Czy kolagen może pomóc w leczeniu łuszczycy?

Treść:

 • Czym jest kolagen?
 • Jak kolagen może złagodzić objawy łuszczycy?
 • Jak wypróbować kolagen na łuszczycę
 • Rodzaje kolagenu
 • Bezpieczeństwo i skutki uboczne kolagenu
 • Inne opcje leczenia łuszczycy
 • Podsumowanie

Kolagen i łuszczyca

Łuszczyca powoduje plamy swędzącej, odbarwionej skóry z łuskami w kolorze od białawo-srebrnego do szarego.

Jeśli należysz do około 3% dorosłych, którzy żyją z tą chorobą autoimmunologiczną, możesz już wiedzieć, że leczenie może wymagać prób i błędów.

Leczenie łuszczycy zwykle obejmuje miejscowe kremy i żele, które mogą pomóc:

 • celować w nadprodukcję komórek skóry
 • zminimalizować wygląd łuszczącej się skóry
 • zmniejszyć stan zapalny i przebarwienia skóry

Jednak te standardowe podejścia nie działają dobrze dla wszystkich, dlatego wiele osób z łuszczycą szuka uzupełniających i alternatywnych środków, takich jak kolagen.

Większość dowodów na skuteczność kolagenu w leczeniu łuszczycy jest jak dotąd niepotwierdzona - a nawet tutaj wyniki są mieszane. Mimo to, niektórzy uważają, że zdolność kolagenu do zmniejszania stanu zapalnego może pomóc zmniejszyć nasilenie łuszczycy.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co kolagen może zrobić dla Twojej skóry i dlaczego niektórzy uważają go za komplementarne podejście do leczenia łuszczycy.

Czym jest kolagen?

Kolagen to białko, które dodaje siły i gęstości wielu częściom ciała, w tym Twoim:

 • kości
 • skóry
 • mięśniom
 • tkance łącznej

W rzeczywistości kolagen jest najpowszechniejszym białkiem występującym nie tylko w ludzkim ciele, ale w całym królestwie zwierząt. Jest to białko niekompletne, co oznacza, że nie zawiera wszystkich aminokwasów (nie zawiera tryptofanu).

Organizm wytwarza własny kolagen, zwany kolagenem endogennym. Kolagen pochodzący ze środowiska zewnętrznego, na przykład w postaci suplementów, nazywany jest kolagenem egzogennym.

Kolagen pełni wiele ważnych funkcji, w tym

 • utrzymuje elastyczność skóry
 • wspomaga gęstość kości
 • wzmacnia włosy i paznokcie
 • wsparcie stawów
 • wzmacnia więzadła i ścięgna
 • odgrywa rolę w gojeniu się ran

Ponadto kolagen pomaga organizmowi produkować i namnażać komórki. Ma również właściwości przeciwzapalne.

Jak kolagen może złagodzić objawy łuszczycy?

Istnieje niezliczona ilość suplementów kolagenowych, w tym takie, które twierdzą, że leczą łuszczycę. Jednak badania nie zbadały jeszcze szczegółowo korzyści płynących ze stosowania kolagenu w łuszczycy.

Niemniej jednak, kolagen może przynosić pewne korzyści w leczeniu łuszczycy.

Może pomóc zmniejszyć stan zapalny

Uważa się, że blaszki skórne tworzące się w łuszczycy są wynikiem stanu zapalnego, który może mieć długoterminowe konsekwencje zdrowotne.

Według National Psoriasis Foundation u około 30% osób z łuszczycą rozwija się łuszczycowe zapalenie stawów, które obejmuje zapalenie stawów. Łuszczyca może nawet zwiększać ryzyko chorób serca z powodu wywoływanego przez nią stanu zapalnego.

Jednak badania z 2018 roku sugerują, że zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie może pomóc złagodzić niektóre z tych zagrożeń dla zdrowia - i tu właśnie pojawia się kolagen.

Oto niektóre z najnowszych wyników badań dotyczących kolagenu w leczeniu stanów zapalnych:

Według badań z 2018 r. właściwości przeciwzapalne aminokwasów zawartych w kolagenie mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny w zapaleniu stawów.
Badania z 2021 r. podkreślają kluczową rolę kolagenu w gojeniu się ran, w tym w zmniejszaniu stanu zapalnego i promowaniu wzrostu nowej skóry.
Według badań z 2019 r. łączących łuszczycę z innymi chorobami zapalnymi, w tym nieswoistym zapaleniem jelit (IBD) i cukrzycą, zmniejszenie stanu zapalnego w całym organizmie może skutecznie pomóc w leczeniu łuszczycy.

Może poprawić elastyczność skóry

Kolagen odgrywa dobrze znaną rolę w promowaniu zdrowia skóry. W szczególności aminokwasy zawarte w kolagenie sprzyjają wzrostowi silnej i zdrowej skóry.

Kolagen może również pomóc zmniejszyć widoczność zmarszczek poprzez zwiększenie gęstości kolagenu w skórze - skóra z gęstym kolagenem jest mniej podatna na zmarszczki.

W rzeczywistości wiele osób przyjmuje suplementy kolagenu, aby pomóc im:

 • utrzymać elastyczność skóry
 • zmniejszyć przerzedzenie skóry
 • utrzymać gładką skórę

Niektóre popularne metody leczenia łuszczycy, takie jak kortykosteroidy, mogą być szkodliwe dla skóry. Na przykład, kortykosteroidy mogą czasami powodować ścieńczenie skóry.

Dlatego suplementacja kolagenem może pomóc w utrzymaniu zdrowia skóry podczas stosowania terapii zalecanych przez dermatologa.

Jak wypróbować kolagen na łuszczycę

Kolagen można przyjmować w różnych formach, w tym:

 • proszków dodawanych do bulionu, kawy, zup, koktajli i nie tylko
 • suplementy w postaci tabletek i kapsułek
 • pokarmy bogate w kolagen, takie jak bulion kostny i narządy.

Większość suplementów i proszków kolagenowych można znaleźć w lokalnej aptece lub sklepie spożywczym.

UWAGA
Chociaż zastrzyki z kolagenu mogą pomóc zmniejszyć wizualne oznaki starzenia się skóry, żadne badania nie potwierdzają stosowania zastrzyków z kolagenu w leczeniu łuszczycy.

Rodzaje kolagenu

Chociaż istnieje 28 różnych typów kolagenu, typ 1 jest najbardziej rozpowszechniony w organizmie.

Według badania z 2015 roku dotyczącego alternatywnych metod leczenia łuszczycy, niektórzy ludzie stosują kolagen typu 2, który znajduje się głównie w oczach i chrząstkach, w leczeniu łuszczycy.

Kolagen pochodzi z wielu źródeł zwierzęcych, w tym od krów, świń i zwierząt morskich, takich jak ryby. Kolagen morski jest często określany jako złoty standard, jeśli chodzi o suplementy diety, ponieważ jest on

lepiej wchłaniany przez organizm
jest mniej prawdopodobne, że wywoła reakcję immunologiczną i stan zapalny
jest bardziej przyjazny dla środowiska
Bulion kostny jest ogólnie uważany za żywność o wysokiej zawartości kolagenu, ale badania z 2018 roku sugerują, że może on nie zawierać wiarygodnych ilości aminokwasów, które sprawiają, że kolagen jest skuteczny.

Innymi słowy, suplementy kolagenowe mogą stanowić lepszą opcję na dostarczenie większej ilości kolagenu do organizmu. Suplementy diety zawierają od 2,5 do 20 gramów kolagenu na porcję.

Należy jednak pamiętać, że Food and Drug Administration (FDA) nie reguluje suplementów diety, więc zawsze najlepiej jest skonsultować się z dermatologiem lub innym pracownikiem służby zdrowia przed wypróbowaniem nowego suplementu diety.

Bezpieczeństwo i skutki uboczne kolagenu

Eksperci ogólnie uważają, że przyjmowanie kolagenu jest stosunkowo bezpieczne dla większości ludzi. Starsze badania z 2000 roku sugerują, że może on powodować pewne łagodne skutki uboczne, w tym

 • zmniejszony apetyt
 • zgaga
 • problemy trawienne

Jeśli masz skłonność do tworzenia kamieni nerkowych, możesz unikać przyjmowania kolagenu. Zawiera on aminokwas zwany hydroksyproliną, który organizm przekształca w szczawiany. W niektórych przypadkach może to przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych.

Ponadto kolagen zawiera różne białka zwierzęce, które mogą powodować reakcje alergiczne u niektórych osób. Warto sprawdzić skład każdego suplementu, który rozważasz, aby upewnić się, że nie zawiera on żadnych alergenów, które mogłyby wywołać reakcję.

A ponieważ wszystkie naturalnie występujące kolageny są pochodzenia zwierzęcego, nie nadają się one do diety wegetariańskiej lub wegańskiej. Jednak niektóre osoby stosujące dietę roślinną przyjmują wegański kolagen lub suplementy, które zawierają te same aminokwasy co kolagen, ale ze źródeł roślinnych.

Ponownie, zawsze dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z lekarzem przed przyjęciem nowego suplementu, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne lub przyjmujesz jakiekolwiek leki.

Inne opcje leczenia łuszczycy

Szukasz innych metod leczenia łuszczycy, które nie wymagają stosowania leków na receptę?

Przegląd alternatywnych metod leczenia łuszczycy z 2019 roku donosi, że niektórzy ludzie stosują:

 • Kurkuma: Kurkuma zawiera kurkuminę, związek przeciwzapalny. Badanie z 2020 r. wykazało, że miejscowe leczenie kurkuminą może pomóc zmniejszyć wzrost komórek skóry związanych z łuszczycą.
 • Olej kokosowy: W badaniu z 2021 r., w którym zastosowano ajurwedyjskie podejście do leczenia łuszczycy, olej kokosowy został włączony do leczenia ze względu na jego właściwości przeciwzapalne, nawilżające i łagodzące.
 • Terapia światłem: zwana również fototerapią, metoda ta wykorzystuje światło ultrafioletowe w leczeniu łuszczycy, które działa na limfocyty T, które są częścią układu odpornościowego organizmu.
 • Zmiany w diecie: Niektóre osoby stosują dietę bezglutenową, ketonową lub paleo w leczeniu łuszczycy. Przegląd z 2019 r. sugeruje, że zmiany stylu życia i diety mogą złagodzić łuszczycę, gdy pomagają również utrzymać niski poziom stanu zapalnego.
 • Witamina D: Miejscowe i doustne suplementy witaminy D mogą być porównywalne z lekami na łuszczycę na receptę, takimi jak kortykosteroidy, zgodnie z badaniami z 2015 roku.
 • Olej rybny: Przegląd z 2020 r. wykazał, że olej rybny może pomóc ludziom w leczeniu łuszczycy wraz z powiązanymi chorobami zapalnymi, takimi jak otyłość i choroby serca.

Wnioski

Łuszczyca może być chorobą skóry, ale jej przyczyny są zwykle znacznie głębsze i zakorzenione w stanie zapalnym i odpowiedzi immunologicznej. Innymi słowy, same suplementy kolagenu raczej nie wyleczą łuszczycy.

Mimo to, kolagen może z pewnością korzystnie wpłynąć na skórę i pomóc zmniejszyć stan zapalny, więc pomocne może być uzupełnienie bogatej w składniki odżywcze, przeciwzapalnej diety większą ilością kolagenu.

Pamiętaj tylko, że przed wypróbowaniem suplementów kolagenowych zawsze najbezpieczniej jest skonsultować się z lekarzem.

Z powrotem do sklepu