8 prostych wskazówek dotyczących pielęgnacji paznokci

Treść:

  • 8 prostych wskazówek dotyczących pielęgnacji paznokci

Paznokcie

Odżywka nie jest przeznaczona tylko do włosów - odrobina dodatkowej troski pomoże Ci zadbać o paznokcie.

W zdrowych, mocnych paznokciach tkwi szczególny rodzaj siły, niezależnie od tego, czy pracujesz z kolorem paznokci, rezygnujesz z lakieru, czy kochasz neutralne paznokcie. Zdrowe paznokcie (a nawet wyniki dobrej pielęgnacji skórek paznokci) są jednym z tych mniej widocznych sposobów na zwiększenie poczucia własnej wartości, tak jak wtedy, gdy nosisz fantazyjną bieliznę tylko dlatego, że lub kupujesz niesamowite skarpetki do noszenia pod butami.

Niezależnie od tego, czy pielęgnacja paznokci jest formą dbania o siebie, odpustem, czy po prostu rutynową konserwacją, utrzymanie paznokci w doskonałej formie jest opłacalną inwestycją. A oto dobra wiadomość: Zdrowe paznokcie wymagają inwestycji czasu, a nie pieniędzy.

Najlepszą drogą do mocniejszych, dłuższych paznokci są zazwyczaj proste nawyki związane ze stylem życia, a nie drogie narzędzia do paznokci. Ale uzyskanie zdrowych paznokci oznacza również pozbycie się pewnych złych nawyków, takich jak używanie paznokci jak wbudowanego scyzoryka. Aby dać ci praktyczne i pomocne wskazówki dotyczące pielęgnacji paznokci, rozmawialiśmy z ekspertami na temat codziennych wskazówek i zaleceń dotyczących pielęgnacji paznokci. Postępuj zgodnie z tymi krokami, a będziesz mieć mocniejsze i dłuższe paznokcie, zanim się zorientujesz.

8 prostych wskazówek dotyczących pielęgnacji paznokci

Nawilżaj paznokcie

Nawilżanie jest dobrze znanym sekretem zdrowej skóry, ale często zapomina się o nim w pielęgnacji paznokci. Chociaż suche i łamliwe paznokcie mogą być wynikiem wielu czynników, ostatecznie wołają one o nawilżenie, więc odpowiednie nawilżenie powinno być podstawą rutynowej pielęgnacji paznokci. Zwróć szczególną uwagę na paznokcie podczas nakładania kremu do rąk. Na rynku dostępnych jest wiele kremów nawilżających do paznokci, ale stosowanie kremu nawilżającego to tak naprawdę tylko połowa sukcesu - fantazyjny krem lub serum nie wystarczy, aby mieć mocne paznokcie.

Zostaw skórki w spokoju

Powszechną praktyką jest wycinanie skórek, odsuwanie ich lub próba całkowitego pozbycia się ich, ale skórki nie są wrogiem. Według dr Dany Stern, certyfikowanego dermatologa i eksperta od paznokci, skórki są w rzeczywistości "naturalnym uszczelnieniem ochronnym paznokcia". Ingerencja w skórki może wyrządzić znacznie więcej szkody niż pożytku - nawet jeśli praca jest wykonywana przez technika paznokci. Dr Stern twierdzi, że uszkodzone skórki mogą sprawić, że paznokcie będą podatne na infekcje.

Dr Michele Green, dermatolog kosmetyczny, zgadza się, że źle utrzymane skórki mogą wywołać efekt domina. "Gdy skórki są suche lub uszkodzone, może to uszkodzić łożysko paznokcia i wpłynąć na sposób, w jaki rosną paznokcie" - mówi dr Green. Zaleca nawilżanie skórek kremem do skórek lub olejkiem do skórek, aby pomóc chronić i wzmocnić paznokcie.

Unikaj kontaktu z wodą

Nie przestawaj myć rąk lub brać prysznica w rękawiczkach, ale zwróć uwagę na sposoby ograniczenia czasu kontaktu paznokci z wodą, ponieważ nadmierny kontakt z wodą może osłabić strukturę paznokci. (Mokre włosy są szczególnie wrażliwe, a to samo podejście polegające na zachowaniu ostrożności w przypadku mokrych włosów można zastosować do pielęgnacji paznokci). Na przykład rozważ noszenie rękawiczek podczas zmywania naczyń lub wykonywania innych mokrych czynności.

Czy wiesz, jak miękkie i wygięte są Twoje paznokcie po długiej kąpieli? Rozważ to: "Paznokcie są jak gąbka. Są 1000 razy bardziej chłonne niż, powiedzmy, skóra, więc woda może z łatwością wniknąć w paznokieć" - mówi dr Stern. Nadmierna ekspozycja na wodę może znacznie obciążyć delikatne komórki paznokcia (zwane onychocytami), co może prowadzić do kruchości, łuszczenia się i łamania.

Dlatego też moczenie paznokci przed manicure jest złym nawykiem. Według dr Green, nie tylko sprawia to, że paznokcie są bardziej podatne na infekcje, ale także nie pozwala na dobre przyleganie lakieru i jego trwałość na paznokciach.

Bądź delikatny

Według Susan C. Taylor, certyfikowanego dermatologa i eksperta w leczeniu skóry kolorowej, najlepszą pielęgnacją paznokci jest delikatna pielęgnacja. Na początek dr Taylor zaleca, aby nie grzebać pod paznokciami w sposób inwazyjny. "Czasami ludzie biorą spiczasty koniec pilnika do paznokci i kopią pod paznokciem, aby usunąć brud" - mówi. "Nie chcesz tego robić, ponieważ może to oddzielić płytkę paznokcia od podłoża, a następnie może rozwinąć się infekcja bakteryjno-grzybicza".

Z podobnych powodów należy oprzeć się pokusie używania paznokci jako narzędzi zastępczych - bez względu na to, jak wygodne jest to rozwiązanie. (Istnieje wiele innych kreatywnych sposobów na otwarcie puszki wody mineralnej). A jeśli pozwolisz sobie na manicure akrylowy lub żelowy - co powinnaś robić oszczędnie - ważne jest jego prawidłowe usunięcie. Poszukaj dobrego zestawu do manicure żelowego w domu, który zawiera wszystkie narzędzia potrzebne do prawidłowego przygotowania paznokci. "Kiedy odklejasz [paznokcie akrylowe lub żelowe], w rzeczywistości odklejasz warstwy paznokcia, płytkę paznokcia, a to osłabi twoje paznokcie - więc nie jest to wskazane" - mówi dr Taylor.

Traktuj swoje paznokcie tak samo jak włosy

To nowa złota zasada. Zarówno włosy, jak i paznokcie składają się z białek keratynowych, więc jest oczywiste, że wiele z tych samych zasad ma zastosowanie do leczenia. Dr Stern twierdzi, że zarówno włosy, jak i paznokcie mogą być odwodnione i uszkodzone przez nadmierną pielęgnację. Częste usuwanie lakieru, żele i akryle robią z paznokciami to, co farby, chemikalia i stosowanie wysokich temperatur robią z włosami.

Podobnie jak nawilżanie może pomóc w rozwiązaniu problemów z włosami, takich jak puszenie się i rozdwajanie końcówek, może pomóc poprawić stan suchych i łamliwych paznokci. Nie ma odpowiednika dbania o paznokcie tak, jak następnego dnia dba się o włosy, ale jeśli będziesz postępować tak, jakby istniały twarde i szybkie zasady dotyczące mycia, pielęgnacji i używania paznokci, pomoże to utrzymać je w równie dobrej kondycji jak włosy.

Warto to powtórzyć: Nawodnienie jest kluczowe. "Tak jak traktujesz swoje włosy odżywką bez spłukiwania lub bogatą odżywką, tak ja traktowałabym swoje skórki, aby promować zdrowe, rosnące paznokcie" - mówi dr Green.

Miej oko na pogodę

Zima może być trudnym okresem dla skóry, włosów i paznokci. Nie tylko zimna, sucha pogoda może powodować ekstremalną łamliwość paznokci, ale dr Stern twierdzi, że ekstremalne wahania temperatury podczas przechodzenia z zewnątrz do wewnątrz mogą powodować dalsze uszkodzenia. Przejście z ogrzewanego domu lub biura do chłodnego otoczenia może powodować wielokrotne kurczenie się i rozciąganie komórek paznokci, prowadząc do ich osłabienia, a następnie złamania. Zimą dobrze jest zawsze nosić rękawiczki i, zgadłeś, nawilżać, nawilżać, nawilżać, aby chronić zarówno skórę dłoni, jak i paznokcie.

Przemyśl swoje produkty

Pilniki do paznokci: Zamiast starych szmergli, które według dr Sterna "tworzą mikroskopijne pęknięcia w paznokciu, które prowadzą do rozdwajania się i odpryskiwania", wybierz szklany lub kryształowy pilnik.

Zmywacz do paznokci: W najlepszym przypadku należy całkowicie unikać zmywacza do paznokci. Ponieważ jednak większość z nas nie chce całkowicie rezygnować z radości z ładnego manicure, lepiej jest używać bezacetonowych zmywaczy do paznokci, które zawierają nawilżające olejki i składniki.

Szczoteczka do paznokci: Zamiast grzebać pod paznokciami narzędziami takimi jak pilnik do paznokci, przed którymi ostrzega dr Taylor, użyj miękkiej szczoteczki do paznokci, aby usunąć brud. Lub, jako pomysłową alternatywę, użyj zapasowej szczoteczki do zębów leżącej na biurku.

Produkty na porost paznokci: nie sięgaj po nie. "Wiele z tak zwanych produktów do pielęgnacji lub wzrostu paznokci dostępnych na rynku to w rzeczywistości przezroczyste lakiery do paznokci ze składnikami marketingowymi, które nie mają żadnej wartości naukowej" - mówi dr Stern.

Bądź cierpliwy w kwestii wzrostu paznokci

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które chronicznie zapominają o obgryzaniu paznokci, to wiesz, że wygrywasz, gdy twoje paznokcie w końcu wyrastają poza opuszki palców. Zdrowe nawyki i cierpliwość opłacają się w pielęgnacji paznokci. Jednak głównym celem powinno być znalezienie sposobu na wzmocnienie paznokci, a nie rozwiązanie zagadki, jak szybko zapuścić paznokcie.

Mocniejsze paznokcie mogą prowadzić do dłuższych paznokci, jeśli będziesz je odpowiednio pielęgnować, ale to wszystko wymaga czasu. Jeśli zmagasz się z kruchymi paznokciami i ciągłym łamaniem się, rozsądnie jest trzymać paznokcie krótko, aż nabiorą siły; wtedy będą miały podstawę, której potrzebują do dłuższego wzrostu.

Z powrotem do sklepu