojawiania się zmarszczek.

Niektórzy ludzie przyjmują suplementy kolagenu, aby przeciwdziałać temu procesowi, a niektóre badania potwierdzają te twierdzenia.

Na przykład jedno z badań wykazało, że przyjmowanie doustnych suplementów kolagenu zwiększa elastyczność, nawilżenie i gęstość kolagenu w skórze.

Popularne są również miejscowe kremy i balsamy kolagenowe, choć dane sugerują, że nie wydają się one być tak skuteczne jak suplementy doustne.

Mimo to suplementacja białkiem kolagenowym może pomóc zmniejszyć oznaki starzenia, takie jak zmarszczki i suchość skóry.

2. Może łagodzić ból stawów

Chrząstka otaczająca stawy składa się z włókien kolagenowych.

Wraz ze spadkiem poziomu kolagenu w skórze wraz z wiekiem, dochodzi do zmian strukturalnych w chrząstce w całym organizmie.

W niektórych przypadkach może to prowadzić do bólu stawów spowodowanego artretyzmem, stanem charakteryzującym się zapaleniem stawów.

Niektóre badania wykazały, że przyjmowanie suplementu kolagenu może złagodzić objawy bólu stawów spowodowanego zapaleniem stawów.

Jeśli więc odczuwasz ból stawów, suplementacja białkiem kolagenowym może przynieść Ci ulgę.

3. Może zapobiegać utracie masy kostnej spowodowanej starzeniem się

Twoje kości również składają się z włókien białka kolagenowego.

Ponieważ produkcja kolagenu spada wraz z wiekiem, masa kostna powoli się zmniejsza, co może prowadzić do chorób kości, takich jak osteoporoza.

Niektóre badania wykazały, że suplementy kolagenu mogą pomóc w zapobieganiu niszczeniu kości i związanym z tym chorobom.

Jeśli masz zmniejszoną gęstość mineralną kości, suplementy kolagenu - wraz z odpowiednim spożyciem wapnia, witaminy D i fosforu - mogą być dobrą inwestycją, aby pomóc zachować masę kostną.

PODSUMOWANIE
Suplementy kolagenowe wiążą się z kilkoma potencjalnymi korzyściami, w tym poprawą wyglądu skóry, łagodzeniem bólu stawów i zapobieganiem utracie masy kostnej.

Dodawanie kolagenu do kawy

Rosnącej popularności suplementów kolagenowych towarzyszą różne trendy, w tym dodawanie peptydów kolagenowych do kawy.

Wiele osób uważa to za idealny sposób na włączenie większej ilości kolagenu do swojej diety.

Ze względu na stosunkowo neutralny smak, niearomatyzowana wersja może być łatwo dodawana do żywności i napojów bez znaczącego wpływu na ich smak.

Możesz jednak zastanawiać się, czy dodanie kolagenu do kawy lub innych gorących napojów może negatywnie wpłynąć na te białka.

Czy kolagen jest niszczony przez ciepło?

W przypadku dodawania kolagenu do kawy główną obawą może być wpływ wyższych temperatur na jakość suplementu.

Ogólnie rzecz biorąc, po wystawieniu na działanie wysokich temperatur lub roztworów kwaśnych i zasadowych białka ulegają denaturacji, nieznacznie zmieniając swoją strukturę.

Jest to ważne, ponieważ peptydy kolagenowe są zwykle wytwarzane poprzez wystawienie skór zwierzęcych na działanie kwaśnego lub zasadowego roztworu w celu uwolnienia kolagenu. Skóry są następnie gotowane w wodzie w temperaturze do (190 °C) w celu dalszej ekstrakcji peptydów kolagenowych.

Oznacza to, że suplementy kolagenowe dostępne na rynku są w formie zdenaturowanej lub lekko wstępnie strawionej, co poprawia ich wchłanianie w przewodzie pokarmowym.

Niemniej jednak, jeśli białka kolagenowe są wystawione na działanie jeszcze wyższych temperatur, może wystąpić proces zwany degradacją, który powoduje dalszy rozkład białka. W tym momencie białko może już nie funkcjonować w ten sam sposób, czyniąc suplement bezużytecznym.

W jednym z badań, w którym białka kolagenowe wystawiono na działanie temperatur (150-420 ºC), stwierdzono, że ich początkowa degradacja nastąpiła w temperaturze około (150 ºC).

Jednak kawa jest zwykle parzona w temperaturze (90-96 ºC), która jest znacznie niższa w zakresie temperatur.

Tak więc, jeśli temperatura kawy po dodaniu suplementu kolagenowego jest niższa niż 150 ° C, jest mało prawdopodobne, aby wpłynęło to na jakość proszku.

Jak stosować kolagen

Aby dodać kolagen do kawy, wystarczy wykonać poniższe czynności.

 • Zaparz kawę w zwykły sposób.
 • Odmierz porcję białka kolagenowego, zwykle około 20 gramów.
 • Delikatnie wymieszaj proszek z kawą, aż do całkowitego rozpuszczenia.

Inne pokarmy i napoje, do których można dodać kolagen

Chociaż peptydy kolagenowe są najczęściej spożywane z kawą, można je również dodawać do innych gorących lub zimnych potraw i napojów, w tym:

 • smoothies
 • herbata
 • soki
 • płatki owsiane
 • zupy
 • tłuczone ziemniaki
 • galaretka

W przypadku dodawania kolagenu do innych gorących potraw i napojów, najlepiej dodawać go pod koniec gotowania lub przygotowywania - gdy temperatura jest nieco obniżona - aby zapobiec zepsuciu.

W przypadku dodawania kolagenu do zimnych potraw i napojów, rozpuszczalność może być problemem i konieczne może być dodatkowe mieszanie.

Ponieważ większość suplementów kolagenowych jest bez smaku i zapachu, dodawanie ich do żywności i napojów nie powinno wpływać na ich smak.

PODSUMOWANIE
Kolagen można dodawać do różnych gorących i zimnych potraw lub napojów. Zwykle nie wpływa to na smak, ale może wymagać dodatkowego mieszania w celu prawidłowego rozpuszczenia proszku.

Podsumowanie

Popularność suplementów białka kolagenowego gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat ze względu na szereg powiązanych korzyści, takich jak zwiększenie elastyczności skóry i zmniejszenie zmarszczek oraz bólu stawów.

Badania sugerują, że dodanie kolagenu w proszku do gorącej kawy nie ma wpływu na jakość suplementu, jeśli kawa jest parzona w tradycyjnym zakresie temperatur (90-96ºC).

Biorąc pod uwagę, że suplementy kolagenowe są ogólnie dość bezpieczne, dodanie ich do ogólnej diety odżywczej może być opłacalną inwestycją.

Jeśli jesteś zainteresowany wypróbowaniem suplementów kolagenowych, są one powszechnie dostępne w sklepach i Internecie.

Jak w przypadku każdego suplementu, najlepiej skonsultować się z lekarzem przed włączeniem kolagenu do diety.

Z powrotem do sklepu