Czy picie kolagenu jest kluczem do wiecznie młodej skóry?

Treść:

  • Kolagen fontanną młodości?
  • Ale co z całą nauką, badaniami i obietnicami dotyczącymi kolagenu?
  • Czy mogę odwrócić zmarszczki za pomocą kolagenu?
  • Jak długo trzeba czekać na rezultaty stosowania kolagenu?
  • Wnioski


kolagen młodości

Prawdopodobnie słyszałeś już o kolagenie i o tym, jak ważny jest dla Twojej skóry. Ale czy jego spożywanie rzeczywiście przekłada się na większą ilość kolagenu w skórze? Przyjrzyjmy się dowodom.

Budulec elastycznej i młodej skóry?

Słyszeliśmy, że jesteś tym, co jesz, więc technicznie rzecz biorąc picie lub spożywanie kolagenu pomogłoby dostarczyć organizmowi budulca do produkcji kolagenu... prawda? prawda?

Najpierw wyjaśnijmy słowo kolagen, które wkrada się do naszych produktów kosmetycznych, suplementów i reklam na Facebooku. Kolagen jest niezwykle ważnym białkiem, które utrzymuje tkanki i kości razem. W szczególności w przypadku skóry, kolagen pomaga nadać jej strukturę i elastyczność lub przysłowiową "sprężystość".

Teoretycznie więc zwiększenie poziomu kolagenu w skórze - lub zapobieganie jego utracie - może pomóc wyglądać młodziej. Ale czy picie lub jedzenie kolagenu pomoże?

O kolagenie moglibyśmy mówić całymi dniami: jest on ważnym elementem zdrowia stawów, a także gęstych, lśniących włosów.

Ale to, co czyni go tak popularnym w świecie urody, to jego korzyści dla skóry, szczególnie w przypadku przyjmowania kolagenu na twarz.

Naturalne starzenie się należy celebrować, ale jeśli chcesz:

  • mieć jędrniejszą, gładszą skórę
  • Pomóc zredukować drobne linie i zmarszczki
  • Zapobiegać powstawaniu głębokich zmarszczek
  • Wzmocnić cienką i spierzchniętą skórę
  • Nawilżyć skórę i zachować jej blask

W takim razie warto wypróbować suplement kolagenowy.

Kolagen fontanną młodości?

Kolagen zawiera aminokwas hydroksyprolinę, który jest unikalny dla młodej skóry. Stwierdzono, że prolylo-hydroksyprolina, fragment kolagenu, który składa się tylko z dwóch aminokwasów, stymuluje komórki skóry in vitro (w komórkach) do produkcji większej ilości kwasu hialuronowego, innego składnika, który jest ważny dla zwiększenia zawartości wody w skórze.

Niestety, zazwyczaj masz bardzo niewielką kontrolę nad tym, gdzie twoje ciało przechowuje rzeczy. Kiedy jesz lub pijesz białko, takie jak kolagen, żołądek i jelito cienkie rozkładają białko za pomocą enzymów. Te niewielkie fragmenty składają się zazwyczaj z maksymalnie trzech aminokwasów, zanim organizm zdąży je wchłonąć. To niewiele aminokwasów. W większości przypadków organizm nie jest w stanie rozpoznać, że te konkretne fragmenty pochodzą z kolagenu - może to być dowolne inne białko.

Ale co z całą nauką, badaniami i obietnicami dotyczącymi kolagenu?

Podobnie jak w przypadku fontanny młodości, nauka o kolagenie jest różnie tłumaczona w różnych kanałach, co prowadzi do bardzo różnych wniosków. Chociaż istnieją badania, w których suplementy kolagenowe poprawiły stan skóry, wszystko to zostało przeprowadzone na myszach i szczurach, a nawet świniach.

A to, co działa w laboratorium, nie zawsze musi działać na naszą skórę. Innym problemem związanym z badaniami nad suplementami jest to, że często wykorzystują one kombinację składników. Oznacza to, że nie można z całą pewnością stwierdzić, że to właśnie kolagen wywołuje dany efekt. Jest to jeszcze bardziej skomplikowane, ponieważ w rzeczywistości istnieje 28 różnych rodzajów kolagenu i nie wszystkie z nich pomagają skórze!

Białko kolagenowe składa się również z tysięcy aminokwasów. Większość suplementów diety wykorzystuje kolagen, który został zhydrolizowany (rozbity), ale można go rozbić na wiele różnych sposobów. Istnieje prawdopodobieństwo, że organizm może nie przetwarzać ich wszystkich w ten sam sposób. To powiedziawszy, badanie, które wykazało korzyści płynące z jednej formy kolagenu, nie powie nic o innych formach kolagenu - ani nawet o innych suplementach kolagenowych.

I więcej na temat tych "według raportów naukowych". Czy przeprowadzono badania kliniczne kolagenu na ludziach? Oczywiście. Ale to rodzi kolejny problem. Wiele z tych badań zostało przeprowadzonych przez ludzi, którzy sprzedają suplementy kolagenowe. Istnieje oczywista tendencja do publikowania dobrych wyników.

Ochotnicy przyjmowali codziennie suplement zawierający 5 gramów hydrolizowanego kolagenu pochodzącego z chrząstki rybiej, a także szereg innych witamin i minerałów. Po 60 dniach poprawiła się suchość, zmarszczki i głębokość fałdów nosowo-wargowych, a po 12 tygodniach poprawiła się gęstość kolagenu i jędrność skóry. W większości części badania nie stosowano kontroli placeboZaufane źródło, a badanie zostało w całości opublikowane przez firmę produkującą suplementy.

W innym badaniu sponsorowanym przez producenta, przeprowadzonym we współpracy z uniwersytetem, ochotnicy przyjmowali suplement zawierający 2,5 grama peptydu kolagenowego dziennie lub placebo przez osiem tygodni. Stwierdzono poprawę w zakresie zmarszczek wokół oczu, a także zawartości skóry. Ten sam suplement poprawił również elastyczność skóry po ośmiu tygodniach w oddzielnym badaniu.

W innym badaniu kontrolowanym placebo przeprowadzonym przez producenta stwierdzono, że 10 gramów dziennego suplementu peptydu kolagenowego poprawia nawilżenie skóry po ośmiu tygodniach, zwiększa gęstość skóry i zmniejsza fragmentację kolagenu w skórze po czterech tygodniach.

Chociaż wygląda na to, że suplementy kolagenowe są obiecujące i mogą potencjalnie działać, dowody są dalekie od wiarygodności!

Czy mogę odwrócić zmarszczki za pomocą kolagenu?

Jak powiedzieliśmy wcześniej, nie ma sposobu, aby pstryknąć palcami i cofnąć skórę o dziesięć lat.

Jednak nigdy nie jest za późno, aby zacząć obserwować wpływ kolagenu na skórę.

Kolagen można stosować profilaktycznie w każdym (dorosłym) wieku. Podczas gdy suplementacja kolagenem w wieku dwudziestu i trzydziestu lat pomoże powstrzymać suchą, zwiotczałą skórę, możesz zobaczyć wyniki później.

Suplementacja kolagenem zwiększa rotację komórek skóry i pomaga stworzyć mocniejszą, jędrniejszą skórę - wszystko to może przyczynić się do gładszego wyglądu.

Jak długo trzeba czekać na rezultaty stosowania kolagenu?

Chociaż kolagen jest szybko wchłaniany przez organizm, na efekty jego działania trzeba poczekać nieco dłużej, zwłaszcza w przypadku przyjmowania kolagenu na skórę.

Możesz zauważyć zmiany po około 2 miesiącach, ale na pełne efekty działania kolagenu należy poczekać od 3 do 6 miesięcy.

Tak trzymać! Suplementy kolagenowe działają inaczej dla każdego, więc możesz zobaczyć wyniki w nieco innym czasie.

Podsumowanie

Wygląda na to, że stukanie w fontannę wody młodości na skórze jest nadal bardziej skuteczne niż picie z niej! Szukaj produktów do stosowania miejscowego, takich jak kremy z witaminą A ze składnikami takimi jak retinol i tretynoina. Są one złotym standardem w zwiększaniu ilości kolagenu w skórze. Serum z witaminą C również fantastycznie wzmacnia kolagen.

Nawilżenie skóry jest również częstą przyczyną zmęczonego wyglądu skóry i można temu łatwo zaradzić za pomocą serum i kremów nawilżających. Poszukaj składników humektantowych lub składników, które promują zatrzymywanie wilgoci, takich jak gliceryna i kwas hialuronowy, aby ujędrnić skórę i ukryć zmarszczki.

Co najważniejsze, filtry przeciwsłoneczne z wysoką ochroną UVA zapobiegną rozkładowi kolagenu przez wolne rodniki.

Z powrotem do sklepu