7 wskazówek na szczęśliwsze życie

Treść:

  • Czym jest zarządzanie energią?
  • 7 wskazówek dla szczęśliwszego życia
  • Kilka prostych działań, które pomogą Ci bardziej o siebie zadbać

Szczęśliwsze życie

Zrównoważ swoje zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Czy budzisz się rano z uczuciem senności? Czy napoje zawierające kofeinę stały się dla Ciebie koniecznością, aby pomóc Ci przetrwać dzień?

Jeśli brzmi to znajomo, nadszedł czas, aby porzucić szybkie rozwiązania, na których polegasz i opracować plan zarządzania energią. Rozpoczęcie pracy może wydawać się trudne, ale wkrótce będziesz mieć energię do dalszego działania, gdy zdasz sobie sprawę z korzyści płynących z szczęśliwszego, zdrowszego i bardziej produktywnego stylu życia.

Czym jest zarządzanie energią?

Pomyśl o swojej energii jako o ograniczonym zasobie, podobnie jak o pieniądzach na koncie bankowym. Zaczynasz dzień z określoną kwotą do wydania. Ilość ta różni się w zależności od osoby, w zależności od czynników takich jak wiek, sen, poziom stresu, zdrowie i styl życia.

Działania i interakcje odbierają lub gromadzą energię na koncie. Chociaż nie zawsze masz kontrolę nad działaniami, które odbierają ci energię, możesz podjąć kroki, aby dodać więcej energii do swojego konta.

Postępuj zgodnie z tymi siedmioma wskazówkami, aby zwiększyć swoją energię i prowadzić szczęśliwsze, zdrowsze i bardziej produktywne życie.

7 wskazówek dla szczęśliwszego życia

1. Jedz pożywne pokarmy.

Zrównoważona, zdrowa dieta jest podstawą dobrego samopoczucia. Powszechne jest jednak myślenie o zdrowym odżywianiu przede wszystkim jako o narzędziu do odchudzania. Zgodnie z wytycznymi dietetycznymi z 2020 r., zrównoważona dieta bogata w owoce i warzywa, chude białka, niskotłuszczowe produkty mleczne i produkty pełnoziarniste jest niezbędna do osiągnięcia optymalnej energii. Naprawdę jesteś tym, co jesz.

Jedz różnorodne pokarmy ze wszystkich grup żywności, aby uzyskać różnorodne składniki odżywcze, które zapewnią Ci energię przez cały dzień. Wybieraj świeże lub mrożone owoce i warzywa, zwłaszcza ciemne, bogate w składniki odżywcze warzywa liściaste i brokuły, a także pomarańczowe warzywa, takie jak marchew i słodkie ziemniaki. Istnieje wiele rodzajów ryb i roślin strączkowych, z których można wybierać zdrowe białko. Staraj się spożywać 3 uncje pełnoziarnistych płatków zbożowych, chleba, ryżu lub makaronu dziennie.

2. Wysypiaj się od siedmiu do ośmiu godzin dziennie.

Priorytetowe traktowanie snu jest jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować się na udany dzień pełen energii. Brak snu może powodować poważne problemy zdrowotne, a także negatywnie wpływać na nastrój, motywację i poziom energii. Wysokiej jakości sen to zdrowy nawyk, który wiele osób musi poprawić. Większość dorosłych potrzebuje co najmniej siedmiu do ośmiu godzin snu każdej nocy, więc co powstrzymuje ich przed jego osiągnięciem?

Jeśli masz problemy z zasypianiem, obserwuj swoje nawyki związane ze snem. Zwróć uwagę na to, ile śpisz każdej nocy, jakie czynniki wpływają na sen lub jego brak, jak wypoczęty się czujesz i ile masz energii w ciągu dnia. Następnie wypróbuj strategie poprawiające jakość snu, takie jak tworzenie relaksującego i spokojnego otoczenia, minimalizowanie światła i hałasu, wdrażanie rutyny przed snem, radzenie sobie ze stresem i wyłączanie urządzeń elektronicznych.

Niezależnie od tego, od czego zdecydujesz się zacząć, bądź konsekwentny. Korzystanie z tej samej rutyny snu i strategii snu pomoże stworzyć wewnętrzny budzik organizmu i może prowadzić do poprawy jakości snu. Dzięki lepszej jakości snu ludzie cieszą się lepszym zdrowiem i samopoczuciem emocjonalnym, zmniejszają ryzyko chorób i są bardziej produktywni.

3. Przebywaj w towarzystwie dobrych ludzi.

Zmaksymalizuj ilość czasu spędzanego z ludźmi, z którymi lubisz przebywać. Łączenie się z innymi ludźmi, którzy emanują pozytywnym nastawieniem i mają podobne zainteresowania, sprawi, że będziesz podekscytowany i pełen energii.

Z drugiej strony, ludzie, z którymi się nie identyfikujesz lub którzy mają negatywny pogląd na świat, często narzekają lub podejmują złe decyzje, tylko wyczerpią twoje konto energetyczne. Bądź wnikliwy, jeśli chodzi o towarzystwo, w którym przebywasz.

Ważne jest, aby ustalić granice i limity, aby chronić siebie i oszczędzać energię, gdy przebywasz w towarzystwie osób, które nie uzupełniają twoich rezerw energii.

4. Unikaj przedawkowania nowości.

Spożywanie wiadomości jest ważnym sposobem na pozostanie w kontakcie z tym, co dzieje się na świecie. Mogą one być pouczające, zabawne, a nawet podnoszące na duchu.

Niestety, wiadomości zbyt często wypełnione są historiami o cierpieniu. Historie te mogą zniekształcić twój pogląd na świat i sprawić, że skupisz się na swoich najgorszych obawach, zamiast dostrzegać dobro, które cię otacza.

Nie możesz całkowicie uniknąć tych historii, ale staraj się narażać na jak najmniejszą ich liczbę, szczególnie w trudnych czasach.

5. Ćwicz regularnie.

Czy czujesz się ospały w środku dnia? Czy kiedykolwiek byłeś zmęczony wykonując proste codzienne czynności, takie jak zakupy spożywcze lub prace domowe? Departament Zdrowia i Opieki Społecznej zaleca dorosłym co najmniej 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo. Wbrew pozorom doda to energii, a nie ją odbierze.

Ćwiczenia łagodzą stres i napięcie, wzmacniają mięśnie i zwiększają wytrzymałość, a także pomagają ciału pracować wydajniej podczas innych zadań lub czynności fizycznych.

6. Rób coś znaczącego każdego dnia.

Co jest Twoją pasją? Czy masz specjalny talent, który chciałbyś częściej ćwiczyć lub dzielić się nim z innymi? Rób codziennie coś, co sprawia ci przyjemność, nawet jeśli jest to proste zadanie, takie jak gotowanie zdrowego posiłku lub słuchanie ulubionej piosenki. Wkładanie wysiłku w rzeczy, które są dla ciebie najważniejsze, pomoże ci okiełznać i zarezerwować energię w sposób, który wydobywa z ciebie to, co najlepsze.

7. Myśl dobrze o innych.

Utrzymywanie współczującego sposobu myślenia to kolejny sposób na oszczędzanie energii. Jednym z przykładów praktykowania tego sposobu myślenia jest życzliwa uwaga. Na przykład, spróbuj nawiązać kontakt wzrokowy z nieznajomym i uśmiechnij się, myśląc „życzę ci dobrze”. Ten pozytywny akt może z kolei zapobiec osądzaniu tej osoby. Osądzanie innych może powodować, że osądzamy samych siebie, a taki negatywny dialog wewnętrzny może być wyczerpujący.

Każdy krok w kierunku tej ważnej inwestycji w dbanie o siebie sprawi, że poczujesz się lepiej.

Kilka prostych działań, które pomogą ci być bardziej świadomym dbania o siebie

  • Monitoruj swoją energię.
  • Zmierz swoją „temperaturę” energii w różnych momentach w ciągu dnia i przypisz jej liczbę od 1 do 10, przy czym 10 oznacza najwyższy poziom energii. Zwróć uwagę na szczegóły swojego dnia, abyś mógł zidentyfikować osoby lub wydarzenia, które mają na ciebie największy wpływ.
  • Dokonuj stopniowych zmian.
  • Kiedy uświadomisz sobie, że pewne osoby lub wydarzenia sabotują twoją energię, zastanów się nad kolejnymi krokami.
  • Zamiast zajmować się wszystkim naraz, wybierz obszar, który jest dla ciebie ważny i bądź realistą w kwestii wyznaczonych celów. Na przykład, jeśli dezorganizacja w domu jest dużym źródłem codziennego stresu, wybierz jedną szafę, szafkę lub szufladę do czyszczenia co tydzień, zamiast przytłaczać się pracą nad wszystkim naraz. Następnie przejdź do następnego celu, gdy poczujesz się gotowy.
  • Planuj i ustalaj priorytety.
  • Zauważ, kiedy w ciągu dnia masz najwięcej energii. Zdecyduj, jak możesz wykorzystać te chwile, nadając priorytet ważnym zadaniom, gdy czujesz się wypoczęty i produktywny.
Z powrotem do sklepu